40 éves az Oscar-díjas női akcióhős, Charlize Theron
- De akkor most ki mészárolta le Charlize Theron családját?
- Őrült Max esete a menekülő tenyésznőstényekkel
- Minden eddiginél jobb az új Mad Max-trailer
- Charlize Theron nagyon súlyosan néz ki
- Cameron Diaz segge Aranymálnát érhet
- Charlize Theron lepukkant punk lesz az új Mad Maxben
- Charlize Theron dögös westernhős lett
- Csak Charlize Theron jó a Hófehérkében
- Ki hal meg legelőször a Prometheusban?
- A gonosz mostoha szebb Hófehérkénél
- Ridley Scott szerint jó lett a Prometheus
- Szörnyek nélkül teremt mítoszt a Prometheusz
További Cinematrix cikkek
- Ryan Reynolds felesége miatt újraforgatták a Deadpool & Rozsomák végét
- Jeff Goldblum fiai már kitalálták, mit szeretnének örökölni apjuk 40 millió dolláros vagyonából
- „A csók egy baromság” – Ridley Scott cáfolta Denzel Washington állításait
- Jönnek az ünnepek, kötelező jól érezni magad
- Érthetetlen, miért találnak egymásra, megérdemeljük, ha bedőlünk képzelt vágyainknak
Charlize Theron a Dél-afrikai Köztársaságban született, ahol egy farmon nőtt fel, egyetlen gyerekként. 13 éves korában bentlakásos iskolába került, 15 évesen pedig végig kellett néznie alkoholista apja halálát: az anyja önvédelemből lelőtte, amikor rátámadt. 16 évesen viszont megnyert egy dél-afrikai szépségversenyt, ahol egy egyéves olaszországi modellszerződést kapott.
Egy New York-i fotózás után beiratkozott egy balettiskolába, de 18 évesen egy térdsérülés véget vetett a karrierjének, mielőtt az elkezdődhetett volna. Los Angelesbe költözött inkább, ahol az első filmszerepét egy 1995-ös ZS-horrorban kapta meg:
Hogy mondta? Sárlíz Terón? Csárlíz Szrón?
Akkor helytelenül mondta. A 40 éves színésznő nevét így kell helyesen kiejteni, mivel az anyanyelve az afrikaans, nem pedig az amerikai angol:
Ha sakkozni nem is, Monopolyt biztosan tudna játszani a díjaival
Az Oscar-díja lehetne egy játékfigura a táblán például az autó helyett, a Golden Globe a gyűszű helyett, és így tovább. Íme Charlize Theron összes fontosabb filmes díja:
- Oscar-díj - A rémért (2003)
- Arany Glóbusz – A rémért (2003)
- Ezüst Medve – A rémért (2003)
- 3 díj a Női Filmkritikusok Körétől - a Kőkemény Minnesotáért (2005), az eddigi filmjeiért és az Afrikában végzett karitatív munkájáért
- 3 díj a Palm Springs-i Filmfesztiválról (2006, 2012)
- 2 díj az ohioi filmkritikusoktól – A rémért (2003) és a Pszichoszingliért (2011)
- SAG-díj – A rémért (2003)
- Critics Choice Award – A rémért (2003)
- Chicagói Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Dallasi és Fort Worth-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Las Vegas-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Los Angeles-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- New York-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- New York-i Online Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- San Francisco-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Seattle-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Utah-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Vancouver-i Filmkritikusok díja – A rémért (2003)
- Golden Satellite Award – A rémért (2003)
- ACCA-díj – A rémért (2003)
- Independent Spirit Award – A rémért (2003)
- ICS Award – A rémért (2003)
- IOFCP Award – A rémért (2003)
- National Board of Review NBR Award – A rémért (2003)
- Filmkritikusok Nemzeti Szövetségének díja – A rémért (2003)
- OFTA Film Award – A rémért (2003)
- OFTA Television Award - Az ítélet: családért (2003)
- Bambi-díj – Az árvák hercegéért (1999)
- Teen Choice Award – a Hófehérke és a vadászért (2012)
- CinEuphoria-díj – a Hófehérke és a vadászért (2012)
- Hollywood Filmdíj – a Kőkemény Minnesotáért (2005)
- CinemaCon Award az egész évtizedes munkásságért (2012)
- Gotham-díj (2011)
- CineVegas életműdíj (2007)
- Az év nője-díj (2008)
- Arany Kamera-díj a legjobb színésznőnek (2006)
- Vanguard Award (2006)
- Spirit of Independence Award (2006)
- Elle Women in Hollywood Award (2005)
- Krzysztof Kieslowski-díj (2004)
- és egy csillag a hollywoodi Hírességek Sétányán (2005)
A Kukorica gyermekeiben való sikoltozás után még évekig úgy tekintettek a hollywoodi producerek Charlize Theronra, mint a férfi főszereplő mellé kötelező vékony, modellalkatú szőkeségre, akit a krimitől a vígjátékig bármibe be lehet dobni, mert elég annyi, hogy jól néz ki (Két nap a völgyben, Az ördög ügyvédje, Nyomul a banda és társai). Érdekesség, hogy majdnem vele bukott meg az 1995-ös Showgirls is: szerencsére az azóta teljesen eltűnt Elizabeth Berkeley jobb volt Theronnál a meghallgatáson.
Árvák hercege (1999)
Lasse Hallström romantikus drámája volt az első, ahol a mozinézők és a kőszívű kritikusok is kezdtek felfigyelni arra, hogy ez a színésznő többre képes. A második világháború idején játszódó filmben Charlize Theron alakította Candyt, aki a barátjával (Paul Rudd) keres fel egy titokban abortuszt is végző árvaházi igazgatót (Michael Caine). Az orvos széltől is óvott segédje (Tobey Maguire) később elszegődik a fiatal pár családi almafarmjára, és amikor Candy barátját behívják katonának, természetesen sajátos szerelmi háromszög bontakozik ki közöttük. Happy endet persze senki ne várjon: Paul Rudd hadirokkantként visszatér a frontról, a hoppon maradt, szerelmes segédnek pedig haza kell mennie, hogy átvegye a nevelője praxisát...
Elsőre úgy tűnhet, Charlize Theron pont olyan megközelíthehetlen álomlányt alakított a filmben, akinek a fotóját a harcba induló katonák a tárcájukban és az ágyuk fölött őrzik, míg ő odahaza türelmesen vár rájuk, de a színésznő sokkal nagyobb mélységet adott a karakternek. Négy filmes díjra is jelölték, bár ebből csak a Bambi-díjat kapta meg, mint frissen felfedezett tehetség.
1999-ben a Playboy magazinnak is elvállalt egy meztelen fotósorozatot, pár évre rá pedig Oscar-díjat kapott A rémért: ez a bravúr előtte csak Kim Basingernek sikerült, aki a fotózás után kapott aranyszobrot a Szigorúan bizalmasért.
A rém (2003)
Ez volt az az életrajzi dráma, amiben rá sem lehetett ismerni a színésznőre. Az előnytelen smink bevállalása mellett 15 kilót is képes volt hízni azért, hogy minél hitelesebben eljátszhassa Eileen Wuernost, aki országúti prostituáltból lett a modern amerikai kriminalisztika történetének első női sorozatgyilkosa.
Akik összetörték Cahrlize Theron szívét
A 40 éves színésznő, bár az elmúlt 20 évben szinte csak szakmabeliekkel randizgatott és élt együtt, eddig még nem sikerült megtalálnia köztük az igazit. 2012-ben viszont örökbefogadott egy Jackson nevű, fekete kisfiút, idén nyáron pedig August nevű, fekete kislányt.
- 1995-1997: Craig Bierko, színész-énekes
- 1997-2001: Stephan Jenkins, a Third Eye Blind frontembere
- 2001-2010: Stuart Townsend, színész
- 2010: Jeremy Renner, színész
- 2011: Ryan Reynolds, színész
- 2012: Alexander Skarsgard, színész
- 2013: Seth MacFarlane, író-rendező (bár a randijaik állítólag csak a Hogyan rohanj a veszTEDbe? munkamegbeszélései voltak)
- 2014-2015: Sean Penn, színész
Kate Hudson és Kate Winslet valószínűleg azóta is bánják, hogy visszautasították a rémes arcú asszony szerepét, mivel Theron az Oscar mellett Aranyglóbuszt, Ezüstmedvét és 23 másik díjat nyert vele.
Elah völgyében (2007)
A 2000-es években szinte minden producer Charlize Theront hívta, ha a régi, boldog idők klasszikus szépségideáljára volt szükség egy filmben (Bagger Vance legendája, Peter Sellers élete és halála), vagy egy dekoratív szőkére a macsó akcióhősök oldalán (Olasz meló). Bár a 2005-ös Aeon Flux a pénztáraknál elég szerényen teljesített, már lehetett látni, hogy idővel Theronból is olyan akcióhősnő lesz, mint a zombivadász Milla Jovovich vagy a vámpír Kate Backinsale.
Az Elah völgyében-ben viszont már egy olyan erős női karaktert kapott, aki nemcsak hogy boldogulni tud egy férfiközpontú, militarista közegben (itt konkrétan: egy rendőrörsön), de sok esetben jobban is teljesít, mint az ellenkező nemű kollégái. Theront ebben a filmben nem öltöztették fel szőke bálkirálynőnek, így a betört orrával és a minimális sminkjével sokkal hitelesebben tudta hozni az elszánt zsarut, aki mindenáron bizonyítani akar a kollégái előtt. A konok Sanders nyomozónő, aki a nyugalmazott háborús veterán (Tommy Lee Jones) iraki bevetésből hazatért fiának halála ügyén dolgozik, szinte már a Mad Max 4-béli Imperator Furiosa előképe.
Prometheus (2012)
Sok Alien-rajongó gyűlöli ezt az igazi Alienek nélküli Alien-előzményfilmet, és átkozzák a leforgatásáért a kiégettnek bélyegzett egykori rendezőzsenit, Ridley Scottot. Nekem viszont ez az egyik kedvenc sci-fim az utóbbi öt évből. Aminek csak egyetlen hibája van: nem Charlize Theron benne a Sigourney Weaverhez hasonló, mindent túlélő űrszörnyvadász, hanem Noomi Rapace. Theron ugyanis a nehezen beinduló forgatás előtt pont elígérkezett a szintén nehezen beinduló Mad Max 4-hez, ám amikor kiderült, hogy George Miller posztapokaliptikus víziója egyhamar nem fog elkészülni, Ridley Scott már csak a Weyland vállalat lelketlen vezetőjének szerepét tudta odaadni neki.
A sztorit mindenki ismeri, hiszen lényegében klasszikus Alien-recept alapján készült: egy csapat űrhajós elutazik a galaxis túlsó felére, és ott belebotlik egy agresszív, parazita életmódot folytató idegen fajba, aminek a képviselői sorban elintézik a legénységet. Évtizedekkel A nyolcadik utas: a Halál után az ilyesmi már nem nagy szám, ezért Ridley Scott a Lost-veterán Damon Lindeloffal úgy íratta át a forgatókönyvet, hogy a néző még évekkel a filmbemutató után is azon agyaljon, miért küldték a Space Jockey-nak hívott világteremtő óriások az emberiséget egy biofegyver raktárába, mi valójában az ott talált fekete trutyi, és mikor jön már a folytatás?
Mad Max – A harag útja (2015)
Na de mennyit keres Charlize Theron?
Sajnos a fizetéséről sosem cikkezik a sajtó. Az biztos, hogy 2005-ben 10 millió dollárt kapott az Aeon Fluxért, 2012-ben pedig 18 millió dolláros sztárgázsival volt rajta a Forbes listán. Utóbbit a Hófehérke-filmért és a Prometheusért kapta, de a Hófehérke és a vadász miatt külön is bekerült a hírekbe: kiharcolta, hogy ugyanakkora fizetés járhasson neki is, mint a férfi főszereplőnek, a vadászt alakító Chris Hemsworth-nek (ez állítólag 10 millió dollár volt).
Az idei év szakmai szempontból abszolút Charlize Theron éve volt: az évek óta vár Mad Max 4-ben ugyanis olyan erős karaktert kapott a kiberkarú amazon, Furiosa személyében, hogy innentől akár egymaga is továbbvihetné a legismertebb posztapokaliptikus franchise-t Mad Maxie néven. Jó, persze, Tom Hardy sem volt rossz morcos Mad Maxként, de a negyedik rész lett az, ahol a bőrszerkós, macsó főhős végre egyenrangú segítőtársat kapott maga mellé a nyaktörő sivatagi autós üldözésekhez, és a népnyúzó gonosz hadúr legyőzéséhez.
A Mad Max 4 többek között pont Charlize Theron karaktere miatt lett az idei, szuperhősöktől túlzsúfolt év egyik legjobb blockbustere. Ami ráadásul 368,2 millió dollárt kaszált a mozikban, így szinte biztos, hogy folytatást kap. George Miller már évekkel ezelőtt megírta az új Mad Max-trilógia középső részét, a Mad Max: Furiosát, amiben Charlize Theron lehetne a főszereplő, de konkrétumokat egyelőre nem tudni. Az viszont biztos, hogy a 40 éves színésznő egy másik folytatásban vissza fog térni: jövőre a Hófehér és a vadász 2-ben ármánykodik majd gyönyörű, de gonosz boszorkányként.
Rovataink a Facebookon