Orosz provokáció lehetett a robotrepülőgép múlt pénteki behatolása Lengyelország légterébe – jelentette ki Jacek Siewiera, a lengyel államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Iroda (BBN) főnöke a TVN 24 kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nehezen feltételezhető, hogy a lengyel határtól 40 kilométeres távolságban történt behatolás véletlenszerű lett volna, hiszen az ilyen röppálya nagyon jelentős mértékben sérti a légteret
– nyilatkozott Siewiera a múlt héten Ukrajna felől a lengyel légtérbe berepült légi eszközről, amelyet a NATO utólag orosz robotrepülőgépként azonosított.
Úgy fogalmazott, hogy nem zárhatja ki, és a szövetségesek sem zárják ki a szándékosság lehetőségét. Megemlítette az év végén megzavart stratégiai jelentőségű térségekben észlelt GPS-rendszerek megzavarását is.
Siewiera arról is beszélt, miszerint Moszkva a közeledő oroszországi elnökválasztás és a belorusz helyhatósági és parlamenti választások miatt jelképes győzelmekre fog törekedni, és ehhez a kevésbé korszerű berendezések alkatrészeiből előállított rakétákat is felhasználhatják.
„Ez óriási fenyegetést jelent számunkra, akkor is, ha nem provokációkra szánják őket, hiszen ezek a rendszerek pontatlanok lesznek” – idézte az MTI a vezetőt.
Az oroszok első alkalommal tiltották meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértőinek, hogy a zaporizzsjai atomerőmű egyes reaktortermeinek ellenőrzését elvégezzék – olvasható a NAÜ hivatalos honlapján található összefoglalóban.
Az elmúlt két hétben nem jutottunk be az 1-es, 2-es és 6-os blokkok reaktortermeibe. A csoport továbbra is kérni fogja ezt a hozzáférést
– mondta a jelentés szerint Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.
Az ügynökség igazgatója szerint az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű más részébe is korlátozták a NAÜ képviselőinek bejutását.
Roman Sztarovoit kurszki területi kormányzó arról számolt be, hogy a zseleznogorszkij járást ért szerdai ukrán támadás következtében megsérült infrastruktúra teljes mértékben helyreállt – írja az Interfax.
Zseleznogorszkban teljesen helyreállt az áram- és vízellátás, és a kazánházat is beindították. A lakásokban éjfél óta ismét lehet fűteni
– írta a régió vezetője Telegramon.
A portál hozzáteszi, hogy az ukrán haderő támadásának eredményeképp a mintegy 100 ezer lakosú Zseleznogorszk a téli fagyban maradt fűtés és áram nélkül.
Ukrajna és Oroszország bejelentette, hogy öt hónap óta először cseréltek ki hadifoglyokat, valamint mindkét fél több mint 200 embert engedett el. A döntés azután született, hogy Moszkva bonyolult tárgyalásokat folytatott az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével.
Az orosz védelmi minisztérium közölte: Ukrajna 248 katonát adott át, Kijev pedig 230 embert – 224 katonát és hat civilt – vitt haza, ami vélhetően az eddigi legnagyobb dokumentált fogolycsere volt.
Rakéta csapódott be szerdán annak a műhelynek az épületébe, ahol ukrán drónokat fejlesztenek és korszerűsítenek – írja a Strana az ukrán seregben szolgáló volt képviselő, Igor Lucenko jelentése alapján.
A műhelyünk épületébe, ahol szakembereink dolgoznak, berepült egy rakéta. Szerencsére senki nem sérült meg; az anyagi kárt még nem mértük fel
– írta Lucenko.
A műhely hollétét nem árulta el a képviselő.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére január 3-án az ukrán–magyar határszakaszon 6010 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 9713 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 75 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!