Minden létező érmet kiosztottak Szocsiban, összesen 98 számban avattak bajnokot. A záróünnepség után nem maradt más, mint a búcsú. Azért a következő napokban még kövessenek minket, ha Szocsiból még mindig nem elég.
Meglepetés lenne, ha a szabadstílusú sí ebben a számában nem kanadai arany születne, hárman is a döntő 12-es mezőnyében, ketten az élen. Két futam összesített eredménye alapján hirdetnek olimpiai bajnokot.
A 17 éves japán, Takanasi Szara a női síugrásban indul. A sportoló nem éri el a másfél méteres magasságot (149 centis). Snowboardban egy másik japán, Hirano Ajumu pedig a torna legfiatalabbjaként indul, 15 éves és 74 napos éppen a verseny napján.
Az olimpia megnyitója után már az egyik kollégánk is felállította teóriáját, hogy a műsorban nem véletlenül volt öt karika helyett csak négy. Az Audi gerillakampányát sejtette a malőr mögött. Nem is kellett sokat várni, itt is van ez első négykarikás autóreklám, ami azért eléggé kamunak tűnik. Szocsi úgy látszik a reklámiparnak is ziccereket ad, amikor az olimpia fáklyaváltó startja után elaludt a láng, a Zippo használta ki, hogy az öngyújtójával gyújtották meg újra.
Brilliant new ad from Audi. "* When four rings is all you need". #SochiProblems #audi #Olympics2014 #Sochi2014 pic.twitter.com/dCxCZMjCaU
— Sochi Report (@sochireport) 2014. február 10.
"Olimpiai házirendet" vezettek be az orosz Központi Katonai Körzet (CVO) egységeinél és laktanyáiban. A házirend megváltoztatásának célja az "orosz sport sokoldalú népszerűsítése és a versenyek bemutatása". A katonák este nyolc és tíz óra között követhetik az eseményeket, akik az időeltolódás miatt lemaradnak az élő közvetítésről, vagy harci ügyeletben vannak: ők a következő napon a hírekben és felvételről tekinthetik meg a versenyeket. Az olimpiai híreket az étkezőkben elhelyezett monitorokon is közvetítik. Az olimpiai házirend február 23-ig lesz érvényben.
A hazai olimpiai csapatban 14 sportágban a fegyveres erők 60 képviselője kapott helyet, közöttük 33 katona. (MTI)
Az amerikaiak mellett leginkább a kanadaiak nyafogtak, hogy milyen szegényes a szállásuk Szocsiban, de egy szavuk sem lehet, egészen különleges ellátást biztosít nekik az egyik kanadai sörgyár. A sörautomatának csak az útlevelüket kell megmutatnia, és ha a belé épített webkamera azonosítja a kanadaiságot már kapnak is egy sört. Ilyen automatákat már a londoni olimpián is kipróbáltak.
Spotted! The beer fridge in Canada Olympic House in #Sochi #wearewinter pic.twitter.com/E3hMUTtQRt
— Molson Canadian (@Molson_Canadian) 2014. február 9.
Két napja vagyok itt, de még nem sikerült olyan szakaszt találni, ahol hó lett volna. Mert hiába néztem meg, hogy Ole Einar Björndalen megnyeri-e nyolcadik olimpiai aranyát – nem sikerült neki, de együtt lélegzett vele a stadiont, így még nem sajnáltak negyediket -, olvadt a hó a hegyen is. Az olvadó hó miatti vízátfolyások emlékeztetnek eddig leginkább a télre, és valószínűleg így lesz az északi sífutó pályán is, kedden. Ahol versenyeznek, a pálya nyomvonalán, ott van hó, mert pótolják a régebbi készletből, hiszen raktak el január végén. Sehol máshol nincs hó. A hétfő esti esőnek viszont csodás, tavaszi illata volt bent a városban.
Vasárnap végre sikerült elnököt választania az Indiai Olimpiai Bizottságnak, így a Nemzetközi Olimpiai Bizottság visszaállította az ország tagságát. A korábbi korrupciós ügyek miatt a NOB nem engedte, hogy az indai sportolók a saját zászlajuk alatt vonuljanak, így függetlenként indultak az olimpián.
Korábban még nem volt példa arra, hogy olimpia alatt kapja vissza valamelyik ország a NOB-tagságát.
Putyin kézrátétellel rakta helyre a megnyitón a meghibásodott ötödik karikát! A megnyitó legelejét a páholyból követő orosz elnök épp akkor nézett a tv felé, amikor a közvetítés a hibátlan felvételre váltott. (Az igazság az, hogy Oroszországban gyorsan a főpróba felvételére váltottak, míg a világ élőben láthatta a ragyogó olimpiai négykarikát és az elromlott ötödiket).
A selejtező után két kanadai Dara Howell és Kim Lamarre végzett az élen. A döntő további mezőnye: Katie Summerhayer (brit), Yuki Tsubota (kanadai), Devin Logan (amerikai), Emma Dahlström (svéd), Anna Segal (ausztrál), Julia Krass (amerikai), Eveline Bhend (svájci), Camilla Berra (svájci), Keri Hermann (amerikai), Silvia Bertagna (olasz).
Befejeződött az utolsó hajnali curlingmeccs is, ezen Oroszország végül 9-6-ra nyert. A második forduló után négy veretlenje van a női mezőnyek: Kanada, Oroszország, Svájc és Dél-Korea (egyszer játszott).
A női torna második fordulójában Dél-Korea 12-7-re verte Japánt. Svájc pedig Dániát 7-6-ra.
Az orosz hokiválogatott Detroitban játszó csatárát gyönyörű látvány fogadta Szocsiban, erről twitter-oldalán beszélt, hozzátette, először edzett amióta hazaérkezett a tengerentúlról. Dacjuk két otthon játszó csatárral, Ilja Kovalcsukkal és Alekszandr Radulovval került egy sorba.
Amikor a "szeriőz" sajtó az orrát befogva ejti ki a száján a bulvár szót, az pont olyan, mint a politikus, aki még nem találkozott korrupciós pénzzel, de ahogy felajánlják neki, gondolkodás nélkül elfogadja. A Nemzeti Sport címlapjáról:
Ki volt a téli olimpia 3. napjának legjobb csaja? - képek, szavazás
Három meccs is az utolsó endnél tart, így állnak: Dél-Korea–Japán 10-7, Oroszország–Egyesült Államok 9-6, Svájc–Dánia 6-6.
A hétfői női szuperkombináció szlalomjában hullottak a versenyzők, kilencen is buktak a vagy pályát tévesztettek. Közülük legrosszabbul a kanadai Marie-Michele Gagnon járt, bukás közben kificamította a vállát, így kétségessé vált, hogy a többi számában tud-e indulni.
A szobámban nem takarítottak, és szinte mindent változatlanul hagytak, de hogy jártak bent, az onnan lett nyilvánvaló, hogy az egyik konnektorból kihúztam az éjjeli lámpát, mert oda dugtam be a laptopot. Na ebbe a konnektorba elosztót tettek, hogy ne kelljen kihúznom a lámpát, és a laptopot is be tudjam dugjam. A pályán van a szemük a szervezőknek, figyelmesek, nem lankadnak.
A szabadstílusú sí női slopestyle mezőnyének: Dara Howell (kanadai), Kim Lamarre (kanadai), Katie Summerhayes (brit), Yuki Tsubota (kanadai).
Aki tévében szeretné nézni az olimpiát, annak rossz hír, hogy jelentős részét nem követheti élőben, a köztévé ismétlésein láthatja a legizgalmasabb versenyeket, ma például ezt tervezik adni:
Az északi összetett versenyzői hétfőn megpróbáltak edzeni, de a 15 fokos meleg miatt nem igazán tudtak, a hó szinte síelhetetlenné vált. Az amerikai Bill Demong szerint még csak latyakosnak sem lehet nevezni a hót, egyáltalán nincs szerkezete. Ha marad a meleg, elképesztően nehéz lesz a sífutópályájuk, ami már a vonalvezetése miatt is elég kegyetlen.
A sísáncnál sem volt sokkal jobb a helyzet, a leérkező részen is olyan pocsék volt a hó, hogy a szervezők biztonsági okokból edzést is töröltek.
Simán nyertek az észak-amerikaiak, 9-3 lett a vége. Kanada eddig mindkét meccsét megnyerte.
Hétfő este, már a biatlonverseny után a síkabinnal mentünk le a hegyről vissza a központba – 600 méter a szintkülönbség -, amikor váratlanul megállt. Nem izgult senki a hét fős nemzetközi csapatból, volt, aki azt mondta, mivel csak 15 méter magasban rekedtünk meg, a legrosszabb esetben is ki lehet próbálni, milyen a síugrás. Aztán körülbelül tíz perc álldogálás után elindult a kabinunk, folytatta útját a sötétben. Később azt mondták, azért volt az átmeneti szünet, mert Putyin elnök is így jött le a hegyről, és pár percre megállt az élet, amíg beszállt.
Kedden két újabb magyar versenyző mutakozik be. A sífutás szabadstílusú sprint számában Simon Ágnes és Szabó Milán Gábor indul. Először egy egyéni időfutamban kellene olyan jól szerepelniük, hogy a hatfős kiesős futamokba kerüljenek. Simon 11:16-kor, Szabó 11:41:45-kor startol el.
Két NHL-es sztár, Erik Karlsson és Daniel Alfredsson a curlingmeccsel kezdték a keddi napot.
Me and Alfie watching some curling before practice. Swe - Can. Tough game. #Sochi2014 pic.twitter.com/btjmTv77To
— Erik Karlsson (@ErikKarlsson65) February 11, 2014
Kanadai fölény megint, az első hatban hárman vannak, és még két amerikai és egy brit, így állnak: 1. Dara Howell (kanadai) 88,80, 2. Kim Lamarre (kanadai) 85,40, 3. Kate Summerhayes (brit) 81,40.
A női bajnokság második fordulója zajlik, így állnak: Dél-Korea–Japán 7-7, Oroszország–Egyesült Államok 5-5, Svájc–Dánia 5-3, Kanada–Svédország 6-3.
Szocsiban már hajnali két óra van, mi is bezárunk mára.
„Szerdán következik a lesiklás, abban vagyok a legjobb. Elégedett vagyok, a maximálisat teljesítettem. Egész jó lesiklómenetet csúsztam, habár a pálya felső részében rontottam, és nem tudtam olyan jó íveket húzni, mint az edzéseken. A pálya alsó felében nagyon jól mentem, akadt olyan részidő, ahol én voltam a leggyorsabb, magamhoz képest pedig szlalomban is jól teljesítettem. Bevallom, ott kicsit azért izgultam, mert elég nehéz a pálya."
Miklós Edit kedden pihen, hogy szerdán újult erővel veselkedjen neki a lesiklásnak.
Azaz kiket előzött meg MIklós Edit a mai 16. helyével?
Kozma Péter alpesi, 18. (1984)
Szalay László alpesi összetett 19. (1936)
Balázs Éva sífutás, 10 km 19. (1964)
Gellér László síugrás, nagysánc 19. (1968)
Németh Ferenc sífutás, 50 km 20. (1924)
Kovács Mónika alpesi összetett 21. (1998)
Berecz Anna alpesi 21. (2014)
A 2022-es téli játékokra kandidáló Oslo vezetői a norvég kormány garanciájára várnak, mert csak az állam anyagi támogatásával maradhatnak versenyben pályázatukkal, írja az MTI.
A szervezőbizottság vezetői Szocsiban tartott sajtókonferenciájukon elmondták, hogy sokkal kisebb büdzsével terveznek, mint amennyibe a most zajló oroszországi olimpia kerül (Szocsi kapcsán 50 milliárd dollárt emlegetnek): hatmilliárdból szeretnék kihozni az egészet.