A keddi vihar valószínűleg semmiség lesz ahhoz képest, amire Kínában számítanak. Két tájfun is érkezik az országba, emiatt felfüggesztették a vasúti közlekedést, bezárták az iskolákat, és azt kérték a Kuangtung tartományban élőktől, hogy szerezzenek be három napra elegendő élelmet, és ne lépjenek ki az ajtón.
A Linfa tájfun óránként 130 km/órás sebességgel már megérkezett az ország déli partvidékére, a Csan-Hom trópusi ciklon pedig pénteken éri el Kínát. A keleti területeken már megkezdték az emberek evakuálását. A leghevesebb esőzésekre péntek este, illetve szombaton számítanak a meteorológusok, a lehullott csapadék nagysága egyes helyeken elérheti majd a 40 centit is.
Egy kertészeti vállalkozástól jelentették, hogy zuhogva ömlik a jég, és az üvegházuk ablakát is feltépte a vihar.
– jelentették a munkatársaink a helyszínről. Már erősen elázott munkatársaink a helyszínen keresik a Sound szervezőit, hogy hogyan készültek a mai viharra.
A kidőlt fa és leszakadt elektromos vezeték miatt a busz is elakadt a viharban.
a Vas megyei Salköveskúton, hasonlóan járt egy simasági ház, de károk keletkeztek a söptei focipályában. Amúgy a megye útjai tele vannak kidőlt fákkal, és néhány villanyvezeték is leszakadt. Semmi olyan, ami ne fordulhatna elő egy nyári viharban (vaol.hu)
Mármint a Balaton déli partján.
Pár perccel ezelőtt. Akik felismerik alatta az agglomerációt, azok között Aigner Szilárd mellszobrokat sorsolunk ki Reisz András ajánlásával.
És nagyjából akkorra meg is érkezett a vihar a fesztivál környékére. Helyszínen lévő munkatársaink szerint még nem esik, de bármely pillanatban leszakadhat az ég.
Az eső szakad, a köztéri padot pedig odébb vitte a szél.
Eltűnt az északi part, és hirtelen feltámadt a szél. Az emberek elkezdték behordani a műanyag székeket a partról, de sokan fürdenek is még, jelentette munkatársunk a Balaton déli partjáról.
Esztertől: „Tényleg, akkor most végül elindultak a klímás buszok?" Tudják, azok, amik tegnap nem közlekedtek.
A budai kerületekben rövid idő alatt elsötétült az ég, de a hőmérséklet még 37-39 fok között van.
Tibi küldte a videót, amit a várost elkerülő M86-os úton készített. Reméljük, nem a sofőr videózott!
Többek között Székesfehérváron, Celldömölkben, Veszprémben, Balatonfüreden és Siófokon van most zivatar. Több helyről már érkezett jelentés kisebb viharkárokról: Noszlop-Bakonygyepes közötti útra dőlt egy fa, Ajkán háztetőket bontott meg a szél, Kőszegen lakóházba folyt be a víz.
Egy német kutatócsoport erről közzétett tanulmányát ismerteti az MTI. A Potsdami Klímakutatási Intézet (PIK) tudósai szerint a klímaváltozás miatt van egyre több ilyen eső. „Az elmúlt 30 év tíz extrém esőzéséből egyet okozott a régóta zajló felmelegedés, a vizsgált évek közül a legutolsóban, 2010-ben már minden negyediket” – mondta a tanulmány egyik társszerzője.
Miközben Budapesten nemrég még 37-39 fokot mutattak a hőmérők, az Alpokalján már csak 17-18 fokot, vagyis bő kétszáz kilométer távolságban húsz fokos a különbség.
Folytatás itt.
A heves zivatarok veszélye miatt Veszprém megye több járására már narancssárga, vagyis másodfokú, több dunántúli megyében elsőfokú riasztásokat adott ki a meteorológiai szolgálat szerda délután.
Ezeken a területeken már a következő órákban előfordulhatnak olyan heves zivatarok, amelyeket viharos szél, jégeső, felhőszakadás kísérhet. A nap folyamán több megyében, a Balatonnál is akár óránkénti 100 kilométeresnél erősebb lehet a szél.
Az északnyugat felől délkelet felé helyeződő hidegfront éjszaka hagyja el az ország keleti határait. A front mentén több helyen számítani lehet óránkénti 80 kilométerest sebességet meghaladó széllökésre.
Az Időkép szerint már a Bakonyban és a Dunántúl északnyugati felén is erős zivatarok vannak, a front előtt szupercellákkal találkozhatunk.
A Tambora az írott történelem legdurvább vulkánja volt, 200 évvel ezelőtti kitörése több százezer embert ölt meg, és ami szinte hihetetlen: egy egész nyár maradt el miatta. A kitörésekor 140 000 000 000 tonna anyag repült levegőbe, a hangja több ezer kilométerre elhallatszott. A nap vörösre változott, és a napfoltokat szabad szemmel is ki lehetett venni. Magyarországon barna hó esett, amit az esőfelhőkben megtelepedő vulkáni por okozott, a részleteket itt olvashatja el.
Itt viszont arról írtunk, hogy a nyár nélküli évnek pozitív hozadékai is voltak. Németországban zab híján nem tudták etetni a lovakat, így egy német feltaláló, Karl Dreis kényszerűségből alternatív szállítóeszközön kezdett agyalni – állítólag így született meg a futógép, a kerékpár őse. Az angol író, Mary Shelley ugyanebben az évben Svájcban nyaralt, de mivel a nyár elmaradt, ő a négy fal közé szorult, és jobb híján írt: ekkor készült el a Frankenstein című regény.
Az OMSZ előrejelzése szerint a délutáni hidegfront közel 10 fokos lehűlést hoz magával, tehát a mai 38 után csütörtökön már csak max. 29 fok lesz. Enyhülnek a hajnalok is, holnap reggel 15-20 várható. A csütörtöki felhős időt péntekre szikrázó napsütés és 24-27 fok váltja.
Szenvedtek az állatok is a kánikulában, a Veszprémi Állatkert lakóit slaggal locsolták.
50 km-re a magyar határtól:
A felvételt a Nyugat.hu-nak egy olvasója küldte el.
Heves vihar tombolt hajnalban Lengyelország nyugati részén, a kidőlt fák miattsok közúton és vasútvonalon leállt a közlekedés. A viharnak halálos áldozata is volt, egy kidőlt fa ráesett egy autóra, és agyonnyomta a benne ülő férfit.
Július első napjaiban egy ún. omega-blokk alakult ki a kontinens felett, ami miatt egész Európában hőhullám alakult ki. Nemcsak Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban volt meleg, hanem szokatlanul magasra emelkedett a hőmérséklet Németországban, Angliában és Lengyelországban is.
Az Időkép.hu jelentése szerint Ajkán, továbbá Devecser és Sümeg térségében már zivatarok vannak.