Gyorsan történt sok minden: megvolt a standing ovation, Lady Gaga magassarkúban lépett fel (sokáig kerestünk képet róla, amiről látszott), és nyert Ennio Morricone! Mindhárom csillagot ér bingójátékunkon, ez utóbbi azért, mert így a Star Wars díj nélkül maradt. Ami azt jelenti, hogy BINGÓ!!!! Hát összejött! Köszönöm szüleimnek, feleségemnek, kislányomnak, az internetnek és Donald Trumpnak, mert nélküle nem jött volna össze. Persze ezzel nincs vége, még dokumentáljunk a táblát, hátha többszörös bingó lesz.
- tettem fel a kérdést a közvetítő team csetcsatornáján.
"De hát most ment el ott Lady Gaga, nem érzed az izgalmat?" - válaszolt Klág, és valóban megmoccant bennem valami, de aztán kiderült, hogy csak a gyerek műanyagnyulának dőltem neki. Persze, tudom, miért van ez a blokk, képszerkesztőnk is írja, hogy: "Szponzorált posztok gondolom. Elmondják hogy Gabbana öltönyben vannak."
De könyörgöm, másfél órás zsibbasztás a négyórás gála előtt, ez még amerikai idő szerint is overkill. Minden évben felmerül itt-ott, hogy a technikai díjakat nem a gálán kellene kiadni, hanem külön, valami családiasabb eseményen - én szívem szerint inkább a vörös szőnyegről mondanék le.
De az Oscar legjobb része szerinte azok a minihamburgerek, amiket a díjátadók ehetnek, amíg a színpadra lépésre várakoznak.
Hosszú éjszaka áll előttünk: Oscar-díjat nyerhet Leonardo DiCaprio, Sylvester Stallone és Nemes Jeles László is. Átnéztük a jelölteket, és mi ezeknek a filmeknek adnánk díjakat.
Amit akár a Saul fia is kaphat.
Nagyjából kétszázan várják, hogy kap-e Oscart a Saul Fia. Ott láttuk a sorok között Bucsi Rékát, Hámori Gabit és Szimler Bálintot is!
Egy Oscar-átadó néhány feszült pillanatot leszámítva elég unalmas tud lenni, ezért kicsit feldobom magamnak (és talán olvasóinknak is). Összeollóztam egy bingótáblát, azaz 5x5 állítást az Oscarról - ha valamelyik megtörténik, csillag kerül az adott mezőbe (vannak köztük olyanok, amik szinte biztos, hogy bekövetkeznek és olyanok, amik valószínűleg nem). Minden bingó nagy kérdése az, hogy összejön-e 5 csillag sorban, oszlopban vagy átlóban. Nagyon izgulok, mi lesz, bár a Saul fiáért kicsit jobban. A közvetítés során majd párszor frissítem a táblát, de ha esetleg ön is játszik és előbb hoz össze 5 csillagot, mint mi, küldje el nekem, és örüljünk együtt a... nos, 5 csillagnak, mert nyeremény, az nincs. (Fontos szabály: Csak a gála ér, a vörös szőnyegen történtek nem!)
Üdv minden éjjeli bagolynak, nemsokára kezdődik a biztosítási kárbecslők éves gálája, az Összkár-díj. Laptopom csutkára töltve, kedvenc Tilos rádiós bögrémben friss kávé, mellettem Tóta W. Árpád Eljövetel című könyve, amit ezúttal egéralátétnek használok - felkészültem a közvetítésre.
(UPDATE: Bocsánat, most szóltak, hogy ez az Oscar-díj. Hát akkor azt közvetítem.)
Először láttuk meg a közvetítésben a magyarokat, üdvrivalgás, taps, aztán vágott a rendező.
A stáb:
A Vasmadarakból és a Kedves ellenségemből ismert színész annyit mondott, hogy nincsenek latinók, feketék, hanem egy család van, egy megoszthatatlan nemzet, és ez a látásmód kell ahhoz, hogy mindenki üdvözöljön.
Teljesen vállalható a Duna tévé közvetítése: a reklámszünetek alatt Dudás Viktor és Szőllőskei Gábor beszélgetnek a gáláról, most éppen a gála magyar jelöltjeiről. A vörös szőnyeges interjúkat élőben feliratozza valaki, akit nagyon-nagyon nem irigylek.
Havas Ágnes élőben jelentkezett be a Dolby Theaterből Skype-on, mutatott egy videófelvételt a csokornyakkendőben felsorakozott stábról:
A Mentőexpedíció szerint eddig minden szuper, és nagyon szeretne még Ridley Scottal dolgozni, mert a film nagyon örvendetes élmény volt, nem olyan volt, mint A visszatérő, ahol fagyoskodtak a színészek. Imádnivaló ez az ember!
Elég korán érkeztek, az elsők között voltak, akik végigsétáltak a terem felé. Megálltak egy kötelező mosolyra is a fotófal előtt:
Három éve az Akadémia tagja, nagyon szeretné, hogy valami történjen, diverzitás a kulcsszó.
A választ mi sem tudjuk, de az előzetest elkészítettük hozzá:
Elmondta a kicsit túlmozgásos jelölt, hogy mivel tavaly esett az eső, idén kicsit melegebb ruhával készült, és most kicsit melege van. Azt is elmondta, hogy a Hongkongban élő testvérének nagyjából 2 órája született meg a gyereke, tavaly meg a mézeshetekről érkezett, hát micsoda dolgok történnek ezzel az emberrel!
A Saul fia főszereplője a következőt üzente a Facebook-oldala követőinek még magyar idő szerint éjfél előtt:
Gézától érkezett az alábbi üzenet:Sziasztok! Már a kocsiban ülünk. Nagyon szépen köszönjük, hogy szorítotok értünk. Ha nyerünk, ne fogjátok vissza magatokat: Magyarországnak örömre van szüksége.
Posted by Röhrig Gézáról - az érdeklődőknek on Sunday, 28 February 2016
A Duna tévé közvetítését nézzük, ahol az előbb Brie Larsonnal beszélgettek, és elmesélte, hogy Vietnámból érkezett a díjátadóra, úgyhogy eléggé kínozza a jetlag. Úgyhogy teljesen kiütve veszi majd át az Oscar-díjat, amit egészen biztosan ő fog nyerni legjobb színésznőként A szobáért.
A műsorvezető fekete (Chris Rock), az egyik producer is (Reginald Hurlin), de rajtuk kívül csak a díjátadók között lesznek feketék a 88. Oscar-gálán, ami azzal érdemelte ki az #OscarsTooWhite hashtaget, hogy a négy színészi kategóriában egy fekete jelölt sincs, sőt, Innariatu az egyetlen nem fehér bőrű jelölt azokban a kategóriákban, melyek "számítanak".
A jelenség persze dühítő, és akár céltudatosságot is vélhetünk benne felfedezni, de korai lenne az Akadémiát rasszizmussal vádolni. A rendszer a hibás, az a hollywoodi sztárgyár, ami a tutira megy, és nem kockáztat, nem fog egy fekete szuperhősre építeni egy 200 millió dolláros filmet, és nem dolgoz fel olyan történeteket, amikben főleg feketék, ázsiaiak vagy latinók szerepelnek - mert a statisztikák szerint a nézőket nem ezek a filmek érdeklik.
A botrányról több cikket is írtunk, ezekből minden kiderül:
A Saul fia főszereplőjéről a friss New Yorkerben jelent meg egy portré, amiben az egyébként hullamosó/költő/egykori punk a filmről nem mesél, de az életéről igen.
A köztévén! A Duna tévé élőben adja a gálát, így a Médiaklikken online is lehet követni. Ez lesz a menetrend:
01:00-kor élőben kapcsolnak a vörös szőnyeges bevonulásra.
02:30-től indul a gála.
A közvetítés nyelve ugye angol, de a Duna TV gondolt azokra, akik nem beszélik a nyelvet, és szinkrontolmács fogja magyarul közvetíteni az eseményeket. Akik angolul szeretnék nézni a műsort, és erre alkalmas készülékük van (illetve szolgáltatójuk továbbítja az MTVA által kiadott angol nyelvű hangsávot), azok átkapcsolhatnak angolra, és a Teletext 333. oldaláén alápakolhatják a szinkrontolmács által elhangzottakat összefoglaló mondatokat.
Nagyon sokáig, jelen állás szerint ez lesz a 18. díj az összesen kiadott 24-ből, a fél háromkor kezdődő gálának ez már a sokadik órája lesz, bőven 4 óra után.