Meghalt egy zsidó férfi Izrael-párti és palesztinbarát tiltakozók verekedésében Kaliforniában, a rendőrség gyilkosságnak tekinti az esetet – közölte a Ventura megyei sheriff hivatala helyi idő szerint hétfőn.
A 69 éves Paul Kessler a vasárnapi tüntetések alatt a földre zuhant, beütötte a fejét, majd hétfőn belehalt sérülésébe – közölte a Ventura megyei sheriff hivatala.
Egyelőre senkit sem gyanúsítottak meg az ügyben, a hatóságok az esetet „elszigetelt esetként kezelik”, de a gyűlölet-bűncselekmény lehetőségét sem zárták ki.
Vasárnap egy időben tartottak Izrael-barát és palesztinpárti tüntetéseket a Los Angelestől 65 kilométerre található Thousand Oaksban. A demonstrálók között szóváltás alakult ki, majd az események a tettlegességig fajultak – közölte a Ventura megyei sheriff hivatala szemtanúk jelentéseire hivatkozva.
Noah Farkas rabbi, a CAIR-LA helyi zsidó szervezet vezetője önkormányzati forrásokra hivatkozva közölte, hogy az áldozatot egy palesztinpárti tüntető ütötte fejbe megafonnal. Elmondása alapján azonosították a feltételezett elkövetőt, de még nem vették őrizetbe, mivel a nyomozás még nem zárult le – írja az MTI.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) azt állítja, hogy elfoglalták a Hamász egyik katonai erődítményét, amelyben páncéltörő rakétákat, kilövőállványokat, egyéb fegyvereket és „különböző hírszerzési anyagokat” találtak – írja a Sky News.
A jelentés szerint egy vadászgép is csapást mért egy sejtre, amely az IDF becslései szerint 10 Hamász-harcost ölt meg, a tengeri erők pedig „stratégiai célpontokat, beleértve technológiai eszközöket tartalmazó állásokat”, támadtak.
„Továbbá az IDF csapatai felderítettek néhány Hamász-terroristát, akik elbarikádozták magukat az al-Kudsz kórház melletti épületben, és azt tervezték, hogy onnan támadást hajtanak végre az erők ellen” – állt a közleményben.
Majd hozzátették, hogy ezután a közelben légicsapást hajtottak végre, ami „jelentős másodlagos robbanásokhoz vezetett, ami egy Hamász-fegyverraktár jelenlétére utal egy polgári területen”.
Mint megírtuk, hétfő éjszaka az IDF támadást intézett egy, a gázai al-Kudsz kórház közelében lévő épület ellen. A hadsereg szóvivője szerint a támadást a Hamász terroristái ellen, a levegőből hajtották végre, és másodlagos robbanásokhoz vezetett egy közeli lőszerraktárban.
Az IDF emellett bejelentette, hogy az elmúlt napon az Izraeli Védelmi Erőknek sikerült átvenniük az ellenőrzést a Hamász egyik katonai erődjeként meghatározott terület felett a Gázai övezet északi részén. A helyőrségben páncéltörő rakétákat és rakétákat, fegyvereket és hírszerzési anyagokat találtak – írja a Haaretz.
Több száz amerikai zsidó aktivista foglalta el hétfőn a New York-i Szabadság-szobrot, hogy tűzszünetet követeljen Izraeltől, és egyben a „gázai palesztin civilek elleni népirtó bombázások” befejezését – adta hírül az MTI.
Fekete pólót viselve, amelyeken A zsidók tűzszünetet követelnek most vagy Nem a mi nevünkben felirat szerepelt, több száz fiatal Az egész világ figyel és A palesztinoknak szabadnak kell lenniük feliratú transzparenseket emelt a magasba a szobor tövében.
Zsidó ősünk, Emma Lazarus híres szavai, amelyeket erre az emlékműre véstek, arra késztetnek bennünket, hogy fellépjünk a gázai palesztinok támogatása érdekében, akik arra törekszenek, hogy szabadon éljenek
– írta Jay Saper, a Zsidó Hang a Békéért (Jewish Voice for Peace, JVP) képviselője közleményében. Az Intézet a Közel-Kelet Megértéséért (Institute for Middle East Undestanding, IMEU) nevű dokumentumban „a gázai palesztin civilek elleni izraeli népirtó bombázások befejezését” követelte.
Amíg a gázai emberek kiáltanak, addig nekünk is hangosabban kell kiáltanunk, függetlenül attól, hogy milyen kísérletek történnek az elhallgattatásunkra
– mondta Nancy Goldin amerikai fotográfus a megmozdulás helyszínén.
Az amerikai nagyvárosban az elmúlt hónapban Izrael- és palesztinbarát tüntetések is voltak. New York mintegy kétmillió zsidó és több százezer muzulmán otthona.
Egyelőre nem történt erőszak a megmozdulásokon.
A JVP-hez hasonló szervezetek szombaton Washingtonban több tízezer tüntetőt vonultattak fel, hogy azonnali tűzszünetet követeljenek a Gázai övezetben, és bírálták az Egyesült Államok Izraelt feltétel nélkül támogató politikáját. A manhattani központi pályaudvart is elfoglalta egy több ezer fős óriási tömeg október végén, hasonló követelésekkel.
❗️Hundreds of Jews staged an emergency sit-in near the Statue of Liberty in New York, demanding a ceasefire in Gaza.
— J. L. (Z) (@JohnL3113) November 7, 2023
"We refuse to allow a genocide to be carried out in our name. Ceasefire now to save lives!" declared Jewish Voice for Peace #CeasefireForGazaNOW #CeasefireNOW pic.twitter.com/09GaDwpoLn
A palesztin Vöröskereszt kedden arról számolt be, hogy Izrael a levegőből támadást intézett Gáza ellen az al-Kudsz kórház közelében – írja a Haaretz.
A gázai mentőszolgálatok szerint 20-an haltak meg az izraeli támadásban Rafahban. Emellett a Gázai övezetből légitámadásokról és tüzérségi tűzről érkeztek jelentések, többek között a Shifa kórház területéről.
Wael Asefa, a Hamász Központi Táborok Brigádjához tartozó Deir al-Balah zászlóalj parancsnoka vasárnap éjjel meghalt egy izraeli légicsapás következtében – közölte hétfőn az izraeli hadsereg és a Sin Bét, másnéven az izraeli biztonsági szolgálat.
A csapást a légierő vadászgépe hajtotta végre a hírszerzési információk szerint.
Az izraeli biztonsági apparátus szerint Wail Asfa azon parancsnokok egyike volt, akik október 7-én elrendelték a Hamász invázióját Dél-Izrael ellen – írja a The Jerusalem Post.
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára sürgeti a gázai tűzszünetet, miközben arra figyelmeztetett, hogy az enklávé a gyermekek temetőjévé vált, és felelősségre vonta a Hamászt, amiért a civileket emberi pajzsként használja – írja a The Jerusalem Post.
A főtitkár az ENSZ székházában arról beszélt, hogy az ENSZ elindított egy 1,2 milliárd dolláros kampányt a Gázai övezetben élő civilek megsegítésére. Elmondása szerint naponta több száz lány és fiú hal meg vagy sebesül meg a harcokban.
Izraelt és a Hamászt egyaránt hibáztatta a vérengzésért, amely szerinte „az emberiség válsága”, amely „megrázza a világot”.
Az Izraeli Védelmi Erők szárazföldi hadműveletei és a folyamatos bombázások civileket, kórházakat, menekülttáborokat, mecseteket, templomokat és ENSZ-létesítményeket – köztük menedékhelyeket – érintenek
– mondta Guterres, hozzátéve, hogy „senki sincs biztonságban”.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn azt mondta az ABC Newsnak, hogy a tűzszünet a Hamász által túszul ejtett izraeliek szabadon bocsátásától függ. Izrael ettől függetlenül, humanitárius célokból taktikai szüneteket engedélyezhet.
Nem lesz általános tűzszünet Gázában túszaink szabadon bocsátása nélkül
– mondta Netanjahu.
Az interjúban a miniszterelnök kifejtette, hogy a tűzszünet „akadályozná a háborús erőfeszítéseket”.
„Ez hátráltatni fogja erőfeszítéseinket, hogy kiszabadítsuk a túszainkat. Az egyetlen dolog, ami működik a Hamász bűnözői ellen, az a katonai nyomásgyakorlás” – tette hozzá.
Netanjahu azt is elmondta, hogy a háború után Izrael határozatlan ideig fenntartja az „általános biztonsági felelősséget” Gázában – közölte a Haaretz.
EXCLUSIVE: @DavidMuir asks Israeli PM Netanyahu in 1st one-on-one interview since Oct. 7 attacks on Israel, “Who should govern Gaza when this war is over?”
— ABC News (@ABC) November 6, 2023
Watch @ABCWorldNews TONIGHT.https://t.co/0xzBpxnOrW pic.twitter.com/b4VSxPrLfo
A Pentagon szerint „több ezer” halálos áldozatot követeltek Gázában az október elején kirobbant harcok, de pontos számot nem közölt.
Joe Biden korábban kétségbe vonta a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium által közölt adatokat, de a nemzetközi humanitárius szervezetek nagyjából pontosnak tartják azokat.
Korábban a minisztérium azt közölte, hogy a konfliktus kezdete óta 10 022-re emelkedett a területen meghaltak száma.
„Ami a gázai civil áldozatokat illeti, tudjuk, hogy a számok ezres nagyságrendűek” – közölte hétfőn Patrick Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője.
Lior Hajat, az izraeli külügyminisztérium szóvivője közleményben reagált Dél-Afrika azon döntésére, hogy visszahívja az ország diplomáciai küldöttségét Izraelből.
Dél-Afrika hétfőn bejelentette, hogy csatlakozik azon országokhoz, amelyek visszahívták izraeli nagyköveteiket, és azt mondta, hogy ezzel ki akarja fejezni aggodalmát a gázai helyzet és „a gyermekek és ártatlan civilek meggyilkolása” miatt.
„Izrael elvárja Dél-Afrikától, hogy elítélje a Hamászt, amely rosszabb, mint az Iszlám Állam, és hogy tiszteletben tartsa Izrael jogát, hogy megvédje magát. A dél-afrikai kormány döntése, miszerint visszahívja diplomáciai személyzetét, győzelem a Hamász számára” – írta Hajat az X-en.
The Ministry of Foreign Affairs fully supports the Israeli Ambassador in South Africa, who represents the position of the Israeli government and the people of Israel while Israel is fighting a murderous terrorist organization that calls for its destruction.
— Lior Haiat 🇮🇱 (@LiorHaiat) November 6, 2023
The South African… pic.twitter.com/tqR6Qwl31t
A The Wall Street Journal értesülése szerint Washington 320 millió dollár értékben küld precíziós, irányított bombákat Izraelnek.
Az amerikai kiadvány jelentése szerint a Fehér Ház már tervezi az eszközök átadását. A jelentés szerint a fegyvereket a Rafael Advanced Defense Systems nevű fegyvergyártó amerikai kirendeltségétől az izraeli anyavállalathoz juttatnák el.
Az Egyesült Arab Emírségek szeretne létrehozni egy tábori kórházat a Gázai övezetben, „hogy alapvető orvosi segítséget nyújtsanak a palesztinoknak” – írja a WAM állami hírügynökség.
A kórház felállítására egy szélesebb körű humanitárius misszió részeként kerülhet sor, amelyről az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió tájékoztatott.
A hírt akkor tették közzé, amikor a gázai kórházak a folyamatos izraeli bombázások, valamint a kritikus fontosságú ellátmányok és üzemanyag hiánya miatt elérték a kritikus állapotot. A WAM szerint a tábori kórház a tervek szerint 150 ággyal és egy sor speciális részleggel várja majd a sérülteket és betegeket.
Köszöntjük olvasóinkat!
Ezzel a poszttal indul az Index mai élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!