A 2008-ban és 2012-ben aranyérmes Norvégia jutott be utolsóként a női kézilabdatorna elődöntőjébe, mivel a negyeddöntőben 32–15-re kiütötte Brazíliát. Az ellenfél a három bajnoki címével rekorder Dánia lesz a négy között.
A másik ágon a címvédő franciák a mieinket ráadásban kiejtő Svédországgal találkoznak.
26 ezren nézték meg a franciák negyeddöntőjét, ami új csúcs a hölgyek esetében. A férfi rekordot a januári Eb-n állították fel Németországban, akkor 53 586 néző volt a düsseldorfi arénában.
A 17 éves Csüan Hung-csan nyerte meg a női toronyugrás fináléját, megelőzve kínai honfitársát, Csen Jün-hszit, és az észak-koreai Kim Mi Raét.
Ezzel az éremtáblázaton ismét Kína áll az élen.
Az Európa-bajnok holland válogatott három góllal, 11–8-ra legyőzte az olasz csapatot a női vízilabdatorna második negyeddöntőjében. Az első három negyed kiegyenlített küzdelmet hozott, egygólos holland vezetéssel fordultak a felek a záró játékrészre, amelyet az Európa-bajnoki címvédő holland válogatott további két góllal nyert meg.
Hollandia az elődöntőben Spanyolországgal találkozik.
Akárcsak egy nappal korábban a nőknél, úgy kedden a férfiaknál is megdőlt a világcsúcs a gyorsasági mászás selejtezőjében a párizsi olimpián – számolt be róla a Magyar Távirati Iroda.
A sportmászás második versenynapján a férfiak kezdték meg szereplésüket a gyorsasági számban a Le Bourget-i Sportmászó Központban. A selejtezőben az indonéz Veddriq Leonardo beállította az amerikai Sam Watson 4.79 másodperces, idén április 12-én felállított világcsúcsát. Nem sokáig örülhetett azonban társrekorderi titulusának, mert a kieséses párharcokban – amelyek a nyolcas döntőbe jutásról határoztak – a 18 esztendős Watson 4.75 másodpercre faragta a csúcsot.
A gyorsasági mászás során a nemzetközi előírások alapján a fogások ugyanott helyezkednek el, ezeken kell minél gyorsabban felmászni a 15 méteres falon. Hétfőn a lengyel Aleksandra Miroslaw kétszer is megdöntötte saját világcsúcsát a női selejtezőben, jelenleg 6.06 másodperc a női rekord.
A kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában a világbajnok Losonczi Dávid a tokiói játékokon egy kategóriával lejjebb, a 77 kilósok között bronzérmes azeri birkózó ellen kezd a párizsi olimpia szerdai nyolcaddöntőjében – írja az MTI.
A hazai szövetség (MBSZ) honlapja szerint az ESMTK 24 esztendős sportolója a nála 12 évvel idősebb, 82 kilóban kétszeres világ- és Európa-bajnok Rafiq Huseynov ellen lép szőnyegre a francia fővárosban.
A tapasztalt azeri versenyző a 2011-es kontinensbajnokság döntőjében az MBSZ jelenlegi szakmai igazgatóját, valamint versenyzőként kétszeres vb- és Eb-győztes Bácsi Pétert múlta felül még 74 kilósként.
Ha Losonczi sikerrel veszi a nyolcaddöntőt, akkor az amerikai Payton Jon Jacobson és az orosz származású, de szerb színekben versenyző idei kontinensbajnok Alekszandr Andrejevic Komarov mérkőzésének győztesével kerül szembe a legjobb nyolc között.
Losonczi szerdán a C szőnyeg tizedik mérkőzésén kezdi meg a versenyt a 11 órakor kezdődő programban a Mars-mező Arénában.
A címvédő francia női kézilabda-válogatott bejutott a legjobb négy közé. A csoportkörben mind az öt meccsét megnyerő együttes a keddi negyeddöntőben 26–23-ra győzte le az egy siker mellett négy zakóval továbbjutó németeket.
A franciák az elődöntőben a magyar–svéd meccs győztesével találkoznak.
„Botrányos a helyzet a gimnasztikában” – közölte Marcel Ciolacu román miniszterelnök, majd bejelentette:
tiltakozásul nem vesz részt a párizsi olimpia záróünnepségén.
Ciolacu a Facebookon közzétett hosszú bejegyzésben a talajtorna fináléjában történt botrányos helyzetre hivatkozik, s arra, hogy sportolóikkal méltatlanul bántak.
Történt, hogy a talajtorna hétfői döntőben Ana Maria Barbosu elvesztette a bronzérmét, miután a bírák az amerikai Jordan Chiles óvását elfogadták, a pontszámát megemelték, majd Sabrina Voineát egy vitatott szabálysértés miatt pontozták le, az óvását pedig elutasították. Pedig ha helyt adtak volna neki a bírók, akkor ő került volna a dobogó harmadik lépcsőfokára.
„A becsületes munkával megszerzett érem visszavonása olyan dolog, amelyet sem az edzők, sem a szakmai stábok nem értenek, teljességgel elfogadhatatlan! [...] És biztosítom önöket [Ana Maria Barbosut és Sabrina Voineát], hogy a román állam úgy fog bánni önökkel, mint az olimpiai érmesekkel. Mert önök azok mindannyiunk számára!” – zárta Marcel Ciolacu.
Tizenhat ausztrál olimpikon Covid-tesztje lett pozitív Párizsban – közölte a The Guardian. Az Ausztrál Olimpiai Bizottság közölte, összesen 85 személyt teszteltek különféle betegségekre, közülük 44 sportoló és tisztviselő vizsgálata lett pozitív, ebből 31 sportoló.
A bizottság közölte azt is, hogy összesen 16 ausztrál sportoló Covid-tesztje lett pozitív, majd hozzátették, ezek a számok szerények és megfelelnek a várakozásoknak. A csapat szállásán több mint ezer ausztrál tartózkodik, így arányait tekintve valóban nem tűnik soknak 16 Covid-fertőzött.
Azonos futamba került a reményfutamban a női K4 500 méteren a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra, valamint a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős. A két magyar egység ráadásul egymás mellett kapott helyet a pályafelosztásnál.
Csipesék egy kissé beragadtak a rajtnál, azonban féltávnál már ők álltak az élen, míg Puppék negyedikek voltak 250 méternél.
Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra a második 250-en is tartotta előnyét, így magabiztos kajakozással első helyen jutott tovább a középfutamba. Pupp Noémi és Fojt Sára negyedik lett, ami számukra is továbbjutást ért. A kajak-kenu küzdelmei szerdán folytatódnak, az egyesek versenyszámaival.
Több sportolót is kórházba kellett szállítani azok után, hogy a triatlonversenyen a Szajnában úszott. A belga egység emiatt vissza is lépett a csapatversenytől – vette észre a Nemzeti Sport.
A párizsi olimpia szervezői másfél milliárd eurót költöttek a folyó vizének tisztítására, mert a triatlonisták és a nyílt vízi úszók versenyeit a folyóban akarták megrendezni.
A vastagbélgyulladást okozó E. coli baktérium szintje minden igyekezetük ellenére is magasabb volt a megengedettnél az olimpia kezdetén, ezért a férfi triatlonosok versenyét egy nappal elhalasztották.
Jolien Vermeylen azt mondta, olyan dolgokat látott és érzett a vízben, amire szerinte senki sem tudta volna őt felkészíteni.
A Szajnában rendezik a nyílt vízi úszást is, csütörtökön a nők (köztük Fábián Bettina), pénteken a férfiak (köztük Betlehem Dávid és Rasovszky Kristóf) úsznak 10 kilométert a folyóban.
Nagy László, 209-szeres válogatott jobbátlövő, a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) elnökségi tagja üzent a férfi kéziseknek, miután a csoportkörben kiestek az olimpiáról.
„Srácok! Küzdöttetek, akartatok, ez most ennyire volt elég az olimpián. Büszke vagyok rátok, és elégedett is a látottak alapján, és sajnálom, hogy nem jutottatok tovább – írta Facebook-oldalán. – Rengeteg munka volt az olimpiára való felkészülésben, mint ahogy az elmúlt hónapokban, években. Az út, amin vagytok, jó, remek edzői stáb dolgozik veletek. Ez a közeg egy család, ahogy Chema is hangoztatta, hangoztatja mindig. Amíg tehetem, segíteni, támogatni, de legfőképp védeni fogom ezt a közeget.”
A magyar válogatott vasárnap négygólos vereséget szenvedett a házigazda és címvédő Franciaország ellen a csoportkör utolsó fordulójában, ezzel biztossá vált, hogy nem jut be a negyeddöntőbe.
Nagy küzdelemben, egyenletes pályát kenuzva második helyen végzett a kedd délutáni reményfutamban az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán kenukettes C2 500 méteren.
A magyar egység a hajrában a csehekkel küzdött nagyot, ám a célfotónak köszönhetően végül Adolfékat hozta ki a tábla a második helyen a németek mögött, amivel készülhetnek a középfutamra. Folytatás csütörtökön.
Debreczeni-Klivinyi Kinga és Janurik Kinga is visszakerült a párizsi olimpia negyeddöntőjére készülő női kézilabda-válogatott keretébe.
A nemzetközi szövetség honlapja szerint a balátlövő Debreczeni-Klivinyi poszttársát, Kácsor Grétát váltotta, Janurikkal is poszton belül cserélt cserélt Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány, ugyanis ő Szemerey Zsófi helyét vette át.
A magyarok kedden 17.30-kor Lille-ben a svédekkel találkoznak a nyolc között. A találkozót az Indexen élőben közvetítjük.
A reményfutamban folytatta szereplését a párizsi olimpián a női kenu kettesek 500 méteres versenyszámában Nagy Bianka és Kiss Ágnes. 250 méternél az első helyen írta ki őket a tábla, a franciákkal folytattak nagy küzdelmet.
A ritmusváltásból is a magyar hajó jött ki a legjobban, így végül egy jó versenyzéssel a magyar kettős megnyerte a futamát, a chilei és a francia hajót is megelőzte. Ez az eredmény egyúttal azt jelenti, hogy a Kiss–Nagy páros futamgyőztesként jutott tovább az elődöntőbe.
A német Christian Kukuk győzelmével zárultak kedden a párizsi olimpia lovassportversenyei a férfi díjugratás egyéni versenyszámában. A 34 éves német lovas második aranyérmét szerezte meg a francia fővárosban, ugyanis pénteken a csapattal is felállhatott a dobogó tetejére.
A keddi fináléban a svédek világbajnoki címvédője, a favorit Henrik von Eckermann leesett lováról, amely egyszer csak megállt alatta, ezzel számára véget ért a verseny.
OLIMPIA, PÁRIZS 2024
Díjugratás
1. Christian Kukuk (Németország)
2. Steve Guerdat (Svájc)
3. Maikel van der Vleuten (Hollandia)
A világbajnoki ezüstérmes azeri Szanan Szulejmanov várt Lévai Zoltánra a férfi kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos mezőnyének negyeddöntőjében.
A mérkőzésen Lévai Zoltán kapta az első pontot, aki így a lenti birkózást választotta, ám az azeri hatékony védekezésének köszönhetően állásból folytatódott a küzdelem. A szünet után az azerit látta aktívabbnak a mérkőzésvezető, ezért Lévainak védekeznie kellett, amit sikeresen megoldott.
Noha a mérkőzés 1:1-gyel ért véget, Szanan Szulejmanov szerzett pontot később, amivel ő jutott tovább az elődöntőbe. Lévai Zoltán a vigaszágban bízhat.
Számítottunk erre, amit az azeri csinált, de arra is, hogy elemelem, meg arra, hogy állásból kitolom, de egyik sem sikerült. Szulejmanov lapot húzott 19-re, bízott abban, hogy kivédekezi a lentit, és bejött neki sajnos. Jobban kellene az emelést csinálnom, ez van. Mindenki nagyon jól védekezik. A kétszeres világbajnok Mahmudov agyondobálta korábban az embereket, most meg lentről egyet sem tudott csinálni, ki is kapott. Most már mindegy, mi volt, csak az azeri verje meg a kazahot, és akkor holnap folytatjuk
– nyilatkozta az MTI-nek Lévai Zoltán a mérkőzés után, aki azt is elárulta, hogy az olimpiát úgy éli meg, mint a többi versenyt, nem izgult, és úgy érzi, jó formában érkezett Párizsba.
A tokiói fináléban Lőrincz Tamással szemben alulmaradt kirgiz Akzsol Mahmudov negyeddöntős veresége a súlycsoport eddigi legnagyobb meglepetése, ami ugyanakkor Lévai számára még jól jöhet, mivel az elődöntőben így Szanan Szulejmanov nem vele, hanem a kazah Gyemeu Zsadrajevvel csap majd össze.
A világbajnoki címvédő német férfi kosárlabda-válogatott bejutott az elődöntőbe a párizsi olimpián. A keddi első negyeddöntőben Dennis Schröder és társai 13 ponttal verték a Milwaukee Bucksszal NBA-bajnok Jannisz Antetokunmpo által vezetett görögöket. A németeknél Franz Wagner 18 ponttal zárt, míg Antetokunmpo 22-vel.
OLIMPIA, PÁRIZS 2024
Férfi kosárlabda, negyeddöntő
Németország–Görögország: 76–63 (11–21, 25–15, 23–16, 17–11)
Később:
Szerbia–Ausztrália 14.30
Franciaország–Kanada 18.00
Egyesült Államok–Brazília 21.30
Németország ellenfele a Franciaország–Kanada győztese lesz a legjobb négy között.
Jól kezdett, de végül nem tudott fináléba jutni Bánhidi-Farkas Petra a női távolugrók selejtezőjéből kedden a párizsi olimpián.
A BHSE ugrója alaposan megküzdött az olimpiai részvételért, a kvótát gyakorlatilag az utolsó pillanatban biztosította be a június végi országos bajnokságon az utolsó ugrásával megszerzett aranyérmével.
Ennek köszönhetően a kvalifikációs ranglistán éppen befért a 31 fős mezőnybe. A 26 éves atléta a délelőtti selejtezőt biztatóan, 6,40 méteres ugrással kezdte, ami a 6,75-ös selejtezőszinttől messze volt, de lehetett bízni abban, hogy javítani tud.
A következő sorozatban ez elmaradt, 6,33 métert ért el, a harmadik, utolsó körben pedig 6,22 méterig szállt.
Így az elsőre ugrott 6,40-nel zárt csoportjában a 11., összességében pedig a 21. helyen. A fináléhoz ezúttal 6,59 méterre volt szükség.
Érdekes, hogy a tavalyi budapesti világbajnokságon győztes, ugyanakkor idén hónapokon át sérült szerb Ivana Szpanovics 6,51 méteres – idei legjobb – eredményével szintén lemaradt a döntőről, írja az MTI.
Az első ugrást egy viszonylag jó ugrásnak lehet mondani, és bíztam benne, hogy ezen majd sikerül javítani, mert voltak benne technikai hibák, de valahogy mégsem sikerült. A másik két ugrásnál kicsit hiányzott a vége, kicsit kavargó volt a szél is. Nálunk leginkább hátszelet mért a szélmérő, de a nekifutás első részénél viszonylag erős volt az ellenszél, úgyhogy nehéz volt kiszámolni, honnan is lenne jó indulni
– mondta az M4 Sportnak Bánhidi-Farkas Petra, majd hozzátette, fantasztikus élmény volt ott lenni az olimpián egy ilyen hosszú és küzdelmes kvalifikáció után.
Az utolsó előfutamba kapott besorolást Pupp Noémi és Fojt Sára a női kajak kettesek 500 méteres versenyszámában, egy lengyel, egy német, egy holland és egy mexikói hajó mellé.
Fél távnál a második helyen állt a magyar egység a németek mögött, amely folyamatosan igyekezett felzárkózni riválisára, azonban a nagyot hajrázó lengyel duó végül a németek mögött másodikként ért célba, a harmadik helyen záró Pupp Noémi, Fojt Sára kettőse előtt. A magyar egység így Csipes Tamaráékhoz hasonlóan a reményfutamban bizonyíthat tovább a délutáni programban.
Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra is rajthoz állt női K2 500 méteren. A páros másodikként fordult 250 méternél.
A belgák végül nagyot hajráztak, amivel megelőzték a magyar egységet, amely így végül a harmadik helyen ért célba, így nem lett meg az egyenes ági továbbjutás, a páros a reményfutamban folytatja.
A birkózók számára is megkezdődött kedden a párizsi olimpia. Első magyarként a kötöttfogásúak 77 kilogrammos mezőnyében a Budapesti Honvéd világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes versenyzője, az első olimpiáján szereplő Lévai Zoltán lépett szőnyegre a török Burkan Akbudak ellen, aki korábban a 82 kilogrammos mezőnyben világ- és Európa-bajnoki címet is nyert.
Lévai Zoltán az első pontja után megkapta a lehetőséget az akció kialakítására, török ellenfele azonban jól védekezett a lenti helyzetben, így állásból folytatódott a küzdelem. Ám így is sikerült kitolnia ellenfelét a szőnyegről, amivel újabb pontot kapott a mérkőzésvezetőtől.
Az első kisebb szünet után a török birkózó is kapott egy pontot, így Lévainak kellett védekeznie lentről, amit remekül megoldódott, így ismét állásból folytatódott a mérkőzés.
A Honvéd birkózóját azonban nem lehetett kizökkenteni, így Lévai Zoltán egy taktikus birkózással 3:1-re győzött, amivel továbbjutott a negyeddöntőbe.
A legjobb nyolc között a második helyen kiemelt azeri Szanan Szulejmanov vár rá.
A hetedik előfutamba került a K2 500 méteres távjában a Kopasz Bálint, Varga Ádám páros, akik korábban elmondták: mindkettejüknek a K1 1000 méter maradt a fő szám.
250 méternél a második helyen állt a magyar hajó az ausztrálok mögött, amely a cseh egységgel vívott nagy csatát a táv második felében, végül a finisben meglett a második hely, egyben a biztos továbbjutás a középdöntőbe.
A négyes után a kajak kettesek 500 méteres távján állt rajthoz a Nádas Bence, Tótka Sándor duó, akik 250 méternél elsőként értek a fordulóhoz. Ezt a számot utoljára 2008-ban rendezték meg az olimpián, akkor a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor páros negyedik helyen végzett a döntőben.
Nádas Bence és Tótka Sándor végül a második helyen ért célba a német hajó mögött, amivel a kettős bejutott a szám középdöntőjébe. A Kopasz Bálint, Varga Ádám kettős révén még egy magyar egység érdekelt ezen a távon, az ő eredményükről is külön posztban számolunk majd be.
Ariarne Titmus, Mollie O’Callaghan és Kaylee McKeown, három olimpiai bajnok ausztrál úszó is hosszú szünetet tart a pályafutásában.
Titmus – aki két arany- és két ezüstérmet nyert Párizsban – elmondta, hogy legalább egy év pihenőt tart, vagyis kihagyja a jövő évi szingapúri világbajnokságot is. Hozzátette, a 2028-as Los Angeles-i olimpián is megcélozza az aranyérmet.
Mollie O’Callaghan és Kaylee McKeown ugyancsak kijelentette hétfőn, hogy hosszú szünetet tart a karrierjében, de ők nem közölték, mennyi időt terveznek kihagyni. Előbbi két arannyal, egy ezüsttel és egy bronzzal zárt a francia fővárosban, utóbbinak két arany és két bronz a mérlege.
A hatszoros olimpiai és ötszörös világbajnok, 30 éves Emma McKeon megerősítette visszavonulását.
Hiába vezetett Hollandia négy góllal is a mérkőzés elején, Dánia még a szünet előtt átvette a vezetést a női kézilabda első negyeddöntőjében. A szünet után aztán magasabb fokozatra kapcsoltak a dánok, és a hat-hat gólt szerző Anne Mette Hansen és Emma Friis páros vezetésével magabiztosan győzték le a hollandokat.
Dánia a Norvégia–Brazília-összecsapás győztesével játszik az elődöntőben.
OLIMPIA, PÁRIZS 2024
Női kézilabda, negyeddöntő
Dánia–Hollandia: 29–25 (11–10)
Később
Franciaország–Németország 13.30
MAGYARORSZÁG–Svédország 17.30
Norvégia–Brazília 21.30
A női kenu párosok mezőnyében is elrajtolt a verseny az 500 méteres táv küzdelmeivel, ahol a Nagy Bianka, Kiss Ágnes duó révén magyar érdekeltség is volt. A táv felénél a szegedi duó a második helyen állt.
A végén azonban megelőzték őket, így a kanadaiak és a spanyolok mögött harmadikként értek célba, amivel a reményfutamba kerültek. Folytatás délután.
Mégis megkapja az ezüstérmet a női 5000 méteres síkfutásban hétfőn kizárt kenyai Faith Kipyegon.
A táv döntője drámai véget ért a Stade de France-ban, mivel a favorit Kipyegon – az 1500 méter kétszeres címvédője és a szám budapesti világbajnoka – csak második helyen ért célba honfitársa, Beatrice Chebet mögött, ráadásul utóbb kizárták, mivel az utolsó előtti körben belerúgott az etióp világcsúcstartóba, Gudaf Tsegaybe.
Az ezüstérmet ennek értelmében a hollandok klasszisa, Stifan Hassan szerezte meg, a bronzot pedig nagy meglepetésre az olasz Nadia Battogletti.
Két órával a viadal után aztán a versenyigazgatóság helyt adott a kenyaiak óvásának, és visszavonta az ítéletet. Hassan így csak bronzérmes lett, míg Battogletti lecsúszott a dobogóról, írja az MTI.
Atlétika
Női 5000 méteres síkfutás
Módosított eredmény
A férfiaknál a francia Kauli Vaast, míg a nőknél az amerikai Caroline Marks nyert hullámlovaglásban a párizsi olimpián.
Az olimpiai központtól mintegy 16 ezer kilométerre, Teahupo′o településnél rendezett versenyen a férfiaknál a Tahitin élő, 22 éves Vaast a 13. olimpiai címet gyűjtötte a házigazdáknak, miután a döntőben magabiztos sikert aratott ausztrál riválisa felett.
A nőknél szorosabb volt a finálé, melyből a világbajnok Marks jött ki győztesen.
Eredmények, hullámlovaglás:
férfiak, olimpiai bajnok:
-----------------------
1. Kauli Vaast (Franciaország)
2. Jack Robinson (Ausztrália)
3. Gabriel Medina (Brazília)
döntő: Vaast–Robinson 17,67–7,83
nők, olimpiai bajnok:
----------------------
1. Caroline Marks (Egyesült Államok)
2. Tatiana Weston-Webb (Brazília)
3. Johanne Defay (Franciaország)
döntő: Marks–Weston-Webb 10,50–10,33
Hétfő este megvédte címét a férfi rúdugrás svéd klasszisa, Armand Duplantis, aki saját világrekordját megdöntve szerzett aranyérmet a párizsi olimpián.
A győzelem utáni ünneplés közben a 24 éves svéd atlétának az a Yusuf Dikec névre hallgató török sportlövő is eszébe jutott, akinek egyik döntőbeli mozdulata bejárta az internetet, ami még a rúdugrás klasszisát is megihlette. A török sportoló korábban vegyes 10 méteres légpisztolyban nyert ezüstérmet.
Adolf Balázs és Hajdu Jonatán kettőse is megkezdte szereplését a párizsi olimpián C2 500 méteren. A kettős fél távnál a negyedik helyen állt, majd végül a befutónál is ugyanebben a pozícióban zárt a magyar egység.
Az előfutamot a független színekben induló orosz duó nyerte, a másodikként célba érő olasz és a harmadikként befutó brazilok előtt. Az Adolf–Hajdu páros a reményfutamban folytatja majd szereplését.