Vasárnap is megtartotta szokásos sajtótájékoztatóját az operatív törzs, ezúttal azonban nem sok újdonság hangzott el a korábban is ismertekhez képest. Lakatos Tibor ezredes a határellenőrzésekről, az elrendelt hatósági házi karanténok számának csökkenéséről, illetve a kijárási korlátozásokkal kapcsolatos intézkedésekről beszélt.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos pedig leginkább a testmozgás fontosságát hangsúlyozta, újságírói kérdésre pedig egyebek mellette elmondta, hogy
MAGYARORSZÁGON JELENLEG MÉG FOKOZATOSAN EMELKEDIK A JÁRVÁNYGÖRBE.
A tavalyi évhez képest márciusban durván 68 százalékkal estek vissza Európában az idegenforgalmi költések a svájci UBS bank elemzése alapján, Olaszországban pedig 96 százalékos volt a csökkenés.
Az eddig is egyértelmű volt, hogy a szinte minden országban bevezetett korlátozások kedvezőtlenül hatnak a gazdaságra, néhány szektorban pedig teljesen ellehetetlenítik a munkát. Egy friss brit tanulmány ugyanakkor talán a vártnál is lesújtóbb képet fest a helyzetről, az ebben lefektetett modellek alapján ugyanis az országban átmenetileg akár közel 7 millió munkahely is megszűnhet, ha huzamosabb ideig kitartanak a korlátozások.
Több mint 160 ezren haltak már bele a fertőzésbe, és legalább
2,3 millió embert
fertőzött meg az új koronavírus az egész világon.
A valódi esetszám ennél persze magasabb lehet, mivel sokan tünetek nélkül esnek át a betegségen, az egyes országokban eltérhetnek a betegek számontartásának kritériumai, és az elérhető tesztek száma is korlátozott.
A legtöbb új fertőzés és halálos eset az Egyesült Államokban van.
A legtöbb új fertőzés és haláleset az Egyesült Államokban van.
Remélhetőleg jövőre már lesz hatékony vakcina az új koronavírus ellen. De mi lesz, ha kudarcba fulladnak a kutatások, és a járvány szezonálissá válik a többi koronavírus fertőzéséhez hasonlóan? A járvány az új norma része lesz, és folyamatos megszorítások közepette kell élnünk?
Reálisan nem számíthatunk arra, hogy oltás nélkül a COVID-19 egy év alatt eltűnik a semmibe, ahogy az első SARS-vírus tette. Sokkal valószínűbb, hogy újra és újra fellángoló járványokkal kell számolnunk a következő években, a koronavírus-fertőzés lassan az élet elválaszthatatlan összetevőjévé válhat.
A munkahelyek megvédését, a munkáltatók, illetve munkavállalók megsegítését célozza a koronavírus járvány negatív hatásaival szemben a kormány három múlt heti rendelkezése. A források felhasználásának feltételeire azonban különösen oda kell figyelni, ha maximálisan élni akarunk az új lehetőségekkel. A gazdasági szereplőknek fontos tisztában lenni azzal, hogy ezeket a támogatásokat az összes érintett munkavállaló esetében egyszerre kell kérelmezni – ami a nagyobb létszámú cégek esetében komoly előzetes felkészüléssel jár –, és az időzítést is jól kell megválasztani.
Dél-Koreában a járvány tetőzése óta első alkalommal mérséklődött egyszámjegyűre az új fertőzöttek száma. Vasárnapra ugyanis nyolccal, 10 661-re emelkedett az összes regisztrált fertőzött száma. Mintegy két hónappal ezelőtt volt legutóbb ilyen alacsony új esetszám.
Számítógépeket és dokumentumokat foglalt le egy idősotthonban tartott razzia során szombaton a szlovák rendőrség, amely annak nyomait kutatta, hogy mi okozta a koronavírus-fertőzöttek számának meredek emelkedését Szlovákiában.
Szerbia az ortodox húsvétot követően fokozatosan elkezdi enyhíteni az új típusú koronavírus elleni védekezés jegyében bevezetett szigorú korlátozásokat. Ez röviden összefoglalva annyit jelent, hogy keddtől viszont egy órával később, 18 órakor kezdődik majd az éjszakai kijárási tilalom, de továbbra is hajnali 5 óráig lesz érvénybe, a 65 év felettiek is kimehetnek majd rövid séták erejéig, újranyithatnak a kisebb üzletek, műhelyek, elektronikai boltok, és az építkezések is újraindulhatnak.
Cserdiné Németh Angéla, Budapest XV. kerületének polgármestere Facebookon jelentette be, hogy szombaton a kerületben található Erdőkerülő úti Nyugdíjasház egyik gondozóját is koronavírussal diagnosztizálták, így az otthon teljes területére kijárási és látogatási tilalmat rendelnek el.
Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 1916 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 17 krónikus beteg. Ezzel 189 főre emelkedett az elhunytak száma, 250-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. 784 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, 61-en vannak lélegeztetőgépen