Na, fiam, egy ötösért: hány közepe van Ausztráliának?
Természetesen ez egy beugratós kérdés, bár a kérdésbe finoman bele is van kódolva a válasz. Ami ugyanis 5.
Magyarország kicsi ország, egyetlen közepe van, de az legalább egy természetvédelmi területen álló, vörösfenyő borítású vasbeton gúla, ami olyan magas, mint a magyarok száma a grosicsbuzánszkylórántlantos óta: 11 méter. Na jó, maximum kettő, valahol a történelmi, nagy Magyarországnak is volt egy, ha jól rémlik, Szarvas táján. Ausztráliának bezzeg öt van.
De komolyan, ez hogy lehet? Angolul itt viszonylag részletesen fel is sorolják, melyik középpont mi alapján középpont, de röviden, leegyszerűsítve magyarul is jöjjenek a megoldások.
Van egy módszertan, ami a hagyományos papíralapú térképek készítésénél használt vetületekkel számolva állapítja meg az ország középpontját. Ez azonban csak a nagy szárazföldi területekkel számol. Egy másik, a súlyponti módszertan a tengerparti sávok 50 ezer digitalizált adatpontját is figyelembe véve állapítja meg a középpontot (Centre of gravity method). 1988-ban kétéves, szintén súlyponti számításos módszerrel állapították meg a Lambert gravitational centre-t az ország középpontjának, de számolják középpontként a tengerparttól való legtávolabbi pontot (Furthest point from the coastline), és van a Median point, ami egy viszonylag egyszerű módszertannal úgy készült, hogy Ausztrália köré egy téglalapot rajzoltak, annak meghúzták az átlóit, aztán ahol ezek találkoztak, csókolom, ott a középpont. Ami egyébként, ha ránéz a fenti képre, a különböző középpontok között is leginkább a középső.