A lengyelek kirepülnek a világból

2013.12.21. 09:17

A síugró világkupában a lengyelek dominálnak, újonc nyerte a svájci versenyt. Északi összetettben nem ment a favoritnak. Többen buktak a lesikló világkupán, ahol Miklós Edit történelmi sikert ért el, 12. lett. A sífutóknál továbbtart Kowalczyk uralma a klasszikus sprintben.

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Ha ön nem járt a napokban Olaszfalun, akkor még nagyon havat se látott Magyarországon. Hó híján nem hisszük, hogy körzeti síugróversenyeket néztek a Vértes lejtőin, vagy biatlondöntőt a Pilisben. December 21-én azonban nem maradhatunk hó és sport nélkül sem. Az Index kutatói szerint nem lesz idén fehér karácsonyunk, de a sportban mi azért is megvalósítjuk. Nézzen nálunk havas tájakat, miközben beszámolunk

• a trentinói téli Universiade havas számairól (snowboard, sífutás)
    • a schonachi északi összetett sívilágkupáról
    •  a Val’d Isere-i és Val Gardena-i alpesisí-világkupáról
    • az asiagói sífutó sprint világkupáról
    • és ránézünk a pekingi síakrobatikai világkupára is
    • de bármi más havas dolog is eszünkbe juthat
  • Az északi összetett a téli sportok legkeményebb száma, egyszerre kell őrültnek és iszonyatosan szívósnak lenni. Nem kis bátorság kell ahhoz, hogy valaki leugorjon egy sísáncról, utána pedig kitartás, hogy sífutásban is ott legyen a legjobbak között. A két egészen eltérő igénybevételű sportágban mutánsok lennének a legesélyesbbek, mivel egyelőre nem sikerült megvalósítani, hogy a síugrásnál előnyös madárcsontozat után néhány órával valaki már izmokkal jól megpakolt óriássá változzon, az indulók így valamiféle köztes állapotot próbálnak belőni.

• Az északi összetett szabályai nem túl bonyolultak, először ugranak a versenyzők, ahogy az ugrás hosszából és stíluspontokból alkotnak egy síugró pontszámot, amit aztán másodpercekre váltanak át, hasonlóan az öttusához. 1 pont 4 másodperces előnyt ér. Az üldözéses tíz kilométeres sífutást a legtöbb pontszámot kapó versenyző kezdi meg először, és természetesen az nyeri meg a számot, aki először ér célba.

• Schonachban 9:45-kor kezdik a síugrást, 14:25-kor pedig a sífutás jön.

• Schonach természétesen egy festői szépségű német, alig négyezer fős település a Fekete-erdőben (tudják, itt rendelt Dr. Brinkmann is, meg a Duna is innen ered), ahol az északi összetett világkupa mindig külön szám, és persze a falu bevételeit is megdobja. A versenyeket 10 és 120 euró közötti áron kínált belépőkért lehet a helyszínen megnézni.

• Az alpesi sí-világkupában a női lesiklás szombati versenye 10.30-tól kezdődik. Tegnap 10-20 centi friss hó esett.

• A sportág egyik királya már az elmúlt években is a német Eric Frenzel volt, az idei szezonban is nagyon jól megy neki. Három egyéni versenyt is nyert, Kuusamóban és Lillehammerben nagysáncos, Ramsauban normálsáncos világkupán győzött. Természetesen ezzel a összett világkupában is vezet. Rajta kívül a norvégokra (Haavard Klemetsen, Mikko Kokslien, Magnus Krog) a japán Vatabe Akitóra és a francia Jason Lamy Chappuis-ra érdemes figyelni.

• Annyi azért van, amin meg lehet tartani a síugrást és a sífutást.

• Tobias Simon 91 métert ugrott, még 49-en vannak mögötte.

• Az észt Thiirmaa ugrott egy felejthetőt, de ebbe annyira belefeledkezett, hogy elfelejtett megállni, és lekoccolta a határoló palánkot.

• Nincs is gond a turizmussal. A női lesiklás tegnapi edzését egyébként tegnap félbe kellett szakítani a havazás miatt, hogy megkímélják a pályát. Százan dolgoztak az este azon, hogy minden rendben legyen, gépeket nem vetettek be.

• A japán Takehiro Vatanabe sem tudott megállni, és csúnyán beleszállt a reklámtáblákba. Nem azért, mert ez hobbija, valószínűleg inkább csak rosszul tervezték meg a érkező zónát.

• Jevgenyij Klimov öt méterrel vert mindenkit, 101 méternél érkezett le a síúgrásból, de aztán jött a hasraesés. Ami miatt persze alaposan lehúzták a stíluspontjait. Szerencsére azonban nem sérült meg.

• Ők Olaszországban, Val Gardenában versenyeznek majd lesiklásban az alpesi sí-vk-n. Addig is nézzék meg Bode Miller hogyan mentett tegnap szuper-óriásműlesiklásban ugyanitt.

• Tobias Haug óriásit repült, és 103 méter után a leérkezés is sikerült neki.

• Schonachba is furcsa szurkolók járnak.

• A 103 méteres ugrását csak megközelíteni tudják. Marjan Jelenkónak 101,5 méter sikerült.

• Túl nem ugrotta a norvég Haavard Klementsen, de jobb stíluspontokat kapott, így 1,8 ponttal vezet az északi összetett síugrásában.

• Lesiklás lesz a program, elsőként az osztrák Cornelia Huetter ment végig a pályán, 1:47.80-nal ért célba mai első versenyzőként. 113 km/h-ra gyorsult a pálya leggyorsabb szakaszán.

• 103,5 méterre repült, de nem tudta megtartani az egyensúlyát, így a stíluspontjai nem verték az egeket, de harmadik helyre így is befutott. Behúzhatja a következő győzelmét. 34 másodperces hátrányból kezdi majd a sífutást.

• Az amerikai Laurenne Ross nem tudott végigmenni a pályán Val D'Isere-ben. Ez volt az a helyszín egyébként, ahol kaotikusra sikerült a férfiak rendezett versenye a múlt héten, óriási-műlesiklásban. A jeges, keskeny pályán több favorit sem tudott végigmenni, az első futam azzal indult, hogy az amerikai Ted Ligety és az összetett világkupában vezető norvég Svindal is kiesett. Nem tudott végigmenni az amerikai Bode Miller sem, elhasalt a pályán. Végül az osztrák Hirscher nyert.

• A sífutók legutóbb Davosban versenyeztek, éppen sprint számmal zártak, és az olaszországi Asiagóban is rövid távon küzdenek meg egymással, de az 1,65 kilométeres távon most klasszikus stílusban kell menniük, elfelejthetik a korcsolyázást.

• A sprint a sífutásban viszonylag új, de annál látványosabb szám. És persze rendkívül kimerítő is, a legjobbaknak egyre gyorsabban, egyre kevesebb pihenőkkel kell letudniuk a távot. Itt nem elég, ha valaki gyors, jól is kell tudni regenerálódnia két futam között. A versenyek egy egyéni időfutammal kezdődnek, ez alapján máris elbúcsúznak a leggyengébekktől, majd

• A Vanoise Nemzeti Parkban található Val d'Isere az olasz határtól öt kilométerre fekszik a francia alpokban. A népszerű síterep volt az 1992-es albertville-i téli olimpia helyszíne is, itt rendezték az alpesi sí-versenyeket, maga a síközpont 1934 óta várja a turistákat, versenyzőket, 2009 óta az alpesi sí-világkupa állandó helyszíne.

• Miklósi Edit a negyvennyolcadik versenyzőként indul majd Val D'Isere-ben, odébb van még, egyelőre öten mentek végig.

• A lesiklás az alpesi sí-világkupa leggyorsabb szakágának a lesiklás számít, meredek, 2-4 km hosszú pályák, a versenyzők 100 km/h fölötti sebességre is felgyorsulnak, ezért ez számít a leglátványosabb és egyben a legveszélyesebb szakágnak is. A világkupa-versenyeken 800-1100 méter lehet.

• Kisebb botrány volt a nőknél a hétközi, franciaországi műlesíkló versenyen, Courchevel-ban. Az összetettben második Maria Höfl-Riesch azután esett ki,hogy átment egy pályán felejtett adóvevőn. Később kiderült, az egyik pályamunkás hagyta el a szerkezetete, ami a bajt okozta. Höfl-Riesch-nek még nagyon hiányozhatnak ezek a pontok a világkupa-sorozat végén.

• A spanyol Castillótól, ezzel gyorsabb, mint az osztak Huetter, de az időeredménye már nem volt jobb, csak a hatodik helyre volt elég.

• Félbe kellett szakítani a pénteki utolsó edzést a friss havazás miatt Val D'Isere-ben. Tíz-húsz centi friss hó esett, a pálya alsó szakaszán a hőmérséklet kevéssel fagypont fölött volt, nem akarták a hó minőségét kockáztatni.

• Kaufmann-Abderhalden fél másodpercet vert Huetterre, a pálya alsó szakasza sikerült neki különösen jól, 118 km/h-s sebességre is felgyorsult.