Amikor mindent elintézett a kormány
Ez történt a gazdaságban az év 50. hetében
További Gazdaság cikkek
"Erős hete volt a kormánynak, csökkentettük a rezsiköltségeket, elfogadtuk a költségvetést, megoldottuk a minimálbért, és a hét végéig megoldjuk a felsőoktatási reformot is" – foglalta össze helyettünk a hét történéseit Orbán Viktor csütörtökön. Igaz, az elsőről a kormány még múlt héten döntött, az utolsó pedig végül átcsúszik a következő hétre, a minimálbér tényleg emelkedik ötezer forinttal januártól, így csak az rontja kicsit a képet, hogy az új munka törvénykönyve alapján a karácsony hajnala is munkaidő lehet jövőre.
A sebesség szédítő, és éppen ez volt az egyik fő problémája az egész heti diáktüntetések résztvevőinek amellett, hogy évtizedes terhet jelenthet a tandíjhitel. Bár ennek kamatáról még nincs végleges döntés, akár 0 százalékos is lehet, a diplomaosztó idejére várható adósságot mindenki kiszámolhatja a Index kalkulátorával.
Vagy el is felejtheti a tandíjat, az erős hetet úgy látszik erősen befejezni kívánó miniszterelnök titokzatos fiatalokkal folytatott szombat délutáni megbeszélését követően bejelentette, hogy újra teljesen átírják a magyar felsőoktatási rendszert, nem lesz általános fizetési kötelezettség. A gyorsaságot jelzi, hogypénteken Orbán még azt mondta, a tandíjas-keretszámos rendszer jó, „ezzel az átalakítással mindenki jól jár, csak még idő kell ahhoz, hogy ezt mindenki világosan lássa”.
Fagyos kilátások
De nem csak a diákok aggódhatnak, az októberi adatok szerint továbbra is mélyrepülésben van az ipar, amit a felpörgő autógyártás sem tud megmenteni, a Kopint-Tárki szerint pedig jövőre sem lesz növekedés. Nem jó hír, hogy bukhatjuk a Vodafone beruházását is, a cég Romániába viheti az IT-központját, mert szerinte a kormány bünteti a távközlési cégeket. A Joint Venture szövetség szerint a kormány intézkedései összességében csak mélyítik a válságot, és a KSH harmadik negyedéves GDP-adatai szerint is tartós hanyatlásra kell berendezkedni.
Bár az ÁSZ félmilliárdos spórolással igyekszik kisegíteni a kormányt, ez nem valószínű, hogy sokat javít a helyzeten: a Költségvetési Tanács szerint sok sebből vérzik a költségvetés, bár ha nem költjük el másra a tartalékot, még csökkenhet is az államadósság. Márciusig ebből 3000 milliárdnyit kell megújítani, és bár a lakosság még mindig szeret az államnak hitelezni, csak novemberben 56 milliárdért vettünk állampapírt, a teljes megújításhoz úgy tűnik elkerülhetetlen lesz devizakötvény kibocsátása. Kovács Árpád KT-elnök szerint pedig hosszú távon sem jók a kilátások, az adósságot nem lehet kinőni, így az EU által elvárt szintet még jó esetben is csak 2026-ra érhetjük el.
Aggódnak a bankok
A kormány a bajokat azzal orvosolná, hogy ha nem lesz elegendő bevétel, jövőre év közben emelné tovább a csekkadót. Pedig a bankok már eddig is megsínylették az intézkedéseket, Várkonyi Éva, a Pénzügykutató tanácsadója szerint összességében többet ártott nekik a kormány, mint maga a válság. Ez pedig ronthatja a növekedési kilátásokat is, ha tovább zuhan a hitelezés.
A Moody's a héten bejelentette, hogy felülvizsgálja több magyar bank besorolását, és akár hét bankot is leminősíthet, köztük az OTP-t, az MKB-t és az Erstét. Az OTP döntött arról, hogy megszűnik a nyugdíjpénztára, az MFB képviselői beültek a Takarékbank felügyelőbizottságába, a Visa pedig az EU miatt került a padlóra., miután az Európai Bizottság kötelezte a járulékok csökkentésére. A cég emellett a magas bankközi jutalékok miatt ki is vonulhat Magyarországról.
A csodafegyver hiánya
Nem csak nálunk vannak gondok, az USA vészesen közelít a szakadékhoz, az IMF szerint jövőre recesszióba is zuhanhat az ország, Japánban pedig már hivatalosan is csökken a gazdaság. A héten kiderült, hogy Nagy-Britanniát is leminősíthetik, Görögország pedig megint pénzt kért, és elemzők szerint továbbra sem biztos, hogy az ország az euróövezet tagja maradhat.
Kérdés, hogyan lesznek úrrá a kihívásokon az államok, adókat emelnek, vagy inkább a kiadásaikat fogják vissza. Az itthoni csodafegyver mindenesetre könnyen besülhet: bár benyújtották a pénztárgép-ellenőrzésről szóló törvényt, kétséges az abból származó bevétel.
Matolcsy György szerint a közép-európai országok szabadságharcot vívnak egy készülő szuperállam ellen: egy titkos egyesítési kísérlet a kontinens gazdasági teljesítményét ásná alá, így győznünk kell a harcban, hiszen a miniszter szerint jobb gazdagnak lenni, mint szegénynek. Ennek megfelelően már a kormány sem vár eredményt januárban, amikor visszatér az IMF delegációja. De erre nem is lenne szükség, hiszen Matolcsy György szerint jövőre jön a növekedési fordulat, és vége lesz a túlzottdeficit-eljárásnak is.
Nincs kolbászból
Nem láthatja ilyen derűsen a jövőt a dohányosok egy része, hiszen kiderült, hogy az EU betiltaná a mentolos és slim cigarettákat, így 2014-től jöhet az egyencigi. Itthon a trafiktörvény módosítását kérik szakszervezetek, akik szerint a kormány munkahelyek tízezreit veszélyezteti az állami dohányboltokkal. Ráadásul drágulni fog a sör is, mert a gyártók szerint megnövekedtek a költségek és az adóterhek. Különösen annak fényében nem jó hír ez, hogy a KSH szerint már negyedével drágultak az ételeink tavaly október óta: bár a hús, a tej és a tojás csak tíz százalékkal drágult, a gabonafélék 40 százalékkal kerülnek többe.
Bár a Csányi-birodalom Romániában terjeszkedhet, az OTP-vezér agrárcége vágóhidat építene, a Pick pedig új szeged környéki üzemet kaphat, a Gyulaira nem várhat ilyen jó sors: az EU-nak nem teszik a cég megmentése, így levelet írtak, hogy ne kapjon állami pénzt a vállalat. Kérdés, hogy ígymegmenthető-e a magyar hús. Miskolcon mindeközben kitört a kocsonyabalhé, miután a fesztivált szervező cég annak ellenére sem fizeti a tartozásait, hogy a rendezvényt továbbra is hirdeti.
Lesz süti
De nem csak rossz hírek jöttek: a tőzsdén például nem látszott, hogy különösebben megrázta volna a hét, a BUX index és a vezető részvények közül az OTP és a Magyar Telekom is erősödni tudott.
49. heti záró | 50. heti záró | ||
BUX | 17 792 | 17 849 |
|
OTP | 4010 | 4128 | |
Mol | 17 300 | 17 050 |
|
Richter | 36 180 | 35 515 |
|
Magyar Telekom | 374 | 383 |
Emellett Budapesten nyit boltot a horvát óriáspékség, és öt éven belül már 150 üzletből álló hálózatot tervez, a Wizz Air pedig két új járatot is indít, Genfbe és Kijevbe. Ráadásul úgy tűnik, mégsem ment tönkre az agráripar, hiszen az aszály ellenére is nőtt a mezőgazdasági kibocsátás, gyorsabban megy a vonat Fehérvárra, és olcsóbb lett a héten a tankolás is.