új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A Magyarországra érkezett árhullám hatására számos közlekedési korlátozást kellett bevezetni. Határátkelőhelyeken, közutakon, a budapesti tömegközlekedésben, nemzetközi vasúti közlekedésben és a vízi közlekedésben is mind korlátozások bevezetésére volt szükség a magas vízállás miatt.

    A következő napokban a Dunán szinte mindig lesz valahol tetőzés, csütörtökön napközben Nagybajcsnál érheti el a csúcspontot a folyó, Budapesten ezt szombatra várják, itt előreláthatólag 860 centiméter lesz a legmagasabb vízállás.

    Arról, hogy a közlekedés hogyan változik Magyarországon az árvízhelyzet miatt, az alábbi cikkünkben írtunk részletesen.

  • Az árvízhelyzet miatti rendkívüli szolgáltatási változást jelentett be a Volánbusz a Facebookon. 

    Azt írták, hogy az ország egyes részein az autóbuszjáratok közlekedését útlezárások érinthetik, ezért késésekkel, terelésekkel vagy járatkimaradásokkal kell számolni, különösen a Duna mentén: Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest vármegyékben.

    A részletekről a Volánbusz honlapján lehet tájékozódni. 

  • Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán tett közzé egy videót, amelyben Vitályos Eszter kormányszóvivővel Visegrádon értékelte a jelenlegi árvízhelyzetet.

    „Tanultunk a 2013-as árvízből. Visegrádon mobil gáttal védekezünk. Meg fogjuk csinálni!” – írta a miniszterelnök. A kormányfő a segítségét is felajánlotta, mint mondta:

    Ha bármi baj van, megtalál.

  • Kedden reggel is megbeszélést tartott az árvízhelyzet kezeléséért felelős operatív törzs, majd Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára tartott sajtótájékoztatót az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatójával, Láng Istvánnal és Góra Zoltánnal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjével Árvízinfó néven. 

    Rétvári Bence kijelentette, hogy azért sokkal jobb a helyzet ma, mint a 2013-as árvíz idején, mert ma már sokkal fejlettebb a védekező képességünk, mint akkor. 

    A politikus elmondta, hogy mintegy hat, hat és fél méterrel magasabb vízállással kell számolni a Dunán a jelenleginél, ötszörös vízhozam lesz a tetőzéskor, amely egy 400 százalékkal megnövelt víztömeg. Felidézte, hogy Ausztriában már 3, Romániában 6 haláleset történt, de Szlovákiában és Lengyelországban is óriási a pusztítás, ezért nagyon fontos, hogy koordináltan vegyük fel a harcot az áradással. 

    Az államtitkár kiemelte még, hogy a nehézségek jelentős része általában a levonuló szakaszban történik és nem rövidtávú tetőzésre kell készülni. 

    Elmondta, hogy jelenleg 390 kilométeren folyik a védekezés, 35 település esetében van folyamatban a védekezés, amelyet általában a polgármesterek szerveznek, de természetesen a katasztrófavédelmi összekötő is minden esetben ki van jelölve. 

    Rabokat is vezényelnek a védelmi munkákra

    Rétvári Bence közölte, hogy a büntetés-végrehajtás is kiveszi a részét a feladatokból: homokzsákokat töltenek, az enyhébb fokozatú rabok pedig bekapcsolódhatnak a védekezésbe, több helyen is megjelenhetnek. A rabok kétszer 8 órás műszakban segítik majd a Fővárosi Csatornázási-művek védekezési munkálatait. 

    A rendőrség is több helyszínen jelen van, jelenleg kilenc területen segítik a védekezést: utak lezárásával, vzsákolással, ahol a helyi védelmi bizottság kéri, a rendőrök is kimennek és segítik a munkát. 

    Eddig egyetlen határállomást zártak le Vámoszsabadinál az emberek vagyonának és otthonának védelme érdekében. 

    A magyar honvédek már tegnap is jelen voltak három településen, ma még nyolc másik településre is megérkeznek. Ahogyan arról korábban is tájékoztatta, immár 1400 fővel vesznek részt az árvíz elleni védekezésben.

    Oda mennek, ahová hívják őket a katasztrófavédelem ügyeleti központjából. Rétvári Bence közölte, hogy Pilismaróton a 2013-as árvízhez képet az önkéntesek száma töredékes, ezért területvédelmi tartalékosok segítik a védekezést, saját ellátási láncban ellátva a feladataikat. 

    Tájékoztatott továbbá arról is, hogy az oktatás zavartalanul folyik, ahogyan az egészségügy is a  szokott módon működik. A védekezésben szereplő állami vezetők minden külföldi programjukat lemondták, ez magától értetődő volt a a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint.

    Jó állapotban vannak az állami védvonalak

    Az árvízi védekezéshez központi támogatást is lehet igényelni. A politikus közölte, hogy a kormány már jelentős mértékű, mintegy 150 milliárd forint értékben valósított meg árvízvédelmi beruházásokat. 

    Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője elmondta, hogy a védelmi tevékenység keretében megmagasították a fő védvonalat 200 honvéd közreműködésével és a Szigetközben is konkrét beavatkozásokat végeztek. 

    Arról is beszélt, hogy az alsóbb szakaszon az állami védvonalak jó állapotban vannak. A Duna mederrendezése szükségessé vált szigetmonostor térségében, itt holnap fejezik be a munkálatokat. 

    Mint elmondta, a Duna szakaszán önkormányzati védekezések folynak, valamennyi önkormányzatnál megkezdődtek a védelmi építkezések, a tetőzésig be is fejezik azokat. 

    A katasztrófavédelem főigazgatója arról beszélt, hogy jelentős átcsoportosítások zajlottak a szervezetnél, a hivatásos tűzoltók 24-48 órás szolgálati rendben teljesítették a mindennapi szolgálatot, kedd reggeltől azonban 5 vármegyében 24 órás váltásra tértek át: így egy teljes napi szolgálatot csak az árvízvédelmi munkálatokra tudnak fordítani. 

  • A HungaroMet a Facebook-oldalán írt arról, hogy a napok óta felettünk levő Boris ciklon délnyugat felé elhagyta térségünket. Hozzátették, számottevő csapadék már nem várható.

    Mint írták, Ausztriában és Csehországban esett a legtöbb csapadék, ezeken a térségeken a 200 millimétert is meghaladta, de Szlovákiában és Horvátországban is rengeteg eső esett.

    Magyarországon Sopron és Mosonmagyaróvár környékén hullott a legtöbb eső, itt a csapadékösszeg meghaladta a 100-150 millimétert.

  • Több településen is bekapcsolódott az árvízi védekezésbe az Ökumenikus Segélyszervezet – adta hírül az MTI a szervezet közleményét.

    Az önkénteseik többek között homokzsákokat készítenek a gátak építéséhez, élelemmel és ivóvízzel látják el a gátakon dolgozókat, valamint a helyben szükséges logisztikai feladatokban segítenek.

    A szervezet nagy teljesítményű szivattyúkkal segít több árvízveszély által érintett településen, elsők között Kisorosziban és Kismaroson. Munkatársaik az árvízveszély kezdetétől fogva folyamatosan járják a kritikus helyzetben lévő településeket, hogy a helyszínen végezzenek felméréseket, illetve a települések vezetőivel egyeztessenek a segítségnyújtás módjáról

    – áll a közleményben.

  • Vitályos Eszter kormányszóvivő a Facebook-oldalán Pócsmegyerről jelentkezett be. Mint írta, az önkéntesek négy helyszínen segítenek az árvíz elleni védekezésben.

  • Mohácstól északra Dunaszekcsőn van a kritikus pont, árhullám esetén Baranyában – írta Hargita János, országgyűlési képviselő a Facebook-oldalán. 

    Hozzátette, hogy „a Duna felső szakaszán már hősiesen védekeznek, oda megérkezett az áradás”.

  • Karácsony Gergely a Facebookon közölte, hogy kedd hajnalra mindössze hat autó maradt a rakparton.

    Háromnak elértük a tulajdonosát, a másik három gépjárművet rendészeink biztonságos helyre szállították

    – írta a főpolgármester. 

    Karácsony Gergely szerint az árvíz a következő napokban is sok kényelmetlenséget okozhat a közlekedésben, ezért számít a budapestiek megértésére. 

  • „Megérkeztek a tűzoltók is a Duna-partra” – közölte Matkovich Ilona, a település polgármestere a Facebook-oldalán. 

    Homokzsákokból építünk ideiglenes gátat, hogy megvédjük a várost az árvíztől. Az önkénteseket a Tanpályánál és a Szérűskertnél várjuk

    – közölte, majd egy látványos videót is csatolt a tűzoltók vonulásáról a posztjához. 

  • Amennyiben van felvétele, fotója az extrém időjárásról, valamint a folyók vízállásáról, és szívesen megosztaná a nyilvánossággal, küldje el nekünk!

    Ön is látta? Van fotója vagy videója?
    Küldje el nekünk!
  • Újabb nehéz éjszaka volt a tűzoltóság számára egész Felső-Ausztriában. A heves esőzések következtében a patakok ismét kiáradtak.

    Mauerkirchenben a Mattig és mellékfolyói áradásokat okoztak. Több embert hajóval menekítettek ki a térségből. 

    Alsó-Ausztriában jelenleg 26 város van elzárva a külvilágtól, Tullnerfeldben hét települést evakuáltak, több százan töltötték az éjszakát sürgősségi menhelyeken. A tűzoltóság az állatmentésre és a vagyonmentésre összpontosít. Pincéket szivattyúznak, az operatív vezetés szerint Rust lakossága hamarosan visszatérhet az otthonába – írja a Kronen Zietung

  • A csehországi áradások halálos áldozatainak száma háromra emelkedett – közölte az Új Szó

    Tomas Kuzel, a morva-sziléziai régió rendőrségi igazgatója hétfőn bejelentette, hogy két halottat találtak Krnovban, ahonnan az összes többi áldozat is származik. Petr Fiala miniszterelnök tegnapi tájékoztatójában a jelenlegi helyzetet Ostravában és Dél-Csehországban nevezte a legrosszabbnakEz a térségben az egyik legsúlyosabban érintett terület. Hét személyt továbbra is eltűntként keresnek. 

    Csehországban összesen 13 500 embert evakuáltak és több mint 600 embert mentettek meg az áradások elől. A rendkívüli helyzet ellenére megtartják időben a regionális és szenátusi választásokat most pénteken és szombaton.

    Az ország déli és délnyugati részén kedden még várható eső. Az éjszakai esőzések miatt azonban ma tovább emelkedik a folyók vízszintje Dél-Csehországban. Mintegy 30 mérőállomás jelentett magasabb árvízszintet.

  • Az árhullám okozta megnövekedett feladatok ellátását napról napra nagyobb létszámban segítik a katonák, mostanra mintegy 1400-an vannak a gátakon, de annyi katona megy a gátakra a következő órákban és napokon is, amennyi csak kell – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

    A miniszter hangsúlyozta, hogy a Duna mentén éjjel-nappal teljesítenek szolgálatot a honvédek, Győr-Moson-Sopron vármegyében Mosonmagyaróvár térségében, két Komárom-Esztergon vármegyei településen: Neszmélyben és Pilismaróton, valamint Pest vármegyében Vácnál.

    Ezen kívül katonákat vezényelnek más településekhez, így a védekezésben részt vesznek a katonák Szobon, Zebegényen, Kismaroson, Dunabogdányon és Leányfalun át Sződligetig.

  • A közvetlen életveszély elhárítása és a vad védelme érdekében szerdától teljes erdőlátogatási tilalmat rendeltek el a Gemencben, ahol megindult a vadak mentése és megkezdődtek az árvízvédelmi munkálatok – közölte a Gemenc Zrt. kedd reggel az MTI-vel.

    Az erdőgazdálkodással foglalkozó társaság a közleményében azt írta, hogy a felázott erdőtalaj és a fakidőlések kockázata jelentősen megnőtt, valamint a nyári gátak töve is felázott, ami miatt a hullámtéren belüli időszakosan ármentett területekre is betörhet a víz. A vészhelyzetet tovább fokozza, hogy a Duna gyors emelkedése miatt a területen a víz erős sodrással lesz jelen. 

    A tiltás a teljes Gemenci erdőre, valamint a Mohács és Paks környékén, a Duna hullámterében lévő erdőterületekre és az erdőterületek közötti egyéb, erdőgazdálkodási tevékenységet szolgáló földterületekre vonatkozik.

    A Gemenci erdő nyugati határán található, a Duna jobb parti árvízvédelmi töltésén Pörböly és Keselyűs között tilos tartózkodni, kizárólag a védekezésben részt vevő szakemberek használhatják a védműveket. 

    A társaság mindezeknek megfelelően leállította a Gemenci Állami Erdei Vasút közlekedését és zárva lesz a pörbölyi ökoturisztikai központ is, valamint elmaradnak az ökoturisztikai programok és a hétvégére tervezett erdei vasúti nap is.

    Az elkövetkezendő időszak válságos napokat, heteket hoz az erdei állatok életébe – írták, kitérve arra, hogy „az állatvilág számára a lehető legkisebb emberi zavarás biztosíthatja a minél nagyobb arányú túlélés lehetőségét”.

    A társaság azt kéri, hogy az árhullám elvonulásáig személyes jelenlétével senki se zavarja az állatok menekülését és az erdészek, vadgazdálkodási szakemberek mentési és árvízvédelmi munkáját. A vadak védelme érdekében már megkezdődött a vadvédelmi dombok feltöltése takarmánnyal. 

  • A nyugati, délnyugati valamint a főváros környékén fokozatosan szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre több helyen naposra fordul az idő. Napközben azonban az északkeleti harmadban felhősebb idő valószínű, ott helyenként zápor, kis eséllyel egy-egy zivatar is előfordulhat – írja a Hungaromet

    Napközben 15-23 fok várható. 

  • A Duna áradása miatt Svájcban a Thurgau Prestige nevű svájci folyami sétahajó 102 utasának és a személyzet 40 tagjának  fedélzetén kell maradnia Bécsben – írja a Swissinfo.

    A portál szerint az emberek szombat óta nem tudják elhagyni a hajót, mivel a mólóhoz vezető stéget elöntötte a víz. A fedélzeten tartózkodó összes utas teljes ellátást kapott, és a helyi hatóságok döntik el, hogy a hajó mikor folytathatja útját, illetve mikor szállhatnak ki az utasok.

  • Hét falut evakuáltak Tullnerfeldben az alsó-ausztriai árvíz miatt hétfőn és kedd éjjel. A Vöröskereszt ideiglenes szállást hozott létre a Tulln-i városközpontban, amely akár 1000 fő befogadására is alkalmas. Kedd reggel a Vöröskereszt munkatársa, Sonja Kellner beszámolója alapján 450-en voltak a helyszínen. 

    Ausztriában a folyók és a víztározók szintje az éjszaka folyamán csökkent, ahogy az eső enyhült, de a hatóságok azt mondják, készülnek a második hullámra, mivel további heves esőzések és földcsuszamlások is előfordulhatnak.

    Amint arról az osztrák média ma reggel beszámolt, Ausztriában 26 helyre egyáltalán nem lehet eljutni az árvíz miatt.

  • Árad az Elba Csehországban és összefolynak az árvizek: Prágától mintegy 41 kilométerre a Moldva épp az Elbába ömlik, és egy nagy tóvá változtatja a térséget – írja a Bild helyszíni riportjában. 

    Négyzetméterenként több mint 100 liter eső érte a földet, és közel 24 órán át esett az eső Csehországban. A térségben a katasztrófavédelem folyamatosan dolgozik – a csatornarendszerből kilépő vizet az árvízvédelmi falon keresztül igyekeznek visszaszivattyúzni az Elbába – a víz szintje hétfő délutánra elérte az 5,85 méter magasságot, és percről percre emelkedik.

    A legmagasabb riasztási fokozat van érvényben, mintegy 6,20 méteres vízszinttel számolnak.

  • A Cseh Köztársaság Tűzoltó- és Mentőszolgálatának mentőegysége az X-en tett közzé egy bejegyzést, amelyből kiderül, hogy PTSZ  lánctalpas kétéltű járművek is részt vesznek az árvízi mentési munkálatokban.

    A posztban azt írták, hogy a járműveket a nehezen megközelíthető helyeken vetik be és adott esetben emberek szállítására is alkalmazzák. 

  • Az Európában példátlan árvizek miatt Horvátországban is emelkedik a folyók vízszintje. A következő napokban újabb vízhullám érkezik: a Mura, a Dráva és a Duna vízszintjének emelkedésére is készülnek, ezeken a szakaszokon koncentrálódik az árvízi védekezés Horvátországban – írja a horvát Index

    A helyi vízügyi hatóság jelentése szerint a Duna okozhatja a legnagyobb gondot az országban, a vízhullám tetőzése a következő 7-10 napban várható és elérheti a 700 centiméteres szintet is. 

  • Most először alkalmazzák az árvízi védekezésben a nagymarosi mobilgátat, izgulnak a helyi lakosok – írja a 0627.hu Facebook-oldala. A gát 2 és fél kilométer hosszan védi a Dunakanyar települését.

  • Az Osztrák Szövetségi Hadsereg a viharvidékeken mindenhol ott van, ahol segítségre van szükség – közölte Karl Nehammer osztrák kancellár.

    2400 katona készen áll a homokzsákok feltöltésére, az emberek evakuálására vagy a takarítási munkákra

    – tájékoztatott a politikus az X-en.

  • „Legyőzzük az árhullámot, Magyarország megcsinálja” – üzente Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a közösségi oldalán hétfőn este. Bejegyzésében arra kérte az ellenzéki politikusokat, hogy „ne sértegessék a védekezésben közreműködőket.”

    Mint mondta, mindenki kiveszi a részét az árvíz elleni védekezésből, és megköszönte a vízügyesek, katasztrófavédők, rendőrök, katonák, hivatásosak és önkéntesek munkáját. Hozzátette, hogy mindenki teljes erőbedobással dolgozik azon, hogy megfékezzék az áradást. A rendvédelmi dolgozók és a katonák oda mennek segíteni, ahová hívják őket. Szükség esetén 3, illetve 24 órán belül lehet őket mozgósítani - fejtette ki a politikus.

  • Már Szentendrén és Visegrádon is áll a mobilgát – közölte a kormány a Facebook-oldalán. 

    A Magyarország Kormánya nevű közösségi oldal azt írta, hogy egész éjszaka dolgoztak a mobilgátak felállításán. 

  • Kisoroszi polgármestere ahirado.hu-nak beszélt arról, beszélt arról, hogy rekordközeli árvízi szintre készülnek, amely akár elérheti a 2013-as 890 centiméteres magasságot is.

    Ennek megfelelően elrendelték a harmadfokú védekezési fokozatot, és felkészítették a lakosságot arra, hogy a település várhatóan 6-8 napig el lesz zárva a külvilágtól – foglalta össze a helyzetet a Magyarfórum Facebook-oldala. 

    Mint írták, a Tahi és Kisoroszi közti bekötőutat várhatóan elárasztja a víz.

    Ez a legnagyobb probléma jelenleg, hogy Kisoroszi teljesen elszigetelődhet, és ennek megfelelően kell megoldanunk az ellátási kérdéseket

    – nyilatkozta a polgármester.

    A település vezetője elmondta, hogy az elzárásra való felkészülés érdekében az önkormányzat biztosítja, hogy az alapvető élelmiszer-ellátás zavartalan legyen, emellett orvosi és tűzoltói ügyeleteket is fenntartanak. A legrosszabb esetben nagy teljesítményű motorcsónakokkal kell éjszakai vészhelyzetben átszállítani a folyón az embereket.

  • „Folyik a megfeszített védekezés Budapesten. Az érintett cégek vezetőinek tájékoztatása után ma a Fővárosi Vízműveknél kezdődik a nap” – közölte Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán. 

    Karácsony Gergely újfent hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtized legnagyobb árvize közeledik Budapesthez, ezért lezárták a budapesti rakpartokat és keddtől a Margitszigetet is. Mint arról tájékoztatott, a lezárás miatt változott a 34-es busz útvonala, a 2, a 2B és a 23-as villamos pedig keddtől nem jár a Széchenyi tér és a Március 15. tér között.

    Azt is elmondta a főpolgármester, hogy jelenleg a Margitszigeten homokzsákokat telepítenek, míg a Római-parton agyaggátat építenek, a csatornazsilipek zárásánál ipari búvárok végzik a feladatukat, továbbá megtették a szükséges lépéseket a biztonságos ivóvízellátás fenntartásáért.

  • A Boris ciklon rendkívüli viharos időjárást és nagy mennyiségű csapadékot hozott magával a Balaton térségébe, a tó északi és déli partján mért legszélsőségesebb vízszintértékek között 33 centiméter volt az eltérés. Siófoknál vasárnap hajnalban 109 centimétert, Badacsonynál pedig 76 centimétert mértek a szakemberek.

    Cikkünket részletesen az alábbi linken olvashatja el.

  • Pócs János fideszes országgyűlési képviselő rövid Jászsági terepszemle után elindult a Dunántúlra „egy erős jászsági csapattal”, hogy a kritikus pontokon segítse az árvízvédelmi védekezést.

    A kormánypárti politikus egy rövid videós bejegyzésben közölte, hogy ő is gumicsizmát húz. Előbb körülnézett a Jászság folyópartjain, ahol felmérték az ottani települések polgármestereivel, hogy fennáll-e az árvíz vagy belvíz veszélye. 

    Szerencsére itt nálunk minden rendben. Irány a Dunántúl, ahol nagyobb a szükség!

    – összegezte a politikus. 

  • Éjfél körül megkezdték a lengyelországi Nysa településen az azonos nevű folyó által átszakított töltés megfoltozását. Többek között úgy, hogy Mi–17-es helikopterekből dobtak le hatalmas – egy tonna anyaggal megtöltött –  homokzsákokat a megrongálódott részekre – tájékoztatott a lengyel pap.pl.

    Lukasz Nowak százados, az Állami Tűzoltóság opolei regionális parancsnokságának sajtóreferense arról tájékoztatta a lapot, hogy két MI–17-es helikopter érkezett a helyszínre éjfél körül. 

    Úgy tervezzük, hogy ezek a műveletek több órán át tartanak, lehetőleg reggelig, vagy amíg a lyukat fizikailag be nem foltozzák

    – mondta Nowak éjjel három óra előtt.

    Hétfőn késő este még tűzoltók és Nysa lakói próbálták homokzsákokkal megerősíteni a töltést, a helikopteres művelet idejére azonban kivonultak a gát területéről. 

    A település gátjának egy szakaszát hétfőn mosta el a folyó vize, Kordian Kolbiarz, Nysa polgármestere azonnali evakuálást hirdetett a 44 ezres város lakóinak. A város vezetője szerint nagy eséllyel az egész várost is elmoshatja a víz, ezért kellett evakuálni a községet. 

    A lengyel vízügyi hatóság döntése értelmében a Nysa víztározóból az esti órákban másodpercenként 1000 köbméterről 800 köbméterre csökkentették a víz lefolyását, hogy lehetővé tegyék a gátak javítását, és elősegítsék az emberek evakuálását az árvízzel veszélyeztetett területekről.

    A töltés javítási kísérlete jelenleg is zajlik.