Kamuflázs: ragadós a kirúgásos trükk az NCAA-ben
További 120 yard cikkek
- Az év legértelmetlenebb győzelme után egyből kirúgták a csapat vezetőedzőjét
- Közel fél évszázada nem látott eseményt jegyeztek fel Amerikában
- Ebben az évezredben még nem fordult elő olyan az Egyesült Államokban, mint a hétvégén
- Rákos megbetegedés miatt kellett műteni a történelem egyik legjobb sportolóját
- Ilyen sem volt még: jövőre Berlinben is rendeznek NFL-mérkőzést
Ha nincs éppen új felállás, trükkös játék, vagy bármi olyan őrület, ami az egyetemi bajnokságban egy könnyed szombat délutáni programnak illik be, akkor bizonyos csapatok egészen addig merészkednek, hogy már a kirúgással is elkezdenek trükközni, mert a trükkből sosem elég. Kamuflázs különkiadás a pálya közepéről.
A trükkös kirúgás főszereplője a Minnesota Golden Gophers és a Baylor Bears, az előkészítő a Colorado Buffaloes, a kötelező kellék pedig az a drop kick, amit az NFL-ben az idei szabályváltoztatásokkal nagyjából ki is nyírtak.
Nem mintha az egyetemi bajnokságban gyakrabban elővették volna a dolgot, de a Minnesota és a Baylor újítása miatt lehet, hogy egyre többen leporolják majd a nem túl könnyű, cserébe nagyon ritkán látott rúgást, akár az NFL-ben is.
Mielőtt rátérnénk a rúgásra magára, kezdjük az egészet a Colorado Buffaloesnál, akik alighanem az alapötletet szállították a két újítónak. A Buffaloes október legvégén járt úgy, hogy egy touchdown után szabálytalankodott a UCLA ellen, ezért nagyon hátulról, saját 20 yardosáról kellett elvégeznie a kirúgást.
Mivel nem akartak egy jó visszahordásra lehetőséget adni a UCLA-nek, ezért kitalálták, hogy a punterrel ívesen rúgatják meg a labdát, és akkor lesz idő odaérniük a visszahordóhoz, mire a labda odaér. Csakhogy ez szabálytalan, úgyhogy le is küldték a bírók a puntert, a Buffaloes meg rúghatott rendesen, ahogy mindenki szokta.
Csakhogy a Minnesotánál a szezon közepén kinevezett Tracy Claeys és stábja rájöttek, hogy a Colorado nem is gondolt annyira rosszra, csak a megvalósítás nem volt tökéletes. A szabálykönyv szerint ugyanis félidők elején, illetve a touchdown utáni kísérletek és mezőnygólok után csak állított labdás rúgással, vagy drop kickkel lehet folytatni a mérkőzést - puntot ezek mellett csak safety utáni kezdésnél lehet alkalmazni.
A Minnesotánál tudták ezt a szabályt, és az előző fordulóban neki is álltak szívatni az Ohio State-et 21-14-es hátránynál abban a reményben, hogy a rúgás után visszaszerezhetik a labdát. A kicker a rúgás előtt kétszer is átszervezte maga körül a csapatot, majd megfogta a labdát, úgy csinált, mint aki kicsit helyezni akar rajta, és váratlanul elrúgta kézből – úgy, hogy a labdát a földet érés pillanatában rúgta el.
A trükk nem jött be, mert senkinek nem sikerült beleérnie a labdába, az ötlet viszont már a mostani hétvégére átragadt a Baylorra is, amellett, hogy a Minnesota az Iowa ellen is megismételte a trükköt.
Mivel az Ohio State és az Iowa is alapból arra számított, hogy onside kick jön, nem sikerült őket átverni, ahogy a Baylornak sem az Oklahomát. A Baylor viszont joggal kockáztathatott, hiszen büntetések miatt pontosan félpályáról kellett rúgniuk, így azzal, hogy az Oklahomához került a labda, nem vesztettek nagyon sokat.
Rovataink a Facebookon