Titokzatos „Robin Hood”-hackerek adományoznak lopott pénzt
Egy hackercsoport ransomware módszerrel kizsarolt pénzt adományoz jótékonysági célokra. Az akció a szakértői elemzések szerint is igazi „újdonságnak” számít a számítógépes bűnözés terén.
A Darkside csoport hackerei saját bevallásuk szerint is dollármilliókat loptak el nagyvállalatoktól, most pedig azt állítják, hogy „jobbá akarják tenni a világot”.
A dark weben közzétett bejegyzésükben a hackercsoport két jótékonysági szervezetnek: a The Water Project-nek és a Children International-nek küldött nyugtákat 10.000 dolláros Bitcoin adományról. A Children International, amely a világszerte élő gyermekeket, családokat és közösségeket is támogat, azonnal azt nyilatkozta, hogy furcsa és nyugtalanító fejleménynek tekinti az akciót, erkölcsileg és jogi szempontból egyaránt, és már jelezték, hogy nem fogják megtartani a pénzt. A Children International szóvivőjük a BBC-nek konkrétan ezt nyilatkozta:
„Ha az adomány hackerekhez kapcsolódik, akkor azt nem áll szándékunkban megtartani.”
A The Water Project, amely a tiszta vízhez való hozzáférés javításán dolgozik Afrika szubszaharai térségében, nem reagált a különös jótékonykodási adományra.
Az október 13-i blogbejegyzésben a hackerek azt állítják, hogy csak nyereséges nagyvállalatokat céloznak meg ransomware típusú támadásaikkal, amelyek során „váltságdíjért” ejtik túszul a szervezetek informatikai rendszereit.
Brett Callow, az Emsisoft kiberbiztonsági vállalat biztonságtechnikai elemzője pedig így nyilatkozott:
„Egyáltalán nem világos, hogy mit kívánnak elérni a bűnözők ezen adományokkal. Talán segít a bűntudatukat csillapítani? Vagy talán egoista okokból, lelkiismeretlen zsarolók helyett Robin Hoodként akarnak tetszelegni a közvélemény előtt? Bármi legyen is a motivációjuk, ez bizony nagyon szokatlan lépés, és ha jól tudom, először fordult elő, hogy egy ransomware csoport nyereségének egy részét jótékony célra ajánlotta fel.”