Ararat Mirzojan örmény külügyminiszter június 20-án Vilniusban találkozott a litvániai Szvetlana Cihanouszkaja belorusz ellenzéki vezetővel, miközben az örmény–belorusz kapcsolatok folyamatosan romlanak − írja a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).
Ani Badaljan örmény külügyminisztériumi szóvivő június 20-án képeket tett közzé a találkozóról az X-en (korábban Twitter). Cihanouszkaja sajtószolgálata arról számolt be, hogy ő és Mirzojan megvitatták a „belorusz demokratikus erők” és Örményország kormánya, parlamentje és civil társadalma közötti együttműködést.
Az emigráns belorusz vezető azt is kijelentette, hogy Örményország és Belarusz népe „megérdemel egy szabad, demokratikus és európai jövőt”.
Az örmény külügyminisztérium döntése, hogy nyilvánosságra hozza Mirzojan és Cihanouszkaja találkozóját, a belorusz intézkedések miatti örmény felháborodás nyilvános jele. Nikol Pashinjan örmény miniszterelnök május 22-én egyenesen azzal vádolta Belaruszt, hogy segítette Azerbajdzsánt a 2020-as hegyi-karabahi háború előkészítésében, miután Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök 2024 májusában Azerbajdzsánban tett állami látogatása alkalmával kijelentette, hogy ő és Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök a 2020-as hegyi-karabahi háború előtt beszélgetett, és arra a következtetésre jutottak, hogy Azerbajdzsán győztes lehet.
A Politico június 13-án kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva arról számolt be, hogy Belarusz 2018 és 2022 között tüzérségi felszereléseket, elektronikus hadviselési rendszereket és drónokat szállított Azerbajdzsánnak, amelyeket az ország állítólag a közelmúltban a hegyi-karabahi és az Örményország elleni konfliktusokban használt.
Bíróság elé állítják az Oroszországban fogva tartott Evan Gerskovichot, a The Wall Street Journal riporterét – számolt be a BBC szerdán.
Mint arról az Index is írt, Evan Gerskovich 15 hónapja raboskodik az oroszországi Jekatyerinburgban. Az újságírót helyszíni tudósítás közben tartóztatta le a helyi rendőrség. A vád szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) megbízásából gyűjtött titkos adatokat egy orosz tankgyártó üzemről.
A vádlott, a WSJ és a CIA is visszautasítja az ügyészek kémkedésre vonatkozó állításait. Ha elítélik, akár 20 év börtönbüntetésre is számíthat.
Ez egy kamu eljárás. Felháborító és abszurd
– mondta Debora Ball, a WSJ európai, közel-keleti és afrikai tudósításaiért felelős főszerkesztő-helyettese, majd hozzátette: úgy tudja, munkatársa tárgyalása zárt ajtók mögött fog zajlani és titkos lesz.
Oroszországban a felmentési arány kevesebb mint 1 százalék. Nem számítunk arra, hogy esélye lesz a felmentésére
– tette hozzá Debora Ball.
Június 25-én, kedden Lloyd Austin, a Pentagon vezetője először folytatott telefonos megbeszélést Andrej Belouszovval, Oroszország új védelmi miniszterével – számolt be az orosz sajtó a Pentagon szóvivőjére, Patrick Ryderre hivatkozva.
Ryder szerint a beszélgetést az amerikai fél kezdeményezte.
Austin Oroszország Ukrajna elleni háborújáról tárgyalt Bilouszovval, és a beszélgetés alkalmával hangsúlyozta az amerikai és az orosz katonai tárca közötti kommunikáció fenntartásának fontosságát.
A Pentagon szóvivője a megbeszélések egyéb részleteit nem hozta nyilvánosságra – írják.
A dagesztáni Mahacskala központjában lövéseket hallottak – mondta a RIA Novosztyinak egy helyi lakos.
Lövések hangjai hallatszottak az Universzitetszkaja tér környékén. Sok a rendőr
– mondta a szemtanú. A regionális hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy hagyják el a környéket.
Mint ismert, néhány napja történt terrortámadás a városban, ami miatt tíz napra őrizetbe vették Magomad Omarovot, a dagesztáni terrortámadás két támadójának apját. Ugyanakkor ennél többet is kaphat az egykori járási vezető, ugyanis terroristák támogatásával és bűnpártolásával is megvádolhatják. A részletekről alábbi cikkünkben részletesen is írtunk.
Marina Bekalo ügyvéd közlése szerint ukrán állampolgárok nem házasodhatnak és válhatnak el katonakönyv nélkül – adta hírül a Kárpáti Igaz Szó.
A dokumentum nélkül az Ukrajnában vagy külföldön élő ukrán hadköteles állampolgárok ezen túlmenően
Denisz Maljuszka igazságügyi miniszter közölte: Ukrajnában egyre gyakrabban lesz szükség katonai okmányokra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy a békecsúcs keretében tovább fokozódik az Oroszországra gyakorolt nyomás a háború méltányos befejezése érdekében.
A békecsúcs után már a nyolcadik résztvevő csatlakozott a közös állásfoglaláshoz, és mi csak növeljük a nyomást Oroszországra a háború tisztességes befejezése érdekében. Munkacsoportokat készítünk elő, júliustól kezdve új konkrétumokat fogunk kidolgozni a béke érdekében
– fogalmazott az ukrán elnök, aki arról is beszélt, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Szergej Sojgu és Valerij Geraszimov ellen.
„Sojgu, Geraszimov – az önök útja Hágába vezet. Az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése is van arról, hogy Oroszország felelős mindazért, amit a mi Krím félszigetünkön követtek el emberek ellen és a törvény ellen. A megszállót ezért felelősségre fogják vonni” – vélekedett Zelenszkij.
Kedves olvasóink!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!