Beleköptünk a békepipába
Ez történt a gazdaságban az év 21. hetében
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
A hét legfontosabb hírei éppen a hétvége előtt érkeztek: pénteken kiderült, hogy hosszú évek után úgy tűnik, hogy végre lekerülhetünk az uniós szégyenpadról, vagyis véget érhet a Magyarország ellen indított túlzottdeficit-eljárás.
Ennek ugyanakkor nem örülhet felhőtlenül mindenki: a korábban tervezettnél nagyobb csomag és adóemelések jöhetnek, ráadásul a kormány az utolsó pillanatban még megszellőztetett egy olyan tervet, amivel gyakorlatilag padlóra küldené a nagy kereskedelmi televíziókat.
Miután még mindig kétséges volt, hogy Brüsszel megalapozottnak látja-e a magyar költségvetési hiányterveket, Orbán Viktor először szerdán beszélt arról, hogy Varga Mihály fokozatos csomagját ő fordítva képzeli: már az első körben egy nagyobb megszorítást hajtana végre, hogy mindenképpen meggyőzzük Brüsszelt. Ezzel emelkedhetnek a különadók, péntekre pedig a korában megszellőztetett reklámadó tervei is felkerültek az NGM honlapjára.
Pofozva békülünk
Az új adó sávos adókulcsokkal sújtja a reklámbevételeket, a kisebb cégek alig fognak fizetni, azonban 10 milliárdos bevétel felett már 20 százalékos lesz az elvonás. Ez azt jelenti, hogy a nagy kereskedelmi tévéknek fog a legjobban fájni, ők összesen 5-6 milliárd forintot is fizethetnek. Információink szerint az új adó valójában a RTL kiűzését is szolgálhatja, illetve a TV2 felvásárlásába is beleszólhat, hiszen az állam helyzetén nem fog sokat dobni: a várható bevétel a tízmilliárd forintot sem éri el.
Kérdés, hogyan fogja ez befolyásolni a kapcsolatunkat Brüsszellel és főleg Németországgal, hiszen forrásaink szerint az ügy hátterében egy, a Heti Válaszban pár hete megjelent cikk áll, ami szerint az RTL Klubot is birtokló Bertelsmann sajtókonszern "veteránjai" alkotják a Fidesz-kritikus tábort az Európai Néppártban.
Az új adóval a kormányfő vélemények szerint lényegében ennek a kritikus csoportnak, illetve Angela Merkel német kancellárnak üzen. Igaz, ez annak fényében nem meglepő, hogy a Figyelő már szerdán arról írt, hogy minden fronton hajlandó harcolni a kormány, ha nem szüntetik meg a túlzottdeficit-eljárást, így akár Brüsszel lejáratásával is.
Áll a bál
De nem csak a hiány körül megy a harc, az agrárminiszter szerint a komány azért küzd, hogy külföldiek egy kávéskanálnyi földet se szerezhessenek Magyarországon, a CBA és a Coop pedig annyira megerősödjön, hogy teríteni tudja a magyar termékeket a környező országokban. Indul a Viagra-háború is, miután júniusban lejár a Pfizer szabadalmának védelme, Németországban pedig kiderült, hogy a bevándorlók a legjobb munkahelyekért küzdenek, és már átlagosan képzettebbek, mint a helyiek.
Ráadásul nem is mindenki küzd tisztességesen: a KDB-tól 80 millió forintot kapnak vissza az ügyfelei, miután kiderült, hogy a bank úgy hárította át a csekkadót, ahogy nem lett volna szabad, és a Provident is gigabüntetést kapott: a Versenyhivatal 50 millióra büntette a céget, mert két éven át félrevezette előtörlesztő ügyfeleit.
Bíróság elé került az IMF főigazgatója, Christine Lagarde is, miután a gyanú szerint miniszterként hamisításban volt bűnrészes, az államot pedig volt Malév-pilóták perelik, mert még mindig 2 milliárd forintjukra várnak.
A bajba jutott devizahiteleseket is cégek verik át a szerződés semmisségét ígérve, holott ez még alig sikerült bárkinek. Kiderült az is, hogy Európában az adóelkerüléssel évente Spanyolország nemzeti jövedelmének megfelelő összeget, 1000 milliárd eurót csalnak el, de a magyarokat sem kell félteni százmilliárdokat rejtegetünk Európában. Kikerült a hangfelvétel a trafikmutyiról, szingapúri ügyei miatt pedig lemondana a Raiffeisen vezetője.
Akik örülhetnek
Persze vannak olyanok is, akiknek jól ment a héten. A startvonalnál állnak az új trafikosok, akik aláírták a szerződést, és 5297 trafikot nyitnak ki júliusban. Szentendrén négycsillagos szálló nyílik, a NAV új autókat vesz, Zalában pedig egymilliárdos halnevelő épül, a Suzuki öt év után nyit új szalont Tatabánya központjában. Az OTP-nek sem megy rosszul, a héten kiderült, melyik bankot veszik meg Csányiék: első körben a Credigen Bank a kiszemelt, hamarosan be is jelenthetik a vásárlást.
Egy pénzügyi alappal beindul a kazah-magyar barátság, bár később repülőjárat is lesz. Egyébként is élénkült a világkereskedelem márciusban, az első negyedévben pedig 0,7 százalékkal bővült a forgalom. Az informatikai cégek is örülhetnek, az állam a spórolások ellenére több tenderen 150 milliárdot költ informatikára, és jöhet a céges rezsicsökkentés is.
A tőzsdének jól ment a héten, a BUX index több mint 400 pontot emelkedett, a vezető részvények közül a Mol és a Magyar Telekom kicsit veszített az értékéből, de emelkedett az OTP és a Richter árfolyma is.
20. heti záró | 21. heti záró | |
BUX | 18 780 | 19 183 |
OTP | 4 900 | 5 125 |
Mol | 16 700 | 16 480 |
Richter | 34 110 | 35 900 |
Magyar Telekom | 365 | 362 |
Leível
Nem mindenki járt azonban ilyen jól, a méhek például elbuktak, túl sok rügy nyílt egyszerre, de ennek is mi isszuk meg a levét: kevesebb lesz a gyümölcs. Kiderült az is, hogy annyian vannak itthon az állástalanok, mint Debrecen, Szeged és Pécs lakossága együtt, bár még így is 2500-zal kevesebben vannak, mint tavaly. Leszakadóban a vidék, és a lakáspiac is haldoklik: 80 éve nem épült ennyire kevés lakás.
Az sem javít a helyzeten, hogy két, egymásnak ellentmondó jogszabály miatt százezren eshetnek ki a diákmunkából, ráadásul zsákutcának tűnik a közmunkaprogram is, a piaci alapú mikrohitelprogram pedig senkit nem érdekel.
Úgy tűnik nem is nagyon bízunk a jövőben, a családi adó nem hozta meg a kedvet a gyerekhez: az első negyedévében tovább fogytunk, csak februárban nyolc százalékkal esett a szülésszám.