Az orosz haditengerészet egyik új hajóját sikerült megsemmisítenie Ukrajnának rakétatámadással az orosz megszállás alatt álló Krím félszigeten – közölte vasárnap a Telegramon Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka.
Olescsuk elmondása szerint a Zaliv hajógyárat támadták Kercsben, a félsziget keleti oldalán. A támadás tényéről az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva az orosz sajtó is beszámolt. A Zaliv Kelet-Európa egyik legnagyobb hajógyára, amelyet a nyugati országok az ukrajnai háborúban betöltött szerepe miatt büntetőintézkedésekkel sújtottak.
Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint 15 rakétával támadták a gyárat, melyek közül 13-at megsemmisített a légvédelem. A hírügynökségi jelentés szerint a haditengerészet új hajója csak megrongálódott.
Olescsuk szerint viszont „megskalpolták” az orosz haditengerészetet, amivel arra utalt, hogy Franciaország SCALP manőverező robotrepülőgépekkel látta el Ukrajnát. A célba vett hajó szerinte a közeljövőben a Fekete-tengeren állt volna szolgálatba, hogy rakétákat indítson ukrán területek felé.
A Krím félszigetet Oroszország 2014-ben csatolta el Ukrajnától, amit a nemzetközi közösség azóta sem ismer el. Ukrajna deklarált célja a félsziget visszafoglalása.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter óva intett attól, hogy Ukrajna békemegállapodásra törekedjen Oroszországgal. Szerinte a békemegállapodás Oroszország számára csak „időt ad az újrafegyverkezésre”.
A miniszter úgy véli, hogy a nyugati országok veszélyesen közel vannak ahhoz, hogy elszalasszák annak a lehetőségét, hogy véget vessenek a Kreml évszázados birodalmi agressziójának és egyúttal biztosítsák több kontinens jövőjét.
Gyermekeink átkozni fognak minket a lövészárkokban, amelyeket mi ásunk nekik
– összegezte Landsbergis az Unian ukrán hírügynökség szerint.
Ukrajnában az egyetemistáknak joguk van a mozgósítás elhalasztására, ez azonban ez bizonyos feltételektől függ.
A diákok mozgósításával kapcsolatos részleteket Volodimir Fityo, az Ukrán Fegyveres Erők Szárazföldi Erők Parancsnoksága sajtószolgálatának vezetője mondta el.
A mozgósításra jelenleg 27 éves kortól jogosultak a jelenleg katonai szolgálatra kötelezettek. A nappali tagozatos diákok halasztást kapnak a mozgósítás alól – magyarázta Fityo.
Ha például egy egyetemen tanuló hallgatót kizártak az iskolából vagy tanulmányi szabadságot kapott, és a szabadság vagy a kizárás időpontjában 27 éves volt, akkor az ilyen diák mozgósítás alá tartozik.
Ami a külföldön tanulókat illeti, a külföldi egyetemről származó összes igazoló dokumentumot be kell nyújtaniuk a területi toborzási és szociális támogatási központnak, hogy engedélyt kapjanak a távozásra.
Oroszország aktívan végez nukleáris kísérleteket, hogy demonstrálja potenciálját és megfélemlítse a világot. Bár a Jarsz és a Bulava rakétakísérletek kudarcot vallottak, érdemes megjegyezni, hogy az oroszok még mindig képesek arra, hogy ezeket a fegyvereket a szükséges hatékonysági szintre hozzák.
Előbb vagy utóbb reptetni fogják őket, tehát nem mondhatjuk, hogy minden teljes kudarc. (…) Az Orosz Föderáció aktívan készíti elő nukleáris triászát: nukleáris töltetű bombák szállítására alkalmas repülőgépek; tengeralattjáróflotta; és olyan stratégiai rakéták, amelyek több mint 5000 kilométerre képesek repülni. Az Orosz Föderáció demonstrációs atomrobbantásokra készül
– mondta Ivan Stupak katonai elemző, az Ukrán Biztonsági Szolgálat volt munkatársa a FREEDOM TV csatorna műsorában.
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!