Szlovénia tizenegyespárbajra késztette Portugáliát, de az idegek harcát Ronaldóék nyerték
További Futball cikkek
- Nem igaz, hogyan bukta el hazai rangadóját a Barcelona!
- Gabriel Jesus volt a vendégek nyerőembere, kiütötte ellenfelét az Arsenal
- Schäfer András gólt szerzett, csapata mégis csúfosan kikapott
- „Nagyon hibáztam, mérhetetlenül sajnálom" – megtörte a csendet a balhéba keveredett sportigazgató
- Tovább fogy Guardiola levegője, újabb pofonba szaladt a Manchester City
Érdekesség volt, hogy a két csapat közül Szlovénia várta veretlenül a nyolcaddöntőt: három döntetlennel abszolválta a csoportkört, miközben a végső győzelemre is esélyes Portugália két siker mellett egy vereséget is elszenvedett az utolsó fordulóban Georgia ellen. Mindkét válogatott legerősebb összeállításában kezdte a mérkőzést, a párharc favoritja pedig természetesen Cristiano Ronaldóék voltak.
Rögtön a második percben bonyodalom alakult ki a szlovénok kapuja előtt, Silva jobb oldali beadását elrúgta az ötösön belül Drkusic, majd az ebből következő sarokrúgást Pepe Dias elé fejelte, aki jobbal a jobb sarok mellé lőtt. Két perccel később Vitinha szabadrúgását középre fejelte az alapvonalról Pepe, de Oblak kivetődött és megfogta a labdát. A szlovénok az első percekben nem tudtak felszabadítani saját kapujuk elől.
Ebben viszont már sokkal több volt! A 13. percben Bernardo Silva húzott befelé a jobb szélről, bekanyarította a labdát a kapu előterébe, de Ronaldo fejéről és Bruno Fernandes lábáról éppen lemaradt az átadás, így az az alapvonalon hagyta el a játékteret. A szlovénok nem tudtak kimozdulni saját térfelükről, alig birtokolták a labdát.
Ezt követte Fernandes jobb oldali beadása, amelyre Ronaldo érkezett volna, de Drkusic még éppen a szabályosság határán meglökte a portugált, aki elterült a földön, ám nem kapott érte büntetőt.
A 31. percben Oblak könnyen védte Ronaldo közeli fejesét, aki Joao Cancelo beadása után, Drkusic szorításában fejelt, de nem tudott elegendő erővel bólintani, így a labda a szlovén kapus zsákmánya lett. Újra aktívabbak voltak a portugálok, Rafael Leao lódult meg a felezővonaltól, lefutotta Cerint, majd Drkusic éppen a tizenhatos előtt felrúgta – sárga lapért cserébe.
A szabadrúgást 19 méterről, picit balról Ronaldo végezte el, a bal felső sarok felé szállt a labda, de végül pont a felső léc felett hagyta el a játékteret. De azért Oblak kapus rajta volt a lövésen, maradt a döntetlen.
Az első szlovén szögletrúgásra egészen a 39. percig kellett várni, ekkor Sztojanovic remekül háromszögezett Sporarral, utóbbi lőtt volna kissé jobbról, 13 méterről, de Mendes az utolsó pillanatban közbelépett. A sarokrúgásból végül nem alakult ki veszélyes helyzet, de ennyire közel még nem jártak korábban a szlovénok a portugál kapuhoz. Később még Benjamin Sesko távoli lövésénél kellett figyelni Costa kapusnak, de ez sem volt különösebben veszélyes. Az első félidő ráadásában még Leao gurított vissza Palhinha elé, aki jobbal 17 méterről lőtt, de csak a jobb kapufa tövét találta el.
Így végül gól nélküli döntetlennel zárult az első félidő – a rengeteg lövés, próbálkozás ellenére is.
A folytatásban sem maradtak abba a portugál offenzívák, rögtön Cancelo szlalomozott a jobb szélen a védők között, majd középre adott, de pontatlanul. A kipattanóra Bernardo Silva érkezett, de 14 méterről, kissé balról az égbe lőtt – pedig ebben több is lehetett volna. Az 53. percben megint Cancelo volt a főszereplő, két védő között próbált betörni a tizenhatoson belülre, de Cerin ellökte a portugál védőt.
Az ebből következő szabadrúgást Ronaldo lőtte kapura 22 méterről, bombaerős volt a lövés, de Oblaknak nem kellett vetődnie, pont oda jött a labda, ahol állt, így kiöklözte a mezőnybe. Egyre nagyobb volt a portugál nyomás, Vitinha lőtt 13 méterről a kirobbanó védőkbe, a szlovén védelem még mindig állt a lábán.
A 61. percben némileg váratlanul alakult ki szlovén helyzet: Sesko lódult meg a felezővonal környékén a labdával, fellazult a portugál védelem, a szlovén támadó lefutotta Pepét, de 12 méterről csúnyán eltörte a labdát, a bal alsó mellé lőtt. Ezt most megúszta Pepe és a portugál válogatott.
A második félidő derekán alábbhagytak a portugál támadások, a szlovén védelem pedig stabilan állt a lábán. A szlovén játékosok rendkívül harciasak voltak, minden párharcba beleálltak. A 68. percben megint Ronaldo esett el a büntetőterületen belül, Karnicník ellen, de ezúttal is néma maradt a bíró sípja. Később megint Ronaldo próbálkozott szabadrúgásból – Stojanovic lépett oda Mendesnek –, de a portugál támadó 27 méterről a jobb felső fölé lőtte a labdát.
Egyik oldalon sem alakult ki komolyabb gólszerzési lehetőség az utolsó percekben, a rendes játékidő hajrája nem telt túl eseménydúsan, nagyon úgy nézett ki, hosszabbítás fog következni. Nem feltétlen ennél a párosításnál tudtuk volna leginkább elképzelni a túlórát. A 89. percben még azért Ronaldónak volt egy lehetősége, Joga kiugratását vette át, de Oblak az ötös bal sarka elől leadott lövést védte.
Következhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás.
A 102. percben Diogo Joga indult meg szemben a kapuval, visszahúzni sem tudták a szlovén védők, majd a tizenhatoson belül Drkusic lábaiban akadt el a portugál, a játékvezető pedig a büntetőpontra mutatott. Cristiano Ronaldo állt a labda mögé, de Oblak túljárt az eszén, érezte a bal sarkot és védte a büntetőt. Igaz, ezt Ronaldo sem rúgta olyan magabiztosan, félmagasan közepes erővel. És ezzel vége is lett a hosszabbítás első félidejének.
Ön szerint melyik csapat nyeri meg a 2024-es Európa-bajnokságot?
A 115. percben elképesztő helyzet maradt ki, Pepe volt figyelmetlen, egy óvatlan pillanatban elhagyta a labdát, Sesko ugrott ki ziccerben, szemtől szemben volt a kapussal, és 12 méterről lőtt, de Costa kapus bravúrral védett. Pedig a szlovén kispad már majdnem pályán volt, indult volna ünnepelni… Nem született végül gól a hosszabbításban sem, jöhettek a tizenegyesrúgások.
Az idegek harcát a portugálok bírták jobban, Diogo Costa mindhárom szlovén rúgást kivédte, a portugál csapatból pedig senki sem hibázott!
A portugál válogatott a negyeddöntőben Franciaországgal találkozik – Hamburgban. A szlovén válogatott pedig történelme legsikeresebb szereplését teljesítette az Európa-bajnokságon, és a torna egyik meglepetéscsapata volt.
Labdarúgó-Európa-bajnokság 2024, nyolcaddöntő:
- Portugália–Szlovénia 0–0 – tizenegyesekkel: 3–0
- Franciaország–Belgium 1–0 (Vertonghen 85. – öngól)
a további program:
kedd
- 18.00: Románia–Hollandia
- 21.00: Ausztria–Törökország
vasárnap játszották
- Spanyolország–Georgia 4–1 (Rodri 38., F. Ruiz 51., Nico Williams 75., Dani Olmo 82., illetve Le Normand 18. – öngól)
- Anglia–Szlovákia 2–1 (Bellingham 90+5., Kane 91., illetve Schranz 25.) – hosszabbítás után
szombaton játszották
- Németország–Dánia 2–0 (Havertz 53. – 11-esből, Musiala 68.)
- Svájc–Olaszország 2–0 (Freuler 37., Vargas 46.)
A negyeddöntő párosítása:
péntek 18.00: Spanyolország–Németország
péntek 21.00: Portugália–Franciaország
szombat 18.00: Svájc–Anglia
szombat 21.00: Románia/Hollandia–Ausztria/Törökország
(Borítókép: Kai Pfaffenbach / Reuters )