Orbáné a hét mondása, az biztos
További Gazdaság cikkek
- A versenyhivatal története legnagyobb bírságát osztotta ki a végtörlesztésnél kartellező bankoknak. A bankok tagadnak és bíróságra mennek. A GVH részleteket is közölt az ügyről, például kihallgatási jegyzőkönyveket és emaileket.
- Folytatódott az asztalt borító adóellenőr, Horvát András ügye. Az exrevizor kiszivárogtatott egy levelet, amit 2011-ben Fidesz-vezetőknek írt, de nem történt semmi. Az ügyben Rogán Antal és Varga Mihály is megszólalt.
- A Századvég kutatója szerint a 20 százalék jól keresőnél landolt az adócsökkentés 74 százaléka. A kormányközeli elemzőház és az NGM is elhatárolódott a szerzőtől.
A Raiffeisen távozhat Magyarországról. A bank Ukrajnában és Szlovéniában is karcsúsít. Normális esetben tele lett volna a gazdasági sajtó az esetleges kivonulást magyarázó elemzésekkel, most mégis alig készült ilyen. Ugyanis a hét bankos híre nem ez volt, hanem a Gazdasági Versenyhivatal egy döntése, amiben 9,5 milliárdos óriásbírságot osztott ki a a szektor vezető 11 bankjának. A hivatal szerint
a bankok összedolgozva akadályozták a végtörlesztést.
Az ügy apropója két reggeli volt, ahol banki kockázatelemzéssel foglalkozó középvezetők a devizahitelek kedvezményes visszafizetési lehetőségeiről tárgyaltak. A GVH közölte, hogy nem volt a döntésben semmi politika. Az OTP és a legtöbb érintett bank bírósághoz fordul, de a pénzt még az idén befizetik. A GVH a több éves vizsgálat részleteit is elárulta: többek között kézzel írott feljegyzésekkel és belső banki levelezésekkel bizonyítják, hogy a bank a törlesztés akadályozásával milliárdos károkat okozott az ügyfeleiknek.
A Századvég kutatója szerint a 20 százalék jól keresőnél landolt az adócsökkentés 74 százaléka. A közgazdászok többsége ebben egyetért, de a Századvég ezt nem teheti meg, úgyhogy gyorsan elhatárolódott saját munkatársától. Túl kényes területre tévedt az egykulcsos szja-t vizsgáló kutató, mert nem sokkal később az NGM is elhatárolódott. Sőt, Orbán Gábor szakállamtitkár szerint az egykulcsos adórendszer valójában a növekedés motorja, a kitörés záloga.
47. heti záró | 46. heti záró | |
BUX | 18 566 | 18 882 |
OTP | 4385 | 4499 |
Mol | 14 270 | 14 490 |
Richter | 4390 | 4450 |
Magyar Telekom | 274 | 278 |
A botrányt kavaró adóellenőr, Horváth András már két éve kitálalt a Fidesz vezetőinek, akik nem tettek semmit az adóhivatal tudtával történő áfacsalások ügyében. Bár a levélnek semmi köze nem volt a politikához, sőt, az is kiderült, hogy Horváth korábban fideszes volt, a nemzetgazdasági miniszternek nem volt jobb ötlete, mint azzal előállni, hogy adótisztviselő ne politizáljon. A miniszter azt is mondta, hogy jó lett volna, ha Horváth tartotta volna magát a NAV belső szabályzatához és felettesei kéréseihez.
Rogán Antal frakcióvezető viszont azt nyilatkozta, hogy az ügyészségnek kell kivizsgálja a NAV-os ügyet és bűnvádi eljárásban kell tisztázni, hogy mi az igazság?
Számháború a gazdaságról
Volt még egy izgalmas halmaza a híreknek. Hogy vajon jobban teljesítünk gazdaságilag, vagy nem annyira? Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint csak eddig voltunk kiszámíthatatlanok. Már megtörtént a növekedési fordulat, de nem azért, mert túl mélyre zuhantunk, hanem mert jók az alapok.
Az EBRD szerint viszont Magyarország húzza le a régiót, a hozzánk hasonló bénázások miatt talán meg is állt a kelet-európai térség átalakulása.
A miniszterelnök Japánban viszont azt magyarázta a japánoknak, hogy nagyon
Gazdasági miniszterével közösen ugyanitt arról nyilatkozott, hogy három év múlva tíz százalék alatt lesz a jövedelemadó.
Az NGM is kitett magáért: olyan stratégiai koncepcióval állt ki a tárca, miszerint simán lehet, hogy 2030-ra Kelet-Közép Európa gazdasági és szellemi központja leszünk.
És a jegybankelnök Matolcsy György is hallatott magáról: egy szakmai fórumon kormánypárti kampánybeszédet tartott, és nem értette, hogy egyáltalán miért kritizálják.
Közben meg a számok azt mutatják, hogy egyelőre nem leszünk éllovasok, mert a románok és a lengyelek is lenyomhatnak majd. Az is kiderült, hogy őrült tempóban eladósodtak az állami szervek, összesen 121 milliárddal tartoznak, a leglelkesebben a Klebelsberg Központ költekezik. Hogy 60 milliárdos osztogatási hullám jön, például újabb belvárosi tanyaprogram készül, felújítják a rezsibiztos díját, és indul a magyar-indai alap - egyetlen cégnek. Hogy a gazdagok járnak jól a rezsicsökkentéssel, a szegényebbeknek pedig még nőttek is a megélhetési költségei. És hogy jobb a cseh oligarcha, mint a magyar, és az a baj az országgal, hogy nem küldtük el időben a kommunistákat és elrontottuk a privatizációt.
De legalább nemzeti koporsógyártónk legalább már van.
És ami még történt…
Újabb nyugdíjpillér jöhet, miután alaposan átírnák a nyugdíjpénztári törvényt, a háttérben a Posta és a Takarékbank állhat. Kevesebb lehet az ATM, mert az ingyenes pénzfelvétel 42 milliárdos plusz terhet jelent a bankoknak, így ahogy tudják, áthárítják. Viszont nagyon rossz hír, hogy jövőre fizethetünk a kártyás vásárlásért, így a nemzetgazdasági szinten jóval olcsóbb bankkártyahasználat hátrányba kerülhet a készpénzzel szemben.
Viszont a kormányba vetett piaci bizalom még nem fogyott el: sokan akartak nekünk hitelt adni, a magyar dollárkötvényt, 5,75 százalék kamattal vitték el.
Nőttek a bérek
Majdnem hétszáz embert küldött el a Jabil. Azoknak jobb, akik az államnak dolgoztak, mert a válság óta százalékban itt nőttek a legjobban a fizetések. Egyébként átlagosan 200 ezret kap kézhez egy szellemi munkás egy fizikai munkás a felét: a reálbérek 2,8 százalékkal nőttek.
Az is kiderült, hogy miért csődölt be a KÖKI, miközben látszólag minden adott volt a sikerhez. Megszólalt a pénzhegyeket mozgató magyar, aki szerint hatalmas baj, hogy a világ jegybankjai eszeveszett tempóban pumpálják a pénzt. A Sólyom nem ezen kaszált nagyot, hanem, hogy csinált egy beszállítói "adatbázist" és súlyos pénzeket kért azoktól, akik feliratkoztak rá. De a kávépénzt legalább nem ők lopták el.