Szombaton, az athéni olimpia kilencedik napján férfi vízilabdázóink és a női kézilabda válogatott is sikerrel vette az újabb akadályt, és mindhárom diszkoszvetőnk a fináléba jutott. Bokszolóink közül utolsóként Balzsay esett ki, ám az egész csapat kudarcot vallott, és 1924 óta először pont nélkül utazik haza az olimpiáról. A súlyemelő Varga Viktória a pontszerző negyedik helyen végzett. Véget ért az úszás, így elbúcsúzott a hat aranyat nyert Michael Phelps is.
tovább »
Kelet-európai sikerekkel zárultak az olimpia szombati napjának atlétikai döntői: fehérorosz, orosz és litván versenyzőnők összesen két arany, egy ezüst és egy bronzérmet szereztek. A női százméteres síkfutást nem amerikai, esetleg jamaicai vagy bahamai futónő, hanem a fehérorosz Yuliya Nesterenko nyerte.
tovább »
Szép játékkal nyerte meg harmadik meccsét is az athéni olimpián a magyar női kézilabda válogatott. A brazilok ellen Radulovics és Kirsner szereplet kiemelkedően, de a kapus Pálinger is remekül védett. A biztos győzelem után a csapat továbbra is százszázalékos, és vezeti az A-csoportot.
tovább »
22:09 | Férfi labdarúgás: dél-amerikai továbbjutók
A 100 méteres síkfutás női döntőjét a fehérorosz Jesztyerenkó nyerte 10,93 másodperces idővel. Az amerikai Lauryn Williams 10,96-tal ezüstérmes. A jamaikai Veronica Campbell 10,97-et futva szerezte meg a bronzot.
Az orosz Natalija Szadova telt ház előtt szerezte meg a diszkoszvetés olimpiai aranyérmét 67,2 méteres dobással. Anasztazia Keleszidu 66,68 métert dobott, így a hazai szurkolóknak ezüsttel kellett beérniük. A bronzérmet a világbajnok fehérorosz Irina Jacsenko szerezte meg, aki 66,17 métert dobott.
21:17 | Henin-Hardenne aranyérmes női tenisz egyesben
A belga Justine Henin-Hardenne 6-3 6-3 arányben győzött a francia Amelia Mauresmo ellen a női tenisz egyesek olimpiai döntőjében és ezzel a torna aranyérmese.
21:07 | Litvánia is legyőzte az amerikai kosárcsapatot
A litván férfi válogatott a mérkőzés hajrájában nyújtott nagyszerű játékkal 94-90 arányban legyőzte az Egyesült Államok csapatát. A profikból verbuvált amerikai válogatott ezzel már a második vereségét szenvedte el.
A grúz George Asanidze győzött a férfi súlyemelők 85 kg csoportban. Az ezüstöt a fehérorosz Andrej Ribakou, a bronzérmet a görög Pyrros Dimas szerezte meg.
20:22 | Vezetnek az amerikaiak Litvánia ellen a kosártorna rangadóján
A harmadik negyed végén az Egyesült Államok 68-65-re vezet az eddig veretlen Litvánia ellen. A mérkőzés eldöntheti, ki nyeri a férfi kosártorna B csoportját.
A tavaly világbajnok olasz válogatott nyerte a férfi tőrözők csapatversenyét az athéni olimpián. A döntőben három tussal alulmaradó kínai együttesnek Sydneyt követően másodszor kellet beérnie az ezüstéremmel. Olaszország-Kina 45-42
A végeredmény:
1. Olaszország (Simone Vanni, Salvatore Sanzo, Andrea Cassara)
2. Kína (Vu Han-hsziong, Vang Haj-pin, Tung Csao-cse)
3. Oroszország (Renal Ganyejev, Ruszlan Naszibulin, Jurij Moltcsan, Vjacseszlav Pozdnyakov)
4. Egyesült Államok (Jonathan Tiomkin, Jedediah Dupree, Dan Kellner)
5. Franciaország (Erwan Le Pechoux, Brice Guyart, Loic Attelly)
6. Németország (Ralf Bissdorf, Andre Wessels, Peter Jöppich)
7. Koreai Köztársaság
8. Egyiptom (MTI)
Szombaton véget értek az úszószámok az athéni olimpián. Az amerikai férfi és az ausztrál női 4x100-as vegyesváltó, egyaránt világrekordot döntött, míg az amerikai Aron Peirsol a staféta első tagjaként száz méter háton állított föl világcsúcsot. A magyar 4x100-as férfi váltó a hetedik helyen zárt.
tovább »
A chilei Fernando Gonzalez 6-4 2-6 16-14 arányban győzött Taylor Dent ellen az olimpiai férfi egyes tenisztorna bronzmérkőzésén. A közel három és fél órás meccs után Gonzalez még este pályára lép Micolas Massu oldalán, hogy a páros aranyért küzdjenek Kiefer és Rainer Schuettlerrel.
Cesare Bovo 115. percben szerzett góljával hosszabbításban Olaszország 1-0 arányban győzött Mali ellen és az olimpiai férfi labdarúgó torna elődöntőjébe jutott.
19:40 | Világcsúcs a férfi 4x100 m vegyesváltó döntőben
A férfi 4x100m vegyesváltó döntőjét világcsúcs idővel (3:30.68) az Egyesült Államok váltója nyerte. Az amerikai váltóban Aaron Peirsol új világcsúcsot állított be 100 m hátúszásban, 53.43 másodperc alatt úszva a távot. A Cseh-Bodor-Gáspár-Zubor magyar váltó ötödik helyen ért be.
A női 100m síkfutás selejtezőjében kiesett az esélyesnek tartott francia Christine Arron. A másik selejtezőn az ötödik idővel kiesett a szlovén Merlene Ottey. A szám döntőjébe három jamaikai futónő is bejutott.
19:17 | Világcsúcs a női 4x100 m vegyesváltó döntőben
Négy sportágban is nyújtottak be óvást a vesztesek számuk végeredményének megváltoztatásáért az athéni olimpián. A németek emiatt két aranyat veszítettek, míg a franciák kettőt nyertek. Az amerkai Hamm annak ellenére is megtarthatta első helyét a torna összetettben, hogy az egyik szerről leesett. tovább »
A női tenisz párosok olimpiai versenyében az argentin Paola Suarez - Patricia Tarabini páros nyerte a bronzmérkőzést, 6-3 6-3 arányban a japán Sinobu Aszagoe - Ai Sugijama párost.
A férfi 1500 méteres gyorsúszás olimpiai döntőjében az ausztrál Grant Hackett győzött, 14:43.40 alatt úszva a távot. Második az amerikai Larsen Jensen, harmadik a brit David Davies.
A női 50 m gyorsúszás döntőjében a holland Inge de Brujin győzött, másodikként a francia Malia Metella, harmadikként az ausztrál Lisbeth Lenton ért be.
Tiltakozást nyújtott be a dél-koreai küldöttség az athéni olimpián a férfi tornászok szerda esti egyéni összetett döntőjében bronzérmes Jang Te Jungnak adott alacsony pontszám miatt. A dobogóért vívott csatában az amerikai Paul Hamm 57,823-at, a dél-koreai Kim De Eun 57,811-et, Jang Te Jung pedig 57,774-et kapott. A nemzetközi szövetség (FIG) végül nem változtatott a végeredményen, helyette három pontozót eltiltott. Hamm elsősége 52 évig tartó szovjet-orosz, illetve ázsiai egyeduralomnak vetett véget és az első amerikai aranyat szerezte a férfiak egyéni összetett versenyében. (MTI)
Az ukrán Jurij Nyikityin aranyérmet szerzett a férfi olimpiai trambulin versenyen. Az orosz Alexander Moszkalenko ezüstöt, a német Henrik Stehlik bronzérmet szerzett.
A szeptembertől profinak álló, 75 kilós Balzsay szombati vereségével az utolsó magyar ökölvívó is befejezte a szereplését az athéni olimpián. A csapat vezetői egy érmet reméltek, ami most - 1976 először - nem jött össze, arra viszont 1924 óta nem volt példa, hogy pontot sem szereztek volna bokszolóink. tovább »
Az A-csoportban:
Ukrajna - Görögország 29-20
A B-csoportban:
Franciaország - Angola 29-21
A magyar válogatott fél kilenckor lép pályára a brazilok ellen.
A súlyemelő Varga Viktória a pontszerző negyedik helyen végzett a +75 kg-os súlycsoportban az athéni olimpián. A magyar versenyző 127,5 kg-os országos csúcsot szakított,
majd 155 kg-ot lökött, így összetettben 282,5 kg-os új hazai
rekorddal zárt. A versenyt a kínai Tang Gonghong nyerte, második a dél-koreai Jang Mi Ran, harmadik a lengyel Agata Wrobel.
17:09 | Mégis elvették a német lovascsapattól az aranyat
A Nemzetközi Sportdöntőbíróság helyet adott a francia, brit, amerikai fellebbezésnek és a elvette a lovastusa csapatverseny aranyérmét Németországtól. A döntés szerint jogos volt Bettina Hoy 12 másodperces büntetése, amellyel a csapat a negyedik helyre került. Reinhardt Wendt a német lovascsapat kapitánya a Eurosport szerint így fogalmazott: "Úgy érzem lecsináltak. Egy lovasnak ez rosszabb a katasztrófánál, de el kell fogadnunk a döntést. Most inkább a sarkoban állnék és üvöltenék."
17:02 | Brit arany a férfi kerékpáros üldözőversenyben
A férfi kerékpározók 4000 méteres egyéni üldözőversenyében a brit Bradley Wiggins győzött. Az ezüstöt a brit Bradley McGee, a bronzot a spanyol Sergi Escobar nyerte.
16:55 | Világrekord a női üldözőverseny selejtezőjében
Az új-zélandi Sarah Ulmer női 3000m, egyéni üldözőverseny selejtezőjében 3:26.279-es időt futva új világrekordot állított fel, több másodpercet javítva az ausztrál Katie Mactier által nem sokkal korábban beállított világcsúcs idején.
A lökés után - itt 127,5 kilóig jutott - a szakításban is jól kezdett Varga Viktória a +75 kilós nõi súlyemelõk versenyében. Elsõre 152,5 kilót emelt a magyar versenyzõ, aztán a következő súlyt, a 155 kilót is felemelte, amivel átvette a vezetést, igaz a legnagyobb ellenfelek még nem jöttek ki a lökésre. Harmadik kísérletre 162,5-re emeltetett, amivel azonban nem bírt. Várhatóan a negyedik helyen végez.
A férfi íjászat olimpiai csapatversenyében Dél-Korea megvédte olimpiai címét és megszerezte országuk ötödik aranyát. Az ezüst a tajvani íjászoké, bronzérmes Ukrajna csapata.
Az indonéz Taufik Hidayat nyerte az athéni olimpia tollaslabda-küzdelmeinek férfi egyes számát. Taufik Hidayat a dél-koreai Son Szeung Szót győzte le 15-8, 15-7-re. A bronzérmet egy másik indonéz sportoló, Soni Dwi Kuncoro szerezte meg, 15-11, 17-16-re legyőzve a thai Boonsak Ponsanát.
Brit győzelem született a női Yngling hajóosztályban a vitorlázók olimpiai versenyén. Shirley Robertson, Sarah Webb, Sarah Ayton triója 39 ponttal végzett az élen. Második a Ruszlana Taran, Ganna Kalinyina, Szvetlana Matevuscseva alkotta ukrán "legénység" 50 ponttal, bronzérmet szerzett a Dorte O. Jensen, Helle Jespersen, Christina Otzen összetételű dán csapat 54 ponttal. (MTI)
A +75 kilós nõi súlyemelõk között induló Varga Viktória két szakításgyakorlatából kettõt is sikerrel teljesített, elõbb a 125 kilót, majd a 127,5-t is magabiztosan emelte fel. Harmadikra azonban a 130 kiló már kicsit sok volt neki, a lökésben azonban még jobbra is képes lehet az akár éremre is esélyes magyar versenyző. A szakítás után a negyeik helyen áll.
15:48 | Kettős kínai siker női páros tollaslabdában
A kínai Csang Csie-ven, Jang Vej páros nyerte az athéni olimpiai női tollaslabda küzdelmeit. Az ezüstérmet honfitársaik, Huang Szui és Kao Ling , míg a bronzérmet a dél-koreai Ra Kjung-min, Li Kjung-von duó szerezte meg. Eredmények, női páros, döntő: Csang Csie-ven, Jang Vej (Kína) - Huang Szui, Kao Ling (Kína) 7-15, 15-4, 15-8; a 3. helyért: Ra Kjung-min, Li Kjung-von (Koreai Köztársaság) - Csao Ting-ting, Vej Csi-li (Zhao Tingting, Wei Jili, Kína) 10-15, 15-9, 15-7.
15:46 | A NOB elnöke bízik a sikerben
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke szombaton délután a Periszteri ökölvívócsarnokba látogatott, ahol elégedettségének adott hangot az athéni ötkarikás játékokkal kapcsolatban. "Nagyon boldogok vagyunk. Mindenki elégedett, köztük a versenyzők, a nemzeti olimpiai bizottságok és a nemzetközi szövetségek is. Világszerte többmilliárd néző figyeli az olimpiai játékokat" - mondta a belga sportdiplomata, miután megtekintette az 51 kg-os súlycsoport egyik mérkőzését. Rogge hozzátette, a versenyek eddig jól szervezettek, de végleges értékelést csak a játékok befejeztével hoz nyilvánosságra a NOB. A jegyekkel kapcsolatban megjegyezte, nem az a döntő, mennyit adnak el belőle, hanem hogy a tulajdonosok kilátogatnak-e az eseményekre. "Nagyon optimista vagyok. Én ösztönzöm a görög embereket, támogassák az olimpiai játékokat és jöjjenek minél többen a versenypályákra, élvezzék a csodálatos versenyeket" - mondta Rogge. (MTI)
Utolsó versenyben lévő öklözőnk, Balzsay Károly is befejezte szereplését a 75 kilósok versenyében, miután 38-25-re kikapott a kubai Herrerától. Balzsay a profik között folytatja.
Befejeződtek a vitorlázók 470-es hajóosztályának küzdelmei az athéni olimpián: a Weöres Márta, Payr Anna egység a 19., míg a Czégai Péter, Cserép Csaba kettős a 27. helyen végzett. A nőknél az utolsó futamtól függetlenül már győztes görög Szofia Bekatoru, Aimilia Culfa páros mögött a spanyol Via Natalia Dufresne, Sandra Azon kettős az ezüst, míg a svéd Therese Torgersson, Vendela Zachrisson duó a bronzérmet szerezte meg. A magyar egység a záró futamban a 18. helyen ért célba. A férfiaknál az amerikai Paul Foerster, Kevin Burnham páros győzött, megelőzve a brit Nick Rogers, Joe Glanfield és a japán Kazuto Seki, Kenjiro Todoroki kettőst. A magyar duó az utolsó futamban 20. lett. (MTI)
Az első menet után Balzsay Károly a 75 kilósok versenyében vesztésre áll a második fordulóban a kubai Herrera ellen, aki a pontozók 11-6 arányban láttak jobbank az első két percben.
Véget ért az athéni olimpia Mocsai Tamás számára: a válogatott csütörtök esti edzésén megsérült kézilabdázó a közeljövőben műtéten esik át. Az újabb, tüzetes orvosi vizsgálat megállapítása szerint a lábközépcsont-törést szenvedett kiváló balkezes játékosnak erős rögzítőkötéssel sincs esélye arra, hogy a jövő héten szerepeljen a nemzeti csapatban. Az operációra Budapesten vagy esetleg klubjánál, a svájci Winterthurban kerülhet sor. A jobbszélső szombaton délben már haza is repült, egyelőre Budapestre. (MTI)
A Magyar Ökölvívó Szövetség panaszt nyújtott be Bedák Zsolt péntek esti veresége miatt. A versenyző a kudarc következtében nem jutott be az athéni olimpia 54 kg-os súlycsoportjának negyeddöntőjébe, a 21 esztendős Bedák 27-24-re kapott ki az ukrán Makszim Tretyaktól a 16 között. A magyarok szerint a kameruni vezetőbíró számtalanszor indokolatlanul szakította félbe a mérkőzést, akadályozva ezzel a támadó felet, azaz Bedákot. Csötönyi Sándor elnök tájékoztatása szerint az óvást szombaton délután tárgyalja a nemzetközi szövetség, és hozzátette: a televíziós felvételek bizonyítják Mbemap Moise Mfongwot sorozatos hibáit. Az elnök megjegyezte: tisztában vannak azzal, hogy a végeredményt nagy valószínűséggel nem változtatják meg, ám semmiképpen sem szerették volna szó nélkül hagyni az esetet. (MTI)
Schmitt Pál félidei értékelést adott a magyar olimpikonok eddigi teljesítményéről a magyar csapat egyik főtámogatója által rendezett fogadáson. A magyar csapat utolsó nagyobb csoportja - kajakosok, kenusok, öttusázók és atléták - szombat délben elindult Athénba.
tovább »
14:52 | Börtönbe kell vonulnia egy amerikai szinkronúszónőnek
Októberben börtönbe kell vonulnia Tammy Crow-nak, az athéni olimpián szereplő amerikai szinkronúszó-válogatott tagjának. A huszonhét éves sportolót azért ítélték kilencven nap elzárásra hazájában, mert februárban gyorshajtásával közúti balesetet okozott, amiben életét vesztette a barátja és egy tizenkét éves fiú. Az ütközést négyszeres kartöréssel megúszó sportoló csütörtökön száll vízbe hazája együttesében. (MTI)
A Sydneyben még Laserben győztes, új hajóosztályában háromszoros világbajnok brit Ben Ainslie nyerte a Finndingi küzdelmeit az athéni olimpián. Második helyezett a spanyol Rafael Trujillo bronzérmes a lengyel Mateusz Kusznierewicz lett. A mezőny egyetlen magyar vitorlázója, Hajdu Balázs a 23. helyen zárt. (MTI)
Tovább tart a világbajnok szerb-montenegrói férfi kosárlabda-válogatott vesszőfutása az athéni olimpián: az A-csoportban szereplő, éremesélyesnek tartott gárda Spanyolországtól már harmadik vereségét szenvedte el 76-68-ra. A balkániaknak utolsó csoportmérkőzésükön, Kína ellen okvetlenül nyerniük kell, ha tovább akarnak jutni a negyeddöntőbe. A legjobb nyolc között eddig az Eb-második spanyolok, a vb-ezüstérmes argentinok, a korábban a címvédő Egyesült Államokat legyőző, és ma az Ausztrálok ellen 87-82-re nyerő Puerto Ricó-iak és az Európa-bajnok litvánok biztosították helyüket. (MTI)
14:35 | Kínai - észak-koreai döntő lesz asztaliteniszben
Kínai - észak-koreai finálé lesz női egyesben az olimpiai asztalitenisz-tornán. A világranglistán éllovas kínai Zsang Ji-ning a dél-koreai Kim Kjung Ah ellen diadalmaskodott 4-1-re, míg az észak-koreai Kim Hjang Mi meglepetésre a szingapúri Li Csia Vejt múlta felül nagy csatában 4-3-ra az elődöntőben. (MTI)
A papírformának megfelelően Németország nyerte a díjlovaglás csapatversenyét az athéni olimpián. A Heike Kemmer, Hubertus Schmidt, Martin Schaudt, és Ulla Salzgeber összetételű győztes együttes 1973 óta veretlen ebben a számban, és összességében tizenegyedszer, sorozatban pedig hatodszor bizonyult a legjobbnak az ötkarikás játékokon. Az ezüstérmet Spanyolország, míg a bronzérmet az Egyesült Államok csapata szerezte meg. (MTI)
14:19 | Vízbe fulladt egy dél-koreai tévés
Pénteken este életét vesztette egy dél-koreai televíziós technikus - jelenti a Reuters. A 36 éves, a dél-koreai állami televízó olimpiai közvetítésre akkreditált munkatársa két honfitársával vacsorázni ment, majd partközeli kávézóból úszni indult a médiafalu tengerpartjához. Az egyelőre ismeretlen okból elmerülő férfit fürdőzők húzták ki a vízből, és a mentők azonnal egy közeli kórházba szállították, de életét már nem sikerült megmenteni. Az olimpiai játékok kezdete óta ez a második halálos baleset, miután egy brit gyalogost halálra gázolt a dán vitorlázócsapat egyik tagja.
A kínai Csen Csi, Ma Lin duó nyerte férfi párosban az athéni olimpia asztalitenisz tornáját, miután a szombati döntőben hat szettben legyőzte a hongkongi Ko Laj-csak, Li Csing kettőst. A bronzérmet a Michael Maze, Finn Tugwell összeállítású dán egység szerezte meg. (MTI)
14:04 | Schumann harmadjára is a gyorstüzelőpisztoly bajnoka
A német Ralf Schumann az 1992-es barcelonai és az 1996-os atlantai után az athéni olimpián is megszerezte a gyorstüzelőpisztolyosok aranyérmét. Az alapversenyben az élen végző, címvédő orosz Szergej Alifrenkóéval azonos, 592 körös teljesítménnyel zárt a többszörös világbajnok, majd a fináléban is szenzációsan lőtt, 102,9 körös produkcióját meg sem közelítették vetélytársai, így fölényesen, több mint két kör előnnyel győzött. Az ezüstérmet a 60 lövésben szintén 592 kört produkáló orosz Szergej Poljakov, míg a bronzot Alifrenko szerezte meg. (MTI)
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) öt mérkőzésre eltiltotta, valamint 12 500 svájci frank befizetésére kötelezte Anthony Crea-t, az athéni olimpián szereplő ausztrál férfi válogatott erőnléti edzőjét. A szakember a szerb-montenegróiak ellen 5-1-re megnyert csoporttalálkozón "bemutatott" az ellenfél kispadjának, amit a FIFA nem nézett jó szemmel. Az ausztrálok délután ötkor Irak ellen lépnek pályára a futball negyeddöntőben. (MTI)
13:57 | Phelps a nézőtérről is lehagyhatja a rekorder orosz tornászt
Bár az amerikai úszó, Michael Phelps nem vesz részt a 4x100 méteres vegyesváltó esti döntőjében, de mivel az előfutamban rajthoz állt, az amerikai csapat sikere esetén ő is kapna érmet. Ha ez bekövetkezne, lehagyná az örökrangsorban az egy olimpián eddig legtöbb medált gyűjtő tornászt, Alekszandr Gyityatyint. Az orosz legenda nyolc dobogós helyezést (három arany, négy ezüst, egy bronz) ért el az 1980-as moszkvai játékokon, míg a tizenkilenc éves Phelps már hétnél tart Athénban. Amerikai éremszerzés esetén így számban utolérné Gyityatyint, minőségben azonban le is hagyná őt, hiszen már öt aranynál és két bronznál tart. (MTI)
Az athéni olimpia nyolcadik napjának délelőttjén a férfi pólósok a kazahok elleni tízgólos győzelemmel karnyújtásnyira kerültek a csoportelsőséghez, diszkoszvetőink közül pedig mindhárman a hétfői fináléba jutottak, Fazekas Róbert ráadásul nagy riválisát is megelőzte a selejtezőben. A gyorstüzelésű pisztolyosok között Pálinkás Lajosnak nem sikerült a döntőbe jutás.
tovább »
13:36 | Már csak százezer
Még százezer belépőt kell eladniuk az olimpia szervezőinek, hogy teljesítsék a 3,4 milliós célkitűzést, és ha ez sikerül nekik, kis haszonnal zárhatják a játékokat. Azt követően pörgött fel a jegyeladás, hogy az atlétikai viadalokra minden belépő elkelt. Az Olimpiai stadionban egyébként ezzel együtt sincs teltház, feltehetőleg az üzérek is szép számmal vásároltak jegyeket, és jó pár darab a nyakukon maradt. A szervezők nem terveznek árcsökkentést, hogy a jegyértékesítés felgyorsítsák, noha az olimpia első hete az érdeklődést tekintve csalódást okozott. A szervezők szerint az Olimpiai központban rendezett, illetve rendezendő tizenegy sportági versenyből tíznek az eseményeire minden jegy elkelt. Az atlétika mellett ilyen például a vízilabda, a pályakerékpár és a műugrás. (MTI)
Pozitív eredményt hozott a doppingtesztje Albina Homicsnak, orosz súlyemelőnőnek az athéni olimpián. A sportoló - aki a tavalyi, vancouveri világbajnokságon ezüstérmet szerzett - szombaton lépett volna dobogóra a +75 kg-osok kategóriájában, abban a súlycsoportban, amelyben Varga Viktória is résztvevő. Az orosz csapat szóvivője elmondta, hogy megvárják a B-próba eredményét, de Homicsot visszaléptetik a versenyzéstől. Homics már a nyolcadik súlyemelő az athéni játékokon, akit doppingvétségen érnek, hiszen korábban az 53 kg-os nők között negyedik helyen végzett Sanamacha Chanu, valamint a magyar Kecskés Zoltán, a marokkói Wafa Ammuri, a moldovai Victor Chislean, az indiai Pratima Kumari, a görög Leonidisz Szampanisz, a török Shabaz Sule, illetve a mianmari Nan Aye Khine is lebukott tiltott szer használata miatt. A sportág nemzetközi szövetsége (IWF) bejelentette, hogy az érintetteket automatikusan kizárta a 2008-as pekingi játékokról is, emellett kétéves általános érvényű eltiltás vár rájuk. (MTI)
12:56 | Doppingellenőrzés az iskolásoknál is
A görög oktatási minisztérium illetékese bejelentette, hogy a következő tanévben rendszeresen doppingteszteket hajtanak majd végre fiatal sportolókon annak érdekében, hogy már junior korukban elrettentsék őket a tiltott szerek használatától. "Nem hisszük, hogy már a gimnazistáknál anabolikus szteroidok nyomaira bukkannánk, de fő a megelőzés, ezért pedig mindent meg fogunk tenni" - mondta a minisztérium szóvivője. A doppingszerek elleni harc igencsak felerősödött Görögországban, az athéni olimpia első hetében ugyanis a házigazdák több versenyzője gyanúba keveredett, vagy megbukott. Legutóbb pénteken a súlyemelők férfi 62 kg-os súlycsoportjának bronzérmeséről, Leonidisz Szampaniszról derült ki, hogy tiltott szerrel élt. (MTI)
Tartva jó formáját, éremesélyes diszkoszvetőnk, Fazekas Róbert a legjobb eredménnyel, 68,1 méterrel jutott a hétfő esti döntőbe. A másik két magyar induló ugyan nem dobta meg a selejtezőszintet, de így is a tizenkettes fináléba kerültek. A százméteres síkfutás előfutamaiból Németh Roland továbblépett, ami nem sikerült viszont Dobos Gábornak. tovább »
Cornelia Pfohl, harminchárom éves német íjásznő héthónapos terhesen indult a 2004-es athéni játékokon. A berlini fizikoterapeuta az első sportoló, aki ennyire előrehaladott állapotban fejezett be egy olimpiát. tovább »
A tizenötödik helyen végzett a Remsei Mónika, Stift Edit könnyűsúlyú kétpárevezős egység az athéni olimpián. A magyar duó a C-döntőben a japán és a kubai hajó mögött harmadikként ért a célba a 2000 méteres táv végén. A duó a várakozástól kissé elmaradva a B helyett a C-döntőbe kvalifikálta magát az előcsatározások során, így a legjobb esetben is csak a 13. helyen végezhetett volna. A rajt után nem sokkal azonban kiderült, hogy a magyaroknak nincs esélyük a győzelemre, a japán kettős ugyanis magabiztosan haladt az élen, sőt 1500 méterig a kubai és a mexikói páros is előttük evezett. Az utolsó 500-on azután Remsei és Stift egy hellyel előrébb tudott lépni. A magyar csapatból utolsóként a Varga Tamás, Hirling Zsolt kettős száll vízre, amely vasárnap a könnyűsúlyú kétpár A-döntőjében szerepel. (MTI)
A férfi 25 méteres gyorstüzelésû pisztolyosok versenyében Pálinkás Lajos nem jutott a hatosdöntõbe. A magyar versenyzõ sorsa már az elsõ harminc lövésben megpecsételõdött, mert kétszer ötvennel kezdett, majd az utolsó sorozatban kilenc kört rontott. Pálinkás Lajos a Magyar Rádióban elmondta, hogy ekkor újra kellett lőnie a tizes sorozatot, mert a bíró megbüntette, mivel keze nem maradt mozdulatlan a sorozat megkezdése előtt. Az ismétlésben hibázott, ráadásul az eredeti sorozat hibáját - egy kilencest - is beszámították eredményébe. Hiába javított a folytatásban, az elsõ hat közé már nem tudta verekedni magát.
"Lesz következő olimpia is. Addig nem nyugszom, amíg nem állhatok fel az olimpiai dogóra" - mondta a negyedik ötkarikás játékán részt vevő székesfehérvári versenyző.
10:56 | Kővágó Zoltán is finalista diszkoszvetésben
Mindhárom magyar nehézatléta bejutott a diszkoszvetés hétfõi fináléjába. Máté Gábor 63,41 méteres eredménnyel, Fazekas Róbert 68,10 méteres dobással, Kõvágó Zoltán 61,91 méterrel jutott a legjobb tizenkettő közé. Fazekas elsõ, Máté hatodik, Kõvágó a tizenkettedik legjobb eredményt produkálta, a továbbjutáshoz szükséges szint egyébként 64,50 méter lett volna.
10:40 | Brit címvédés férfi kormányos nélküli négyesben
Matthew Pinsent pályafutása negyedik olimpiai aranyérmét szerezte, amikor a brit férfi kormányos nélküli négyes legyőzte a világbajnok kanadai hajót minden idők egyik legszorosabb olimpiai evezős versenyében, a sportág hetedik, egyben utolsó szombati fináléjában. Sydneyben ugyancsak a britek győztek, de az akkori csapatból ezúttal hiányzott az ötszörös olimpiai bajnokként visszavonult Steve Redgrave, valamint Tim Foster. Pinsent mellett így James Cracknell ismételt. Az első két hajó között mindössz 8 századmásodperc volt a különbség a célban. A bronzérmet az olaszok vehették át.
Dobos Gábor 10,68 másodperces sprinttel hatodikként végzett a százméteres síkfutás hatodik selejtező futamában, és ez a helyezés nem volt elég a középdöntőbe jutáshoz.
Fazekas Róbert 68,10 méteres dobással a diszkoszvetõk selejtezõinek B csoportjában az eddigi legjobb eredményt produkálta, és ezzel a második dobásával kvalifikálta magát a hétfői döntő tizenkét legjobbja közé. Fazekas közel
négy méterrel dobta túl a 64,50 méteres selejtező szintet.
Utolsó előtti csoportmérkőzésén a magyar férfi vízilabda-válogatott könnyed, tízgólos győzelmet aratott a kazahok ellen. Benedek Tibor első góljait lőtte Athénban, amivel egy szűk körbe, a négy olimpián is eredményes pólósok közé került. tovább »
A százméteres férfi síkfutás selejtezőjében Németh Roland a középdöntőbe jutott, miután 10,28 másodperces idővel harmadik lett a futamában. Németh egyéni legjobbja 10,21, és a mai a második legjobb eredménye ebben az évben.
09:41 | Új-zélandi és francia aranyérem kétpárevezésben
Az Evers-Swindell új-zélandi ikerpár, Georgina és Caroline nyerte a női kétpárevezősök olimpiai versenyét a szkiníaszi pályán. A toronymagasan esélyes, tavaly és azelőtt is világbajnok duó, a rajt után az élre állt, és magabiztosan haladt elöl, a végén azonban váratlanul nagy vetélytársa akadt, a Peggy Waleska, Britta Oppelt német kettős ugyanis remekül hajrázott, és csupán fél hajóval kapott ki. A bronzérmet a Sarah Winckless, Elise Laverick brit kettős harcolta ki. A férfiak döntőjében is az esélyes győzött, a világbajnok Sebastien Vieilledent, Adrien Hardy francia páros taktikus versenyzéssel végzett az élen, megelőzve a címvédő Luka Spik, Iztok Cop szlovén és a Rossano Galtarossa, Alessio Sartori vb-ezüstérmes kettőst. Ebben a döntőben a szokásostól eltérően hét hajó szerepelt, ugyanis az egyik középdöntős futamban az amerikaiak és norvégok századmásodpercre azonos időt értek el, és a versenybizottság úgy döntött, hogy mindkét csapatot harmadiknak, azaz továbbjutónak nyilvánítja. A B-fináléban így öt egység - közte a Bencsik Gábor, Haller Ákos duó - versenyzett. A magyar kettős negyedik, összesítésben pedig tizenegyedik lett. (MTI)
Máté Gábor három érvényes kísérletből 63,41 méteres eredménnyel negyedik helyen végzett a férfi diszkoszvetés selejtező A csoportjában. A Csabai SE 25 éves versenyzője az első selejtezőcsoportban állhatott a dobókörbe, és utolsó, harmadik kísérletére teljesített a legjobban, ami a negyedik helyhez volt elég. A továbbjutáshoz 64,50 méteres szint volt szükséges, a két selejtező csoportból összesen 12 sportoló juthat tovább. A litván Virgilijus Alekna 67,79 méterrel végzett az A csoport élén, rajta kívül egyedül az észt Alekszander Tammert dobott 64 fölött. Máténak még van esélye a döntőbe kerülésre, csak abban az esetben maradna le a már az érmekért zajló versengésről, ha a 9:45 órakor kezdő második csoportból kilencen jobbat dobnának nála. Az Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes Fazekas Róbert és Kővágó Zoltán a B csoportban háromnegyed tízkor kezd versenyezni.
08:52 | Román és ausztrál siker kormányos nélküli kettesben
A Georgeta Damian, Viorica Susanu román duó nyerte a női kormányos nélküli kettesek versenyét az athéni olimpián. Az idén veretlen páros 500 méter után állt az élre, és magabiztosan végzett az élen, megelőzve a Katherine Grainger, Cath Bishop világbajnok brit, valamint a Julija Bicsik, Natalija Helah fehérorosz kettőst. Georgeta Damian négy éve is aranyérmet szerzett, akkor Doina Ignat volt a párja. A férfiak ugyanezen versenyszámában ausztrál siker született az aktuális világbajnok Drew Ginn, James Tomkins kettős révén. Utóbbi evezős Sydneyben bronzérmet szerzett Matthew Longgal. Másodikként a Sinisa Skelin, Niksa Skelin horvát, harmadikként a Donovan Cech, Ramon Di Clemente dél-afrikai duó ért a célba. (MTI)
A német Katrin Rutschow-Stomporowski nyerte az athéni olimpia evezős versenyeinek első aranyérmét. Sydney bronzérmese 500 méter megtétele után állt az élre a női egypárevezősök hatfős döntőjében, és előnyét a 2000 méteres táv végéig megőrizte. A második helyen a kétszeres ötkarikás győztes, címvédő fehérorosz Jekatyerina Karsten, a harmadikon a négy éve ezüstérmes, aktuális világbajnok Rumjana Nejkova ért a célba. A férfiak között a Sydneyben még kétpárban ezüstérmes Olaf Tufte győzött. A 2003-as világbajnok norvég evezős, aki hazája első olimpiai diadalát aratta ebben a számban, az utolsó 500 méteren előzte meg az észt Jueri Jaansont. A bronzérem a Tuftéhoz hasonlóan jól hajrázó bolgár Ivo Janakijevnek jutott. (MTI)
08:12 | Női rekordrészvétel az olimpián
Az athéni olimpián hét férfi résztvevőre nagyjából négy női sportoló jut, és ezzel a 40 százalékkal a gyengébbik nem minden eddiginél nagyobb arányban képviselteti magát a nyári játékokon. Az 1996-os atlantai seregszemlén a hölgyek aránya még csak 34, Sydneyben pedig 38 százalék volt. Ez tehát nagy előrelépés ahhoz képest, hogy az újkori olimpiák megalapítója, a francia Pierre de Coubertin báró eleve kizárta a nőket a viadalokról azzal az indokkal, hogy "ügyetlenek, érdektelenek és szakszerűtlenek". (MTI)
Fegyveres autótolvajok áldozatául esett Paul Tergat, a kenyaiak maratonfutó sztárja, aki még hazájában készül az athéni olimpiára. A szám világcsúcstartójának kocsiját a fővárosban, Nairobiban tartóztatta fel, és rabolta el egy bűnbanda, de az atlétának sikerült elmenekülnie a helyszínről. "Az éjjel egy percet sem aludtam, annyira sokkolt a támadás" - mondta a jövő vasárnapi 42 km-es viadal favoritja, aki pénteken repül Görögországba. (MTI)
08:08 | Tovább árusítják az olimpiai férfimagazint
Az athéni olimpia szervezőbizottsága (ATHOC) hasztalanul próbálta megakadályozni az egyik nemzetközi férfimagazin további árusítását Görögországban. Egy helyi bíróság ugyanis elutasította azt a keresetet, ami révén az ATHOC védeni kívánta az ötkarikás jelképeket a Playboy készítőitől. A lap legfrissebb számában - "Cél a szexatlon-arany!" címmel - erősen hiányos sportfelszerelésbe öltözött hölgyek fotói láthatók. "Az olimpiát igenis komoly cikkekkel kommentáljuk, a képekkel csupán szórakoztatni akarunk" - jelentette ki az újság kiadója. (MTI)