Rania Al Abdullah jordániai királyné tűzszünetre szólított fel Izrael Hamász elleni háborújában, mondván, hogy a palesztin életek védelmének támogatása nem egyenlő az antiszemitizmussal vagy a terrorizmus pártolásával.
Hadd legyek nagyon-nagyon világos! Palesztinbarátnak lenni nem antiszemitizmus, palesztinbarátnak lenni nem jelenti azt, hogy Hamász-párti vagy terrorizmuspárti vagy
– mondta Rania vasárnap a CNN -nek.
„Az elmúlt években azt láttuk, hogy az antiszemitizmus vádját fegyverként használják fel, hogy elhallgattassanak minden Izraellel szembeni kritikát” – mondta.
Teljes mértékben és teljes szívemből el akarom ítélni az antiszemitizmust és az iszlamofóbiát, de arra is szeretnék mindenkit emlékeztetni, hogy Izrael nem képviseli a világ összes zsidó emberét. Izrael egy állam, és egyedül felelős a saját bűneiért
– fogalmazott az uralkodó.
Jordánia vasárnap egészségügyi segélycsomagot szállított egy jordániai tábori kórházba a Gázai övezetben – közölte II. Abdalláh király a közösségi médiában –, a múlt héten pedig az ország a háborúra hivatkozva visszahívta izraeli nagykövetét.
Rania királyné feltette a kérdést, hány embernek kell még meghalnia, mielőtt a „globális lelkiismeretünk felébred”.
„Csak bocsánatkérést akarnak hallani a palesztinoktól. Titeket bombáznak, ez a ti hibátok” – mondta.
Ha éheztek, az a ti hibátok. Ha meg mertek születni a megszállt területeken, az a ti hibátok. Elviselhetetlen végignézni az emberi szenvedés lavináját
– mondta a jordániai királyné arra utalva, hogy Izrael nem vonhat másokat felelősségre saját hibáiért.
Izrael a háború után is jelentős ellenőrzést kíván fenntartani a Gázai övezet felett – állítja egy izraeli tisztviselő a The Times of Israel beszámolója szerint.
Nem látok olyan helyzetet, amelyben Izraelnek ne lenne végső soron biztonsági felelőssége a Gázai övezetben
– mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy a Hamász megbuktatása után „nem lesz elég csak rehabilitálni Gázát”.
Szerinte az övezetnek „át kell esnie egy »de-nazifikációs« folyamaton. Ez a kultúra (a zsidók megölésére való törekvés) még mindig létezik a Palesztin Hatóságban” – fogalmazott a tisztviselő.
Franciaországban 1040-re emelkedett az antiszemita cselekmények száma és 486 embert előállítottak október 7-e, a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet Izrael elleni terrortámadása óta – közölte a kormány vasárnap.
„Az antiszemita cselekmények száma robbanásszerűen megnőtt” – jelentette ki Gérald Darmanin belügyminiszter a France 2 közszolgálati televízió híradójában. A 486 letartóztatott személy közül 102 külföldi.
Tavaly egész évben 436 antiszemita cselekményt regisztráltak a hatóságok.
Laurent Nunez párizsi prefektus vasárnap jelezte, hogy a fővárosi régióban október 7. óta 257 antiszemita cselekmény történt, és 90 embert letartóztattak. A prefektus szerint „nincs tipikus profilja” az elkövetőknek, vannak köztük fiatal gyerekek, akik nagyon súlyos dolgokat állítanak, de olyanok is, akik inkább a palesztin ügy védelmét képviselik, és elszaladt velük a ló.
Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője szerint az izraeli erők teljesen bekerítették Gáza városát, és kettészakították a tengerparti enklávét. Szerinte a Golani-dandár felderítőegységének vezetésével a csapatok „elérték a partvonalat és tartják azt” – írja a The Times of Israel.
Ma már van Észak-Gáza és Dél-Gáza
– mondja Hagari.
Azt is elmondta, hogy az IDF továbbra is engedélyezi a civileknek, hogy elhagyják Gáza északi részét és dél felé evakuáljanak.
Az Izraeli Védelmi Erők tájékoztatása szerint a 36. hadosztály a héten mintegy 1600 Hamász-célpontra mért csapást, köztük a terrorcsoport által használt infrastruktúrára, fegyverraktárakra, páncéltörő rakétaállásokra és megfigyelőállásokra – írja a The Times of Israel.
Az IDF szerint a hadosztály a harcok közben több mint 300 Hamász-terroristával is végzett. Hozzáteszik, hogy csak az elmúlt órákban mintegy 50 Hamász-objektumot találtak el, és több fegyverest öltek meg a közelharcokban.
„A hadosztály lassú ütemben haladt, hogy megfelelően megtisztítsa a területeket a potenciális veszélyforrásoktól, beleértve az alagutakat is, amelyeket később megsemmisítenek” – tették hozzá.
A 36. hadosztály megállapította, hogy a Hamász az utóbbi időben nehezen tudott nagyszabású szervezett támadásokat végrehajtani a csapatok ellen, miután az izraeli légicsapások megölték a Hamász magas rangú parancsnokait.
Antony Blinken vasárnap meglepetésszerű látogatást tett Irakban, miután korábban Ciszjordániában járt, és rövid időre megállt Cipruson is. Az AFP szerint az amerikai külügyminiszter Mohamed Sia al-Szudáni iraki miniszterelnökkel találkozott.
Az izraeli–palesztin háború október 7-i kitörése óta több rakéta- és dróntámadás célpontjai voltak az amerikai erőknek otthont adó katonai támaszpontok Irakban, ahol jelenleg mintegy 2500 amerikai katona állomásozik.
A legtöbb támadást az „Iszlám Ellenállás Irakban” nevű csoport vállalta magára a Teheránhoz közel álló iraki frakciókhoz kötődő Telegram-csatornák szerint.
Világossá tettem, hogy az Iránnal szövetséges milíciák által elkövetett támadások vagy fenyegetések teljesen elfogadhatatlanok
– mondta Blinken vasárnap.
„Minden szükséges lépést megteszünk, hogy megvédjük népünket” – tette hozzá. Szudáni elítélte a támadásokat, és közölte, hogy nyomozás folyik az elkövetők meghatározására.
Herzi Halevi izraeli vezérkari főnök szerint a hadsereg „bármikor készen áll arra, hogy támadásba lendüljön északon”, mivel az elmúlt hetekben a Hezbollah napi szintű rakétatámadásai ellen védekezett.
Azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy helyreállítsuk a jelentősen jobb biztonsági helyzetet a határokon, nem csak a Gázai övezetben
– mondta Halevi.
„Bármikor készen állunk arra, hogy támadásba lendüljünk északon. Tudjuk, hogy ez megtörténhet, és bízunk abban, hogy a védelmünk itt erős” – tette hozzá a The Times of Israel szerint.
Ezzel a poszttal indul az Index mai élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!