Hatalmas meglepetésre Hollandia nem jutott ki a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságra, pedig a tavalyi világbajnokságon még harmadikak voltak, a szurkolóik pedig joggal gondolhatták, hogy egy olyan selejtezőcsoport, ahol a harmadik hely legrosszabb esetben pótselejtezőt ér, nem okoz majd gondot.
A Chelsea minden idők legrosszabul teljesítő csapata, ha a bajnoki helyezésést és a játékosok értékét összevetjük, áll a CIES Futballkutató Intézet elemzésében.
A Ferencváros–Honvéd-meccsen (2-1) nézőcsúcs született a 11. fordulóban. A hivatalos számok szerint 9037-en voltak a Groupama Arénában.
Összesen 21745-en mentek ki mérkőzésre, ami 3579-es átlagnézőt jelent stadiononként. A részletes számok kattintás után.
Elképesztő mérföldkőhöz ért Cristiano Ronaldo. A Real Madrid futballistája a keddi, Malmö elleni Bajnokok Ligája-meccsen karrierje 500. majd az 501. gólját szerezte, ezzel a futballtörténelem 25. leggólerősebb játékosa lett.
Csodák nincsenek, így nehezen elképzelhető, hogy a hétvégi, Atlético Madrid elleni meccsen a portugál hét gólt szerez, vagyis Bene Ferenc örökranglistán elfoglalt 24. helye egyelőre nincs veszélyben. Most legalábbis. A legjobb 25-ben ráadásul nem ő az egyetlen magyar: öten is szerepelnek a Mirror által összeszedett listán.
Hat forduló telt el a spanyol bajnokságból, a Malaga a hétvégén nagy bravúrral pontot szerzett a Real Madrid otthonában, Kameni kapus kifejezetten jó napot fogott ki, CR7 pedig kínjában hisztizett, semmi sem ment be.
Lionel Messi az ötödik fordulóban már a második tizenegyesét hagyta ki, a Barcelona ezzel nem veszített pontokat, mindkétszer nyert. (Bilbaóban 1-0-ra, a Levantét 4-1-re verték.)
A Marca összeszedte, hogy a múltban, mennyit hibáztak a sztárok.
Öt forduló után hibátlanul, vagyis a megszerezhető 15 ponttal és 18-3-as gólkülönbséggel vezeti a Bundesligát a Borussia Dortmund, amely tavaly közepes rajt után nagyon visszaesett, és a 13. valamint a 19. forduló után is tökutolsó, vagyis a 18. helyen állt.
A Ferencváros a hétvégén a Békéscsabát is legyőzte a magyar futballbajnokságban, ezzel már kilenc forduló után áll pontveszteség nélkül a bajnokság élén. Európában összesen tíz olyan csapat van, amely eddig száz százalékos, de közülük a Fradi gyűjtötte eddig a legtöbb pontot.
Soha ennyi pénzt még nem fektettek játékosokba, mint a nyári átigazolási szezonban, mutatta ki a svájci Futballkutató Intézet. A CIES adatai szerint több mint hárommilliárd eurót költöttek el az öt topligában (angol, francia, német, olasz, spanyol).
Nézzük a részleteket.
Az olasz Gazzetta dello Sport összeszedte, mennyit keresnek az olasz bajnokságban, a Serie A-ban futballozók. A kimutatás szerint a legjobban fizetett játékos az AS Romaban szereplő Daniele De Rossi, aki évente nettó 6,5 milliót tesz zsebre. A képzeletbeli dobogón a második Gonzalo Higuaín (Napoli, 5,5 millió), harmadik pedig holtversenyben Paul Pogba (Juventus, 4,5 millió) és Edin Dzeko (AS Roma, 4,5 millió).
Pénteken háromnegyed kilenctől fontos Eb-selejtezőt játszik a magyar futballválogatott Romániával. Többféle elvi sík mellett lehet elemezni a két csapat játékát, játékosait, ezáltal egyfajta esélyeket felállítani. Most a számok nyelvén próbáljuk elemezni a két csapat keretét.
Eddig talán soha nem látott költekezésbe kezdtek a klubok a hétfőn, illetve kedden zárult átigazolási piacon. Döbbenetes adat, a spanyol az olasz, az angol és a német bajnokság csapatai összesen több mint 2,5 milliárd eurót fizettek ki futballistákra. Angliában az 1069,1 millió eurós összeg minden eddigi rekordot megdöntött.
Az olasz futballbajnokság színvonala még messze van Premier League-től, de a Serie A egy dologban már nagyon hasonlít az angol élvonalhoz: az edzők sokkal jobban bíznak a külföldiekben, és egyre kevesebb olasz lép pályára. A mostani hétvégén döbbenetes rekordot állítottak fel, a 20 csapat 280 pályára lépő futballistája közül 162, azaz közel a hatvan százaléka idegenlégiós volt.
Alig telt el egy hónap a Ferencváros szánalmas kupabúcsúja óta, a Ferencváros vezetőibe máris visszaszállt a lélek, és önbizalomtól duzzadó nyilatkozatot adott Thomas Doll vezetőedző az M4 sportcsatornának: „Nem én vagyok a sztár, hanem a csapat, a játékosok, akiknek kilencven percen keresztül teljesíteniük kell a pályán.” Majd Orosz Pál klubigazgató ehhez hozzátette szerényen: „Tízből nyolcszor megvernénk a bosnyákokat, mégis most volt az a kettő.”
Mindig megmosolyogtató, amikor a hazai futballéletben minden visszatér a régi kerékvágásba , amikortól már megint mindent meg lehet magyarázni, amikortól másodlagosak a pályán elért eredmények. Ami változott, hogy az az idő, amíg túllépünk a kiesésen, most a gyorsnál is gyorsabban sikerült, de a saját felelősség továbbra sem merül fel, sem az, hogy minek köszönhető a nem megfelelő forma vagy a rossz idejű igazolások.
A magyar kluboknak inkább a hazai mezőny, a békés, tempó nélküli játszadozgatás való, hiszen ebben a közegben nemzetközi összehasonlítás nélkül folyamatos fejlődésről lehet beszélni, és emelkedő színvonalról.
Elrohant a magyar futball mellett a világ, de legalábbis Európa nagyon. Azt lassan megszokjuk, hogy szeptemberben nincs csapatunk az európai kupákban (az elmúlt tíz évben hétszer volt így), miközben eddig sehol sem jegyzett csapatok kerülnek a csoportkörbe. Olyanra viszont még sosem volt példa, hogy az idei sorozatot a ranglistán a 32. helyen kezdő Azerbajdzsánból ketten is az Európa Liga legjobbjai közé kerüljenek.
A Karabah Agdamnál már évek óta érett a meglepetés, sőt tavaly be is következett. A holland Twente kiverésével jutottak az EL 48 csapata közé, nem is vallottak szégyent, hiszen a francia St. Etienne-nel kétszer, az olasz Interrel egyszer döntetlent játszottak, az ukrán Dnyiprót le is győzték. Idén is a BL-selejtezőből vezetett az út, a Celtic egyetlen gól különbséggel ment csak tovább, majd a svájci Young Boys kétszeri legyőzése mindenféleképp teljesítmény.
Pedig futballklub a világon nem szenvedett annyit, mint a Karabah. Az 1951-ben alapított egyesület több névváltoztatáson, anyagi csődön ment keresztül, de a legkegyetlenebb csapás 1993-ban jött. Az öt éve dúló Hegyi Karabah-háború Agdam városát is elérte. Az örmény hadsereg gyakorlatilag porig bombázta, a város mind a 40 ezer lakóját evakuálták. A támadás áldozata lett az Imaret Stadion is, amely nemesi kúriát jelent magyarul, de 93 óta temetőnek nevezik. Agdam városát pedig Szellemvárosnak, ahol már csak elvétve lehet az élet jeleit felfedezni, főleg a néhány letelepedett hajléktalan miatt.
Öt év alatt valamivel több mint 9 milliárd forint társaságiadó-pénz vándorolt a felcsúti Puskás Ferenc Akadémiához, írta az Mfor.hu. Ha évekre lebontjuk, egyre növekvő fizetési spirált láthatunk, a 2014-es adóévben például már 2,2 milliárd forintot utaltak a felcsúti focialapítványnak.
„A Magyar Labdarúgó Szövetség honlapján található jegyzék szerint tavaly még tovább tudott nőni az az összeg, amit a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány a tao-pénzekből össze tudott szedni. 2014-ben 2,25 milliárd forintot kaptak, vagyis közel 700 millióval többet, mint 2013-ban”, írja a lap az Orbán Viktor miniszterelnök által alapított alapítványról, ugyanakkor „tavaly a 2013-as 5,6 milliárdnál kisebb nyereséget tudtak elérni, 4,3 milliárd forintot”.
2. legtöbbet a debreceniek kapták. Itt következnek a dobogósok:
2011. július elseje óta társasági adókedvezmény vehető igénybe, ha a vállalkozások támogatják a látvány-sportágakat (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong). A támogatás céljai törvényben meghatározottak, ezért a befolyó pénzt többek között utánpótlás-nevelésre, a képzéssel összefüggő feladatokra, infrastruktúra fejlesztésére, beruházásokra, felújításokra lehet fordítani.
2014-ben egy másik egyesületnek legalább a lépést sikerült tartania az alapítvánnyal. A Szeged 2011 Sportszolgáltató és Labdarúgó Kft. esetében ugyanis 1,11 milliárd forintot támogatást hagyott jóvá az MLSZ, melyből azonban csak 29 millió erejéig adtak ki támogatási igazolást. Harmadik helyre 785,3 millió forinttal a Szolnoki MÁV Utánpótlás FC került.
2014-ben jelentős összeg jutott a budaörsi BSC 1924 Futball Kft.-hez is, 729 millió forint úgy, hogy 2013-ban semmit nem kaptak sportfeljesztésre a TAO-ból az MLSZ jegyzéke szerint.
A TOP 10 TAO-támogatott között a „BSC mellett ismét feltűnt Tiszakécske sportegyesülete; 357,6 millió forintot kaptak a vállalkozóktól, Ehhez hasonló nagyságú tao-pénzt kapott a tavaly tulajdonost váltó ZTE Football Club is, mely már a sportpályákat építő Pharos '95 50 százalékos tulajdonát képezi.”
Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának harmadosztályú fociklubja (Kisvárda) 135 milliót kapott a tao-rendszernek köszönhetően, míg 2013-ban ez 41 millió forintot jelentett. Jelentős összeg folyt be a Tállai András NGM államtitkárhoz köthető Mezőkövesd Zsóry Futball Club kasszájába is: a 2013-as 357 millió forint után tavaly 223 millió sportfejlesztési támogatásban részesültek.
Bátran kijelenthető, ilyen Szuperkupa-döntő még sosem volt. Nem csak a 120 perces csata és a kilenc gól miatt. Sok olyan momentuma volt a Barcelona–Sevilla 5-4-es meccsnek, amelyre korábban sosem volt példa.
Kezdjük azzal, hogy a Barça kilencedszer játszott döntőt és ötödször nyert, ezzel utolérte az örökrangsort eddig ugyanennyivel vezető AC Milant. Négyszer korábban csak Paolo Maldini nyert ilyen trófeát, most már Dani Alves utolérte a legendás olasz védőt. Luis Enrique pedig a negyedik olyan edző - Josep Guardiola, Carlo Ancelotti és Diego Simeone után - aki játékosként is ünnepelhetett korábban.
Mélypontra süllyedt a hazai labdarúgók aránya az angol Premier League-ben, amely a 2015–2016-os idénye a hétvégén kezdődött.
A Supersport oldal kimutatása szerint az első játéknapon a pályára lépett 220 futballista közül csak 73 - azaz 33,2 százalék - angol nemzetiségű. Ez az arány tavaly még 35, a Premier League 1992-es indulásakor pedig 69 százalék volt.
Hétfő este fejeződött be a német másodosztály első fordulója. Ez a liga csak azért érdekes, mert négy magyar válogatott is játszik benne, és Bernd Storck kapitánynak is szemmel kellene tartania őket.
Két forduló ment le az NB I.-ből és az MLSZ eddig 202 millió forintot osztott szét a csapatoknak a maximális 288-ból, amelyet az eredményesség, valamint légiósok és a fiatal magyar játékosok szerepeltetése okán fizet ki a magyar szövetség. Eddig a Budapest Honvéd járt a legjobban, a maximális 24 millió forintot kaszálta, a Videoton kereste eddig a legkevesebbet. Miközben 35 626 néző látta az eddigi 12 meccset.
A Videoton hozta a kötelezőt a nemzetközi kupában, idegenben nyert a BL-ben. A Debrecen Rigába utazik, a Ferencváros a bosnyák Zseljeznyicsart fogadja az Európa Ligában csütörtökön.
Az MTK már a bajnokság előtt kiesett, és pár dolgot érdemes kiemelni.
Július 7. és 26. között rendezik az Egyesült Államokban és Kanadában a 2015-ös Arany Kupát, a Közép- és Észak-Amerikai kontinens, a CONCACAF-zóna futballbajnokságát. Az európai klubok szövetsége, az ECA a résztvevő játékosokról részletes statisztikát készített.
Szerbia a múlt hétvégén megnyerte az U20-as világbajnokságot, és az U21-es válogatottjuk is Európa legjobb nyolc csapata között szerepel az idei csehországi Eb-n, ahol 2007-ben másodikok lettek.
Az U19-esek 2013-ban nyertek Európa-bajnoki címet. A romokból építettek új utánpótlást, irigyelni lehet őket érte.
Hétfő délben, Nyonban kisorsolták a Bajnokok Ligája és az Európa Liga selejtezőjének első és második körét. A BL-ben induló Videoton ellenfele még nem ismert, a feröeri B36 Tórshavn vagy a walesi The New Saints csapatával találkozik majd. Ferencváros a holland Go Ahead Eagles, a Debreceni VSC a montenegrói Szutjeszka Nikszics, míg az MTK Budapest a szerb Vojvodina csapatát kapta ellenfélül a labdarúgó Európa Liga selejtezőjének első fordulójában.
A júliusban rajtoló NB I.-es focibajnokságban – 2004 után ismét – csupán 12 csapat küzd a helyezésekért. Csakhogy míg 11 évvel ezelőtt mindössze három budapesti csapat, az FTC, az MTK és az Újpest szerepelt a legjobbak között, addig most a Honvéd és a Vasas is NB I.-es. Ez pedig azt jelenti, hogy a mezőny közel fele, a 12-ből 5 csapat fővárosi, miközben komplett országrészek maradnak csapat nélkül.
Sok országban nem véletlenül építenek hatalmas stadionokat a futballcsapatoknak, ezek rendre meg is telnek a hétvégenként. A most véget ért szezon utáni elemzésekből kiderül, hogy öt olyan is akad Európában, amelyek több mint hetvenezres átlagnézőszámot produkáltak. Az elmúlt idényben is a Borussia Dortmund mérkőzéseire látogatott ki a legtöbb néző Európában.
Egészen biztosan világcsúcsot állított fel Pádár Anita. A most az MTK Hungáriában futballozó válogatott játékos 25 gólt szerzett a bajnokságban, ezzel sorozatban 17-edszer lett a gólkirály.
A brazil válogatott sztárja, Neymar elégjó meccset játszott Peru ellen a Copa Americán: gólt fejelt, gólpasszt adott, és volt egy szenzációs csele is. Ami ennél is figyelemreméltóbb, az a válogatottbeli statisztikája
Spanyol bajnok, Spanyol Kupa-győztes, Bajnokok Ligája-győztes lett ebben a szezonban az FC Barcelona, 2009 után másodszor triplázott, azaz nyerte meg egy szezonban mindhárom sorozatot. Ezzel történelmi sikert ért el, az első klub lett, ami kétszer is meg tudta csinálni, hogy mindhárom címet besöpörje.
A Bajnokok Ligája-döntő statisztikáit böngészve arra bukkantunk, hogy a világbajnok olasz hátvéd, Andrea Barzagli hibátlanul passzolt, mind a 31 átadása a társához ment, leginkább Andrea Pirlót játszotta meg, nyolc labdát is adott neki. (Pirlo nem bírta ki könnyek nélkül a meccs végén.)
Rovataink a Facebookon