Ráadásul ingyen.
Budapest egy aprócska szegletének rokonszenves alkalmi bloggere, a Bástya utcai játszótér és környékének (Pest déli-belvárosa) civil krónikása hívta fel a figyelmünket arra, hogy az V. kerületi önkormányzat 11 millió forintért a Királyi Pál utca 13/b alatt Városfal bemutatóterületet építtetett, ám a létesítmény nem látogatható.
Mi irritálja az építészeket a laikusok szakmaiatlan okoskodásában és vice versa: mi bosszantja fel a szakmán kívülieket az építészek bennfentes észjátszásában?
Nem is olyan rég írtam egy rövid áttekintést arról, hogy szerintem melyik öt országos hirdetési oldalra érdemes feltölteni a lakásunkat. Plusz ugye vannak a tematikusan és földrajzilag specializálódott kisebbek is, de azokba most ne menjünk bele.
Ezeknek a legsikeresebb hirdetési oldalaknak a klubjába bejuttatni egy új portált csak nagyon sok pénzzel és energiával lehet - igaz az utóbbi időben többen is voltak, akik nem sajnálták ezt és most lám benn vannak. Minden más általános próbálkozásnál, legyen akármilyen dizájnos, meg szép (mint amilyen mondjuk a tényleg igen pofás költözz.be), egyszerűen nem éri meg hirdetni, mert valószínűleg nem jut el más emberekhez a hirdetésünk, mint a top5-tel.
Akkor meg mi a titka az ezalakaselado.hu oldalnak, amelyen összesen három hirdetés van, de szerintem még sincs halálra ítélve?
A bontásokat már elkezdték, de a szerkezetépítés csak 2015 februárjában kezdődik a Nyugati téren – tudtuk meg a terézvárosi önkormányzattól. A tér felújítása régóta várat magára, a látványterveket már több mint egy éve bemutatták, tavaly ősszel viszont kiderült, hogy a fővárosi TÉR_KÖZ pályázaton a kerület az igényelt 463,4 (bruttó 583,4) millió forint helyett csak 295,5 millió forint támogatást nyertek el.
Egységes arculatot kaptak a Margitsziget jelzőtáblái: új piktogramok, számok, térképek, táblák és egy klassz névfelirat van kinn néhány napja. Volt ugyan fanyalgás, hogy minek új, miért nem a városszerte megszokott barna tájékoztatók kerültek ide is, de szerintem tök jók lettek.
Szuper újságcikket publikált a Dunai Szigetek blog, ráadásul egy pompás térképpel. A Magyar Építőművészet 1941. novemberi számában ugyanis arról cikkezett Fodor Sándor, hogy milyen klassz vízisport-központtá lehetne varázsolni az Óbudai-szigetet.
A teljes szöveget is érdemes elolvasni, én csak vázlatpontokban emelem ki a lényeget, pár idézettel. Ne feledjük, 1941-et írunk!
Hogy a Kádár-kockáknak is lehet bája, - vagy bármilyen szentségtörésnek is hangzik - szépsége, arról nem is olyan rég esett szó az Indexen. Kaptunk rá egy egészen furcsa reakciót. Bencéék házát,
Mondjuk itt a kiinduló állapot sem volt rossz: a terméskőből rakott lábazattól egészen kedves volt. Viszont kicsi.
Át is adnám a szót Szeghi Gábor építésznek, akinek van néhány hasznos megjegyzése nem csak a konkrét esettel, hanem általában az ilyen épületekkel kapcsolatban is:
Elég rég nem volt már Budapesten forgatott klip és reklám a blogon, aminek legfőbb oka, hogy az elmúlt években annyira népszerű forgatási helyszínné váltunk, hogy Dunát lehetett rekeszteni az ilyen filmecskékkel.
Ez se váltja meg a világot, de ha már Gergő elküldte nekünk, megosztjuk veletek. Aranyos. Bár ha már ennyire erőltetik benne azt a szegény hegedűst, akkor a zenében legalább egy vonásnyi lehetne belőle.
Ha tudtok friss termést, jöhet!
A képen látható társasházépítést a szomszéd ház második emeleti erkélyén álldogáló, a Csillagok háborúja eposzból ismerős birodalmi rohamosztagos vigyázza.
Sajnos a képeken nem jön át tökéletesen, de elhihetitek: amíg a hirdetés a földszinten volt, szabad szemmel is láttam, hogy az erkélyen a Galaktikus Köztársaság katonája áll.
Szép, kerek 90-es előhívószámmal tárcsázható a Liszt Ferenc Repülőtér járatinformációja. Az „Általános szerződéses feltételek” szerint. (Akiket a hányinger kerülget a különféle Üzletszabályzatok, ÁSZF-ek puszta látványától, számukra talán nem annyira feltűnő, de az ÁSZF bevett magyar elnevezése: Általános Szerződési Feltételek, magánál a reptéri ÁSZF-nél már így is szerepel és nem „szerződéses” , mint ezen a linken, de ez lenne vele a legkisebb gond.)
A reptér ÁSZF-e annak rendje és módja szerint taglalja, hogy kizárja a felelősségét, ha az információ pontatlan, mert az érintett légitársaságtól nem kapnak naprakész (pontosabban: „a késések tekintetében percrekész”) adatot.
Az már kevésbé helyénvaló, hogy a feláras szolgáltatást nem bruttó árban tüntetik fel – holott a jellemzően magánszemély fogyasztókat így kellene tájékoztatni –, hanem a nettó ár + ÁFA megadásával.
Ha szerelmesek lakatja, avagy lakatfal, akkor Pécs. Legalábbis Magyarországon, mert a köztéri lakatolás világszerte hódít: Párizstól Moszkván át egészen egy szöuli felhőkarcoló kilátókorlátjáig. Ott figyelmeztető tábla tiltja, hogy a lakatolók az örök hűségüket a kulcs eldobásával nyomatékosítsák, mert még fejbe kólintana valakit a mélybe vetett fémdarab.
A VII. kerületi Rumbach Sebestyén utca turisták által sűrűn látogatott részen, a műemlék zsinagógával szemben találtam ezt a lélektelen reklám-kihelyezést, ami barbár módon teszi tönkre a kerület egyébként pozitív és helyenként nagyon sikeres falfestményeit. Kiváncsi vagyok melyik reklámcég kapott erre engedélyt az önkormányzattól és látta-e a polgármester vagy a főépítész?
– írta olvasónk, és kérdéshez egy fotót is mellékelt.
A falfestésről már írt májusban az Urbanista, amikor kiderült, hogy a hirdetés régebb óta ott van a falon, mint a festmény. Azaz nem a reklámot tették a festményre, hanem a hirdetést körbefestették, nem tudták ugyanis megvenni a teljes felületet. Most megkérdeztük az önkormányzatot, hogy szándékozik-e lépni az ügyben.
Elgondolkodtatok már azon, miért gondolják oly sokan, hogy épp Washingtonban van a gonosz világuralom központja? Hogy milyen jelek utalnak arra, hogy az USA, az EU és Izrael is a Sátán szolgálatában áll? Hogy Makovecz Imre ennek a szörnyű háttérhatalomnak a beépített embere volt? Tartson velem, aki mer Washingtontól Jeruzsálemig, Denvertől Párizsig, Strassbourgtól Sárospatakig! Most lerántjuk a leplet!
A New York-i Saharif El-Gamal ingatlanguru cége 2010-ben kiverte a biztosítékot, amikor bejelentették, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadáskor megsemmisített Világkereskedelmi Központ közelében, a Ground Zero emlékműnél építenének egy 15 emeletes – ezer hívő egyidejű imádkozására alkalmas – mecsetet és iszlám központot, mintegy 140 millió dolláros beruházásból.
Na jó, egész pontosan a Via della Conciliazionén, ami épp a Vatikán határán túl esik, de talán mindenkinek ez az Angyalvárat a Szent Péter térrel összekötő út ugrik be egyből, ha a pápai államra gondol. Maradjunk abban, ha Ferenc pápa kiáll az erkélyre, még látja a felállványozott homlokzatot.
Hiánypótló alkotás volt az Ingatlanos-Magyar nagyszótár 2008-as kiadása az Urbanistán, mely segített értelmezni a gyakran értelmetlennek tűnő ingatlanhirdetési szövegeket. Ám mitagadás, bizony már eljárt felette az idő. Itt az alkalom, hogy kicsit felfrissítsük!
Leporoltuk a legjobb régi szócikkeket, átnéztük, miket ajánlottatok az elmúlt években, és mi mindenbe botlottunk bele magunk. Itt a friss válogatás, melyet természetesen örömmel bővítgetünk a kommentek, levelek, vagy Facebook-bejegyzések és tweetek alapján. Addig is fogadjátok túláradó szeretettel a gyűjtést! (Zárójelben mindenhol a beküldő neve - kösz!)
Szeretettel köszöntök minden drága Urbanista-olvasót a megújult blogon, mely sokkal szebb, sokkal jobb és sokkal letisztultabb lett mint a korábbi volt. Mondjuk őszintén szólva még nem olvastam olyan szerkesztői beköszöntőt, amely szerint az új dizájn kicsit csúnyább, bénább és bonyolultabb lett, mint az elődje, de majd megszokjátok, ám higgyétek el, nem csak sablonduma, hogy ez most tényleg nagyon tuti lesz.
Elmondom miért!
Nem ez az első eset ugyan, hogy magyar épületet mutat be a világ egyik legismertebb építészeti portálja, de mindenesetre örülünk neki, hogy ismét Budapestről ír az Architizer.
A fenti képen is már úgy néz ki, mintha végig ment volna egy tank rajta, de ami igazán meredek, az ez:
Nem is tudom, hol kezdjem. Talán a végén. Aki már életében elcsodálkozott azon, hogy még mindig létezik a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, az talán még jobban megdöbbent a hír, hogy létezik ingatlanforgalmi szakosztálya is. Na ennek a titkára küldött szét egy meghívót A SAJTÓ ÉS AZ INGATLAN SZAKMA III TALÁLKOZÓJA TIHANYBAN tárggyal.
Egy darabig eljátszottam a gondolattal, hogy kiemeljem belőle az olyan gyöngyszemeket, mint a "nagy érdeklődésre számítunk a társasházak biztosítási forrásokból történő finanszírozásának lehetőségeit ismertető előadásokra", vagy hogy "itt kerül beharangozásra az októberbenújra megrendezésre kerülő", esetleg "segíthetik az Ingatlanpiac fejleményeinek közlését a nagyközönség felé".
Valahonnan marhára ismerősek, de nem tudom honnan. A megfejtésükkel nem is próbálkozom, meghagyom nektek a lehetőséget, hogy szabadon szárnyaljon a fantáziátok. Nos, mire tippeltek?
Vasútállomás hangosbemondóval (forrás: vasútállomások.hu)
Vannak jellegzetes városi hangok, amiket nap mint nap hallunk, megszoktuk őket, de gyakran nem sokat tudunk az eredetükről. Két ilyen hangról lesz most szó: a már éppen megszűnőben lévő, vagyis már alig hallható BKV-szignálról, ami csak Budapesten szólt, és a jóval ismertebb MÁV-szignálról, ami országszerte valamennyi vasútállomáson felhangzik (kivéve persze a GYSEV-állomásokat).
Forrás: Youtube
A mindenkori hatályos törvények olykor durván sárba tiporják az emberek szabadságjogait. Például az Amerikai Egyesült Államok déli államaiban a polgárháború végéig rabszolgasorban tartották az Afrikában befogott feketéket és leszármazottaikat.
Szépek ugyan a kastélyok, de megvannak a korlátaik. Drágák, nagyok, sokba kerül a felújításuk, a karbantartásuk, miközben a mai életmód mellett egy család képtelen belakni azokat - ennyi kastélyszállóra pedig sajnos nincs igény. Más a helyzet azonban a kúriákkal! Ezek jóval kisebbek, gyakran elérhető árúak, miközben sokuk nem marad le szépségben a nagyobb tesóktól.
Hundertwasser-ház a szomszédos épületekkel (fotó: Urbanista blog)
Hundertwassert (1928-2000) könnyű leszólni, mint bármit, ami népszerű az emberek körében. Megosztó, hiszen az építészek, művészetkritikusok - és bizonyára mások - jelentős részét idegesíti, bosszantja, miközben bécsi múzeumában sorban állnak a turisták, épületei körül mindig találni olyanokat, akik éppen fényképeznek (mondjatok egy magyar építészt vagy művészt, akinek saját múzeuma van, és azt rendszeresen látogatják).
Pedig Hundertwasser nem is volt építész!
A bécsi képzőművészeti akadémiát látogatta (három hónapig) és a párizsi École des Beaux Arts diákja volt (egyetlen napig) . Bécsben egyetlen épületet sem tervezett, csak - mint művész - újradizájnolta őket.
Nemrég feltettük olvasóinknak a kérdést, milyen budapesti főpolgármestert szeretnének? A realitásoktól bátran el lehetett rugaszkodni. A jelenleginél jóval szélesebb hatáskörrel bíró főpolgiról is írhattatok.
Sokan megírták: ideje lenne egy nőt is kipróbálni ezen a poszton. Még többen pedig azt, hogy mindegy férfi-e avagy nő, csak jó legyen. Amit pedig a legtöbben kívántatok: hogy se a főpolgármester, se a városvezetés többi szereplői ne legyenek korruptok.
Érje el a kerületek számának és hatalmának jelentős csökkentését.
Közlekedési kérdésekben pl. a főváros dönt, kerület pofa befog.
Ha kell, a főpolgármester kőkeményen menjen szembe a mindenkori kormánnyal.
És persze zéró korrupció.Dugódíj pedig csak 150.000 P+R hely kiépítése után, valamint legyen egyetlen, egységes fővárosi parkolórendszer.
írta GGG54 nickű olvasónk.
Arra a kérdésre, hogy inkább szakpolitikus legyen, avagy "politikus"-politikus, többen a "hagyományos" politikus mellett tették le a voksukat. Például Csokis:
Nagyon szeretem ezt a műfajt, igaz csak hébe-hóba bukkan fel az ingatlanpiacon ilyen gangos bérházak udvarán álló pici házikók. Ez a mesebeli házikó volt a kedvencem (a házban most is árulnak egy lakást, a 12. képen látszik a mézeskalács kulipintyó). Aztán volt ugyanez tornácos parasztház változatban a Keletinél, meg ez a belvárosi kertes ház is, mely ugyan nem volt eladó, de igen bájos.
Rovataink a Facebookon