Kép: Index.hu
Szomorú, hogy Budapestnek – a pesti oldalnak meg főképp – az egyik koronaékszerei, a Kodály Körönd palotái siralmas állapotban vannak. (A tűzről mi is beszámoltunk) Az alábbi olvasói levelet kaptuk:
Mindig is tudtam, hogy London egyes részein igen a zord a lakáshelyzet, de azért ez a hír elég erős. Kentish Town azért mégsem a főváros szíve, sem elhelyezkedése, sem menősége miatt, de az ingatlanos szerint még itt is kapásból 50-60 érdeklődőt vonzott egy olyan garzon, amely ugyan nem nagy, csúnya, bénán van berendezve, rémesen van fotózva, ellenben a galériára felfeküdve könnyen Hongkongba képzelhetjük magunkat.
A nagyjából börtöncellányi lakást ugyanis egy értelmesebb méretű pecó egyik szobájából alakították ki. Soha nem mértem meg a felsőtestem magasságát, de egész biztos, hogy beverném a fejem, ha felülnék az ágyban: állítólag a távolság a matrac és a mennyezet között kevesebb mint hatvan centi.
Pár nap és kihirdetik a felvételi ponthatárokat: megindul a hallgatói albérletvadászat. Ilyenkor szokott felmerülni a régi kérdés: megéri-e vajon venni egy lakást a bérlés helyett? Kívülállóként nézve egyértelmű az igen. Nem csak a bérleti díjat ússzuk meg, de ha kiadjuk a többi szobát, bevételünk is van a három-négy-öt-hat-x év alatt, amíg tanulunk. Ha aztán eladjuk a lakást, simán pozitív mérleggel zárjuk a bulit.
A kérdés már csak az, hogy tényleg így van-e? És akkor ez még a pénzügyi része a dolognak, a másik, hogy mennyi idegességgel jár ez, esetleg mennyi baráti kapcsolat megy rá.
Mi most a szakértők helyett titeket kérdezünk meg: mik a tapasztalataitok? Laktatok már más egyetemista kecójában bérlőként? Esetleg adtatok ki ilyet már másoknak? Esetleg teljesen kibicként: mi a véleményetek az egészről?
Osszátok meg velünk, hogy megtudjuk a tutit és aztán megoszthassuk minden érintettel. A válaszok jöhetnek kommentben, facebookon, twitteren vagy akár az urbanistablog@gmail.com címre is. Köszönjük!
Alighanem egyetlen kiadvány van a világon, melynek saját kiküldött tudósítója van a nemzetközi csatornafedlap-helyzet feltárására. Ez a kiadvány pedig az Urbanista, a kiküldött tudósító pedig Barbi. Ő legutóbb ugyanis Belgiumból jelezte, hogy nem csak a budai rakparton van iszonyú fedlapfelhozatal, hanem máshol is, most pedig Spanyolországból küldött egy képet az alábbi levélkével:
A szabadkígyósi Wenckheim-kastély parkja nekem ugyan emlékezetesebb, mint maga az épület (egyetlen fenyőfán annyi lefele kukucskáló erdei fülesbaglyot nem láttam még máshol), de meg kell hagyni, hogy remek munka az is. Ha Ybl Miklóstól azt kérték, hogy csináljon egyszerű, de nagy templomot oldalsó toronnyal, akkor olyat csinált és jól nézet ki. Ám ha extra kéréssel álltak elő, akkor azt is teljesíteni tudta.
"A több mint négy méter magas, süttői mészkőből készülő harangláb Petrika Kristóf szobrász és Rétháti László látványtervező munkája. Az alkotás az Erzsébet híd közelébe, a Döbrentei utca melletti parkos területre került. A haranglábon magyar, szerb, angol és német felirat olvasható. Az emlékmű szentelése várhatóan szeptemberben lesz." - írja az Egyker blog, ahol további képek is vannak az alkotásról.
Na meg arról, milyen is volt a templom, amelynek a helyére emelték.
Na kérem, már az Országház sem a régi. Nem csak azért, mert felújították végre, bontottak és építettek rajta, meg kialakították előtte a Kossuth teret, hanem mert igen furcsa dolgokat állítanak ki benne, dinoszauruszfejektől a szerszámos-fiókon keresztül a havat rugdosó varjúkig. Ráadásul én mondhattam el a kiállítás egyik megnyitóját.
A robogós futár kimaxolta az Üzenetek Üzenetét. A következő tüntetéskor ezzel kérném a retkes pizzát a sok gyökérnek.
A fotográfia az Úr 2014-dik éve július havának 15-dik napján, 14 óra 13 perckor a Dohány utczában, rádiótelefonnal készült. (Kép: Urbanista)
Fotók: Urbanista
Öt óra körül értem a helyszínre, teljesen véletlenül. Arra vezetett az utam, nem katasztrófa-turistáskodtam, viszont nem hagyhatom poszt nélkül e nem mindennapi, és sajnos cseppet sem vidám látványt.
Mindannyian ismerjük Nagycenket a kastélyról, a Széchenyi-mauzóleumról vagy a kisvasútról, de azt talán kevesen tudjátok, hogy itt van az ország legfrankóbb tematikus játszótere. Én sem tudtam a múlt hétig, amikor véletlenül ráakadtam.
Remek gifet talált Laci a Madách tér újjáépítéséről. Az talán kár, hogy egy "előtte" állapot nem fért bele, de gondolom a készítő is csak akkor vette észre a témát, amikor már halmok álltak a téren. Annyi baj legyen, arra mindenképpen jó, hogy megemlékezzünk vele itt az Urbanistán is erről az átalakításról. Sokan sokat írtak már róla, nem is tennék hozzá semmit, de akibe szorult még valami megjegyezni való, bátran kommentelje ide.
[via kaprinay.com via Cink]
Fotó: Urbanista
Miután megjelent a "Dübörög az építési reklámháló-maffia" című írásom – amelynek apropója, hogy egy újabb olvasó jelezte fényképpel alátámasztva: a budapesti belváros frekventált helyein csak azért reklámhálóznak be épületeket, látszat-homlokzatfelújítást színlelve, hogy valójában kedvező hirdetési felülethez jussanak –, felvette velem a kapcsolatot id. Tóth István, a Horizont Reklám Szerviz Kft. műszaki főelőadója, hogy öntsünk tiszta vizet a pohárba. Ugyanis ez a cég végezte az ominózus Károly körút 23. reklámhálózással egybekötött homlokzati felújítását.
Irodájukba invitáltak. Id. Tóth István kissé indulatos, ám szerencsére kellő humorral fűszerezett e-mailjét úgy írta alá, hogy: "Az egyik reklám-maffiózó"
Képek: Indafotó, Index, Flickr, Wikipedia
Éljünk azzal a remek kommentelői lehetőséggel, hogy ha netán nem is lesz olyan, amilyet szeretnénk, legalább itt elmondhatjuk vágyainkat.
Az elmúlt fél évben vagy négy meghívót kaptam kisebb-nagyobb átadásokra a Városmajorba, de egyikre se tudtam elmenni. Úgyhogy fogtam magam és a héten egy délelőtt odametróztam megnézni, mi minden változott a budai ligetben néhány hónap alatt. Bár belekötni apróságokba bele lehet - az összkép abszolút pozitív!
Maga a park a fővároshoz tartozik, 200 milliós összértékű fejlesztés nagyját ők állták, a negyedét hegyvidék önkormányzata tette hozzá. Állítólag ennek a többszöröse - vagy 800 millió - kellene ahhoz, hogy az egész parkot gatyába rázzák, de ennyi egyelőre nem áll rendelkezésre.
Úgyhogy azért maradtak ilyen placcok benne, mint ez itt jobbra:
Nem gonoszkodásból nyitok egy ilyen képpel, épp ellenkezőleg: csak így lehet látni, milyen volt egy csomó hely mielőtt rendbe tették volna.
Fotó: KovacsDaniel - forrás: Wikimedia Commons
Kár irigykedni azokra a városokra, amelyeknek ezeréves templomai vannak. Van ugyanis Pestnek is, csak nem nagyon vesszük észre. Elölről ugyanis helyre kis klasszicista homlokzata van. Pedig ha nekiállunk megkerülni (már amennyire a ráterpeszkedett Erzsébet hídtól lehet), akkor látjuk van egy ilyen oldala is:
Mindig is élvezettel olvastam (írtam) a Cinken cuki cicaharcokról, de a bársonyos tappancsok puffanása eddig elkerült. Na most megkaptam a magamét!
Kicsit kiakadtam ugyanis egy cikken, amely szerint az "utazási irodai szakemberek" nem örülnek, hogy az új Kossuth téri látogatóközpontban a jegyeket egyesével megkapják a látogatócsoportok tagjai. Így ugyanis "saját turistáikkal kerülnek konfliktusba az általuk közvetített és a helyszínen jól láthatóan kiírt jegyárakban mutatkozó különbség miatt".
Írtam is róla egy puffogó posztot, mire levelet fogalmazott meg nekem a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége, amit ugyan nem küldtek el, viszont közzé tettek és a szemfüles Urbanista-olvasók szóltak, hogy hahó.
Nem mai videó, de én csak most fedeztem fel a Weburbanist-en. Csak ámulok, nagyon klassz! Főleg, hogy nem egy látványtervet posztoltak, hanem egy működő modellt!
Rostás Árpád - Fotó:Facebook
Rostás Árpád Magyar Örökség-díjas cigány restaurátor és vándorasztalos már több mint 200 kastélyban restaurált. Az országház faburkolata, a versailles-i kastély parkettája, konzolasztala és tükre, a Louvre ablaka, csak néhány, abból az ezer munkából, amin szintén dolgozott. Jelenleg Rómában, a Vatikánban vár rá egy restaurátori megbízás.
Tavaly három hónapot bíbelődött azzal, hogy az angol királyi családnak kedveskedjen egy diófa bútorral. A magyarságra jellemző motívumok mellett az Egyesült Királyság zászlaja és a királyi címer díszíti György trónörökös (örökös-örökös) intarziás bölcsőjét, amit szintén Rostás csinált. Nem akármilyen bölcsőben ejtőzhet a kis herceg, ugyanis Rostás mester ötvenéves diófát és kétszáz éves furnért használt.
A magyar Himnuszt és a Szózatot is diszkréten beépítette a bölcsőbe, amit a középkorban leprásápolással elévülhetetlen érdemeket szerzett Szent Lázár Lovagrend tagjai áldottak meg. A ceremónián Vincze Lilla is énekelt.
Rostás Árpáddal egy telefonos villáminterjút készítettem és elmondta, hogy Vilmos hercegék a budapesti brit nagykövettel megüzenték neki: egy újabb bölcsőt szeretnének tőle. Emellett Barack Obamának készít egy íróasztalt amelynek az egyik motívuma, hogy egy fehér és egy fekete kéz fog egymással kezet.
"Az Operaháznál valakinek ártott ez a fa. A kérdés, hogy a 6. kerületnek ugyan mit ártott? Csak mert 5. napja áll így és senki nem kíván hozzányúlni." - írta Viktor, a válaszra pedig mi is kíváncsiak vagyunk. (A letört fa miatt meg nem is tudom, hogy dühöngjek-e vagy szomorkodjak)
Frissítés: mint az Operaházban dolgozó Szabolcs jelezte Twitteren, a fát már elszállították, hurrá! Reméljük a cserére is hamarosan sor kerül és szerencsésebb sorsa lesz, mint elődjének volt.
Kép: Youtube/Dick McGowan
Az amerikai Nebraska államban néhány héttel ezelőtt, június 16-án délután pusztító tornádó tombolt. A mindössze 352 lakosú Pilger településen sajnos ketten életüket is vesztették (egyikük egy ötéves kisgyerek), vagy másfél tucatnyian megsérültek és a házak háromnegyede is megsemmisült. Az anyagi kár több millió dollár.
A kép illusztráció, nem az érintett úszakaszon készült
(Fotó: pdave/Indafotó)
Az, hogy nemrég bevallottam: van autóm és parkolási gondjaim, olyan ellenszenvhullámot váltott ki a kommentelők egy részénél, mint ha azzal coming outoltam volna, hogy idült heroinista lennék. (Amúgy az nem vagyok, mi több, életemben heroint filmvásznon és képernyőn kívül még csak nem is láttam.)
Fenntartom, hogy Budapesten a legtöbb családos embernek az autó szükséges rossz és nem luxus. Kiváltani (pl. gyakori taxizással) valójában csak a rendkívül gazdagok engedhetik meg maguknak. Az a szájkarate, hogy 15-20 kilós nagybevásárlás simán megoldható biciklivel, nos, hmm… Csináltam már bicajjal nagybevásárlást, sőt barkácsáruházból falazóhabarcsot is hoztam bringán.
Egyszer-kétszer, ha muszáj megoldható, no de rendszeresen? Szóval, aki ezt fennhangon hirdeti, az szerintem az a kategória, mint aki azzal villog, hogy minden reggel derékig meztelenül, hideg vízzel mosakszik, vagy kizárólag tudományos-ismeretterjesztő tartalmat és magaskultúrát néz tévén, olvas neten, aztán meg valójában…
A látogatóközpont bejárata a megnyitás előtt - fotó: Wachsler Tamás
Komolyan azt hittem rosszul olvasom, mit ír a turizmus.com az Országház tegnap átadott új látogatóközpontjáról. Miután megdicsérik a klasszul kialakított, hiánypótló egységet, rátérnek a cikk felét kitevő lényegre (kiemelés tőlem):
Fotó: Puffancs - indafoto.hu
Az Ybl év kapcsán az Urbanistán is olvashattatok ezt-azt a mester munkáiról, elveszett épületeinek külön posztot is szenteltünk. A fóti templom nem veszett ugyan el, csak épp, mintha elfeledkeztek volna róla. Pedig a bicentenáriumi honlapon gyönyörű virtuális túra van fenn róla, és régóta folyik a felújítása is - 1986 óta! -, ám még így is lenne mit csinálni rajta.
Molnár Péter - aki feleségével majd húsz éve segíti Sebők Sándor plébános örökségvédelmi munkáját - hívta fel a figyelmünket arra, hogy egészen eredeti módon igyekeznek pénzt gyűjteni erre a célra.
Kerámiadíszeket árulnak. Mégpedig a templom díszítésre készült kerámiadíszeket.
Budapesten építési reklámhálón hirdetni részben olcsóbb, részben olyan helyeken is szabad, ahol egyébként óriásplakát kihelyezése tilos. Mindez akár visszaélésekre is okot adhat. Blogunk olvasói többször is felhívták erre a figyelmünket és jó néhány posztban már foglalkoztunk a témával. A szabályozás Magyarországon belül is eltérő, amivel önmagában nincs is gond, hiszen önkormányzati rendeletek rendezik ezeket a kérdéseket.
A kamufelújítás-gyanús építési reklámháló-"szappanoperánk" legújabb epizódja apropóján kaptuk az alábbi e-mailt:
Rovataink a Facebookon