A FIFA-kongresszus szerda reggel azzal kezdődött, hogy az FBI kérésére svájci rendőrök tíz FIFA-előkelőséget tartóztattak le, a szállodájukból vitték el őket, és rengeteg dokumentumot. Ezzel egy időben Miamiban, az amerikai szövetségi irodájában is megjelentek nyomozók. A 47 pontot tartalmazó vádirat zsarolásról, csalásról és pénzmosásról szól.
Az összes tagállam, egészen pontosan 209 szavazhat az elnökválasztáson, ugyanúgy egy szavazatot ér San Marinóé, ahogy Németországé. Akié a többség, az lesz a FIFA elnöke a következő négy évre.
A hírek szerint Marokkó egymillió dollárt fizetett volna Jack Warner alelnöknek (őt is letartóztatták), ha ők kapják a 2010-es vb-t, de Dél-Afrika megtízszerezte az összeget.
A letartóztatottak (Warner az alsó sorban jobbról a második):
A legutóbbi két elnökválasztást övező botrányok miatt ugyanis nem volt kihívója Sepp Blatternek, vissza kellett lépnie a kihívóinak. A svájcit 2011-ben nagy többséggel erősítettek meg pozíciójában, 186 szavazatot kapott a 209-ből.
Most a jordán herceg, Ali bin al-Husszein próbálja legyőzni az esélyes Blattert.
Luis Figo és a többi korábbi kihívó visszalépése után csak egyetlen kihívója maradt Blatternek. A harminckilenc éves Ali bin al-Husszein a jordán király harmadik fia, 2011 óta a FIFA ázsiai alelnöke.
Idén januárban jelentette be, hogy elindul Blatter ellen az elnökválasztáson. Angliában és Amerikában tanult, 25 évesen lett hazája futballszövetségének vezetője. Elérte, hogy a női futballistáknak ne kelljen hidzsábot viselniük a mérkőzéseken, és sokat tett azért, hogy jövőre Jordániában legyen az U17-es női világbajnokság. Szerette volna, hogy Michael Garcia korrupciós jelentése nyilvános legyen, sikertelenül. Blatterrel korábban jó kapcsolatot ápolt.
A 65. FIFA-kongresszuson elnököt választanak, el fog tartani egy darabig, amíg győztest lehet hirdetni. Az országok delegáltjai a kijelölt fülkékben adják majd le a szavazataikat. De előtte mindkét jelölt beszélni fog, tizenöt percet kapnak.
Blatter nyitotta meg a mai napot, kicsit visszafogottabban nyilatkozott a FIFA megtisztulásáról, aztán az egész napra az izraeli–palesztin konfliktus nyomta rá a bélyegét. Voltak tüntetők, akiket Blatter hangosan el akart távolíttatni a teremből.
Aztán fegyveres rendőrök érkeztek a kongresszus épületéhez, és az angolok bejelentették, minden a rendelkezésükre áll, amellyel a korrupciót tudják bizonyítani.
A nap legfontosabb történéseiről tudósításunkban olvashat.
Ali bin al-Husszein herceg tizenöt percet kap, hogy meggyőzze a FIFA-tagokat. Szerinte azért is fontos a mostani választás, mert a FIFA a futball védelmezője, az egész világ rájuk figyel.
Mi, a FIFA-család tisztában vagyunk a történtekkel. A napokban a FIFA-t többen úgy írták le, mint ami szégyent hoz a sportágra. Hogy tele vagyunk korrupt tagokkal. Nem vagyunk könnyű helyzetben. A változás egy folyamat. Csak akkor tudunk változtatni, ha egy irányba tartunk.
Nem hozok szégyent senkire. FIFA nem egy cég, hanem egy szolgáltató szervezet. Megígérem, hogy demokratikus leszek, nyitott, és önökkel dolgozom, minden kihívásra együtt válaszolunk.
– folytatta Blatter kihívója. Eddig elég vérszegény a beszéd, de azért sokszor hangsúlyozta a transzparencia jelentőségét.
És sosem vezetném úgy. Elképesztő úton jutottam el önökkel idáig. Szeretném megköszönni a támogatását a korábbi kihívóknak, akik visszaléptek. Köszönöm a tagországoknak. Ha engem választanak, egy új fejezet kezdődhet. A világ azt várja tőlünk, harcoljunk a futballért, együtt kell kimondanunk, változtatni kell, és megmutatni mindenkinek, hogy méltóak vagyunk az emberek tiszteletére.
Ezzel zárta beszédét Ali bin al-Husszein, akit eddig csak Európa támogatott nyíltan. Jön Blatter.
Ezzel kezdett Sepp Blatter. Megköszönte, hogy lehetőséget adtak neki a tagok, hogy ott lehet velük a kongresszuson, így lehetősége nyílik meghálálni ezt.
Megtiszteltetés lenne folytatni a közös munkát ennyi közös év után. Nincs szükségünk forradalomra, csak fejlődésre. Engem tartanak felelősnek a történekért. Hát legyen, elvállalom, magamra veszem. Megjavítom a FIFA-t önökkel együtt, ma, holnap és a jövőben is ezen leszek. Így majd egy erős FIFA-t adok át a viharok után.
ezt ígéri Blatter, de ehhez mindenki segítsége kell. Ez a munka bizalomra is épül, mondja. Blatter változtatni akar a dolgokon, mert a FIFA mindent képvisel, játékosokat, klubokat, bírókat.
A két legnagyobb botrány a 2018-as orosz és a 2022-es katari futballvilágbajnokság odaítélése körül zajlott. Feltehetően az orosz maffiával is tárgyaltak a FIFA munkatársai az orosz pályázat elbírálásakor, majd jött a legnagyobb bankrobbantás: a katari pályázat kedvező elbírálása.
A katari foci-vb-vel több probléma is van
mondja Blatter, és nemcsak a korrupciótól, hanem a bundától, a rasszizmustól, az erőszaktól. "A futballal szebb világot lehet teremteni" - mondta.
A FIFA és a futball feladata, hogy összehozza az embereket, mert mindenhol fociznak, még a háborúk dúlta országokban is.
Maguk már ismernek, nem kell bemutatnom magam, tudják, kivel van dolguk. Én is tudom, hogy számíthatok önökre. Hogy a nevünket tisztára mossuk, már holnaptól kezdődően.
kérlelte a tagokat az elnök, mire tapsvihar tört ki. Ali bin al-Husszein beszéde alatt nem nagyon volt ilyen.
Barátaim, a futball több, mint egy játék, és most erős, tapasztalt vezetőre van szüksége. Aki mindent tud a nehéz helyzetekről. Aki a partnerekkel tud dolgozni. Köszönöm, és remélem, folytathatom hamarosan.
ezzel zárt Blatter. Vastaps.
Ahhoz, hogy Blatter már az első fordulóban megnyerje a választást, a szavazatok kétharmadát kell megkapnia, ez 139-et jelent a 209-ből. Simán megtörténhet, hogy nem lesz szükség második fordulóra, ha mégis, ott már az nyer, akinek többsége van.
a választófülkékhez, úgyhogy ez eltart majd egy darabig. Addig megnézzük, a kontinensek hova szavazhatnak.
Az UEFA-vezető Michel Platini csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta, Európában szinte mindenki a jordán hercegre fog szavazni, az MLSZ-elnök Csányi Sándor is elárulta, nem támogatja Sepp Blattert. Ez a legjobb esetben 53 szavazatot jelent Ali bin al-Husszeinnek.
Emlékeznek még? Blatter a korrupciós ügyek kirobbanásakor rettenetes pénzekért készíttetett magáról szobrot filmet. Érdemes megnézni megint:
Afrika egységesen Blatter mellett áll, ezt a tegnap az Indexnek is nyilatkozó, Blatter mellett felszólaló bissau-guineai futballelnök is nyilvánvalóvá tette, tehát ez az 1998 óta irányító svájcinak kapásból 54-et jelent.
Nem felejtik, hogy Blatter elnöksége alatt vb-t rendeztek Afrikában, a 2010-es tornát kapták meg, ennek Dél-Afrika adott otthont. Azért is népszerű a kontinensen, mert több fejlesztési programmal segítette a FIFA a fejlődő országokat.
Csak hogy ne maradjanak semmiről. Messze még a vége, pláne, ha második forduló is lesz.
Nem semmi felvezetése volt a 2015-ös FIFA-elnökválasztásnak.
Közben leugrottam a Hallenstadion elé megnézni, van-e épp valamilyen FIFA-ellenes tüntetés, de csak egy idősödő rocker faszi ordibált minden főbejáraton távozó öltönyös felé valamit. Mire visszaértem, már Guinea is leszavazott, szóval haladunk.
Az MLSZ-elnök korábban már elárulta, ő bizony Blatter ellen fog szavazni. Az egyes fülkébe szólították.
A FIFA 2014-es tevékenységéről, és ez a kép fogadott, amikor kinyitottam. Önt mire emlékezteti Blatter arckifejezése?
Ázsia nem támogatja a saját kontinenséről érkező jelöltet, a jordán herceget, csütörtökön erősítették meg, hogy Blatter mellett állnak. Viszont vannak olyan hírek, hogy néhányan mégis Ali bin al-Husszein mögé állhatnak be, de ők nincsenek sokan. Ausztrália az egyik, ők ugyanis már az ázsiai szövetség részei.
Amúgy elég komikus, hogy a futballvezetők rendre elrontják, melyik fülkébe kell menniük leadni a szavazatot, olyankor pedig Jerome Valcke hangosan ordibálni kezd a pódiumról, hogy fáradjanak már át a másikba. Aki sokat tököl, azt dühösen meg is sürgeti a főtitkár, mint az előbb a maláj futballvezetőt, aki többszöri felszólítás után is a rossz helyre ment.
Óceánia is támogatja Blattert, korábban már kijelentették, hogy a svájci mögé állnak.
mialatt szavaznak a FIFA-tagok. A mellettem ülő szudáni kolléga egyszer már elaludt ma, most is sikerülni fog neki. Na jó, inkább rászólok, most fog szavazni az országa.