Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- 10 film
- toplista
- nagy nyári sikerfilm
- blockbuster
- mit nézzünk a moziban
- elég már a folytatásokból és a képregényfilmekből
- képregényfilm
- folytatás
10 film, amit kötelező megnézni októberig
További Cinematrix cikkek
1. A majmok bolygója 2 (július 17.)
Hollywood görcsös remake-mániája az utóbbi években csak egyetlen jó filmet szült: a 2011-es A majmok bolygóját, amiben az Alzheimer-kór elleni gyógyszer kifejlesztéséhez felhasznált majmok kitörnek a kísérleti laborból, az embereket pedig elkezdi tizedelni az Isten-komplexusos tudósok vírusa, amire a szuperintelligens makik már immúnisak.
A posztapokaliptikus folytatásban a vírusfertőzést túlélt emberek két táborra szakadnak: a militáns Dreyfus (Gary Oldman) háborúzni akar a lovagló-lándzsarázó csimpánzokkal, míg Malcolm (Jason Clarke) inkább kibékülne velük. A főmajmot, Cézárt most is Andy Serkis alakítja, akinek most már tényleg kijárna egy Oscar Gollam, King Kong meg a többi digitális lény megformálásáért.
2. Frank (július 31.)
A díjhalmozó ír mozifenegyerek, Lenny Abrahamson idén egy olyan filmmel jelentkezett, amiben Michael Fassbendernek egy pillanatra sem látszik az arca, mert egy otromba papírmasé maszk van a fején. A filmet januárban már levetítették a Sundance-en, ahol természetesen imádták a kritikusok: a Wired szerint „költői”, a Rolling Stone szerint „abszurd” alkotással lesz dolgunk, ami a Dissolve szerint „felejthetetlen”.
A rejtett arcú Fassbender mellett láthatjuk majd benne Jake Gyllenhaal testvérét, Maggie Gyllenhaalt és a Harry Potter és a Halál ereklyéiben az egyik Weasley-rokont alakító Domhnall Gleesont is.
3. Jupiter felemelkedése (július 31.)
Lehet, hogy sokszor elsütöttük mostanában az „év sci-fije” jelzőt, de Wachowskiék új blockbustere elég erős induló lesz a címért vívott harcban. Igaz, a testvérpár a Mátrix után már nem tudott semmi maradandót alkotni: a kungfubalett folytatások és a Speed Racer totális mellényúlás lett, a V for Vendetta és a Felhőatlaszt pedig már nem lett akkora kultfilm, mint '99-ben a Mátrix.
A Jupiter felemelkedése egyébként nagyjából arról szól majd, hogy a távoli jövőben egy dögös vécépucoló lány (Mila Kunis) rádöbben: valójában ő a Föld királynője, és egy rakás rossz arcú figura meg akarja ölni emiatt. Szerencsére segít neki egy űrelf fejvadász (Channing Tatum) és Sean Bean is, aki jó eséllyel itt is meg fog halni.
4. Lucy (augusztus 7.)
Íme egy újabb „év sci-fije”-jelölt, a műfaj másik nagy veteránjával, az Ötödik elemmel filmlegendává váló Luc Bessontól, aki szokás szerint egy női akcióhőst dob be a férfiak tesztoszteronszagú világába.
A Lucy elsőre Besson korábbi filmjeinek, a Nikitának és az ötödik elemnek a mixe: a drogfutár főhősnő (Scarlett Johansson) gyomrában ugyanis némi verés hatására feloldódik a leszállítandó cucc, így egy gyorsolvasásra és egyéb elmetrükkökre képes kungfubajnok Terminatrix lesz belőle.
5. Szexvideó (augusztus 7.)
Bár Cameron Diaz legutóbbi vígjátékán, A csajok bosszúján nem röhögtük magunkat halálra, a Szexvideó megint egy kellemesen prosztó humorú filmnek ígérkezik. Oké, óriási közhellyel indul: a kapcsolatába belefásult párocska (Diaz és Jason Segel) házipornóval akarja feldobni az ellaposodott szexuális életét, de természetesen a videó a neten keresztül az összes ismerősükhöz eljut.
Az újdonsült pornósztárok ezért kitalálják, hogy baseballütővel szétverik az összes barátjuk és kollégájuk laptopját. Bár a csúcstechnológiai háttér itt is pont úgy sántít, mint az összes többi hollywoodi filmben, reméljük, nem fogunk a Szexvideóban csalódni, és a film hozza a Rossz tanár színvonalát, hiszen azt is és ezt is Jake Kasdan rendezte.
6. Az emlékek őre (augusztus 14.)
Jeff Bridges is sci-fivel jelentkezik idén, nem is akármivel: Az emlékek őre (helyesebben az alapjául szolgáló, 1993-as regény) minden Éhezők viadala-történet alapja, a posztapokaliptikus tini sci-fik ősanyja.
A történet főszereplője egy tinédzser (Brenton Thwaites) , aki egy utópisztikus, szürke társadalomban él, ahol semmi izgalmas nem történik vele. Ám itt jön a Mátrix-csavar: jön egy különc figura (Jeff Bridges), aki egy süppedős bőrfotelben ücsörögve elmondja neki, ő lesz a Kiválasztott, azaz a címbéli Emlékőr (eredetileg: The Giver), aki a társadalom kollektív emlékezetét őrzi majd, és tudni fogja a múlt sötét titkait és a jövő veszélyeit is. A filmben egyébként szerepel Katie Holmes, Alexander Skarsgård, Taylor Swift és Meryl Streep is.
7. A galaxis őrzői (augusztus 14.)
Egy sétáló fa, egy beszélő mosómedve és egy zöld nő mennek a sivatagban, ismered? Az a baj, hogy ez nem egy Hahota-vicc eleje, hanem a Disney és a Marvel legújabb mozifilmje, ami most leginkább egy Bosszúállók-Firefly mixnek tűnik, és ugyanúgy lehet belőle az év blockbustere, mint az év bukása.
A sztori röviden: Star-Lord, a balfék űrtolvaj (Chris Pratt) ellop egy titokzatos gömböt, amely, ha rossz kezekbe kerül, az egész galaxis pusztulását okozhatja. Üldözői elkapják, így kényszerszövetséget kell kötnie a galaxis igazi nehézfiúival, akik közül a legveszélyesebb egy nő: a bérgyilkos Gamorával (Zoe Saldana), a bikanyakú Drax-szal (Dave Bautista) egy Han Solo-mentalitású mosómedvével (Bradley Cooper) és Csubakka növényváltozatával, Groottal (Vin Diesel).
8. Sin City: Ölni tudnál érte (augusztus 22.)
Akik Christopher Nolan Sötét lovagját tartják minden idők legjobb képregényfilmjének, általában megfeledkeznek arról, hogy 2005-ben volt egy Sin City című film is, ami után még azok is a film noir műfajról áradoztak, aki életükben nem láttak még egyetlen Bogart-filmet sem. Tarantino legjobb tanítványa, Robert Rodriguez ugyanis elképesztően ütős filmmé gyúrta össze Frank Miller három, külön-külön is brutálisan jó képregényét.
A Sin City 2-ben is egy eredeti, 1993-as Frank Miller-klasszikus, a Ölni tudnál érte lett megfilmesítve: Marv (Mickey Rourke) és Dwigth (Josh Brolin) kibeleznek egy komplett magánhadsereget, hogy elbeszélgethessenek egy kicsit a femme fatale Ava Lorddal (Eva Green). Igaz, aggodalomra adhat okot, hogy a másik két minitörténetnek (Joseph Gordon-Levitt összeverése és a dögös Jessica Alba bosszúja Bruce Willis haláláért) nincs képregényes eredetije, márpedig Miller ezredforduló utáni alkotásai eléggé harmatosak (lásd: Spirit, 300 2).
9. A feláldozhatók 3 (augusztus 22.)
Annyi hollywoodi nagyágyú és vhs-filmes ikon fog szerepelni az idei év legjobban várt akciófilmjében, hogy ha mindannyiukat fel akarnánk sorolni, nem is maradna hely a tartalomismertetőnek. Igaz, a The Expendables 3 sztoriját nem is nagyon lehet még tudni.
Csak annyi biztos, hogy Sylvester Stallone ezúttal Wesley Snipest, Antonio Banderast és Harrison Fordot válogatta be a mókacsapatba Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Jet Li és Jason Statham mellé, hogy együtt rúghassák szét az aktuális főgonosz, Mel Gibson seggét. Bruce Willis nélkül, mert őt a bunkó zsugorisága és egy pár milliós gázsivita miatt kidobták a filmből.
10. Sráckor (szeptember 18.)
A végére hagytuk az idei év legérdekesebb alkotását, amiben Ethan Hawke újból együtt dolgozott a Mielőtt-trilógia díjhalmozó függetlenfilmes rendezőjével, Richard Linklaterrel.
Linklater ugyanis már 2002-ben elkezdte forgatni a Sráckor az akkor még mindössze 6 éves Ellar Coltrane-nel. Ezután minden évben hozzáraktak valamit a költözésekről, iskolaváltásokról, beilleszkedési nehézségekről, gyerekkori álmodozásokról és az első csajozásokról szóló drámához, amiben így az elvált szülőket alakító Ethan Hawke–Patricia Arquette-pároson is igencsak meglátszik az időközben eltelt tíz-egynéhány év.
Rovataink a Facebookon