Gyorsan történt sok minden: megvolt a standing ovation, Lady Gaga magassarkúban lépett fel (sokáig kerestünk képet róla, amiről látszott), és nyert Ennio Morricone! Mindhárom csillagot ér bingójátékunkon, ez utóbbi azért, mert így a Star Wars díj nélkül maradt. Ami azt jelenti, hogy BINGÓ!!!! Hát összejött! Köszönöm szüleimnek, feleségemnek, kislányomnak, az internetnek és Donald Trumpnak, mert nélküle nem jött volna össze. Persze ezzel nincs vége, még dokumentáljunk a táblát, hátha többszörös bingó lesz.
A díjat a Stutterer kapja.
ott volt Alan Rickman, Leonard Nemoy és David Bowie között az összeállításban. Az Ankertben Zsigmond Vilmos kapta a legnagyobb tapsot, itt a Toldiban pedig Alan Rickman.
Mindjárt jön a legjobb külföldi film kategóriája.
Magyar idő szerint vasárnap éjjel 1-kor kapta meg a Film Independent Spirit Awards nevű független filmes díjátadón a legjobb külföldi filmnek járó díjat a Saul fia, akkor a rendező ilyen köszönőbeszédet mondott, amibe egyébként nagyon cukin belenevetett.
az énekesnőről készült Amy kapta.
a Mad Max, viccelt Louis CK, de valójában a The Girl In The River nyert. Sharmeen Obaid-Chinoy megköszönte a filmje főszereplőjének, az HBO-nak, a férjének, és az apjának. A pakisztáni elnök pedig törvényt változtatott a filmje miatt, szóval ezzel tényleg sikerült megváltoztatni a világot.
A rövid dokumentumfilmek díját adja át. Őszintén beszél arról, hogy ez a kedvenc kategóriája, mert ezzel tényleg meg lehet változtatni a világot, mert a többi díj az mind kastélyokra megy el. De ezek a nyertesek nem lesznek gazdagok. "Ez lesz a legszebb dolog, amit életükben nyertek."
Tessék csak megnézni, az Oscar hivatalos Youtube-csatornáján megvan a felvétel, ahogy Szabó 1982-ben kirohan a színpadra, majd maga mellé hívja főszereplőjét, Klaus Maria Brandauert, és közben elképesztően boldog:
Ilyen és hasonló magyarközeli Oscar-okosságokért kattintsatok erre a cikkre.
Mark Rylance-nak, legalább olyan jó volt a Kémek hídjában, mint Tom Hanks, tökre megérdemelte. Sokan Stallonét várták persze, de hát ő nem jó színész, és a Creedben sem volt igazán az szerintem, csak az ismerős karakter nem lötyögött rajta (a Coplandben ellenben nagyon bírtam).
Miután kikapcsolt a tévé, pont Saul fiai interjújának végén, egy pillanatra visszajött az m1, benne Zuschlag Jánossal, aki éppen arról beszélt, hogy Pukli a barátja. Mindenki azonnal felébredt.
Imádta mindig is történeteket, és hogy a legjobb történetmesélővel, Spielberggel dolgozhatott, az nagy dolog, mondta a köszönőbeszédében. És hát megéri Tom Hanks mellett színészkedni.
Mark Rylance! Meglepődtünk.
Valami nagyon fura dolog történik a prezentálás közben, az operatőr össze-vissza mozog, Arquette meg próbál szemezni vele, de közben kinéz a súgógépre
Chris Rock pénzezős poénjánál mutattak Jennifer Lawrence-et (kicsit zavart arccal), ez csillagot ért. Arra pedig Facebook-kommentelőnk, Dávid hívta fel a figyelmet, hogy Rock megemlítette már Meryl Streepet. Ennek megfelelően egy híján 10 csillag a bingótáblán.
Senki sem látta a Spotlightot és a Kémek hídját, de Straight Outta Comptont bezzeg mindenki. Utána megkérte őket, hogy mondjanak Oscar-beszédet a szoborral a kezükben, ez vicces volt. Aztán a közönségben egy csomó fehér ember nevetett és tapsolt.
Megmondom, 1987-ben, amikor a Maszk című filmért (nem a Jim Carrey, hanem az Eric Stolz-féle) legjobb smink kategóriában Michael Westmore és Elek Zoltán megkapta a díjat. Mindketten mondhattak köszönőbeszédet, Eleké kifejezetten megható:
Ilyen és hasonló magyarközeli Oscar-okosságokért kattintsatok erre a cikkre.
Persze lehet, hogy az utolsó pillanatban változtatnak valamit, de azért nem az improvizálásról szól az Oscar.
Résztvevő cimboráim utólagos engedelmével (Viktor, Csigás, Amon, Buttinger, Rori, Mártha D. - remélem, senkit nem hagytam ki) szeretném ellopni ide azt a threadet, amit Facebookon zúztunk pár hete, és ezzel ledobni az atomot a Revenant-vitára, ami itt folyik. Szóval az egészet Viktor indította azzal, hog
Láttam, hogy a The Revenant magyar címe "A visszatérő" lett, és nem is értem, mi lett a MÉLTÁN VILÁGSZÍNVONALÚ magyar filmes címadással. Hol marad az erőltetett szójáték? A trailer alapján igazán lehetett volna "Brumm a fejbe" a címe. Vagy "Fagyos fegyós".
Erre persze elszabadult a pokol, borzalmas címötletekkel, amiket csak így itt hagyok. (Házi feladat: ha a szenvedés mértékegysége az, amit Leo csinált A visszatérőben, akkor ez mennyi Leo?)
UPDATE: Olvasóink is beindultak:
A Kémek hídját és a Spotlightot. Az utóbbinak már van egy díja.
Sokszor leírtuk már, hogy nekünk ez volt a kedvencünk az idei Oscar-filmek közül. Tom McCarthy filmje a Boston Globe nevű újság különleges oknyomozó csapatáról kapta a címét, a Spotlight egy olyan rovat volt, ahol az újságírók akár egy éven keresztül is dolgozhattak egy-egy nagyobb történeten, a 2000-es évek elején azon, hogy a katolikus egyház hogyan igyekezett eltussolni évtizedeken át a gyerekmolesztálási ügyeket.
Mire jelölték?
Hát ezért a filmért nem voltunk nagyon oda: a patetikus Spielberg gyakorlatilag kiherélte a Coenek szellemes forgatókönyvét, de még így is: a Coeneket jelölték, Spielget viszont nem (a legjobb film jelölés miatt producerként kapott kreditet.) Tom Hanks a hidegháború közepén Berlinbe utazik, hogy levezényeljen egy túszcserét: az amerikaiak orosz kémet fogtak (őt alakítja a nagyszerű Mark Rylance, akit Tom Hanksszel ellentétben jelöltek is), az oroszok meg amerikai katonát. Minden jó, ha a vége jó.
Mire jelölték?
De egészen bizarr, amikor kapcsolnak egy helyszínt, ahol az előbb például a Saul fiábanhalott gyerekeket játszó fiatalokkal készítettek interjút az Ankertben, és olyan, mintha egy párhuzamos, sokkal furcsább univerzumba lépnénk be.
Az 1967-es gálán versenyben volt Czigány Tamás Részletek J.S. Bach Máté passiójából című rövid dokumentumfilmje is, ami tulajdonképpen egy montázsfilm második világháborús fotókból, Bach zenéjére. Sajnos nem nyert. Itt meg lehet nézni teljes egészében:
Ilyen és hasonló magyarközeli Oscar-okosságokért kattintsatok erre a cikkre.
A szürke ötven árnyalata betétdalát énekli, akrobaták között és egy félkörnyi gyertyában
Igen, A visszatérő hosszú, és van benne egy csomó debilség, de van benne egy csomó érdekes/hatásos dolog is, ami sokkal jobban lekötött, mint számítottam rá. Nekem jobban tetszett, mint a Birdman. Remélem ezzel lezárom a vitát egyszer és mindenkorra
az Agymanók
Az a két ember pedig nem volt más, mint M. Tóth Géza és Zsigmond Vilmos. M. Tóth a Maestro című animációs rövidfilmjével volt jelölt, Zsigmond pedig a Fekete dália című Brian De Palma-film fényképezésért. Sajnos egyikőjük sem nyert, az előbbi kategóriában a norvég Torill Kove (A dán költő), az utóbbiban pedig Guillermo Navarro (A faun labirintusa) vihette haza a díjat. A fenti videón Jaden Smith és Abigail Breslin adja át a legjobb animációs rövidfilmért járó díjat 2007-ben.
Ilyen és hasonló magyarközeli Oscar-okosságokért kattintsatok erre a cikkre.
Én ezek nélkül tök jól megjelennék, pedig szeretem a Toy Story-t
hanem a Bear Story. Sajnos a Bear Story-ról nem tudok semmit, sajnálom.