Az ukrán fegyveres erők új rohamcsapata Bahmut közelében ellentámadást indított, és visszaszorította az oroszokat az autópálya Kosztyantyinivka felőli oldaláról – írja a The New York Times.
Az újság szerint az ellentámadás március 4-én, szombat reggel kezdődött. Ezt követően több száz ukrán katona csatlakozott az ellentámadáshoz Bahmut irányába.
Az ukrán parancsnokok elismerték, hogy erőik Bahmutban még mindig annak a veszélyével néznek szembe, hogy bekerítik őket, de a múlt hétvégi harcok megmutatták, hogy a hadsereg, amely kitartásával meglepte a világot, még nem kész feladni Bahmutot
– jegyzi meg a The New York Times.
A lap szerint az ellenséges erők visszaszorítása a Kosztyantyinivka felé vezető útról segíthetne fenntartani a városba irányuló utánpótlást vagy megszervezni a biztonságos visszavonulást onnan, amennyiben ilyen döntést hoznának.
Bár az ukrán áldozatok száma nem ismert, a lap azt írja, hogy „számos egységnél a veszteségek és a kimerültség miatti megterhelés jelei mutatkoznak”.
Fáradtak vagyunk. Tudniuk kell az igazságot. Megölnek minket!
– kiáltott fel az egyik katona, miközben az újságírókkal beszélgetett.
Az ukrán külügyminiszter egy vasárnap közzétett interjúban sürgette Németországot, hogy gyorsítsa fel a lőszerszállításokat, és kezdje meg az ukrán pilóták kiképzését nyugati vadászgépeken.
Dmitro Kuleba a Bild am Sonntag napilapnak azt mondta, hogy a lőszerhiány az „első számú” probléma az orosz invázió visszaverésére tett ukrán erőfeszítésekben.
Elmondta azt is, hogy a német fegyvergyártók a múlt hónapban a müncheni biztonsági konferencián közölték vele: készek szállítani, de a kormányra várnak a szerződések aláírására.
A probléma tehát a kormánynál van
idézték Kuleba szavait, aki világossá tette: nem számít arra, hogy a nyugati szövetségesek egyhamar megadják Ukrajnának a kért vadászgépeket, de szerinte az ukrán pilótákat mindenképpen ki kell képezni, hogy készen álljanak, amint ez a döntés megszületik – írta a lap.
Ha Németország ukrán pilótákat képezne ki, az „politikai elkötelezettségének egyértelmű üzenete” lenne – mondta.
Az ukrán–magyar határszakaszon 5076-an léptek be Magyarországra szombaton, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 4860-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vasárnap.
A beléptetettek közül a rendőrség 96 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik ez idő alatt kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért.
Vonattal 34 ember – köztük 12 gyermek – érkezett Budapestre az ukrajnai háború elől menekülve.
Orosz rakétatámadás rongált meg egy ipari létesítményt és egy gázvezetéket Zaporizzsja városában március 11-én – közölte a főügyészség. Áldozatokról nem érkezett jelentés.
A rakétatámadás következtében tűz ütött ki a város egyik városrészében – jelentette Anatolij Kurtiev, Zaporizzsja megbízott polgármestere.
Az előzetes információk szerint a várost SZ–300-as föld-levegő rakétákkal támadták.
Március 11-én, szombaton egy amerikai B–52-es bombázó lengyel vadászgépekkel közös átrepülést hajtott végre – írja az orosz média a Flightradar24 szerint.
A bombázók az orosz határ mentén repültek, a közös bevetést Mariusz Blaszczak lengyel miniszterelnök-helyettes is bejelentette Twitter-oldalán. Blaszczak szerint a lengyel vadászgépek egy amerikai B–52-es bombázót kísértek.
Ez az interoperabilitási gyakorlat fontos része. Együtt gondoskodunk a NATO keleti szárnyának biztonságáról
– olvasható az üzenetben.
Polskie myśliwce po raz kolejny eskortowały amerykański bombowiec B-52. To ważny element ćwiczenia interoperacyjności. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. pic.twitter.com/e740hkG4Ek
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 11, 2023
Mintegy 20-25 ezren tüntettek szombat délután Prágában a magas infláció és a nyugdíjtörvény módosítása ellen. A demonstrálók követelték az Oroszország által megtámadott Ukrajna katonai támogatásának leállítását, és hogy a kormány az ukránok helyett a cseh lakosság gondjaival foglalkozzon.
A megmozdulás végén néhány száz tüntető a cseh Nemzeti Múzeum elé vonult, és
követelte az épület homlokzatán lévő ukrán zászló eltávolítását.
Miután követeléseikre senki sem reagált, többen megpróbáltak behatolni az épületbe, amit a rendőrségi kommandósok megakadályoztak. Dulakodás alakult ki, a rendőrség rendbontás címén 15 személyt őrizetbe vett.
Vít Rakusan belügyminiszter az oroszbarát személyek akciójának minősítette a tüntetést, és azt mondta, hogy a rendőrség beavatkozása törvényes és szükséges volt – számolt be az MTI.
A kijevi hatóságok csak az Egyesült Államok támogatásával próbálhatnak offenzívát indítani a Krím ellen, ami katasztrofális következményekkel járhat Európára nézve – áll az Asia Times cikkében.
A tavaszi offenzívát, amelyre Ukrajna készül, valószínűleg a Pentagonban tervezték meg, nem Kijevben
– írta Stephen Brien, a cikk szerzője.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kijevi hatóságok gyakran fenyegetőznek azzal, hogy „elfoglalják a félszigetet”. Washington a maga részéről hatalmas mennyiségű katonai felszerelést szállít erre a célra – tette hozzá.
Hogy hány amerikai hajó van még az óceánon most, vagy érkezik más kikötőkbe, még nem tudni. De az ismert, hogy a NATO arra készül, hogy bevonuljon, amint az ukrán offenzíva kezdetét veszi
– jegyezte meg Brien, hozzátéve: szerinte a Fehér Ház repülőgépeket is biztosít Ukrajnának a krími hadművelethez.
Bahmut városának külső részei tele vannak az orosz katonák holttesteivel, amelyeket senki sem szállít el – mondta Olekszij Danilov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára.
Katonáink védik a dicső Bahmut városát, ez a mi erődünk. És amit most tesznek, el sem tudjuk képzelni, hogy a közeljövőben milyen hasznos lesz az ország, a hadseregünk számára. Hatalmas mennyiségű, a területünkre behatolt söpredéket lapátolnak oda
– fogalmazott Danilov egy televíziós műsor adásában az Ukrajinszka Pravda szerint. Elmondta, hogy a város környékét orosz katonák holttestei borítják, amelyeket senki sem szállít el, mert „már senkinek sincs rájuk szüksége”.
„Képzeljék el, hol lennének ma ezek a terroristák, milyen városokban lennének, ha a mi fiaink és lányaink nem védték volna meg ezt a várost. Nagy erkölcsi lökést jelentett volna számukra, hogy a világ második hadserege végre képes volt bevenni Bahmut központját, és ezzel megoldani azt a kérdést, amit már régóta nem tudtak megoldani” – mondta.
Ahogy a nácik Sztálingrádnál vesztettek, úgy ők Bahmutnál fognak biztosan veszíteni
– tette hozzá.
Érvénytelennek nyilvánítottak egyes útleveleket Ukrajnában. Februárban ugyanis szoftverfrissítésen esett át a biometrikus útlevélokmányok kiállításának rendszere – írja a Kárpáti Igaz Szó.
A lakosságnak emiatt azt tanácsolják, hogy ellenőrizzék külföldi útlevelüket és személyi igazolványukat. Ha a külföldi utazásra jogosító okmány és a személyi igazolvány eltérő átírással rendelkezik, akkor az egyik okmány érvénytelennek minősül.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő megerősítette, hogy a Kreml belső köreiben belharcok vannak, ugyanis a Kreml átengedte az orosz információs tér feletti központi ellenőrzést, és hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök láthatóan nem tudja ezt könnyen helyrehozni – írja a washingtoni hadtudományi intézet (ISW).
Kremlbeli újságírók, akadémikusok és a Novorosszija támogatói március 11-én Moszkvában fórumot tartottak. A panelbeszélgetésen Zaharova kijelentette:
a Kreml nem tudja megismételni a sztálini megközelítést, vagyis a szovjet Információs Iroda modern megfelelőjének létrehozását az orosz belső információs tér központi ellenőrzésére, a Kreml meg nem nevezett »elitjei« közötti harcok miatt.
Zaharova kijelentése alátámasztja az ISW több régóta fennálló értékelését a Kreml-rezsim és az információs tér ellenőrzésének romló dinamikájáról. Szerintük
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről.
A szombati legfontosabb történések az alábbiak voltak:
Tartsanak velünk ma is!