Alapvetően tumultus van itt elől, de ha abbahagyják a tüntetők a nyomulást, olyan mint egy szigetes koncerten a keverőpult környéken. A tüntetők egy részének viszont meccshangulata van, és azt skandálják: "ki nem ugrál, az Orbán Viktor, hej, hej". Majd a Himnusz egy részét is elénekelték.
"Vétó, vétó, szabad ország, szabad egyetem" - a Parlamenthez vonuló tüntetők ezt skandálják folyamatosan. A tömeg méretét jelzi, hogy az eleje átért a Lánchídon, a vége pedig el sem indult, még mindig a Várkert Bazárnál várakozik.
A tüntetők korösszetétele nagyjából az internetadós tüntetéshez hasonlítható, vagyis fiatalok és idősebbek vegyesen jöttek tüntetni. A Várkert Bazárnál közvetlenül a tüntetők közelében kevés rendőrt lehetett látni.
Pár száz ember a Clark Ádám térnél az alagút előtt várta a menet megindulását. A tömeg a Lánchídon át halad át a pesti oldalra, majd onnan a Kossuth térre. Sokan a Várkert Bazár mögött várakoztak, és onnan csatlakoznak majd a tömeghez.
Véget értek a beszédek, alig pár percig tartottak csak, amit a helyszínen nem nagyon sajnálnak, mert a miniszínpadot elég rossz helyre rakták: sokan mögötte álltak, és 20 méterrel odébb már nem lehetett semmit hallani.
A Várkert Bazár előtti rész a két híd között teljesen zsúfolt, valóban tízezrek lehetnek, a szervezők felszólítására mindenki elindult a Parlamenthez.
A tanítanékosok nem a CEU-ról beszélnek, hanem arról, hogy vidéken szerintük szegregálják az iskolákat, és a kormány nem törődik a mélyszegénységben élő diákokkal.
A diákok esélyei egyre szűkülnek, a jogaik egyre sérülnek.
Majd a szegény diákok után áttérnek a menekültekre, és egyikük feleleveníti, hogy felreppent a hír, hogy az iskolákban listázni kell a migránsokat. "Szabad ország, szabad oktatás!" - skandálják végül, és a tömeg is elkezdi ezt skandálni.
A Tanítanék mozgalom képviselői következnek: Törley Katalin, Sulyok Blanka, Diószegi Nóra, Czégány Szandra. "Mi most itt a nőügyekkel fogunk foglalkozni, amivel Orbán Viktor nem hajlandó foglalkozni" - adják meg az alaphangot, hatalmas taps a jutalmuk.
Elkezdődtek a beszédek. Az egyik szervező rögtön Áder Jánosnak üzen: "minden politikus életében vannak olyan pillanatok, amikor megmutathatja, hogy közszolga, nem pártpolitikus, hanem államférfi". Azt kéri persze, hogy az államfő ne írja alá a CEU-törvényt. A tüntetés nemzetközi jellegét jelzi, hogy angolul is elmondja ugyanezt.
Az a pár száz autós, aki most a Fő utcában áll, vajon mire gondolt? Hogy már elkészült a Clark Ádám tér alatti sztráda?
A vasárnap délutáni tüntetést „a Soros György üzletember által pénzelt és irányított ügynökszervezetek gründolták, azért, mert a Fidesz-frakció benyújtotta a külföldről támogatott ügynökszervezetek átláthatóságáról szóló törvényt” – mondta Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke.
Hozzátette, hogy a Soros által aktívan támogatott szervezetek két éve folyamatosan támadják a magyar kormányt, aminek célja, hogy „a határvédelmet szétzilálják, az illegális bevándorlók szabad bejutását kikényszerítsék. Nyíltan a magyar törvények megsértésére buzdítanak”. (MTI)
Négy földrészen huszonkilenc ilyen egyetem van.
Öt órára megtelt a Várkert Bazár előtti rész a Lánchíd és az Erzsébet híd között, a két híd között végig állnak emberek. És lehet látni, hogy a Lánchídon tömött sorokban érkeznek még a tüntetők. Ők biztosan nem fognak elférni már.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem jelenlegi és volt diákjai, oktatói együtt vonulnak saját #SZFEstandswithCEU transzparensekkel.
A tüntetők azt szeretnék elérni, hogy a köztársasági elnök ne írja alá a törvényt, hanem küldje normakontrollra az Alkotmánybírósághoz. Ádernek hétfő éjfélig kell döntenie,
Ebben a cikkünkben foglaltuk össze, miért merülhet fel az alkotmányellenesség.
Vasárnap 14:00-ra a CEU mellett kiálló demonstrációt hirdettek meg a berlini Gendarmenmarkthoz, a Schiller-szobor mellé. A helyszínen készült fotók tanúsága szerint jó sokan voltak:
The Pulse of Europe stands with #CEU. March in Budapest begins at 17:00! @PulseofEurope #pulseofeurope #istandwithCEU pic.twitter.com/ALBGsNT2mq
— Stand With CEU! (@StandWithCEU) 2017. április 9.
Frissítés: a berlini tömeg a Pulse of Europe rendezvény keretében gyűlt össze, és csak egy kisebb részük tüntetett kimondottan a CEU mellett. A félreértés abból adódott, hogy a fotót a Stand With CEU Twitter-oldal posztolta, és az első sorokban valóban látni a budapesti megmozdulásokról is ismerős transzparenseket.
Többen jelezték, hogy tömve vannak a villamosok, amelyek a Várkert Bazár felé viszik a tüntetőket. A Déli pályaudvarnál voltak, akik nem fértek fel rá - jelezte Szász Barna kollégám az előbb. De egy olvasónk szerint ugyanez a helyzet a másik irányból érkezőknél is, például a Fehérvári útnál.
Az MSZP képviselői is részt vesznek a CEU melletti tüntetésen, mert minden magyar demokratának ott a helye - közölte a párt. "Nemzetellenes politika, hogy az Orbán-kormány hazugságokra és mondvacsinált vádakra hivatkozva egy ostoba politikai hecckampány keretében el akarja űzni az országból az egyetemet" - írták.
Az MSZP képviselői azzal tiltakoznak a Fidesz nemzetellenes, hazaáruló politikája ellen, hogy vasárnap magánemberként, a pártzászlókat és egyéb jelképeket otthon hagyva csatlakoznak a CEU megmaradásáért indított tüntetéshez. "Ott leszünk, hogy minél többen mondhassuk: állítsuk meg a Fideszt!" - írta az MSZP.
A Demokratikus Koalíció (DK) és az Ifjú Demokraták (IDE), a párt ifjúsági szervezete felszólítja a rendőrséget, hogy ne küldjön civil ruhás verőembereket, provokátorokat a vasárnapi, a CEU ellehetetlenítése elleni tüntetésre - közölte az IDE elnöke sajtótájékoztatón vasárnap Budapesten.
Körmendi István emlékeztetett arra, hogy a rendőrség civil ruhás rendőröket provokátorként alkalmazott a korábbi, ugyancsak a CEU ellehetetlenítése elleni tüntetésen a demonstrálók ellen.
A civil ruhás rendőrök minden jogos indok nélkül lökdösték a tiltakozókat, illetve a demonstrációt követően néhány szervezőt rendőri zaklatás ért - közölte. Szerinte ez azt mutatja, hogy
a hatalom fél az emberek hangjától, ezért kommunisztikus és ÁVH-s módszereket alkalmaz.
(via MTI)
Szerinte a megmozdulás újabb bizonyítéka annak, hogy Magyarország demokrácia, jogállam, ahol bárki elmondhatja a véleményét bármiről. "A kormány átlátható, tiszta viszonyokat szeretne, a cseh modellt követve, amelyben államközi szerződésekhez kötik a külföldi egyetemek működését" - mondta.
Elismételte azt a kormányzati panelt is, hogy a tanszabadság alapjog, amit senki nem akar korlátozni.
A kormány nyitottan és jó szándékkal áll a tárgyalásokhoz, és megnyugodhatnak, akik a "Soros-egyetem" bezárása miatt aggódnak, ugyanis nem ez a cél.
Magyarországon huszonnyolc intézmény működik külföldi egyetemként, és mindegyikkel meg akarnak állapodni - jegyezte meg. (via MTI)
Ma este 7-től lesz Alföldi-Rosta szuperprodukció, a Passió az Arénában, és információnk szerint mivel sokan jelezték nekik, hogy tüntetni mennek, ezért a kezdést szükség esetén elcsúsztatják picit, hogy odaérjenek az emberek a tüntetésről. De azért persze nem árt iparkodni.
Három órakor még csak néhány rendőrautó, és a hangosítást szerelő munkás volt a Várkert előtt, délután 4-re azonban már több százan összegyűltek, üldögéltek a napon felhők alatt, sétálgattak, vagyis úgy használták az amúgy általában kihalt Várkert Bazárt, ahogy azt kéne, illetve egy kb. 30 fős táblákkal felszerelkezett csoport hallgatta az eligazítást.
Persze néhányakban felvetődött, hogy a Várba, a Sándor palotához kellene vonulni, de ez nincs benne a fenti, szervezők által közölt programban.
Mivel a CEU színe a kék, a szervezők azt kérik a résztvevőktől, hogy lehetőleg kék színű ruhában érkezzenek, és vigyenek magukkal magyar zászlót is.
A tüntetés résztvevői arra fogják kérni Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvényt, hanem küldje normakontrollra az Alkotmánybíróságnak. Ádernek hétfő éjfélig kell eldönteni, hogy melyik lehetőséget választja.
Délután öt órától újabb tüntetést tart az Oktatási Szabadságot csoport, amely az eddigi két CEU mellett kiálló demonstrációkat is szervezte. Az első, múlt vasárnapi eseményen körülbelül 10 ezren lehettek a Kossuth téren, a CEU-törvény elfogadása után nagyjából fele ennyi ember jött össze a Nádor utcában.
Hatalmas tüntetésre készülnek: a Facebookon több mint 23 ezren érdeklődnek Facebookon és több mint 20 ezren jelezték, hogy ott lesznek.