Korzikai rajt, nehéz hegyi szakaszok - többek között a legendás L'Alpe d'Huez kétszeri megmászása -, villanyfényes Champs-Elysées-i befutó és összesen 3360 kilométer vár a jövő évi, 100. Tour de France kerékpáros körverseny indulóira.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) vezetője szerint a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) csak akkor őrzi meg hitelességét, ha leszámol múltjával, és azokat, akik a Lance Armstrong-érában vezető pozíciót töltöttek be, eltávolítja a sportágból.
Továbbra is hisz a doppingbotránya miatt hét Tour de France-diadalától megfosztott Lance Armstrong ártatlanságában a spanyol Miguel Indurain, aki maga is ötször nyerte meg a világ legrangosabb országúti kerékpáros körversenyét.
Várhatóan több millió dollárnyi prémiumot kell visszafizetnie Lance Armstrongnak, akit doppingvétség miatt mind a hét Tour de France-elsőségétől megfosztott, és örökre eltiltott a versenyzéstől a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI).
Megfosztotta mind a hét Tour de France-elsőségétől és örökre eltiltotta a versenyzéstől Lance Armsrongot a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI), amely hétfőn döntött a szisztematikus doppingolással vádolt amerikai kerekes ügyében.
A tanúvallomások és közvetetett bizonyítékok alapján doppingolásért elítélt Lance Armstrong mindig arra hivakozott, hogy ő tiszta, és ezt a több mint 300 elvégzett doppingteszt eredménye is igazolja. Hogy miért nem bukott le sohasem, arról az Amerikai Doppingellenes Ügynökség (USADA) is több teóriát közöl. Ezek közül néhány arrra világít rá, a doppingellenőrzések könnyűszerrel kikerülhetők voltak.
Kiszáll a profi kerékpársportból a Rabobank: a holland hitelező cég az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynökségének (USADA) közelmúltbeli bejelentését követően döntött úgy, hogy nem támogatja tovább férfi és női csapatait.
A szezon végén elhagyja a Sky csapatát és a belga Omega Pharmában folytatja Mark Cavendish országúti kerékpáros, aki tavaly világbajnok lett a mezőnyversenyben.
Az idei Tour de France-győztes és időfutam olimpiai bajnok Bradley Wigginst is alkalmazó Sky csapat minden kerékpárosát arra kötelezi, hogy aláírjon egy nyilatkozatot, mely szerint soha nem doppingolt.
Már nemcsak doppingolással vádolják a hétszeres Tour de France-győztest, egy ausztrál televízió szerint Lance Armstrong pályájának korai szakaszában lefizette versenytársait, hogy megnyerhessen egy versenyt, és elvigye az egymillió dolláros bónuszt.
Lance Armstrongot elsodorta a doppingbotrány, kényszerűségből lemondott rákalapítványa, a Livestrong elnöki tisztségéről, a Nike felmondta a támogatási szerződését, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is fontolgatja, hogy megfosztja bronzérmétől a kerékpárost.
A győzelmeitől megfosztott és örökre eltiltott Lance Armstrong korábban azt mondta, nem harcol a doppingvádak ellen, de most be akarja bizonyítani ártatlanságát, ügyvédei hazugságvizsgálatra akarják bírni az ellene tanúskodókat, köztük számos volt csapattársát.
Amennyiben a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA) nyári határozatával összhangban Lance Armstrongot megfosztja az 1998 augusztusa után elért eredményeitől, így a hét Tour de France-győzelmétől is, akkor azokat valószínűleg senki nem kapja meg.
Christian Prudhomme, a Tour versenyigazgatója ezt az elképzelést azzal indokolta pénteken, hogy akkoriban rendkívül doppingfertőzött volt a sportág. "A legjobb megoldás az lenne, ha azokban az években nem lenne hivatalos győztes" - jelentette ki a sportvezető.
Az USADA örökre eltiltotta a hivatásos versenyeken való részvételtől Armstrongot, egyben pedig közölte, hogy az amerikai kerekes és volt klubja, a US Postal a sporttörténelem legkifinomultabb, legprofesszionálisabb és mostanáig a legsikeresebb doppingprogramját fejlesztette ki.
Az ügynökség a nyomozás lezárultával szerdán küldte meg az UCI-nak a bizonyítékokat, amelyek pénzügyi kimutatásokat, számlákat, elektronikus leveleket, kutatási adatokat és teszteredményeket tartalmaznak a laboratóriumokat éveken keresztül sikeresen kijátszó US Postal-eljárásokról. Erre azért volt szükség, mert az UCI konkrét bizonyítékokat várt az USADA-tól, hogy saját hatáskörben döntsön Armstrong eltiltásáról és címeinek elvételéről.
A kerékpárosként már visszavonult Armstrong egészen nyárig mindenkit beperelt, aki csak doppingolással megvádolta, amint azonban az ügye polgári bíróság elé került - ahol már neki kellett volna bizonyítania ártatlanságát a felhozott vádakkal szemben -, elállt ettől és hagyta, hogy az USADA megfossza minden eredményétől 1998 augusztus elsejétől kezdve.
Hamis vallomásért szabadságvesztéssel is sújthatták volna, ha bíróság előtt támadja meg az őt ért vádakat. Akkor úgy fogalmazott, már belefáradt az állandó védekezésbe, ezért nem nyújt be keresetet. A 41 éves egykori sztárkerekes 1999 és 2005 között rekordot jelentő módon egymás után hétszer nyerte meg a világ legrangosabbnak tartott országúti kerékpáros körversenyét, a Tour de France-t.
A Lance Armstrong által megnyert Tourok második helyezettjei: 1999: Alex Zülle (svájci), 2000: Jan Ullrich (német), 2001: Ullrich, 2002: Joseba Beloki (spanyol), 2003: Ullrich, 2004: Andreas Klöden (német), 2005: Ivan Basso (olasz)
Az olimpiai és négyszeres világbajnok svájci kerékpáros, Fabian Cancellara elképzelhetőnek tartja, hogy az idény végén távozik csapatától, mivel annak vezetője, Johan Bruyneel szerinte központi figurája Lance Armstrong és a US Postal istálló doppingprogramjának.
Az Amerikai Doppinellenes Ügynökség (USADA) több mint ezeroldalas jelentést készített Lance Armstrongról és csapatáról , amelyben bebizonyítják, tervszerűen doppingoltak. A pályafutása során hét Tour de France-ot nyerő kerékpárosról kiderült, nemcsak eredményei miatt volt nagy befolyása, de a doppingolás szervezése miatt is. A tökéletes, nyom nélküli doppingolásban az olasz doktor, Michele Ferrari volt az egyik kulcsszereplő, Armstrong egymillió dollárt fizetett neki segítségéért.
Lance Armstrongot az Amerikai Doppingellenes Ügynökség (USADA) 1998 és 2005 között szerzett címeitől fosztotta meg, egyelőre nyilvánosságra sem hozott tanúvallomások és pozitív doppingminták alapján, de úgy tűnik, a visszatérése után is doppingolt. Egy 2009-es mintája vérdoppingolásra utal.
A háromszoros olimpiai bajnok Vjacseszlav Jekimov lett az orosz Katyusa profi országúti kerékpároscsapat főigazgatója.
Befejezi profi pályafutását Oscar Freire, a spanyolok háromszoros világbajnok országúti kerékpárosa. A 36 esztendős sportoló visszavonulását csapata, az orosz Katyusa jelentette be csütörtökön.
Lance Armstrong nem hajlandó beletörődni abba, hogy doppingolása miatt egy életre eltiltották mindenfajta sporttevékenységtől. Olyan versenyeket választ, ahol nem szankcionálhatják. A hétvégén a Coronaro-szigeten nyert a SuperFrog triatlonversenyen. Százak csak miatta indultak el. A rendezők jól járnak vele.
Kerékpározás, futás és túra a főszereplője a Mozgásvilág.hu Sportklub sportnapjának, mely a Csillebérci Szabadidőközpontban lesz október 6-án. Az eseményen élsportolók is lesznek, köztük a londoni olimpikon hegyikerekes, Benkó Barbara is.
Lovassy Krisztián három arany- és egy ezüstérmet szerzett vasárnap a pályakerékpárosok országos bajnokságának második napján.
A BVSC-Zugló kerekese a 4000 m-es állórajtos üldöző időfutamban, az 50 körös pontversenyben és az Omniumban bajnok lett, az olimpiai sprint csapatversenyben pedig a BVSC I. csapatával a második helyen végzett a Millenáris sporttelepen.
Az alacsony létszám miatt a serdülő fiúk és a felnőtt nők pontversenyének mezőnyét közös futamban indították, így Kercsó-Magos Zsuzsanna (BVSC-Zugló) mindössze 3 ponttal nyert bajnoki címet.
Az 1000 méteres időfutamban megvédte címét Szalontay Sándor a pályakerékpárosok országos bajnokságán. A KSI bringása hat tizedmásodpercre megközelítette tavalyi pályacsúcsát. A budapesti Millenáris Sporttelepen csekély számú nevező részvételével zajlottak a számok a szombati első versenynapon, női 500 méteren például csak két induló volt.
A francia Robert Marchand 4:17:27 óra alatt 100 km-t kerékpározott, mindezt 100 évesen.
A belga Philippe Gilbert az utolsó emelkedőn mindenkit állva hagyott, és 500 métert ünnepelve nyerte az országúti kerékpár-világbajnokság mezőnyversenyét, a hollandiai Valkenburgban.
A hazai közönség előtt szereplő, olimpiai bajnok Marianne Vos nyerte meg szombaton a női mezőnyversenyt a hollandiai országúti kerékpáros-világbajnokságon. A 25 éves kerekes – aki terepen és pályán is sikert sikerre halmoz – 2006-ban már volt vb-győztes, azóta viszont sorozatban ötször lett ezüstérmes a mezőnyversenyben, az idei londoni olimpián nem talált legyőzőre.
Betegség miatt kérdéses, hogy el tud-e indulni a hollandiai országúti kerékpáros világbajnokság szombati női mezőnyversenyében az utóbbi két kiírásban aranyérmes olasz Giorgia Bronzini.
A címvédő német Tony Martin nyerte szerdán a férfiak időfutamát a hollandiai országúti kerékpáros-világbajnokságon.
A 27 éves német kerekes mögött az amerikai Taylor Phinney végzett a második helyen, míg a harmadik a fehérorosz Vaszil Kirijenka lett.
A mezőny egyetlen magyar versenyzője, Lengyel Gábor az utolsó, azaz az 56. helyen zárt.
A címvédő német Judith Arndt nyerte kedden a nők időfutamát a hollandiai országúti kerékpáros világbajnokságon.
A 36 éves lipcsei sportoló a szombati mezőnyverseny után befejezi pályafutását, és művelődéstörténetet, valamint szociológiát fog tanulni a melbourne-i egyetemen.
Nem indul a hollandiai országúti kerékpáros világbajnokság szerdai időfutamában Christopher Froome, aki bronzérmet nyert ebben a számban a londoni olimpián. Az idei Tour de France-on második brit kerekes azzal indokolta visszalépését, hogy a Tour, az olimpiai játékok és a spanyol körverseny után pihenésre van szüksége, hogy nagyobb eséllyel szálljon harcba vasárnap a vb mezőnyversenyében.
Az időfutamban Froome mellett hiányozni fog honfitársa, a számban olimpiai bajnok - és Tour de France-győztes - Bradley Wiggings, valamint a 2008-ban ötkarikás aranyérmes, volt világbajnok svájci Fabian Cancellara is.
A francia Sylvain Chavanel, a német Tony Martin, a szlovák Peter Velits, a holland Niki Terpstra, továbbá két belga, Kristof Vandewalle és Tom Boonen alkotta Omega Pharma-Quick Step együttese nyerte a hollandiai országúti kerékpáros világbajnokságon vasárnap a csapatok időfutam versenyét.