Ilyen szépen megkomponált képeket csak a Szóvicc bloggerei szoktak kapni. Na meg én Sadiától (akinek egyébként egy remek Tumblr-blogja indult a közelmúltban). Minden infó az ábrán, nagyításért kattintsatok rá!
Aki járatlan Budapesten, annak talán már a Hadak útja kifejezés is egzotikusnak tűnhet, de az igazi különlegesség azért mégis csak az onnan elébünk táruló "Hollywood -i kilátás", amely egyben "festői" is. Legalábbis a hirdetést feladó ingatlanos szerint.
A legjellegzetesebb budapesti hangoknál nem csak nekem jutottak eszembe a szagok. Hamster egyből oda is kommentelte a válaszát:
Ugye felkészültél arra, hogy ha ilyen kérdést teszel fel, nem éppen kellemes válaszokat fogsz kapni? Sajnos Budapest ugyanis büdös város, nem is annyira a forgalom, hanem a rossz csatornarendszer miatt. Persze hozzáteszem, másutt, főleg délvidéken ez körülbelül ugyanígy van, de _illatot_ viszonylag ritkán érezni. Egy nagyvárosban elég meglepő is lenne valószínűleg.
Budapesten
Miközben az egész belvárosban folyamatosan szigorítják a parkolás szabályait és a Nemzeti Múzeum mögötti Pollack Mihály téren egy nagy mélygarázst alakítottak ki, a Múzeumkert gyakorlatilag parkolóvá alakult át. A folyamatról már rengeteg blog írt, a Városképp, akiktől a képet nyúltuk például több mint egy éve figyelmeztetett: "A Múzeumkertben parkoló autók száma még 2008. április 19-én szombaton délután 4 órakor is 40 és 50 között mozgott. Most vagy elhisszük, hogy a dolgozók munkaversenyben vesznek részt, vagy nem. De ha nem, vajon kik parkolnak a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében, és mi vagy ki jogosítja fel őket erre?" A helyzet azonban egyáltalán nem javult azóta. A helyi civilek most megelégelték a felháborító helyzetet és ma nyílt levéllel fordultak a miniszterhez:
Nem is olyan rég volt szó egy remek képes virágágyásról (Újpest címere az István úton), most egy újabbat fedezett fel aesculus a Táj-kert bloggere. A Harminckettesek teréről van szó, ahol egy tényleg mutatós magyar címert raktak ki virágokból az emlékmű tövébe. Nagyon jól néz ki, bár az még nekem, laikusnak is feltűnt, hogy meg kellett volna kicsit dönteni a felszínt: úgy jobban lehetett látni a képet. Aki viszont a botanikai és történelmi háttérre kíváncsi, az olvassa el az eredeti posztot!
Mik ezek a fura oszlopok a végükön kis bigyókkal? A kis bigyók alant láthatók, a megfejtés pedig a Koós.hu-n olvasható!
"Ha már úgyis kezdesz átmenni zenecsatornába..." - megjegyzéssel küldte el nekem 8keres Lesley ezt a linket, melyen különböző városokhoz kapcsolódóan vannak zenék. Budapest sajnos hiányzik, pedig ha jól tudom ilyen izé... (a zenekritikusok ezért a kifejezésért keresztbe lenyelnek) "elektronikus tánczenében" azért jók vagyunk, vagy nem? Mindegy. Ugyanis a City Sounds címről nekem teljesen más jutott eszembe. Az, hogy melyik városnak, mi a legjellegzetesebb hangja. Mondjuk egy díszőrségváltás, egy harang, egy kikötői kürt vagy teszem azt Krakkóban a trombitaszó. Na ilyenje van Budapestnek? Olyan hang, dallam, zaj, ami csak rá jellemző, amelyről a világ másik felén is beugrana Budapest. Nekem bevallom elsőre a 19-es villamos Lánchíd alatti kanyarjában kiadott eszeveszett nyerítése ugrott be, aztán meg a különböző járművek (HÉV, metró) hangosbemondójának szignáljai. Tud valaki jobbat? Csak van valami romantikusabb. Én például szeretem a templomunk harangját, de kétlem, hogy harminc másik közül felismerném. Egész biztos van egy rakás csak ránk jellemző hang, csak végig kellene egyszer sétálni a városon lehunyt szemmel.
A sok budapesti témájú klippel már amúgy is erősen zenei irányba terelődött az Urbanista, de amire most találtam, az tényleg teljesen eredeti összekapcsolása a zenének és a városnak. A Majdnem Híres Rocksuli, meg a Budapest Bike olyan városnéző túrát szervezett, ahol bérelt bringákon lehet bejárni Budapest rocktörténeti szempontból fontos helyszíneit. A kirándulás a Szódától indul és a Szigeten ér véget, útközben meg mindenféle érintettek mondják el, miért is fontos a hely, ahol épp járnak. Az egyes állomások ugyan nem szerepelnek a programajánlóban, de arra mindenképp jó apropót adnak, hogy elmerengjünk: melyek is Budapest legfontosabb könnyűzenei emlékhelyei? Fekete lyuk? Ifi Park? Kettes stúdió vagy a Kassák Klub? Hol és milyen helynek, eseménynek kellene emléktáblát avatni? Meg, hogy miért csak Radics Bélának van egyedül szobra a szakmában?
Az alábbi titokzatos mondat egy családi ház hirdetésében szerepel:
Az egyik szomszéd egy új építésű impozáns épület, a másik pedig egy kis „szerelmi fészek”. Aki ismerős Fonyódon, az ismeri a történetet, aki nem, annak pedig meg kell ismernie…
Mivel én a kettő közül az utóbbi kategóriába tartozom, írtam az ingatlanosnak, Bánhidi Ildikónak, hogy miről is van szó. Ő pedig készséggel válaszolt: ez a fonyódi Kripta-villa. A leveléhez egy képet is csatolt (jobbra az eladó ház, balra a híres szomszéd látható) és egy rövid történetet:
Ha mostanában teszi fel a kérdését Hamster, hogy mi legyen Budapest eposzi jelzője, gondolkodás nélkül rávágom, hogy a "Német eurodance-klipek fővárosa". Íme egy újabb példány jannesz ajánlásával, Hősök terével, fürdővel és az első másodpercben egy Szipál hasonmással.
Bő egy éve, hogy nagy felháborodást kiváltva bejelentették, majd meg is kezdték a Vár megfúrását. Aztán úgy tűnik pihenni mentek a munkások. Vagy már kész is? Ahogy egy Urbanista-olvasó írja:
A Budai Várban 2007-ben nagy lendülettel kezdett mélygarázs építés végképp befuccsolt! Leszedték a táblákat, levonultak a kivitelezők, már csak egy konténer árválkodik a helyszínen.
Mi lesz a sorsa a méretes gödörnek? Mikor romlik meg annyira az állapota, hogy összedől az egész?
Az első kerület mennyire tiltakozott a Dísz téri volt Honvéd Főparancsnokság romjának átépítése ellen, hogy nem odaillőt terveznek építeni.(szerintem is elég rondát) Úgy látszik a pár méterre lévő gödör odaillő........
Szia,nem egy nagy durranás, de engem mindenesetre meglepett, és hátha neked is tetszeni fog: Pesten, a VIII. kerületben, a József és Őr utcák sarkán lévő bérház homlokzatán találtam a csatolt képeken látható dekorációt. Gyári és tsz-jelenetekkel számtalanszor találkoztam hasonló stílusban, de azért szívesen megkérdeztem volna az alkotót, hogy vajh milyen megfontolásból rakott fel a falra egy ókori egyiptomi témájú jelenetet?bio
Mivel egy rövid kör e-maillel sem tudtam semmit sem kideríteni róla, ezért a Nyájas Olvasókhoz fordulok: ugyan mit keres a megbonthatatlan egyiptomi-magyar barátság gigantikus emléke a Józsefvárosban? Egyébként szerintem egyáltalán nem néz ki rosszul...
Budapesten
Legvadabb rémálmaimban sem gondoltam volna, hogy ha lesz egyszer egy blogom, akkor abba német euro-dance együttesek klipjeit fogom posztolni napi rendszerességgel. Na de mit tehetek, ha ide szeretnek járni forgatni. A Groove Coverage Moonlight Shadow-ját (amit bbandi küldött, kösz!) is Budapesten vették fel, végigjárva a képeslapokról ismert helyszíneket.
Eger festői környezetében 213 m2 telken 120 m2 alapterületű két szoba nappalis egyedi kivitelezésű barlanglakás panorámás kilátással, pincével eladó. Irányár: 25 millió forint.
Mindössze ennyi szerepel a rejtélyes egri kecóról a Tötyő Bt. honlapján (mely bár nagyon mutatós beszélő/sétáló emberrel fogadja a látogatókat ingatlant keresni rajta szinte lehetetlen). Sokkal több szöveget mi sem szereztünk az izgalmasnak hangzó lakásról (házról?), viszont rengeteg fotót azt igen. A sorozat ha nem is pótolja az alaprajz égető hiányát (például nem tudjuk meg, mégis milyen egy barlanglakás pincéje?), azért egy kis betekintést ad arról, milyen is az út oda, aztán keresztül a kecón a kertbe. Íme, ilyen ma egy 25 millás barlanglakás Magyarországon.
+tipp: Anette, Thyara. Kösz!
Szombat délelőtti regenerálódáshoz (hú, most látom dél van) ajánlom szeretettel ezt a klipet. A korábbiakkal ellentétben nem valami régi, ami érdekessé teszi az az, hogy egy brit popzenekaré. Rövid vágóképek vannak benne, szóval lehet tippelgetni a helyszíneket. [Tipp: Sadia]
Nézzünk szembe a tényekkel: Budapest nem az irodaház-építészek paradicsoma, ahova feltöltődni és ötleteket meríteni járnak a szakma nagyjai. Az okok nagyon sok félék, de a végeredmény mindenesetre az, hogy alig van néhány tényleg jópofa irodaház a fővárosban. És az a néhány jópofa is olyan (tisztelet a kivételnek), hogy egy nyugati nagyvárosban úgy elsétálnánk mellette, hogy észre sem vennénk. Itthon viszont egy-két függőleges színes elemnek is örülünk. Na a DC irodaház a Váci út és a Dunyov utca sarkán viszont tényleg olyan klassz, hogy nem csak itthon,de bárhol baromi jól nézne ki. Ami pedig igazán különlegessé teszi, az az, hogy tényleg épül is. Épp most tartották a bokrétaünnepségét.
A New York Times nem is olyan régen közölt egy összeállítást a budapesti dizájnról, nyitóképnek pedig épp az Erzsébet téri buszpályaudvar épületét tették be. Valószínűleg nem csak azért, mert a tövében rendezett WAMP adta a cikk apropóját, hanem mert egyrészt a Nyíri István tervezte 49-es műemlék épület maga is egy dizájngyöngyszem, másrészt meg hivatalosan ugye Design Terminálnak hívják - bár gyakorlatilag ez csak egy luficím, semmi funkciót nem takar.
"Lakosainak száma 1.200 fő körüli (100 %-a magyar származású)." - küldte el a nézsai Tavirózsa Lakópark hirdetésének szövegét Balázs. Azt kár vitatni, hogy egy ingatlan árát és a vásárlók döntését befolyásolhatja a környék lakosságának etnikai összetétele. Aki ezt tagadja, az talán politikailag korrekt, de nem mond igazat. A nagy kérdés nem is ez. Hanem az, hogy bele szabad-e ezt venni egy ingatlanhirdetésbe? Mint általában minden nagy kérdést, ezt sem szeretném megválaszolni, csak felkészülök a kommentek moderálására...
Budapesten
Emlékszik még valaki arra az FTC-stadiontervre, amit tavaly decemberben nagy csinnadrattával bemutattak a sajtónak. Nem? Nem csodálom. Az nagyjából annyira volt izgalmas, mint a Pólus Center. Na már most ahhoz képest az ez a terv maga a mennyekből az Üllői útra ereszkedett Guggenheim Múzeum. Hogy milyen stádiumban van az elfogadtatása, egyáltalán szóba került-e az elfogadása, arról sajnos semmi biztosat nem tudunk. Az mindenesetre biztató, hogy az önkormányzati oldalakat előszeretettel ízekre cincáló olvasónk, Sadia a IX. kerület honlapján (1. pont) bukkant a tervek előterjesztésére. (Itt az egyik pdf, itt a másik)
Budapesten
Rovataink a Facebookon