A Vlagyimir Putyin orosz elnök által felépített hatalmi modell nemcsak arra bizonyult alkalmatlannak, hogy megvédje az embereket a terrortámadásoktól, de még arra is, hogy megfelelően reagáljon a nyugati hírszerző szolgálatok figyelmeztetéseire, amelyek a potenciális támadásokról szólnak. Putyin sebezhetősége nyilvánvalóvá vált még a belső köre számára is.
Ezt Andrij Juszov, az ukrán védelmi hírszerzés szóvivője jelentette ki Tatjana Vorozsko, az Amerika Hangja újságírójának adott interjújában. Megjegyezte, hogy az ukrán katonai hírszerzésnek nincs oka bizalmatlanul fogadni az amerikai hírszerzés következtetéseit, miszerint az ISIS-Khoraszán csoport felelős a Moszkva melletti terrortámadásért. Korábban az Ukrajinszka Pravdának adott interjújában Juszov „Putyin különleges szolgálatainak szándékos provokációjának” nevezte az incidenst.
Putyin egész hatalomra kerülésének története az ilyen provokációk története, beleértve a saját lakossága elleni terrortámadásokat is. Így kezdte politikai karrierjét, és nincs okunk azt hinni, hogy megjavult és megváltozott
– magyarázta szavait Jusov az Amerika Hangjának. Arra is rámutatott a holosameryky szemléje szerint, hogy a terroristagyanús személyek több száz kilométert utaztak Oroszországon keresztül mindenféle akadály nélkül, sőt jármű- és ruházatváltás nélkül.
Putyin, kormányának képviselői és az orosz propagandisták azonnal megpróbálták Ukrajnát felelőssé tenni, illetve megvádolni a Moszkva melletti terrortámadásban való részvétellel. Megjegyezte azt is, hogy a Putyin-rezsimre jellemző, hogy bármilyen helyzetet, még egy tragikus helyzetet is megpróbálnak felhasználni az Ukrajna elleni háborúban.
Ukrajna egyértelműen bejelentette és kinyilvánította reakcióját. Ukrajna felszabadítja a területét a megszállók ellen, és harcol a katonaság ellen, még akkor is, ha azok háborús bűnösök. Nem állunk háborúban civilekkel
– hangsúlyozta. „Putyin Oroszországa népirtó háborút folytat Ukrajna ellen, a tömegpusztító fegyverek kivételével a teljes arzenált felhasználva. Kritikus polgári infrastruktúránkat, energetikai, kulturális, szociális és egészségügyi létesítményeinket pusztítják el. Több száz, több ezer ilyen létesítményt pusztítottak el Putyin rakétái és drónjai. Putyin tankjai gyilkolják civiljeinket és védőinket. Milyen eszkalációról beszélhetünk most?” – tette hozzá.
Juszov elmondta, hogy remélik, hogy a kritikus gondolkodás és az információk ellenőrzése legyőzi a hazugságokat és a dezinformációt. „Világos, hogy Putyin propagandája nem az igazságon, nem a tényeken alapul, hanem hazugságokon, amelyeket újabb hazugságokra kell építeni. És ebből a szempontból mi egyszerűen hiszünk abban, hogy a szabad média, a kritikus gondolkodás, a tényellenőrzés és az információk ellenőrzése ezúttal győzedelmeskedni fog, és az igazság így vagy úgy, de kiderül. Elvégre nem sokan vannak már, akik azt hiszik, hogy a Föld lapos” – mondta.
A támadás Oroszországra gyakorolt hatásairól szólva Juszov rámutatott, hogy a támadás megakadályozásának kudarca Putyin hatalmi modelljének teljes összeomlását jelenti a választói szemében.
Egy klasszikus Putyin-szavazó, -támogató szemszögéből, egy olyan személy szempontjából, aki talán az »erős keze« miatt támogatta őt, azért, hogy helyre tudja állítani a rendet az országban, nos, ez egy teljes összeomlás
– véli a szóvivő. „Egy ország, amely hatalmas forrásokat költ a biztonsági apparátusra, a különleges szolgálatok finanszírozására, végül még a nyilvános jelentésekre sem reagál megfelelően” – tette hozzá.
„Putyin megmutatta többek között a környezetének is, hogy nem ura a helyzetnek az országban”, amely Juszov szerint egy instabil birodalmi egység. Juszov felvetette, hogy ez a terrortámadás okot adhat a polgári jogok és szabadságjogok utolsó, még formális maradványainak felszámolására, és a hatalom újraelosztásához vezethet az orosz biztonsági erőkben.
Az amerikai védelmi minisztérium szerint Észak-Korea (KNDK) továbbra is fegyverekkel segíti Oroszországot az Ukrajna elleni háborúban – írja a Unian. Sabrina Singh, a Pentagon helyettes szóvivője azt mondta, hogy a fegyverszállítások gyakorisága és mértéke nő, és a két politikus közötti partnerség virágzik.
Azt látjuk, hogy Oroszország olyan partnereket keres meg, mint Észak-Korea és Irán, hogy továbbra is támogatást kapjon az ukrajnai háborújához. És tudják, mi Ukrajna mellett fogunk állni, bármeddig is tart
– mondta Singh.
A dél-koreai védelmi miniszter, Shin Won-sik korábban arról számolt be, hogy Észak-Korea felgyorsítja a titkos fegyverek Oroszországba szállítását. Elmondása szerint a KNDK 6700 konténert küldött Oroszországba, amelyek mintegy 3 millió 152 milliméteres lövedéket tartalmazhatnak.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bizonyítékot talált arra, hogy Oroszország a KNDK-ból származó rakétákkal támadja az ukránokat. Ezek többnyire a Hwasong–11 (KN–23/24) típusú ballisztikus rakéták.
Mihail Popsoi miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter a történelem legrosszabbjának nevezte a jelenlegi viszonyokat Kisinyov és Moszkva között.
Az Orosz Föderációval való kapcsolatok ma a legalacsonyabb szinten vannak a modern Moldova történetében. Miközben ukrán barátaink ilyen súlyos megpróbáltatásokon mennek keresztül, nem látunk előfeltételeket a kapcsolataink javulására
– szemlézte a TASZSZ állami hírügynökség Popsoi Moldova 1 tévécsatornának adott interjújából.
Megjegyezte, hogy a jelenlegi moldovai kormány szilárdan elkötelezett Ukrajna területi integritásának és függetlenségének támogatása mellett, és emlékeztetett arra is, hogy az új moldovai biztonsági stratégia Oroszországot nevezte meg fő fenyegetésként.
Az orosz külügyminisztérium felszólította a moldovai hatóságokat, hogy hagyjanak fel a konfrontatív retorikával, megjegyezve, hogy baráti kapcsolatokat kívánnak fenntartani Moldovával, és nemtetszésüket fejezték ki amiatt, hogy a Nyugat oroszellenes célokra használja fel.
Görögország azt tervezi, hogy nagy mennyiségű lövedékkel látja el Ukrajnát, ezeket Csehországon keresztül szállítják majd – írja az iEidiseis alapján az Unian.
A kormány nagy mennyiségű lőszert készül Csehországon keresztül Ukrajnába küldeni, és ehhez kéri az illetékes parlamenti bizottság jóváhagyását
– jegyezték meg az anyagban.
Szintén újságírók jelentették, hogy a lőszerek a görög hadsereg készleteiből származnak majd, és az ország fegyveres erői úgy értékelték, hogy azok „felhasználásra alkalmasak”.
Görögországban 150 millió euróért tervezik eladni őket. Emellett a hadsereg megjegyezte, hogy az eladásra szánt lőszerek között vannak olyanok is, amelyeket eddig gyakorlatokon használtak.
Márciusban Ukrajna 11,8 millió tonna rakományt exportált, ami pénzben kifejezve 3,2 milliárd dollár értékű – számolt be Julija Szviridenko. A gazdasági miniszter elmondta, hogy tavaly az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint a GDP 5,3 százalékkal nőtt.
A GDP növekedését az ukrán vállalkozások rugalmasságának köszönhette, hiszen a konfliktus kezdete óta leállt vállalatok 90 százaléka újra működik.
Emellett Ukrajna a háború kezdete óta több mint 75,4 milliárd dollár közvetlen költségvetési támogatást kapott a partnerektől.
Összességében 2023-ban Ukrajna áruexportja nőtt, de értékben kifejezve 35,8 milliárd dollárral csökkent, az import viszont nőtt – írta meg az Jevropejszka Pravda.
Magyarország területére hétfőn az ukrán–magyar határszakaszon 4414 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 8727 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – írja közleményében az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 25 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
A brazil hatóságok erőfeszítéseket tesznek annak megszervezésére, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által körözött Vlagyimir Putyin orosz elnök ellátogathasson az országukba – írja a Folha de S.Paulo című brazil lap alapján az Unian.
Eszerint Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök kormánya a novemberben Rio de Janeiróban tartandó G20-csúcstalálkozón szeretné látni Putyint. Egy ilyen látogatás legfőbb akadálya a Putyin ellen kiadott elfogatóparancs, mivel Brazília elismeri a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát, így formálisan köteles letartóztatni az orosz elnököt.
Az újságírók úgy értesültek, hogy a brazil kormány most tárgyalásokat folytat az ENSZ-szel arról, hogy hivatalosan is mentességet biztosítson minden állami vezetőnek a büntetőeljárás alól külföldi látogatásai során.
A lap megjegyzi, hogy a brazil kormány ENSZ-nek küldött javaslata nem említi kifejezetten Putyint, de olyan forgatókönyvre utal, „amely megfelel az orosz vezető jelenlegi helyzetének”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!