Jaj kérem, de hiszen oda volt írva az aljára, hogy ez nem úgy van ám, hát hogy-hogy nem olvasta el?
Szerintem sok embernek az sem tűnik fel, hogy azok betűk ott. Olyan ember meg egész biztos nincs, aki el is tudja olvasni a földről. Itt van nagyobb felbontásban is, és higgyétek el, nem a telefonom kamerája miatt olvashatatlanok az alsó sorok.
Értem én kérem, hogy nincs olyan hülye, aki jártában keltében egy panelház 4. emeletére bámulva szeretné megismerni a hitelfelvétel rejtett buktatóit, de akkor mi a fenének van ez az egész apróbetűzés? Az biztos, hogy így semmi értelme.
Budapest
Pásztor István kocsmája 1943-ban a mai XV. Kazinczy utcában. Egy képet most megmentettünk az utókornak, de vajon mi lesz a többi 945-tel?
Június végén lehúzza a rolót az iWiW, minden ott tárolt adatot törölni fognak. Nem ez az első internetes szolgáltatás, ami beszünteti a tevékenységét, hogy csak a hazaiak közül említsek néhányat, már nincs Freeblogunk, gazdátlannak tűnik a Blogter, a tar.hu-ra, Extrára pedig talán már alig emlékszünk. De mi köze ehhez az Urbanistának?
Az üzemeltetők egy 1956-os gyártmányú, Commer 4-es típusú, ponyvás tűzoltó tehereautót vásároltak meg a kenti tűzoltómúzeumtól. A platót átalakították vintage-stílusú szállodai szobává és felvitték egy skót nemzeti parkba, a Cairngormsba.
A felszerelés: viktoriánus stílusú, kétszemélyes ágy, tölgyfapadló, de a képek önmagukért beszélnek.
Lebetonozott, kalodába zárt zöldellő fa Rákospalotán
A képen látható fa, és a régi (talán az 1985-ben megszűnt 10-es villamoshoz tartozó) felsővezeték-tartó oszlop valamikor évtizedekkel ezelőtt bútorozhattak össze a XV. kerületi Széchenyi téren, hogy aztán később elválaszthatatlanul együtt maradhassanak. Most úgy néz ki, az oszlop a fa börtöne.
De még ha ez nem lett volna elég, a járda készítői szépen körbeaszfaltozták a fát (de nem az új, nedvességáteresztő új anyaggal), és talán valamilyen fakivágási kísérlet nyoma is látszik ott alul de a növény mint örök túlélő továbbra is leveleket hajt. (A facebookos Rákospalota Anno képei csoport fotója)
További, arcot kirajzoló tárgyakról és élőlényekről készült meghökkentő, és legtöbbször vicces képek a Faces in things Twitter-csatornán.
Vannak szerencsésebb sorsú országok, ahol nem csak hogy középkori udvarházat, városi lakást vagy várkastélyt vehetünk, de akár 800 éves sövényt is. Nálunk ismert okokból alig maradt valami a török előtti időkből, az épületeket vagy lerombolták, vagy mára határon kívülre kerültek. Ráadásul, ami megmaradt, az is zömmel templom vagy vár. De azért van remény!
A ki mit tud a budai várfal bontásáról?-címmel ma publikált posztunkra az alábbi választ kommentálta Rákóczi Gergely régész:
Fotó: Tanyasi Tahó/Indafotó
Kedves olvasóink, gratulálok! Annyi sziporkázó beköpést hoztatok össze felhívásunkra a témában, hogy ígéretemet fölfelé megszegve nem a legszellemesebb 10-et, hanem 12-őt hozok le.
Csupán két felvonót tartottak méltónak a nálunk is nemrég lehozott top 12-es liftlistán, és a mostani, eredetileg a Nemzeti Földrajzban megjelent: Top 10 liftezés fellistázói arra, hogy azok a saját gyűjteményükben is megjelenjenek. Íme egy újabb szubjektív liftlista, ezúttal a National Geographic néhány évvel ezelőtti, online kiadásából:
Jó, persze azért voltak ennél nagyobb malőrök is az építőipar történetében - teszem azt a Marx téri híd össze érni nem akaró két vége -, de azért megmosolyogtató az is, amit SzM küldött. Mint írja:
"A Voyager 21-es 8 éve tért le a pályájáról ismeretlen irányba egy műszaki probléma miatt. Azóta nem tudjuk pontosan, merre tartózkodik, de videó felvételeket folyamatosan továbbít a Földre. Többnyire feketeséget, és a Pokemon első 40 részét szokta, de alkalmanként sötétszürkét is közöl. A múlt heti felvételek azonban roppant érdekesek lettek. A 37. és a 38. Pokemon rész közti videón ugyanis egy Budapestre kísértetiesen hasonló bolygó szerepel." - írja a Központi Újság, ahol további részletek olvashatók a pompás felfedezésről.
Fotó: Leo Setä - Flickr
Legalábbis a TimeOut New York posztja szerint, ha a Big Apple-ben valaki ilyesmit mondana, akkor tuti, hogy nem odavalósi. A teljes gyűjtemény egy töredékét kimazsoláztam, nem az eredeti sorrendben:
Tranzit Ház - Kultúrház (Kolozsvár, Románia)
Mivel az ismert történelmi okokból a múlt században sajnos jelentősen megcsappant az európai zsidók száma – a vallásukat az imaházaikban gyakorlóké meg pláne –, ezért elég sok zsinagógát hasznosítottak újra. Alpern Bernadett a blogján a jobban sikerült újrahasznosításokból gyűjtött össze néhány fotót Londontól, Párizson át egészen Kolozsvárig. Természetesen elég sok magyarországi, újrahasznosított zsinagógát is számba vett.
Évtizedeken keresztül úgy élt az emberek fejében, hogy a gazdagok azok kastélyokban laknak. Aztán, amikor a rendszerváltás után ismét lehetőség nyílt rá, néhány gazdag tényleg kastélyba költözött. Vagy legalábbis valami olyasmibe. Lehet csodálni és lehet lenézni ezeket az épületeket, de vitathatatlanul meghatározó lenyomatai egy letűnt kornak.
Mitől is puhabeton a fenti bútor? Nos, ne valami forradalmian új anyagösszetételre gondoljunk, hanem csupán arra, hogy a BETON kurzuson résztvevő egyetemisták ez esetben is valami olyasmit társítottak a betonnal, ami alapesetben eszünkbe sem jutna.
Pedig ennek még jobban drukkoltam, mint a Futárnak. Ne csináljátok már ezt velem gyerekek. (Kösz a képet Áronnak, aki a Holdudvar előtt lőtte.)
Frissítve! A BKK este közleményben reagált a képre:
"Az oldalukon a mai napon megjelent Jaj de szomorú. Így néz ki a Margitszigeten a még át sem adott Bubi terminál című bejegyzéssel kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy értesültünk a problémáról és a MOL Bubi állomást kiépítő vállalkozót felszólítottuk a burkolat haladéktalan javítására. A Margitszigeten található burkolathibát rövidesen elhárítják."
Hurrá!
Burdzs Kalifa, a jelenlegi csúcstartó (fotó: David Jones - Flickr)
A verseny mindig is éles volt. A XX. század első felében, két éven belül háromszor is New York Cityben épült fel (az akkori) világ legmagasabb épülete. 1930-ban a Bank Of Manhattan 282,5 méter magas székháza, majd néhány hónappal később a 319 méteres Crysler Buildig, és rá 11 hónapra, 1931-ben a 381 méter magas Empire State Building készült el.
Az ezredfordulót követően megismétlődött az ego-fitogtató, felhőkarcoló-magassági lóverseny: 2003-ban az 509 méters Taipei 101 átvette az elsőséget a Kuala Lumpur-i, 452 méter magas Petronas-ikertornyoktól. (Ráadásul a felhőkarorcolók magasságát sem egységesen mérik, a "nettósításról" lentebb.) 2008-ban a dubaji Burdzs Kalifa 828 méteres magasságával vette át a vezető szerepet, ám a tervek szerint 2018-ban készül el a Kingdom Tower Szaúd-Arábiában, az elsőbbséget elbirtokolva és az egy kilométeres lélektani határt egyben elérve.
A Boszniát, Szerbiát és Horvátországot sújtó árvíz (mint arról mi is beszámoltunk) sajnos nem kíméli sem az emberéleteket, sem az anyagi javakat. Ráadásul már a járulékos károk is megjelentek. Ennek, a boszniai Zenica mellett felépített háznak a tulajdonosát éppen, hogy csak evakuálták, majd a felpuhult talaj következtében a ház összeomlott.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) munkatársai végzik a taxisok szúrópróbaszerű, titkos ellenőrzését. Nyolc hónap alatt több, mint négyezer (pontosan: 4447) taxit ellenőriztek le. Volt akit kétszer is, mert idén április 30-ig 7379 próbautat bonyolítottak le.
Bécs egyelőre nem bringanagyhatalom, nagyjából úgy állnak mint mi (sőt a Copenhagenize Indexben sehol sincsenek), ám ennek ellenére, vagy épp ezért sokat tanulhatunk tőlük. Cycling Affairs címmel rendeztek egy remek ötletpályázatot tavaly a városi kerékpározás témájában, amelyikből egy kiállítás is készült.
A 235 ötlet legjavát - az 5 díjazottat és 12 másik válogatott pályamunkát - most Budapesten is megnézhetitek, ugyanis a Kultúrgorilla lefordította a szövegeket és Pestre hozta a Design Terminálba.
Nem szoktam ennyire sorozni az eladó ingatlanokat (épp az előbb lőttem ki az ingatlansalátát), de most robbantotta a hírt a Sploid, hogy eladó a villa, ahol a Scarface-t (A sebhelyesarcút) forgatták. Hm most hogy így visszaolvasom az első mondatot, tele van gyilkolászós szavakkal - biztos nem véletlenül.
Rovataink a Facebookon