Vasárnap a kijevi városháza előtt tartottak egy tüntetést, ahol azt követelték, hogy a háború kezdete óta a fronton harcoló katonákat engedjék haza.
A Sztrana hírportál szerint a tüntetők azt is követelték, hogy az ukrán kormányzat mindent tegyen meg a hadifoglyok, különösen a mariupoli Azovsztál-üzem elfogott védőinek kiszabadításáért.
🇺🇦 Another rally is taking place in Kyiv today. If yesterday they held a rally demanding the rotation of the Armed Forces of #Ukraine after 18 months at the front, today they demanded the release of the Nazis from Azovstal, who are in #Russian captivity. pic.twitter.com/okkmTLqMFG
— Иван ☦ (@hedojov) December 3, 2023
A portál azt is megjegyzi, hogy novemberben több, ehhez hasonló demonstráció is volt Ukrajna városaiban. Emlékeztettek arra is, hogy az ukrán törvényhozás jelenleg tárgyal egy olyan javaslatról, amelynek értelmében hazaengedhetnék a régóta harcoló katonákat.
A javaslat még nem végleges, és az sem, hogy mikortól történhetne ez meg: az egyik elképzelés szerint már 18 hónapnyi szolgálat után, míg a másik felvetés szerint 36 hónapnyi szolgálat kellene ehhez. Végül a Sztrana azt is megjegyezte, hogy ehhez hasonló tüntetésekre, amelyeken a katonák hazaengedését követelték, Oroszországban is sor került a közelmúltban.
Olekszandr Dubinszkij, a hazaárulással vádolt egykori ukrán parlamenti képviselő december 2-án azt állította, hogy megverték és megsebesítették, miközben előzetes letartóztatásban volt.
Dubinszkij korábban Volodimir Zelenszkij elnök szövetségese volt, és a Nép Szolgája pártját képviselte a parlamentben. Később azonban Zelenszkij egyik legfőbb kritikusává vált, és 2021-ben kizárták a pártból.
Dubinszkij Telegram-csatornáján tett nyilatkozata szerint ismeretlen támadók többszörös vérömlenyt okoztak neki, és valószínűleg eltört a bordája is. Elmondása szerint mentőt is kellett hívni hozzá a sérülései miatt.
A rendőrség az Ukrajinszka Pravdának elmondta, hogy vizsgálják az esetet. Dubinszkij ügyvédei követelték az azonnali átszállítását egy másik fogdába, mondván, ahol most tartózkodik, ott életveszélyben van – írja a The Kyiv Independent.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint az ukrán–magyar határszakaszon 5062-en léptek be Magyarországra szombaton, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 4377-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek.
A beléptetettek közül a rendőrség 56 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.
A moszkvai biztonsági erők péntek este razziákat hajtottak végre a városközpontban található melegeknek fenntartott klubokban, bárokban és szaunákban – a médiajelentések szerint.
Mindez egy nappal azután történt, hogy az orosz legfelsőbb bíróság gyakorlatilag betiltotta a nemzetközi LMBTQ+-mozgalmat Oroszországban, „szélsőséges” szervezetnek minősítve azt.
A rendőrség drograzzia ürügyén az orosz főváros különböző helyein, köztük egy éjszakai klubban, egy férfiszaunában és egy LMBTQ+-partiknak otthont adó bárban tartott házkutatást.
Az avgyijivkai helyzet alakulása arra utal, hogy az orosz hadseregnek nincs esélye arra, hogy a Kreml által remélt újév előtt elfoglalja a várost – mondta Olekszandr Kovalenko ukrán katonai szakértő.
Elmondása szerint a harcok ebben az irányban továbbra is meglehetősen intenzívek, de most az orosz hadsereg főként gyalogságot vet be, páncélozott járművek jelentős támogatása nélkül.
Ez nem ad jelentős sikereket, és a kulcsfontosságú magaslatok továbbra is az ukrán erők mögött maradnak. Egyes területeken az ellenség még vissza is vonul – tette hozzá az Unian ukrán hírügynökség beszámolója szerint.
A katonai szakértő megjegyezte, hogy a „folyamat felgyorsítása” érdekében az orosz hadsereg parancsnoksága megpróbál új alakulatokat indítani ebbe az irányba.
Ez azonban felveti a kérdést, hogy hová viszik az oroszok az erőiket, ha ezek a tartalékok januárra elfogynak?
– mondta Olekszandr Kovalenko.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat esti videóüzenetében felszólította az ukránokat, hogy figyeljenek oda a légiriadókra vonatkozó figyelmeztetésekre, különösen az elkövetkező napokban – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Zelenszkij a hetet összegezve köszönetet mondott mindazoknak, akik harci feladatokat látnak el, valamint segítenek, kiképeznek és kezelnek, „akik mindent megadnak az ukrán hadseregnek, amire szüksége van", az Állami Sürgősségi Szolgálat, a rendőrség és a Nemzeti Gárda munkatársainak.
„Mindazoknak, akik az ukrajnai védelmi termelő létesítményeinkben dolgoznak, mindenkinek, akinek az a dolga, hogy segítse Ukrajnát, vigyázzon hazánk érdekeire. Köszönöm mindenkinek, hogy ezt a hetet eredményessé tették országunk számára, és hogy elérhettük céljainkat” – mondta az elnök.
Kedves olvasóink!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!