Üzenik a tüntetők arra utalva, hogy szerdán hatalmas tüntetést szerveznek a Hősök terére. A maradék tömeg lassan oszolni kezd, és azt énekelték, hogy
ez még csak a kezdet!
Spontán tiltakozás kezdődött hétfőn kora este a Sándor-palotánál, miután Áder János köztársasági elnök aláírta a CEU-ellenes törvényt. A tüntetőket az államfői rezidenciánál erős rendőri készültség fogadta, egy embert elő is állítottak, mert rendőröket dobált meg festékkel. Az akkorra ezres nagyságrendűvé duzzadt tömeg a belvárosba indult, a Lánchídnál már több ezren voltak a tiltakozók. A menet az Oktogon és a Blaha Lujza tér érintésével végül a rádiószékházhoz vonult. Itt ismét rendőrök várták őket, akik munkatársaink helyszíni tapasztalatai szerint paprikasprayt is bevetettek, miközben a tüntetők egy EU-s zászlót igyekeztek kitűzni a rádió épületére. Ez végül sikerült, akkor, hajnali kettő körül, a demonstráció véget ért azzal, hogy szerdán találkoznak. Aznapra a Hősök terére hirdettek meg a civiltörvény és a CEU-törvény ellen tiltakozást.
Köszöni az összes barátjának, hogy eljött, és az ő barátaiknak is köszöni, hogy ők is eljöttek.
"Megmutattuk ma is, hogy percek alatt több százan, vagy még többen meg tudunk jelenni bárhol a városban, hogy kiálljunk a jogainkért. Meg tudjuk mutatni a demokratáknak, hogy nem facsarta ki még belőlünk az összes erőt ez a rendszer. Én nem vagyok egy tüntetés szervező, nem is szeretnék azzá válni. A továbbiakban is használni fogom a face' adta lehetőséget a gyors kommunikációra sok emberrel. Felelősséget ezért nem vállalok. Ha már ma este úgy tűnt, én hívtam meg ezt a pár száz embert, aki aztán meghívott még pár százat ideírok egy pár gondolatot ezzel kapcsolatban a mai napról. A továbbiakban az esemény oldalát nem fogom látogatni, legfeljebb a következőét" – írta.
Még egy szűkebb társaság izzik a forradalmi hévtől, de alapvetően mindenki elindult haza énekelve. A Sándor-palota előtt összegyűlt tömegnek pár óra alatt sikerült eljutni a Magyar Rádió épületéhez, ahol végül kitűzték az EU-zászlót. Kis lökdösődés volt a rendőrökkel, illetve paprikasprét is használtak, de nagyobb atrocitás nem történt. A zászlót kitűző lányt az épület ablakán húzták be, majd visszaengedték a tüntetők közé.
Az Index tudósítása ezzel véget ért, köszönjük a figyelmet.
Üzenik a tüntetők arra utalva, hogy szerdán hatalmas tüntetést szerveznek a Hősök terére. A maradék tömeg lassan oszolni kezd, és azt énekelték, hogy
ez még csak a kezdet!
A közönség addig nem akart hazamenni, ameddig nem engedik ki a rádió épületéből a lányt, akit az egyik ablakon keresztül húztak be. Pár perc után aztán a lány megjelent a tüntetők között, mert kiengedték az épületből.
A lány, aki felmászott a Magyar Rádió épületére, és kitűzte az EU-zászlót, megpróbált lemászni, de végül behúzták az ablakba. A tömeg skandálni kezdte, hogy „bejutottunk, bejutottunk”.
Ezt most csak úgy ideteszem, hadd tegyek egy kis jót Orbán Viktorral, mert hát az emberek általában szeretnek nosztalgiázni azon, milyen volt fiatalnak lenni.
Nem könnygázt, hanem paprikasprayt fújtak a rendőrök a tüntetők közé. Sokan köhögnek és az arcukat is csípi a gáz.
Mindenki köhög.
A múltkori parlamenti tüntetés után a magyar rádiónál sem szeretnék, ha bárki csak úgy kitenné az EU-zászlót.
Sikerült neki, óriási tapsot kapott.
mit mondana mostani önmagának, amikor egy rakás egyetemista fiatal neki üzenve azt skandálja, hogy "állítsuk meg Moszkvát" és "ruszkik, haza"?
Közben a tömeg már legfeljebb néhány száz fős, sokan hazamentek, a kemény mag viszont hajthatatlan, és megindultak a rendőrsorfal felé. Valami repült a rendőrök felé, volt egy kis dulakodás, megjelentek a rohamrendőrök is, de a tömeg azt skandálja, hogy "ne dobáljatok".
Páran megpróbáltak átjutni a rendőrsorfalon, akiket hátulról egy üveggel dobtak meg. A tömeg egyből elkezdte skandálni, hogy "Ne dobáljatok!", azonnal elnézést is kértek a rendőröktől. A sorfal maradt, rohamrendőrökkel kiegészítve.
Megy az agyalás, hogy mit akarnak kommunikálni a rádióban, ha esetleg bejutnak. Ezt elnyomja rövid időre a "Börtönbe a kormányt". Végül abban egyeztek ki, hogy "Igaz híreket!", ezt skandálták is egy ideig.
Fél 2 előtt 4 perccel kezdődött a Kossuthon a XX. századi történelem címmel egy majdnem félórás történelmi magazin. Utána 1:51-kor kezdődik egy 9 perces versolvasó-műsor, 2 órakor pedig híradó. A tüntetők szeretnének bejutni a rádió épületébe és átalakítanák a műsortervet.
Skandálja a félig ülő, félig álló tömeg a Magyar Rádió előtt.
arról beszélnek, hogy mit akarnak kommunikálni majd a rádión keresztül.
Farkasszemet néznek a tüntetőkkel, akik egy ponton azt kiabálták, hogy
Szabad Kossuth Rádiót!
A székház bejáratát 20-30 rendőr állja el, a tömeg megtorpant, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve skandálás közben a nagy többségük leült.
Közben a tüntetők az skandálják, hogy "üljünk le, üljünk le!"
Úgy néz ki, tényleg a rádió székházához mennek.
A patinás Atlantic is arról ír, hogy Orbán Viktor egy új törvénnyel ellehetetleníti a CEU-t. A cikkben sorra veszi, hogy Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta folyamatosan bontja le a fékek és egyensúlyok rendszerét, és direkt politikai kontroll alá helyezte a központi bankot, a múzeumokat, a tévét és a rádiós piacot. Most a CEU a soros.
Az Atlantic beszélt Michael Ignatieff rektorral Washingtonban, ahol Ignatieff segítséget remél az amerikai kormánytól. Ignatieff szerint idegen erők és helyi kiskirályok is mérték már fel rosszul a helyzetet, amikor arról volt szó, hogy mennyire tud dühös lenni ennek a régiónak a lakossága. Ezt jól mutatja az a 10 ezer ember, aki megjelent a CEU előtt tüntetni korábban.
Ignatieff arról is beszél, hogy ő nem felel Soros Györgynek, hanem egy kuratóriumnak, amelyeknek olyan elismert tagjai vannak, mint George Pataki, New York korábbi kormányzója. A rektor kijelentette, hogy nincs benne a magyar politikában, nem akarja megdönteni Orbán hatalmát. Csak azt akarja, hogy hagyják őket békén, és akkor ők is békén hagyják a kormányt.
Még arról is beszélt, hogy több politikussal és diplomatával is találkozott, és az egyetlen téma, ami közös nevezőre hozza a republikánusokat és a demokratákat, az az egyetemek szabadsága. Ha Orbán átviszi ezt a törvényt, akkor a jövőben más hasonlóan működő amerikai iskolák is helyi despoták önkényuralmának lesznek kitéve.
Ignatieff reméli, hogy a Trump-kormány jelzi Orbánnak, hogy egyáltalán nem áll érdekében bezáratni a CEU-t.
Valaki bemondta hangosbeszélőbe, hogy irány a Miniszterelnöki Iroda. Innen üzenem, hogy
Kedves Tüntetők!
Döntsétek már el, így nem lehet tudósítani.
Mindenesetre az biztos, hogy a Blaháról az Astoria felé indult a tömeg.
Véget ért az ötletelés, a tömeg elindult a Blaháról a Magyar Rádió székháza felé.
Be is indult a tanakodás a tüntetők között, hogy piknikezzenek-e a téren, vagy elinduljanak a Parlament felé.