1 millió fecske hiányzik Magyarországról
Ha nem történik drasztikus változás, akkor 2020-ra eltűnhetnek a fecskék Magyarországról. Erről szóló cikkünk még 2015-ben jelent meg, amiben bemutattuk, hogyan csökkent az elmúlt években a klmíváltozás és az emberi tevékenység hatásai miatt ezeknek a madaraknak a száma.
![Fészkét építi egy füsti fecske (Hirundo rustica) Karancslapujtőn 2018. április 25-én. A Magyar Madártani Egyesület közlése szerint április és május kiemelt fecskevédelmi időszak, amelyben a lakosságnak óriási szerepe és felelőssége van. A napjainkra teljes egészében városiasodott, sárfészket építő fecskék állománycsökkenésének megállítása, megfordítása a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével - a fészekleverések hatósági bejelentésével -, valamint az ezek mellé kihelyezett műfészkek, sárgyűjtőhelyek létesítésével érhető el.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2665/26656/266564/26656418_96ade2b0905f04ea4f2c7a20831c1fa4_wm.jpg)
Most a Sokszínű Vidéknek nyilatkozott Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvívője, aki jó és rossz hírekkel szolgált. Azt mondta, hogy
tavaly nem csökkent tovább a fecskék száma, de a korábbi évtizedekhez képest így is körülbelül 1 millió egyed hiányzik Magyarországról.
A fecskék elsősorban szúnyogot, legyet fogyasztanak, vagyis ők jelentenek biológiai védelmet az ezen rovarok által terjesztett betegségekkel szemben. Az Egyesületnek ezért továbbra is az a kérése, hogy aki teheti, az ne riassza el a madarakat, és ne szereljen fel nejlonszatyor-riasztót , amik különösen károsak.