Elindult a gondolkodás a diplomáciai berkekben, hogy mi legyen a Gázai övezet sorsa, ha jelenleg a palesztin enklávéban zajló háború véget ér. Antony Blinken amerikai külügyminiszter már korábban felvetette, hogy ideje tárgyalni, mi lesz a területtel a Hamász elpusztítása után, míg az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell arról beszélt, Izrael nem tarthatja majd megszállás alatt Gázát a háború után.
Most újabb szereplő jelent meg saját ötletével,
Németország a háború után ugyanis az ENSZ felügyelete alá helyezné a Gázai övezetet.
A német kormány egy ún non-paperben, azaz egy olyan diplomáciai dokumentumban vázolta a tervet, ami informális, belső használatra szól, és a benne megfogalmazott javaslatok még csak nem is az azt fogalmazó ország hivatalos álláspontját jelentik – az ilyen dokumentumokat általában tárgyalási alapként, igényfelmérésként használják egy politikai kérdés során.
A Politico által megszerzett, mindössze két oldalas dokumentumban Németország azt írja, a Hamásznak sosem szabad hatalomra kerülnie Gázában, és öt különböző lehetőséget vizsgál, köztük az izraeli megszállást, Egyiptom vagy Ciszjordánia irányítását, illetve az ENSZ felügyeletet is.
Utóbbi kapcsán kifejtik, „Gáza nemzetközivé tétele az Egyesült Nemzetek Szervezete (és regionális partnerei) égisze alatt”, „gondosan megszervezett átmenettel” a palesztin önigazgatás felé, „ideális esetben” választásokon keresztül „és egy olyan nemzetközi koalícióval kombinálva, amely biztosítja a szükséges biztonságot”. Később a német külügyminiszter, Annalena Bearbock egy sajtótájékoztatón is kijelentette, hogy ő ezt a megoldást tartja a legkézenfekvőbbnek.
Ugyanakkor az ötletnek nem mindenki a híve.
A ciszjordániai palesztin hatóság szerint a non-paperben vázoltak teljességgel elfogadhatatlanok, míg 57 muszlim ország közleményben azt jelentette be, amíg nincs tűzszünet, addig nem hajlandóak tárgyalni a Gázai övezet sorsáról.
Palesztinbarát tüntetők vonultak utcára San Franciscóban kedd este − írta meg a Sky News.
A tüntetők palesztin zászlókat lengettek, és olyan jelszavakat tartalmazó plakátokat tartottak a kezükben, mint például hogy „vessenek véget a Gázai övezet ostromának”.
Joe Biden amerikai elnök már a nyugati parti városban tartózkodik, ahol az Ázsiai–csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Fórum előtt találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel.
A két vezető egy év óta először fog találkozni a csúcstalálkozót megelőzően egy birtokon, a városon kívül.
Szerda kora reggel megjelent egy izraeli közlemény, amelyben bejelentették, hogy műveletet hajtanak végre az al-Sifa kórházban. Az IDF azt írta az X-en található angol nyelvű fiókján, hogy
az IDF erői egy pontos és célzott műveletet hajtanak végre a Hamász ellen a al-Sifa kórház egy meghatározott területén, hírszerzési információk és operatív szükségszerűség alapján. Az IDF szárazföldi műveletet hajt végre Gázában a Hamász legyőzése és túszaink kiszabadítása érdekében. Izrael a Hamásszal áll háborúban, nem pedig a gázai civilekkel.
Az IDF erői között vannak orvosi csapatok és arabul beszélők, akik meghatározott kiképzésen vettek részt, hogy felkészüljenek erre az összetett és érzékeny környezetre, azzal a szándékkal, hogy a Hamász által emberi pajzsként használt civileknek ne essen bántódásuk.
Az elmúlt hetekben az IDF nyilvánosan újra és újra figyelmeztetést adott ki, hogy a Hamász folyamatos katonai használata az al-Sifa kórházban veszélyezteti annak a nemzetközi jog szerinti védett státuszát, és elegendő időt biztosított arra, hogy véget vessenek a kórházzal való jogellenes visszaélésnek.
Tegnap az IDF ismét közölte az illetékes gázai hatóságokkal, hogy 12 órán belül be kell szüntetni minden katonai tevékenységet a kórházon belül. Sajnos, ezt nem tették meg. Az IDF emellett elősegítette a kórház széles körű kiürítését, és rendszeres párbeszédet folytatott a kórházi hatóságokkal. Felszólítjuk a kórházban tartózkodó összes Hamász-terroristát, hogy adja meg magát.
🔴 Operational Update:
— Israel Defense Forces (@IDF) November 15, 2023
IDF forces are carrying out a precise and targeted operation against Hamas in a specified area in the Shifa Hospital, based on intelligence information and an operational necessity.
The IDF is conducting a ground operation in Gaza to defeat Hamas and…
Az IDF a héber X csatornáján jelezte, hogy ha már a kórházban van, akkor továbbra is jelen lesz ott, azt írva, hogy
a művelet folytatásában várhatóan inkubátorokat, orvosi felszereléseket és bébiételeket szállítanak a kórházba.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint Gáza északi részén már csak egy kórház működik − írta meg a The Guardian.
Legutóbbi, kedd este New Yorkban közzétett frissítésükben azt írták, hogy
a jelentések szerint november 14-én Gáza városában és Gáza északi részén a kórházak közül csak egy működik még minimális szinten; az összes többi kórház beszüntette működését az áram, orvosi fogyóeszközök, oxigén, élelmiszer és víz hiánya miatt, amit a bombázások és a környékükön zajló harcok súlyosbítottak. A gázai al-Ahli kórház jelenleg több mint 500 beteget fogad, és a jelentések szerint ez az egyetlen egészségügyi intézmény, amely képes betegeket fogadni északon. Azonban ez is egyre nagyobb hiányokkal és kihívásokkal néz szembe.
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője egy sajtótájékoztatón közölte : saját hírszerzési információkkal tudják igazolni azt, hogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezetek valóban katonai célokra, katonai műveletek támogatására használják a gázai kórházakat, illetve az azok alatt lévő alagutakat.
Kirby név szerint említette az al-Sifa kórházat, amelyről gyakran cikkezett a sajtó a napokban. Hozzátette azt is, hogy a kórházakban, alagutakban őrzik a túszok egy részét is, és hogy az al-Sifában van a két terrorszervezet egyik irányítóközpontja.
A szóvivő azt is megjegyezte:
AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK EZZEL EGYÜTT SEM TÁMOGATJA AZ AL-SIFA ELLEN VÉGREHAJTOTT IZRAELI LÉGICSAPÁSOKAT.
Leszögezte, hogy a kórházakat és a pácienseket meg kell kímélni, mert az ártatlanok „nem érdemlik meg, hogy kereszttűzbe kerüljenek”. Azt elismerte, hogy Izraelnek egy nehéz katonai műveletet kell végrehajtania amiatt, hogy a Hamász pajzsként használja a civileket, de ez nem menti fel Izraelt azon kötelezettség alól, hogy meg kell óvniuk a polgári személyeket.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy szerdán kora reggel rajtaütést hajtott végre a Hamász ellen az al-Sifa kórházban, és egy
precíz és célzott műveletet hajtott végre a Hamász ellen az egészségügyi komplexum egy meghatározott területén.
Kevesebb mint egy órával korábban, helyi idő szerint hajnali 1 óra körül a gázai „egészségügyi minisztérium” szóvivője azt mondta, hogy Izrael közölte a terület tisztviselőivel, hogy „az elkövetkező percekben” rajtaütést hajt végre a kórházkomplexumban. Az al-Sifa Gáza legnagyobb kórháza − írta meg a The Guardian.
A gázai egészségügyi minisztérium szóvivője az al-Dzsazírának azt mondta, hogy az izraeli erők átkutatják az al-Sifa kórház alagsorát.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) Golani-dandár csapata olyan felszereléseket talált a Gázai övezet területén, amelyeket a Hamász terroristái vettek el társaiktól az október 7-i támadásuk során – írta a The Times of Israel.
Az ellopott felszerelést – és a Hamász egyéb fegyvereit – az úgynevezett kormányzói házban találták meg Gázában.
Az IDF szerint a felszerelést visszahozzák Izraelbe.
Troops of the IDF’s Golani Brigade’s 13th Battalion operating in the Gaza Strip found equipment taken by Hamas terrorists from their comrades during the October 7 onslaught.
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) November 14, 2023
The stolen equipment — and other Hamas weaponry — was found in the so-called governor’s house in Gaza,… pic.twitter.com/pS4SdoeM9e
Joáv Gallant, Izrael védelmi minisztere szerint az Izraeli Védelmi Erők (IDF) áttörte a Hamász védelmét Gázaváros északi és déli oldalánál is – írta a The Times of Israel.
„Engedélyeztem a hadseregnek, hogy folytassa az előrenyomulást. Gáza nem lesz biztonságos hely [a Hamásznak], amíg be nem fejezzük küldetésünket és vissza nem kapjuk a túszokat” – mondta Gallant.
Fadel Naim az al-Dzsazírának elmondta, hogy az al-Ahli Arab Kórház nincs elég jól felszerelve ahhoz, hogy traumaközpontként vagy tábori kórházként működjön.
Mi egy kis kórház vagyunk, a felszereltségünk nagyon korlátozott. Amit most teszünk, az az, hogy megpróbáljuk megmenteni az emberek életét
– fogalmazott.
Naim elmondta, hogy egyre több sérült érkezik, mivel Gázaváros más kórházai összeomlottak a folyamatos izraeli támadások, valamint az áram és egyéb ellátmányok hiánya miatt.
Hárman vagyunk sebészek – én ortopéd sebész vagyok, van egy másik általános sebészünk és egy plasztikai sebészünk. Több mint 100 fekvőbetegünk van. Vannak olyan embereink, akiknek műtétre van szükségük, de a korlátozott erőforrások miatt nem tudjuk ezeket végrehajtani
– mondta.
Elárulta, hogy csak életmentő műtéteket végeznek. Minden nap több mint 200 sérültet fogadnak, néhányan közülük a kórházban maradnak, mert nincs otthonuk, ahová mehetnének.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!