Ha van egy jó ötletünk, felejtsük el! - 120 éve született Gábor Dénes, aki még álmában is feltalált
120 éve született a magyar származású tudós, Gábor Dénes, aki többek közt arról híres, hogy feltalálta a holográfiát, és ezért 1971-ben fizikai Nobel-díjat kapott. A NAVA ezzel a videóval emlékezett meg róla születésnapján:
A holográfia népszerűségének oka, hogy a teret és a tárgyakat életszerűen adja vissza, az előtte megszokott 2 helyett 3 dimenzióban – hangzik el a videóban. A holográfia szót Gábor Dénes a holos "egész", "teljes" és a gramma "írás", "üzenet" görög szavakból alkotta, mert látszólag minden információt tárolni lehet vele. Már 1947-ben kidolgozta a módszert, de tizenhat évig csak szakmai folyóiratokban írtak róla.
A videóban elmondja, hogy akkor jött az ötlet, amikor az elektromikroszkópon gondolkozott, de a mikroszkóp megállt egy határon, pont amikor fel kellett volna bontani atomrácsokat, és egyes atomokat látni, és nem lehetett jó elektronlencsét csinálni.
"Hát akkor csináljunk egy rossz lencsét, és vegyünk fel egy rossz képet, és javítsuk meg. De az a gondolat, hogy milyen egyszerűen lehet visszakapni egy képet, az egyszer támadt bennem egy szép Húsvét napján. Általában, azt hiszem, hogy minden igazi gondolkodás a tudatalattiban folyik le – mondta Gábor Dénes az interjúban.
Szerinte ha az embernek eszébe jut egy ötlet, "gondolja át alaposan minden oldalról, aztán felejtse el, és várja meg, amíg kijön a tudatalattiból a megoldás. Van egy másik találmányom, amit álmomban csináltam" – mondta.
Gábor holográfia feltalálását a ,,szerendipitás kísérletétnek" nevezte, vagyis olyan felfedezésnek, amire úgy bukkannak rá, hogy arra nem is számítanak a kutatók. A 100 éves születési évfordulójáról ebben a cikkben emlékeztünk meg.
A videóból azt is megtudjuk, hogy az 1900-as születésű tudós nyelvtudását német, francia és angol nevelőnők alapozták meg, és bár nem volt zenész, eredeti nyelven tudta elénekelni a világ nagy operáit.