Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) aggodalmának adott hangot a betegségek gázai terjedése miatt – írja a The Guardian.
A szervezet aggasztónak tartja, hogy már hetek óta tartanak az izraeli bombázások miatti állapotok, és a lakosság menedékhelyeken zsúfolódott össze tiszta víz és megfelelő élelmiszer nélkül.
Rendkívül aggódunk a betegségek terjedése miatt, főként a téli szezon beköszöntével
– mondta Richard Peeperkorn, a WHO megszállt palesztin területen állomásozó képviselője.
Elmondta, hogy a sűrűn lakott enklávéban több mint 70 ezer akut légúti fertőzéses és több mint 44 ezer hasmenéses esetet regisztráltak, ez pedig jelentősen magasabb a várt számoknál.
Szerda este minden kommunikációs szolgáltatás leállt Gázában, miután a fő távközlési vállalatok megerősítették, hogy az üzemanyaghiány miatt minden távközlési szolgáltatás leállt − közölte a The Guardian.
Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) vezetője azt mondta, hogy Gázában „teljes kommunikációs csend” van, és attól tart, hogy az áramszünet fokozhatja a pánikot a Gázai övezetben, és alááshatja a polgári rendet.
Az elesett izraeli katonák azonos nemű partnereit mostantól hadiözvegyként ismerik el a törvényhozók által jóváhagyott törvénymódosítás után. A fejleményre azután került sor, hogy több mint 360 ezer tartalékos katonát hívtak be a Hamász elleni háborúba − írja a The Washington Post.
Az izraeli Knesszet november 6-án szavazta meg az elesett katonák családjairól szóló törvény kiterjesztését az Izraeli Védelmi Erők LMBTQ-tagjainak élettársaira. Korábban a törvény hatálya alá alá az egyező nemű élettársak, valamint a csupán vallásilag elismert házasságban élők tartoztak. A módosítás mostantól eltörli a nemi korlátokat.
Csütörtökön Rick Brennan, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) regionális vészhelyzeti igazgatója tudatta, hogy biztonsági és logisztikai akadályok miatt jelenleg meglehetősen korlátozottak a lehetőségek a gázai al-Sifa kórházban tartózkodó betegek evakulására, de az ENSZ megvizsgálja, hogyan lenne erre mód – írja az MTI.
A tisztviselő elmondása szerint a kórházban ápoltak elszállításának egyik legfőbb akadálya, hogy a palesztin vörösfélhold nem képes elegendő üzemanyaggal ellátni a betegszállító járműveket. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának jeruzsálemi szóvivője pedig azt közölte, hogy mentőautóból sincs elég a Gázai övezetben.
Egyiptom ugyanakkor kész a Gázai övezet legnagyobb egészségügyi létesítményének rendelkezésére bocsátani mentőautókat az emberek kimenekítése érdekében, ha ehhez biztonsági garanciákat kap
– fűzte hozzá Brennan.
A WHO úgy tudja, jelenleg mintegy 600 beteget ápolnak a kórházban, ahová az izraeli erők ezen a héten hatoltak be. A kimenekítés során elsőbbséget élveznének a súlyos betegek, valamint az a 36 újszülött, akik az áramtermeléshez szükséges üzemanyag hiánya miatt nem jutottak inkubátorhoz.
A kórház kiürítési terve szerint, amelynek végrehajtását a kórházzal való kommunikáció akadozása is megnehezíti, a betegek nagy részét a Gázai övezet déli részén lévő kórházakba vinnék, ám az ottani kórházak is túlterheltek. A másik lehetőség, hogy a betegeket az al-Sifa kórházból egyenesen Egyiptomba, feltehetően a Gázai övezetből kimentett betegeket eddig is befogadó el-Arís kórházába szállítják – közölte Brennan.
A gázai al-Sifa kórház igazgatója sajtónyilatkozatot adott ki a kórházban uralkodó állapotokról – írja a BBC.
Muhammad Abu Salmiya szerint a kórházban elfogyott a víz.
A körülmények tragikusak, és a kórházban lévők sikoltoznak a szomjúságtól.
Elmondása szerint tankok veszik körül a kórházat, drónok vannak a fejük felett. Megjegyezte, hogy az izraeli csapatok felrobbantották az al-Sifa fő vízvezetékét.
Senki sem tud egyik épületből a másikba menni, és megszakadt a kommunikáció a kollégáinkkal
– mondta.
A BBC megjegyezte, hogy egyelőre nem tudja független forrásokból ellenőrizni, hogy mi történik a kórházban.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!