Kérdéseink Novák Katalin család- és ifjúságvédelmi államtitkárhoz:
Békeidőszakban az önkormányzatok határozzák meg, hogy közterületen milyen mértékben lehet alkoholt fogyasztani. Ez akkor is szabálysértésnek minősül, hangsúlyozta Kiss Róbert rendőr alezredes.
Hozzátette: jelen helyzetben a kijárási korlátozások vannak érvényben. Amennyiben italozó embereket látnak a közterületeken, hívják a 112-t, a rendőrök „felderítik ezeket a helyeket”, és intézkednek.
Müller Cecília szerint minden megyében van a koronavírusos betegek ellátására kijelölt kórház, hiszen egy korábbi döntéssel már kijelölték az összes megyei kórházat erre.
Budapesten és Pest megyében van a legtöbb fertőzött, utánuk jön a nyírségi rész és a nyugati határrész, de ez jóval alulmarad a főváros és Pest megye fertőzöttei mögött, mondta Müller.
Ezt válaszolta Kiss Róbert a kérdésre, Heves megyében van-e ilyen.
A kijárási korlátozás kormányrendelete a gyerek és szülő kapcsolattartását nem szabályozza, de arra kérik az elvált szülőket, hogy vegyék fel egymással a kapcsolatot, és egyeztessenek.
De ebben a rendkívüli helyzetben nagyon megnehezíti a hatóságok munkáját, mondta Kiss Róbert a kérdésre: egy poszt megosztása is rémhírterjesztésnek számít-e jelenleg. Az alezredes említette a Budapest lezárását érintő hoax terjesztését példaként, de a kérdésre konkrétan nem válaszolt.
A háziorvosi rendszer működőképes, jól megszervezték magukat, nem kapott erről semmilyen panaszt, mondta Müller.
Az Országos Mentőszolgálat munkatársai nemcsak gyorsteszteket végeznek, hanem mindkét módszert használják, azaz egy gyanús személyt újratesztelnek, ha a gyorstesztelés esetén kétség merül fel.
Mit tehet az ha a szomszéd folyamatosan megszegi a korlátozásokat, és bulikat, összejöveteleket tart?
Kiss Róbert azt válaszolta, hogy amennyiben a rendőrségnek ezt bejelentik, a járőrök kimennek a helyszínre és „bevezetik az intézkedéseket”. A jogszabály ugyanis azt fogalmazza meg, hogy otthonaikat alapos indokkal lehet csak elhagyni. Azt javasolta, hogy amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a szomszéd folyamatosan házi bulikat tart, hívjuk a 112-t!
Kiemelt büntetéssel büntethető a törvénykönyv szerint az, aki egészségügyi eszközöket tulajdonít el, mert az kiemelten veszélyes a társadalomra, a magyar emberek épségét teszik ki veszélynek, mondta Kiss arra, hogy több intézményből tűntek el védőfelszerelések és fertőtlenítők.
Minden megfertőződött személy további két-három személynek tudja átadni a vírust – mondta a tisztifőorvos arra a kérdésre, hogy elkerülhető-e Magyarországon a tömeges járvány. Azt is mondta, hogy minden olyan intézkedésük, ami a csoportosulások ellen szólít fel, az akarja elérni
hátha el tudjuk kerülni a tömeges megbetegedéseket.
Sokan nem tartják be a kijárási korlátozásokat, mondta Kiss Róbert rendőr alezredes. 800-zal több szabálysértés történt. Eddig összesen 5918 szabálysértés történt:
Budapesten 375-tel emelkedett a szabálysértési feljelentések száma, és 23 esetben szabtak ki helyszíni bírságot.
Elsősorban az egészségügyi ellátást fogják ellenőrizni a szociális intézményekben, és így elsősorban az idősotthonokban – mondta Müller Cecília kérdésre.
Hatósági ellenőrzés:
Üzletek nyitva tartása:
Határ:
Büntető eljárások:
A Budapesti Rendőr-főkapitányság kedden négy embert fogott el csalás miatt: közel 23 millió forintban vettek át előleget arra, hogy ebből kézfertőtlenítőt csináljanak, de rossz, alkalmatlan minőségűt csináltak belőle.
De bármely település érintett lehet, figyelmeztetett a tisztifőorvos.
Bár nemcsak ez az idősotthon érintett a koronavírus-fertőzéssel, de ez a fővárosi intézmény különösen az, az ottani ápoltak közül 4-en elhunytak, ők a 11 áldozat között vannak. Müller megismételte az idősotthonokat érintő szabályokat és hatósági ajánlásokat.
A vizsgálatok folyamatosak az intézményben, a Pesti úton lakók felét már tesztelték, de folyamatosak a mintavételek, az összes dolgozót is tesztelni fogják, mondta még el Müller Cecília.
Az országos tisztifőorvos az élet értékéről beszélt, szomorúan bejelentve, hogy 11 ember halt meg az elmúlt 24 órában a koronavírussal összefüggésben. Nőtt a fertőződöttek száma is, méghozzá 78 fővel, így már
895 embert regisztráltak a betegséggel Magyarországon.
Az elhunytak mindannyian krónikus megbetegedésekkel, elsősorban szív- és érrendszeri betegséggel küszködtek, az a 49 éves férfi is, aki a nem annyira veszélyeztetett fiatalabb kora ellenére is az áldozatok között van.
A negyedik és az ötödik pont.
Békét, bölcsességet, fegyelmezettséget kért Novák a húsvéti időszakra, mert locsolkodás helyett lemondásokra kell idén készülni, pedig mindenki a családi eseményekre készült.
Novák szerint a hitelmoratórium év végéig lehetővé teszi, hogy a családok kicsit fellélegezzenek, mert ez a csokra és a babaváró támogatásokra is vonatkozik Novák szerint.
Novák Katalin a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár szerdán öt főbb intézkedést jelentett be:
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, nem könnyű a családoknak így, hogy nem találkozhatunk a többi családtagunkkal, miközben a gyerekek otthon tanulnak.
De most szerinte sok család kicsit fellélegezhetett, mert lehet, hogy több a megtakarítás, emellett a demográfia megugrott: az elmúlt hónapokban csúcson volt a házasságkötések száma, decemberben és januárban 1200-zal több gyerek született, mint tavaly ilyenkor, mondta.
Hozzátette, továbbra is azt szeretnék, hogy a koronavírus ideje alatt is folytatódjon a tendencia.
Így ezekre a pontokra fognak továbbra is figyelni:
Kérdéseink Novák Katalin család- és ifjúságvédelmi államtitkárhoz:
Az operatív törzs keddi tájékoztatóján Palkovics László innovációs miniszter ismertette Orbán Viktor gazdaságmentő csomagjának részleteit, amelyek közül a legfontosabb, hogy
3 HÓNAPRA 70 SZÁZALÉKBAN, „IGAZSÁGOS PLAFONIG” ÁTVÁLLALJA AZ ÁLLAM MUNKAVÁLLALÓK BÉRÉT, DE CSAK HA „NEM OTTHON VANNAK A MUNKAVÁLLALÓK”, ÉS RÖVIDÍTETT MUNKAIDŐBEN DOLGOZNAK.
A gazdaságvédelmi akcióterv részleteiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
817-ről 895-re emelkedett a regisztrált koronavírus-fertőzéses megbetegedések száma Magyarországon, ez 78 új megbetegedést jelent, további 11 fő pedig elhunyt a megbetegedésben, közölte a hivatalos kormányzati tájékoztató honlap szerdán. A gyógyultak száma 94-re, az elhunytaké pedig 58-ra nőtt.
A térképes adatokból az derül ki, hogy Budapesten 387, Pest megyében 164 fertőzött van. Utánuk Fejér és Csongrád, majd Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye következik, de ezekben a megyékben jóval kisebb számokról, 36 és 49 közötti adatokról van szó.
Az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy Budapestet az ország más pontjainál jobban fenyegeti a betegségszám-robbanás, ezért Müller Cecília országos tisztifőorvos a kijárási korlátozások fegyelmezett betartását kérte a lakosságtól. A fővárosban van a hatósági házi karanténok egynegyede is.