IMF helyett csekkadót akar a kormány
Ez történt a gazdaságban az év 15. hetében
Londoni elemzők szerint megmerevedtek az álláspontok, a magyar IMF-tárgyalások ügyében nincs előrelépés. Az NGM államtitkára szerint nem nálunk van a labda, és reméli, hogy csak a jegybank ügyéhez kapcsolják az IMF-tárgyalások megkezdését. Azt sem tudjuk, mit vár tőlünk Brüsszel - reagált a Fidesz egy brüsszeli kijelentésre, amiben uniós illetékesek megismételték, hogy a befektetők bizalmának a visszaszerzését várják. Martonyi külügyminiszter szerint a kormány nem ismeri az IMF és az EU feltételeit, hiába állítják egyesek az ellenkezőjét.
Tény, hogy nem csak a magyar, a Brüsszeli térfélen is megy a kavarás. Erre utal, hogy az Eurasia Group elemzői szerint kiegészítő intézkedéseket kérhet az EU, ezzel további politikai alkukba kényszerítve a magyar kormányt - ami persze az eddigi feltételek teljesítését sem siette el.
Bár a közösségi közlekedés költségeinek a megvágása beindult azzal, hogy 20-25 milliárdot spórolhat az állam az utazási kedvezményeken, valamint több száz vonat és busz áll le április közepén, és Matolcsyék engedtek Brüsszelnek Erzsébet utalvány és Szép-kártya ügyben is, ezek talán a kisebb horderejű ügyek közé tartoznak. A kabinet viszont nem hajlandó engedni az egykulcsos adóból, mert az az NGM helyettes államtitkára szerint felülmúlta a várakozásokat. A kormány a jegybanktörvényt ugyan módosította - ez a legvitatottabb pontok egyike -, de ez nem győzte meg az EKB-t. Az NGM ezután bejelentette, hogy ötoldalú egyeztetés kezdődik a jegybanktörvényről, ahol ott lesznek az EKB, az EB, az IMF, az MNB és a magyar kormány képviselői is. Mindez szintén a lassú végkifejlet irányába mutat.
Közben a piacok
Nagyon nem díjazzák a kormány időhúzását. Másfél havi csúcsra ment a magyar csődkockázat, amit a kormány pozitívnak szánt üzenetei, például az említett ötoldalú egyeztetések megkezdése illetve a konvergenciaprogram közelgő benyújtására tett utalás sem tudott ellensúlyozni. A forint a héten negyedéves mélypontjára gyengült, súrolva a 300-as szintet az euróval szemben, nem sikerült jól az egyik állampapír-aukció sem, és a gazdaságunk megítélését leginkább tükröző OTP tőzsdei mozgása sem adott okot az örömre.
14. heti záró | 15. heti záró | |
BUX | 18 203 |
17 337 |
OTP | 3750 | 3375 |
Mol | 17 800 | 17 100 |
Richter | 37 000 |
36 800 |
Magyar Telekom | 568 |
550 |
A kormány körüli bizalmatlanságot tükrözik a nemzetközi szervezetek futószalagon érkező kritikái. Erre a hétre kettő ilyen is jutott: előbb a Valutaalap szólt be, mert szerinte a végtörlesztés rossz ötlet volt, aztán a kormány másik adósmentő-hungarikumát, az árfolyamgátat húzta le az Európai Központi Bank.
A kormány magatartását magyarázza, hogy a jelek szerint nem akarják feladni az unorthodox gazdaságpolitkát, amit egy IMF-EU pénzekből finanszírozott országban nem lehetne megtenni. Matolcsy szerint inkább tanulnunk kell a kínai sikerből (ősszel olyan kereskedőházak indulhatnak, melyek főként az ázsiai exportot segítenék), és új szabályozásra van szükség a pénzügyi szektorban.
Ha a szabályozás részletei nem is, egy új pénzügyi adó máris megjelent a láthatáron. A lényeg, hogy a nemzetközi szervezetek által elvárt strukturális, fenntartható kiadáscsökkentő intézkedések helyett megint valami újjal kísérletezik a kormány, amit persze a társadalom fizethet. A sárgacsekk-adó ugyanis mindenkinek fájni fog, mert azokat a pénzügyi műveleteket sújthatja, amelyet a lakosság többsége végez (számlavezetés, átutalások, készpénzfelvétel, csekkbefizetés). Egy elemzésünkben megállapítottuk: az egy ezrelékes adóval Matolcsy akár ezer forintot is kiemelhet a zsebünkből, a bankolás arányaiban nagyot drágulhat, de a szociális katasztrófa, amivel például az LMP riogatott, biztosan elmarad. Az unorthodoxia nevében a kormány a babakötvényt is államosítaná, ezzel az államkincstár venné át a bankoktól a Start-számlákat is - a dologból valamennyi pluszpénz szintén befolyna.
Eközben Orbán felmelegítette az ötkulcsos áfát (miközben a 27 százalékos általános kulccsal a világon mi adózunk a legmagasabb kulccsal a fogyasztásunk után), az adócsökkentések kormányának nemzetgazdasági minisztere pedig a héten jelezte, hogy nem csökken a benzin jövedéki adója, az uniós előírások miatt amúgy is csak néhány forintot lehetne spórolni.
Spórolnak is az emberek rendesen, például kevesebb a gyorshajtó és a környezetszennyező. A 33 milliárd forintnyi tervezett bírságbevétel töredéke jött össze eddig, ami az államnak rossz hír, mert ha betartjuk a szabályokat, komoly lyukat ütünk a költségvetésen.
A kormány gazdaságpolitikájára a magyar vállalkozások úgy egyébként nem nagyon vevők: egyre több cég szűnik meg, de hibernált állapotban van az energetika is, ami több tízmilliárd kárt jelent a magyar GDP-nek. Az infláció ugyan csökkent, de az áfaemelés és a gyenge forint miatt még így is nagyon magasan, 5,5 százalékon van, ezen belül nagyot drágult a hús és negyven százalékkal többet kell fizetni a tojásért is. (De erről nem a kormány tehet.) Nem fogja segíteni az árcsökkenést, hogy az ország egész területén komoly károkat okozott a hirtelen lehűlés, ami tönkrevágta a gyümölcsösöket.
A kormány szerepe a gazdaságon keresztül az egyenlőtlenségek alakításában is nagyon fontos. Az OECD egyik szakértője, Michael Förster szerint nem a globalizáció, hanem az állami szabályozások miatt eltérő egyes országokban a gazdagok és szegények közti különbség, ami már a demokráciát veszélyezteti.
Azért jó is történt
Például kiderült, hogy alaposan bevásároltunk állampapírból, a háztartások majdnem 30 milliárddal szálltak be a reklámok és a magas kamat hatására.
Átláthatóbbak lettek a hitelek, mert a bankok átálltak a referencia-kamatokra, de a hitelek még a tavaszi akciókkal együtt is drágák. Nem csaj a hitelek, a lakások is drágultak, a panellakások árai egy, a téglalakásoké négy százalékkal emelkedtek, az ingatlanpiac ezzel elrugaszkodhatott a mélypontról.
Jön a mecseki gigaberuházás, a Wildhorse Energy több tíz milliárd forintért széngázos fejlesztést indíthat, igaz, közben veszteségei miatt megszűnik a milliárdos áramkereskedő, az Elektra Energia.
Még több embernek adna munkát az NFÜ, a fejlesztési ügynökség április végéig hirdeti meg új foglalkoztatási programját, eddig 122 milliárdot költött el. Új motorokat kapnak a postások, nyílt közbeszerzésen keresik a beszállítót, akinek több mint 250 motort kell leszállítani 4 hónap alatt.