Az MSZP-s Tóth Bertalan azt mondta, Orbán Viktor azzal, hogy azt mondta, neki megvan a 133 embere, és az ellenzék nélkül is végigviszi a törvényt, azzal
több millió ember kinyújtott kezét ütötte el.
Mert több millió ember úgy gondolja, hogy a kormány ezzel a rendelettel vissza fog élni akkor, ha nem lesz határidőre szabva, és nem viszik át digitális platformra az Országgyűlést. Tóth szerint a Fidesz enélkül szétrombolja az együttműködést.
„Megalázónak” nevezte a jelenlegi álláskeresési járadékot, és annak megemelését kérte a szocialista politikus.
Ha a rendőröknek járt az egyszeri juttatás, akkor az egészségügyi dolgozóknak is járjon az egyszeri 500 ezer forint, javasolta Tóth.
Rétvári Bence államtitkár minderre úgy reagált, ez egy korlátozott felhatalmazás mind időben, mint tartalomban, és egyáltalán nem igaz az, hogy a kormány megtehet bármit. Rétvári szerint az ellenzék mindent belemagyaráz ebbe a törvénybe, ami nincs benne, a vitát pedig a sárdobálás szintjére az ellenzék és Gyurcsány Ferenc viszi le.
A kormányfő szerint most mindenkinek felelőssége van, éppen ezért a politikai csatározásoknak és a széthúzásnak most nincs helye,
elérkezett az összefogás ideje
– mondta, és valamennyi párt támogatását kérte a súlyos válság kezeléséhez. Orbán hangsúlyozta az együttműködés jelentőségét, azt mondta, ez most olyan feladat, amit egyedül senki sem oldhat meg. Mindenkinek hozzá kell tennie a magáét - fogalmazott.
Orbán a parlamentben újra elismételte a rendfenntartásra kirendelt rendőrök és katonák számát, miután az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján egyszer már elmondta.
áll rendelkezésre a közrend és köznyugalom fenntartására Orbán Viktor szerint. Ők emelt szinten vesznek részt a határvédelemben, illetve a kiemelt vállalatokhoz operatív irányítási csoportot rendel ki, hogy segítséget tudjanak nyújtani.
Így összesen 139 684 fő áll rendelkezésre a rendfenntartásra.
– fogalmazott Orbán Viktor, egyúttal részletesen is ismertette az ország határainak lezárását érintő intézkedéseket. A különengedélyekkel kapcsolatban számos tárgyalást folytattak, különböző szabályok vannak érvényben, de a határon ma már mindenkit ellenőriznek.
A szomszédainkat barátainkká is akarjuk tenni
– mondta. Orbán a románoktól garanciát kért; amilyen ütemben engedik haza a magyarokat, mi is olyan ütemben engedjük át az osztrák határ felől belépőket. Úgy vélte, a zsilipelés eddig működik, a határokon minden az elvártak szerint megy.
Orbán Viktor a képviselőkkel is ismertette a legutóbbi hivatalos betegadatokat, valamint azt, amit már a sajtótájékoztatón is elmondott:
a 167 ismert, igazolt beteg bizonyosan nem a valódi vírushordózók, és nem is a betegek száma.
27-en szorulnak kórházi kezelésre, 9-en intenzív ellátásra. Ők meggyógyulhatnak, de most komoly veszélyben vannak. És van 7 elhunyt,
az ő családjaikkal együtt imádkozunk.
Orbán ismertette azt is, az elhunytak idősek és betegek voltak, az idősebb generáció védelmében kell fellépni. A miniszterelnök megismételte az egészségügyi védőfelszerelések, egészségügyi dolgozók és a ma meghozott, speciális intézkedések ügyében egy órával ezelőtt bejelentetteket.
Azért kért szót az Országgyűlés előtt, mert 12 napja vezették be a rendkívüli jogrendet, amely 14 napra adott lehetőséget a kormánynak különleges intézkedések bevezetésére. A kormányfő arról beszélt, hogy Ázsiában tört ki ez a járvány, de megállíthatatlannak bizonyult, hiszen az egész emberiség teljes megfeszített munkája ellenére sem várható, hogy ez a vírus gyógyítható lesz, pontosabban tömegesen elérhető lesz a kifejleszteni tervezett vakcina.
Mi magyarok úgy döntöttünk, hogy a vakcinára való várakozás helyett felvesszük küzdelmet a vírus terjedésével szemben
- mondta. Úgy fogalmazott: most mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából, most egy ideig másképpen kell élnie, viselkednie, másképpen kell szerveznie az életét.
A dolgok szokásos rendjében itt Magyarországon nem lett volna lehetséges, hogy megszervezzük a kollektív védelmet
– mondta Orbán, aki szerint a békeidőben érvényes szabályok mellett nem tudtak volna hatékony járványügyi és gazdasági intézkedéseket hozni. A veszélyhelyzeti jogrend hatalmazza fel a kormányt és az eszközöket is ad ahhoz, hogy megvédje Magyarországot.
Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon tette közzé álláspontját arról, hogy a kormány a parlamenttől azt kéri, engedélyezze neki a veszélyhelyzetben a rendeleti kormányzást.
Főpolgármesterként úgy látja, hogy a rendkívüli helyzet valóban rendkívüli intézkedéseket – és ezzel rendkívüli felhatalmazást is kíván. Ezért támogatja, hogy a kormány meghosszabbíthassa az eddigi intézkedéseinek hatályát, és ha szükséges a járvány elleni védekezéshez, újabb, akár előre nem is látható rendkívüli intézkedéseket hozzon.
GARANCIÁK PERSZE KELLENEK
– írja Karácsony. Szerinte
A kormányfő felszólal a plenáris ülésen, a képviselők már elfoglalták a helyüket, csak a házelnökre vagy a levezető elnökre várnak.
Az ellenzéki pártok egyöntetűen elutasítják a felhatalmazási törvényt.
A Demokratikus Koalíció (DK) nem fogja megszavazni a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot, ahogy azt sem támogatja, hogy az indítványt hétfőn a házszabálytól való eltéréssel tárgyalja a parlament, írták korábbi közleményükben.
Szerintük ugyanis 16 uniós államban léptettek életbe rendkívüli jogrendet, de egyetlen olyan állam sincs, ahol a rendkívüli állapot az „idők végezetéig szólhatna”.
Ugyanígy vélekedik az LMP is, amely szerint „nem adhatunk biankócsekket a kormánynak, törvényben kell rögzíteni a rendeleti kormányzás időtartamát”.
A Párbeszéd a törvényjavaslatot „kormányzati túlkapásnak” nevezte, szerintük s incs olyan európai uniós ország, ahol ilyen kontroll nélküli felhatalmazást kért volna a kormány.
Az MSZP sem szavazza meg a törvényt, jelentette be Tóth Bertalan a Facebookon , ugyanis az szerinte „határozatlan időre kiszolgáltatná Magyarországot, a magyar embereket Orbán Viktor szeszélyeinek”.
A Momentum „diktátortörvénynek” nevezte a javaslatot, és arra buzdítja a pártokat, hogy ne szavazzák azt meg.
A jobbikos Jakab Péter nem vitatja, hogy a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani, és abba is beleegyeznének, hogy fix ideig rendeleti úton irányítsa az országot a kormány, azonban Jakab szerint „semmi nem indokolja, hogy Orbán Viktornak élethosszig tartó felhatalmazást adjunk. Azt ugyanis királyságnak hívják.”