Tragikus oka van annak, hogy miért nincsenek nagy fehér cápák az akváriumokban
A tengerek és óceánok temérdek ritka és veszélyes állatnak adnak otthont, a medúzától kezdve az embereket is gyakran veszélyeztető cápákig, mégis vannak olyan állatok, amelyeket soha nem láthatunk élőben, még az erre a célra kialakított akváriumokban sem.
Bár lehet, hogy a nagy fehér cápa a világ egyik legveszélyesebb ragadozója, közülünk mégis csak nagyon kevesen láthatják – talán szerencsékre – a legendás halat a valóságban. Ennek azonban nem a méretük, és nem is a vérszomjasságuk az oka, emögött egy másik, jóval tragikusabb magyarázat áll...
Ugyanis amikor a nagy fehér cápákat a múltban fogságban tartották,
szinte mindig gyorsan elpusztultak, vagy olyan agresszívvé váltak, hogy kénytelenek voltak visszaengedni őket az óceánba.
Először 1955-ben állították ki az egyik ilyen behemótot az egykori Los Angeles-i Marineland of the Pacific területén. A szegény állat azonban egy napig sem maradt életben az akvárium falain belül...
Azóta számos kísérlet történt a cápák ocenáriumokban való elhelyezésére, de egyik sem járt sikerrel: vagy visszaengedték őket a természetes élőhelyeikre, vagy ha fogságban maradtak, napokon belül elpusztultak – írja az Indy100.
A kaliforniai Monterey Bay Aquarium tartja a nagy fehér cápák tartásának rekordját, mivel ez az egyetlen nyilvános akvárium a világon, amely 16 napnál tovább sikeresen csinálta ezt. 2004 és 2011 között hat nagy fehér cápát állítottak ki, összesen azonban csak 198 napig gondoztak ilyen állatokat.
Ennek az állatok életének veszélyeztetése mellett az oka az volt, hogy az akvárium ráadásul hatalmas mérete miatt rendkívül komoly összegeket emészt fel, így végül letettek annak üzemeltetéséről.