BME: Most beszéltem fizika szakos diákokkal, akik a csepeli Kossuth Lajos Gimnáziumból jöttek, és akik már hétfőn is eljöttek tüntetni. Mint mondták, soha korábban nem tüntettek semmiért, de most nincs más választásuk. Az egyikük elmondta, hogy fizika szakra akart jelentkezni, de most úgy érzi, hogy már nem férne be, a tandíjra pedig nincs pénze. Az egyetlen lehetősége most az, hogy elmenjen szakmunkásnak.
Újabb demonstrációt tartanak a kormány oktatáspolitikai döntései ellen. A délután négykor kezdődő hallgatói fórumot a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezi, de mozgósít rá a Hallgatói Hálózat és több, oktatókat tömörítő szervezet is. A fórum a BME budai kampuszának főépületében lesz.
A héten ez már a második fővárosi demonstráció lesz a keretszámcsökkentések és a tandíj bevezetése ellen. Hétfőn vonulással és spontán hídfoglalással tüntettek a diákok. (Az erről szóló közvetítésünket itt olvashatja>>>) Vidéken is szaporodnak a tiltakozások, hétfőn Szegeden, kedden Miskolcon foglalták el egyetemisták a helyi kormányhivatalokat, kedd délután pedig Pécsen, Debrecenben és Szegeden is hallgatói fórumot rendeztek.
A tüntetés Facebook-oldalán valaki arra figyelmezteti a résztvevőket, hogy belső infói alapján a Jobbik ifjúsági tagozatának tagjai „rejtőzködve” lesznek ott, és balhézni akarnak, szítani az embereket, hogy az egész tüntetést másra és másfelé tereljék.
Giró-Szász András kormányszóvivő szerint a felsőoktatási koncepció ellen tiltakozó szakmai szervezetek azért ellenérdekeltek az átalakításban, mert az új elképzelések alapján csökken a hatáskörük.
A kormányszóvivőnek igaza volt: ma főként olyan egyetemisták tüntetnek a tandíj ellen, akikre amúgy a kormány tervei nem vonatkoznak. A csökkenő keretszámok és a részösztöndíj fizetése azokat sújtja majd, akiket 2013-ban vesznek fel. Lázadó középiskolásokat keresünk a tömegben.
Ma senki nem tudja megmondani neked pontosan, hogy ha elkezdesz dolgozni, mennyi lesz a diákhitel törlesztőrészlete. Így felvennéd?
BME, K épület aulája: Bár Orbán valószínűleg nem jön el, régi tandíjellenes beszédeivel viszont készülnek a szervezők, mert a hangpróbánál bejátszottak egyet-kettőt. Egyelőre nincsenek sokan, lassan gyűl a tömeg.
Hétfőn kisebb zavart okozott, hogy a hallgatók nem tudtak megegyezni abban, hogy mit foglaljanak el. Először az EMMI-re szavaztak, majd a megismételt szavazáson a Petőfi híd mellett döntöttek. Az egyetemfoglalás csak említés szintjén jött össze az ELTE-n. Ön szerint mit foglalnak el ma a diákok, ha sikerül dönteniük, és a fórum vonulássá változik?
Az MSZP kormányra kerülése esetén eltörli a hallgatói szerződések rendszerét és vállalja, hogy 2014 szeptemberében minden diák ingyenesen kezdheti meg tanulmányait a felsőoktatásban – mondta Mesterházy Attila pártelnök a párt elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón. (MTI)
BME: Állítólag a tüntetőkkel szimpatizálva több egyetemen is elmondták a tanárok egy-egy kurzuson, hogy a mai tananyag nem lesz benne a vizsgában, illetve a mai hiányzást nem számítják be a félévi hiányzások közé.
Az auala megtelt. A résztvevőket Kis Dávid, a HÖOK elnökségi tagja köszönti.
Kis Dávid köszönti a tüntetés résztvevőit, köztük a középiskolásokat is. Itt van a
Diákellenállás a Felsőoktatásért nevű titokzatos gimnáziumi szervezet két képviselője. Tehát mégis.
A kormányfő korábbi tandíjellenes nyilatkozatait játszák be éppen. Például azt, amelyiken Orbán azt mondja: ha annak idején lett volna tandíj, akkor ő nem lenne itt. De itt van.
Ha ma nem ér rá, máskor is szívesen meghallgatnák, mit mond a kormány felsőoktatási terveiről.
„Kezdeményezzük, hogy a hallgatókat a jelenlegi, elfogadhatatlanul magas tandíj helyett a második évfolyamtól kezdve egységes, havi 5-10 ezer forint közötti tandíj terhelje” – mondta Molnár Csaba.
Kovács András, a Műegyetem hallgatói képviseletének elnöke beszél. Papírról olvas valami nagyon papírízű szöveget. Mint mondja, nem a reformok ellen vannak, de érdemi "párbeszédet akarnak", a "felsőoktatási reform problématerének feltárását", a "felsőoktatás komplex helyzetének tisztázását", kiszámíthatóbb jövőképet és a munkaerőoaci kilátástalanság megszüntetését.
BME: Itt van Mécs Imre, 56-os elítélt, az SZDSZ egykori országgyűlési képviselője is, aki 1956. október 22-én is itt volt. Azt mondta, jó újra itt lenni az „alma materben”.
Kis Dávid bejelentette: örülnek annak, ha a pártok képviselői magánszemélyként jelenlétükkel is támogatják őket, de pártlogókat nem szeretnének látni.
BME: A zsúfolásig megtelt aula közepén egy nagy transzparens van, amire az van írva, hogy: „A hatalom retteg a tudástól”. A hallgatók több mint ezren lehetnek.
Mendrey László, az amúgy sztrájkkészültségben lévő Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke beszél, és éppen Bokros Lajost méltatja, aki 1995-ben legalább ki mert állni a hallgatók elé, és megpróbálta elmagyarázni, miért van szükség havi 2000 forintos tandíja. Szégyen, mondja, hogy a mostani kormányfő ezt nem meri megtenni. Mendrey László azért jött el, hogy megemelje kalapját a hallgatók előtt, akik ilyen gyorsan meg tudnak szerveződni és szolidárisak, hiszen nem magukért, hanem az utánuk következőkért tüntetnek.
Guiyás Márton, a Humán Platform képviselője bejelentette, hogy hétfőn délután ötkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt fognak tüntetni sok más szervezettel együtt.
Majdnem nem osztottuk meg Mendrey László viccét. Hát tessék: "régebben azt kértem a Jézuskától, hogy cserélje le az autómat, de most már megelégednék a kormánnyal is".
Deczki Sarolta az Oktatói Hálózattól arról beszélt, hogy a kormány a szegény, de tehetséges gyerekeket elzárja a felemelkedés lehetőségétől, és „kasztrendszert” alakít ki. Mint mondta, az oktatók nem tudhatják, hogy a következő hónapban lesz-e még állásuk. „Sehol a világon nincs önfinanszírozó felsőoktatás” – mondta. Az államnak szerinte finanszíroznia kell az oktatást és a kutatást, mert ezen múlik az ország sikerének jövője. „Az egyetemek és a főiskolák nem csak egy papírt adnak a hallgatóknak, amivel elmehetnek Londonba mosogatni” – mondta. Szerinte a kormány fél az autonómiától, a kritikától és a tudástól, bamba és lojális alattvalókra van szüksége. „Félnek tőlünk. Az egyetem a miénk. Éljen a demokratikus, művelt és szolidáris Magyarország. Köszönöm” – zárta beszédét.
Szeged: a SZTE EHÖK és a Miérthallgatók csoport is akciókat szervez. A Széchenyi téren, a Klebelsberg szobor előtt tartott tájékoztatón Medvegy Gábor, a hallgatói szerveződés vezetője azt mondta, folytatják a harcot a hallgatókat és egyetemeket méltánytalanul érintő felsőoktatási változtatások ellen. Jövő szerdára utcai megmozdulást hirdettek. (Szegedma.hu)
Szülők és középiskolás diákok is szerveződtek Budaörsön, fél négyre találkozót beszéltek meg a Gellért téren, hogy ott legyenek a tüntetésen.
BME: Érdeklődésből eljött Gonda Lászól is, a 2006-os tüntetések ikonikus alakja. Mint mondta, együttérez a hallgatókkal, de szerinte nem látják át a probléma mélyebb gyökereit, nevezetesen azt, hogy korábban kirabolták az országot. Szerinte legfeljebb azt fogják elérni a diákok, hogy kamatmentes legyen a diákhitel, többre nem számít. Többen felismerték, és odamentek hozzá – mondta.
Orbán Viktornak és Hoffmann Rózsának sikerült egymás mellé állítani a néhány hónapja még ősellenségnek számító Hallgatói Hálózatot és a HÖOK-ot. A HaHa képviselője a mikrofonba üvölti hétfőn megfogalmazott követeléseiket: követelik a köz- és felsőoktatás reformját, a 2011-es keretszámok visszaállítását, a forráskivonás megszüntetését, a hallgatói szerződések eltörlését és az egyetemi autonómiát.
A HaHa két képviselője azt a lányt védi meg, akinek a képe elterjedt a neten, amint a hétfői fórumon éppen Apple laptopja mellől tüntet a tandíj ellen. "Ő nem magáért, hanem az utána következőkért tüntetett".
Bejegyzésünkre reagálva a Jobbik Ifjúsági Tagozata e-mailben azt közölte: a Jobbik Ifjúsági Tagozata nem vesz részt a mai diákdemonstráción. Ettől függetlenül "a nemzeti ellenzék pártja" szolidáris a tiltakozókkal, követeléseik megvalósításához minden tőle telhető segítséget megad. A Jobbik IT tagjai viszont magánemberként élni kívánnak és élni is fognak gyülekezési jogukkal, személyes jelenlétükkel is erősítik a tiltakozókat.