A határzár után már nem jönnek a migránsok, de a határ közelében lévő településeken, így Beremenden is, egyelőre maradt a készenlét. Nemcsak az egyenruhások, hanem a buszok körében is.
A Demokratikus Koalíció, ahogy szerb határon felépített kerítéssel nem értett egyet, úgy az immáron az EU-n belülre, a horvát-magyar határra tervezett teljes határzár ötletét is mélyen elítéli, írta a párt egy közleményben.
A DK szerint "A falak sohasem jelentenek megoldást, a hidak építése viszont igen".
Az LMP szerint a határzár nem oldja meg a migrációs válságot, a kerítés csak ideiglenes útelterelés lesz addig, amíg nem kezelik a probléma gyökerét, és nem csökkentik az unió felé induló migránsok számát, írja az MTI.
A megoldás részben az lenne, ha növelnél az unión kívüli menekülttáborok kapacitását, és egységes uniós menekültügyi eljárásra és intézményrendszert alakítanának ki.
A terv részleteiről Ranko Ostojic horvát belügyminiszter egy óra múlva, 18:30-kor fog beszélni Opatovacban. Horvát kormányzati források szerint arról van szó, hogy nem Szerbia felé terelik vissza a menekülteket, ahogy ez is felmerült, hanem megegyeztek Szlovéniával a továbbengedésről.
Botovóig vonattal érkeztek, majd gyalog keltek át a horvát-magyar határon.
4-10000 menekült érkezésére számítanak a szlovének szombat reggelig.
Miro Cerar szlovén kormányfő pénteken napközben úgy nyilatkozott, több hete készülnek arra, hogy Magyarország lezárja a határokat, ezért megtették a szükséges előkészületeket – írja a szlovén Planet Siol.
Amíg csak a gyoda állt a horvát határon, a kormány azért nem akarta lezárni, mert féltek attól, hogy a három méteres kerítés nélkül semmit nem érne. Attól tartottak, hogy a horvát hatóságok szándékosan kihasználnák a gyenge, könnyebben átjárható pontokat, és 50-100 fős csoportokban megpróbálnák ott átdobni a menekülteket. Az Index forrásai szerint a horvát hatóságok folyamatosan figyelemmel követték és fényképezték a kerítés építését.
Sérti a nemzetközi egyezményeket és provokál a horvát határzár a PM szerint. A PM elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány a folyamatban lévő EU-s vizsgálat vége előtt lezárta a horvát határt, és úgy véli, ez a lépés nem csökkenti érdemben a Magyarországra nehezedő migrációs nyomást, hiszen a szerb szakasz lezárása után még több menekült érkezett az országba.
Szlovéniával megegyezett a horvát vezetés a menekültek átvételéről – írja az Index.hr névtelen, horvát kormányzati forrásokra hivatkozva.
Zoran Milanović horvát miniszterelnök és Ranko Ostojić eddig csak annyit közölt, hogy a „C-terv” lépett életbe. Azt viszont eddig nem erősítették meg, hogy ez a menekültek utaztatását jelenti vagy azt, hogy mindenkit visszaterelnek Szerbiába.
Ostojić a nap végére ígérte, hogy részletezi a forgatókönyvet.
A nemzetbiztonsági kabinetnek a magyar törvények alapján nincs jogosultsága a határzárról döntést hozni, mert az csupán a kormány tanácsadó, véleményező testülete, írta az MSZP egy közleményben Szijjártó Péter sajtótájékoztatójára reagálva. A szocialisták szerint jogilag nem létező döntést pedig a rendőrség és a honvédség nem hajthat végre, ezért mielőtt bármi is történik, a kormánynak azt kell tisztáznia, hogy ki és mi alapján hozott döntést a határzárról. A szocialisták azt is közölték, hogy amennyiben a kormány nem a szomszédainkkel egyeztetve, hanem egyoldalúan hozta meg döntést, akkor a kormány egyedül lesz a felelős az elszabaduló káoszért.
Az Együtt szerint a horvát-magyar határ lezárásával a Fidesz–KDNP beszállt a horvát választási kampányba, írt a párt egy közleményben. Az Együtt továbbra is az emberséges és a magyar emberek számára biztonságot teremtő menekültpolitikát tekinti helyesnek, és úgy vélik, amit a Fidesz–KDNP csinál, nem ilyen: megsérti a genfi egyezményt, az uniós szabályokat és az emberiesség követelményeit.
A párt szerint aggályos és rossz üzenetet közvetít, hogy az EU-n belül lezárunk egy határt. Ezzel a magyar kormány áttolja a felelősséget másra és csak súlyosbítja a válságot.
A határátkelők továbbra is üzemelnek majd a horvát határon, de szigorított ellenőrzés lesz. Amenekültügyi kérelmek benyújtására két tranzitzónában lehetőség lesz.
Olvasónk nemrég a Hungária körúton, a Groupama Aréna mellett látta elhaladni a TEK páncélozott járművekből álló konvoját.
A határzár lehetősége hetek óta lebeg a horvát–magyar határszakasz felett. Korábban szeptember 28-ra is szinte biztosnak mondták a határzár életbe léptetését, ez azonban végül csak most történt meg. Horvátország felől nagyjából egy hónapja – lényegében azóta, hogy szeptember 15-én a magyar fél lezárta a szerb határt – akadálytalanul jöhetnek be a horvát buszokkal, vonatokkal Magyarországig szállított menekültek, akiket aztán a magyar fél az osztrák határig visz tovább, mellőzve a regisztrációt.
Elfogadta a német szövetségi kormány menekültügyi csomagját a törvényhozás tartományokat képviselő kamarája, a Bundesrat. November 1-jétől valamennyi EU-n kívüli nyugat-balkáni állam biztonságos származási országnak számít, így az onnan érkezett, becslések szerint több százezer menedékkérőt gyorsabban haza lehet toloncolni.
Az Európai Tanács csütörtöki ülésén nem született közös döntés az unió határainak közös védelméről, ugyanakkor kiderült, továbbra is elvárás, hogy a határországok megfeleljenek a schengeni előírásoknak, mondta pénteken Szijjártó Péter. A magyar kormány ezért döntött úgy, hogy lezárja a határt.
Szijjártó Péter külgazdasági-és külügyminiszter bejelentette, hogy szombaton 0 órától életbe lép a határzár a horvát határon. A bejelentésre a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének péntek délutáni ülése után került sor.
A Szegedi Járásbíróság pénteken újabb 28 migránst mondott ki bűnösnek határzár tiltott átlépésében, ezzel a gyorsított eljárásban elítélt kerítésmászók száma mostanra átlépte az 500-at, egész pontosan 510-nél tartunk már. Egy hónap telt el azóta, hogy bűncselekménynek számít átmászni a magyar-szerb határon felállított akadályon. Ahogy a többieké is szinte mind, a pénteki elítéltek büntetése is 1 vagy 2 éves kiutasítás.