„A vagdalkozások nem működnek”, reagált Dömötör Csaba államtitkár a párbeszédes Szabó Tímea napirend előtti felszólalására. „Önök egyszerre mondják, hogy a kormány nem működik együtt és, hogy a kormány az önök javaslatait hajtják végre.”
Dömötör arról beszélt, hogy mivel múlt héten átléptünk a csoportos megbetegedések szakaszába, ez azt is jelenti, hogy
a vírus most már bárhol ott lehet az országban.
„Mivel nincs vakcina, ezért a legtöbb, amit tehetünk, hogy lelassítjuk a vírus terjedését”, mondta az államtitkár.
Súlyos ára van a késlekedésnek, a cselekvés hiányának, a kormány ezért kéri a veszélyhelyzet meghosszabbítását. Önökön múlik, hogy szeretnének-e negatív nemzetközi példa lenni arra, hogy nem támogatják a kormány lépését
- szólt az ellenzékhez Dömötör.
A kormányfő szerint most mindenkinek felelőssége van, éppen ezért a politikai csatározásoknak és a széthúzásnak most nincs helye,
elérkezett az összefogás ideje
– mondta, és valamennyi párt támogatását kérte a súlyos válság kezeléséhez. Orbán hangsúlyozta az együttműködés jelentőségét, azt mondta, ez most olyan feladat, amit egyedül senki sem oldhat meg. Mindenkinek hozzá kell tennie a magáét - fogalmazott.
Orbán a parlamentben újra elismételte a rendfenntartásra kirendelt rendőrök és katonák számát, miután az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján egyszer már elmondta.
áll rendelkezésre a közrend és köznyugalom fenntartására Orbán Viktor szerint. Ők emelt szinten vesznek részt a határvédelemben, illetve a kiemelt vállalatokhoz operatív irányítási csoportot rendel ki, hogy segítséget tudjanak nyújtani.
Így összesen 139 684 fő áll rendelkezésre a rendfenntartásra.
– fogalmazott Orbán Viktor, egyúttal részletesen is ismertette az ország határainak lezárását érintő intézkedéseket. A különengedélyekkel kapcsolatban számos tárgyalást folytattak, különböző szabályok vannak érvényben, de a határon ma már mindenkit ellenőriznek.
A szomszédainkat barátainkká is akarjuk tenni
– mondta. Orbán a románoktól garanciát kért; amilyen ütemben engedik haza a magyarokat, mi is olyan ütemben engedjük át az osztrák határ felől belépőket. Úgy vélte, a zsilipelés eddig működik, a határokon minden az elvártak szerint megy.
Orbán Viktor a képviselőkkel is ismertette a legutóbbi hivatalos betegadatokat, valamint azt, amit már a sajtótájékoztatón is elmondott:
a 167 ismert, igazolt beteg bizonyosan nem a valódi vírushordózók, és nem is a betegek száma.
27-en szorulnak kórházi kezelésre, 9-en intenzív ellátásra. Ők meggyógyulhatnak, de most komoly veszélyben vannak. És van 7 elhunyt,
az ő családjaikkal együtt imádkozunk.
Orbán ismertette azt is, az elhunytak idősek és betegek voltak, az idősebb generáció védelmében kell fellépni. A miniszterelnök megismételte az egészségügyi védőfelszerelések, egészségügyi dolgozók és a ma meghozott, speciális intézkedések ügyében egy órával ezelőtt bejelentetteket.
Azért kért szót az Országgyűlés előtt, mert 12 napja vezették be a rendkívüli jogrendet, amely 14 napra adott lehetőséget a kormánynak különleges intézkedések bevezetésére. A kormányfő arról beszélt, hogy Ázsiában tört ki ez a járvány, de megállíthatatlannak bizonyult, hiszen az egész emberiség teljes megfeszített munkája ellenére sem várható, hogy ez a vírus gyógyítható lesz, pontosabban tömegesen elérhető lesz a kifejleszteni tervezett vakcina.
Mi magyarok úgy döntöttünk, hogy a vakcinára való várakozás helyett felvesszük küzdelmet a vírus terjedésével szemben
- mondta. Úgy fogalmazott: most mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából, most egy ideig másképpen kell élnie, viselkednie, másképpen kell szerveznie az életét.
A dolgok szokásos rendjében itt Magyarországon nem lett volna lehetséges, hogy megszervezzük a kollektív védelmet
– mondta Orbán, aki szerint a békeidőben érvényes szabályok mellett nem tudtak volna hatékony járványügyi és gazdasági intézkedéseket hozni. A veszélyhelyzeti jogrend hatalmazza fel a kormányt és az eszközöket is ad ahhoz, hogy megvédje Magyarországot.
Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon tette közzé álláspontját arról, hogy a kormány a parlamenttől azt kéri, engedélyezze neki a veszélyhelyzetben a rendeleti kormányzást.
Főpolgármesterként úgy látja, hogy a rendkívüli helyzet valóban rendkívüli intézkedéseket – és ezzel rendkívüli felhatalmazást is kíván. Ezért támogatja, hogy a kormány meghosszabbíthassa az eddigi intézkedéseinek hatályát, és ha szükséges a járvány elleni védekezéshez, újabb, akár előre nem is látható rendkívüli intézkedéseket hozzon.
GARANCIÁK PERSZE KELLENEK
– írja Karácsony. Szerinte
A kormányfő felszólal a plenáris ülésen, a képviselők már elfoglalták a helyüket, csak a házelnökre vagy a levezető elnökre várnak.
Az ellenzéki pártok egyöntetűen elutasítják a felhatalmazási törvényt.
A Demokratikus Koalíció (DK) nem fogja megszavazni a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot, ahogy azt sem támogatja, hogy az indítványt hétfőn a házszabálytól való eltéréssel tárgyalja a parlament, írták korábbi közleményükben.
Szerintük ugyanis 16 uniós államban léptettek életbe rendkívüli jogrendet, de egyetlen olyan állam sincs, ahol a rendkívüli állapot az „idők végezetéig szólhatna”.
Ugyanígy vélekedik az LMP is, amely szerint „nem adhatunk biankócsekket a kormánynak, törvényben kell rögzíteni a rendeleti kormányzás időtartamát”.
A Párbeszéd a törvényjavaslatot „kormányzati túlkapásnak” nevezte, szerintük s incs olyan európai uniós ország, ahol ilyen kontroll nélküli felhatalmazást kért volna a kormány.
Az MSZP sem szavazza meg a törvényt, jelentette be Tóth Bertalan a Facebookon , ugyanis az szerinte „határozatlan időre kiszolgáltatná Magyarországot, a magyar embereket Orbán Viktor szeszélyeinek”.
A Momentum „diktátortörvénynek” nevezte a javaslatot, és arra buzdítja a pártokat, hogy ne szavazzák azt meg.
A jobbikos Jakab Péter nem vitatja, hogy a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani, és abba is beleegyeznének, hogy fix ideig rendeleti úton irányítsa az országot a kormány, azonban Jakab szerint „semmi nem indokolja, hogy Orbán Viktornak élethosszig tartó felhatalmazást adjunk. Azt ugyanis királyságnak hívják.”