Németh Szilárd kormánybiztos szerint azért rendeltek el energia-veszélyhelyzetet, hogy a rezsicsökkentést fenn lehessen tartani. Ehhez működtetni kell a rezsivédelmi alapot, illetve a gáz- és áram-többletfogyasztók az átlagfogyasztás fölötti részt piaci áron kénytelenek megfizetni.
Egy átlagfogyasztó rezsivédetten 7750 Ft-ot fizet az áramért, de ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor ugyanez piaci áron 50,833 Ft lenne. A gáz esetében a rezsitámogatott ár 15,833 Ft szemben a piaci árral, amely 131,441 Ft lenne. A rezsivédelem, a rezsicsökkentés fogyasztási helyhez kötött, 5,6 millió villamosenergia-fogyasztót jelent és 3 és fél millió gázfogyasztót.
A nagycsaládosoknak a kedvező fogyasztási limit megmarad, a 3 gyerekes családoknak magasabb a limit: 2329 köbméter, és minden újabb gyereknél még 300 köbméter kedvezményes fogyasztás adott. A villanynál ez nincs meg, a gáznál viszont megmarad – mondta Németh Szilárd.
Ahogy arról beszámoltunk, hétfőn nyújtotta be a kormánypártok részéről Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azt a törvényjavaslatot, amely módosítja a kisvállalkozók tételes adózását, majd kedden kivételes eljárásban meg is szavazták azt. Kedden demonstrációt szerveztek a Kossuth Lajos térre a kisvállalkozók.
A kormányülés központi témája az európai energiaválság volt, ahogy fogalmaztak: az ukrajnai háború miatt energia-vészhelyzet van Európában. Magyarországon relatív üzemanyaghiány van, az ársapka nem tartható fenn sokáig – erről Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója beszélt korábban. Az Index szakértőt kérdezett a témában, a válaszokat itt találja.
Köszöntjük kedves olvasóinkat! Szerdán délelőtt rendkívüli kormányülést hívott össze Orbán Viktor miniszterelnök, ami után a megszokott csütörtöki időpont helyett már szerdára, 15:30-ra Kormányinfót hirdettek meg. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Szentkirályi Alexandra kormányszóvivővel tájékoztatja a sajtót a kormány döntéseiről. Az Index kérdéseit Szabó Gyula kollégánk tolmácsolja a helyszínen. Tartsanak velünk!