A Magyar Nemzet arról kérdezte a minisztert, mi a véleménye arról, hogy Márki-Zay Péter – a lap szerint – a migrációt támogató kijelentéseket tett az elmúlt időszakban. Gulyás Gergely elmondta: Márki-Zay Péter az a része a baloldalnak, ameilyek „feltétlen támogatója a migrációnak”, ez minden kijelentéséből látszik.
Véget ért Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra tájékoztatója, hamarosan összefoglalóval jelentkezünk a legfontosabb bejelentésekről.
Gulyás Gergely azt reméli, hogy az MTVA a megemelt költségvetésből jobban, hatékonyabban és több csatornával tud működni, de ő a focimeccseken kívül nem nagyon néz televíziót. Fontosnak tartja, hogy legyen köztévé, és nagy pozitívum, hogy ma például az F1-et ott lehet nézni, a magyar foci finanszírozásában is részt vesz, ezekkel a törvényeknek megfelelően kell elszámolni.
Gulyás Gergely szerint ha valaki meghallgatja az amerikai adminisztráció nyilatkozatait, sok illúziója nem lehet azzal kapcsolatosan, hogy minden olyan fontos kérdésben, ahol sarkos politikai álláspontot foglalt el a magyar kormány, Washington szembehelyezkedik. A legfontosabb, hogy két szövetséges ország között, még ha ellentétes értékrendű kormányok is vannak, az együttműködésre kell figyelni. A magyar kormány erre készen áll, de ha az amerikai kormány a magyar választási kampányban részt akar venni, Budapest az erejéhez mérten tud reagálni.
A horvát legfelsőbb bíróság elutasította Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatójának fellebbezését a rá első fokon kiszabott kétéves szabadságvesztés ellen. Gulyás Gergely azt mondta: ennek az ügynek az objektív lefolytatása, a jogállami keretei nem voltak biztosítva Horvátországban.
Hétfőn az előző három nap járványügyi adatait szokták közzétenni, Gulyás Gergely szerint nincs akadálya annak, ha a negyedik hullám így fut fel, ez változzon. Ha viszont az adatszolgáltatás egyben érkezik, nem tudják megbontani.
Mennyien vehettek részt a Békemeneten és az ellenzéki rendezvényen? Gulyás Gergely nem akart beszállni a a számháborúba, mert szerinte nyilvánvaló volt a különbség. Az egyiken komoly tömeg volt, a másikon meg felsülés – fogalmazott a miniszter.
Gulyás Gergely a bejelentett szigorításokról elmondta: igyekeztek felmérni, hogy milyen a közszféra oltottsága. „Összességében magasabb, mint a társadalomban” – tette hozzá az arányokkal kapcsolatban. A fegyveres testületeknél alacsonyabb.
A kötelező oltás általános bevezetése alkotmányos aggályokat vethet fel, de Gulyás Gergely legitim vitának tartja. A munkahelyek esetében a szükségszerűséget és a célhoz kötöttséget vették figyelembe az új szigorításoknál.
A betárazási időszak szeptemberben fejeződött be, 83 százalékos telítettség volt, ami kifejezetten magas, most 77 százalékon vagyunk. Kellő tartalékunk van, bár nem fenyeget ellátásbiztonsági kérdés – szögezte le Gulyás Gergely.
Megkérdezték a minisztertől, mit szól ahhoz, hogy Orbán Viktor egy videójában egy támogatója szájából elhangzik, hogy Gyurcsány Ferenc „egy patás ördög”. Melyik oldalról van hergelés? – tették fel a kérdést Gulyás Gergelynek. A miniszter nem látta, nem hallotta a videót, Gyurcsány Ferencről pedig nem mondta el a véleményét.
„Én azzal tartom moderált keretek közt a kampányt, hogy nem mondom el a véleményemet Gyurcsány Ferencről” – fogalmazott.
Gulyás Gergely nem tartja indokoltnak, hogy az államigazgatásban lehetővé tegyék a home office-t, oltassa be magát mindenki. Arról is beszélt: bőven elegendő lélegeztetőgép áll rendelkezésre, pontos számot nem tudott adni. A túlárazásról azt mondta, amikor beszerezték őket, akkor a piaci ár a szabadrablás keretein belül meghatározott volt. Mivel mindenki lélegeztetőgépet akart beszerezni, az árak is megemelkedtek.
Gulyás Gergely szerint van egy világos jogi helyzet és van egy politikai vita. A jogi helyzet, hogy az államnak nincs teendője, a fővárosnak be kell fejeznie a beruházást. A politikai vita abból ered, hogy korábban a beruházás költsége megnőtt, de a kormány ezt egyszer már kifizette. Ez nem egy közös, hanem egy fővárosi beruházás, amelyet az állam már támogatott. A miniszter úgy látja, hogy a jó értelemben vett európai politikai kultúrától is idegen, amit a főváros csinál most.
Eddig még nem volt szó róla, de ha erős igény lesz rá, és a vírus indokolttá teszi, akkor nincs akadálya.
Az országot lezárni semmilyen körülmények között nem akarják még egyszer, szögezte le Gulyás Gergely egy újabb járványügyi szigorításokkal kapcsolatos kérdésre.
Márki-Zay Péter valóban ellenzéket váltott? – tette fel a kérdést a Hír TV riportere.
„Csatlakozott ahhoz az ellenzékhez, amely 2002 és 2010 között kormányzott” – válaszolta a miniszter.
Gulyás Gergely szerint a jogszabályoknak megfelelően kell tárgyalni, ha sztrájkfenyegetettség van. A miniszter hozzátette, hogy az általános kedvezmények mindenkinek segítenek, de van a költségvetésnek egy teljesítőképességi határa, jó lenne megállapodni, de nem biztos, hogy a vélemények a végén találkoznak.
Az Index azt is megkérdezte a minisztertől, hogy az Elkxrtuk című film története hány százalékban valóság, illetve fikció. Gulyás Gergely szerint a TV-ostromról szóló részek száz százalékban megegyeznek a valóságban történtekkel.
Mindenki oltassa be magát! – válaszolta röviden Gulyás Gergely az Indexnek arra a kérdésére, hogy terveznek-e komolyabb oltási kampányt a jövőben, lesz-e ingyenes PCR-tesztelés. Az sem merült fel, hogy ingyenes oltóközpontokat hozzanak létre, mint Ausztriában.
Mikor valósulhat meg a pedofil-nyilvántartás? – tette fel a kérdést az Index. Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy 2022-ben február elsejével lép életbe a szabályozás, és addigra meglesz a nyilvántartáshoz szükséges informatikai fejlesztés is. A kérdésre, hogy milyen eredményeket vár tőle a kormány, Gulyás Gergely azt mondta, hogy ahol Európában van, ott visszatartó ereje van.
A miniszter úgy látja, hogy az ellenzéki kormányfőjelöltet még a sajátjai is kinevették, amikor nyilvánosságra hozta azokat a dokumentumokat, amelyeket állítása szerint a Fidesz adott a DK-nak az ő lejáratására. Gulyás Gergely hozzátette, ezek a sajtóban is megtalálható adatok voltak, és ennyire nem érdemes egymást lenézni.
Az Index arról kérdezte Gulyás Gergelyt, hogy érvényben van-e harmadik oltásra vonatkozó protokoll. Mindenki olyan oltást ad be, amilyet akar? Korábban a miniszter elmondta, hogy a két Szputnyik után Janssennel olttatta be magát. Gulyás Gergely azt mondta: a protokollban is az van, hogy a döntést az orvossal kell egyeztetni.
A látogatási tilalom alól kivétel a haldoklók látogatása a kórházakban. Az nem merült fel, hogy kórházi ágyakat szabadítsanak fel vagy műtéteket halasszanak el.
A lehető leggyorsabban szeretnék lezárni a megállapodást, néhány hónap kellhet még hozzá.
A Magyar Nemzet arról kérdezte a minisztert, mi a véleménye arról, hogy Márki-Zay Péter – a lap szerint – a migrációt támogató kijelentéseket tett az elmúlt időszakban. Gulyás Gergely elmondta: Márki-Zay Péter az a része a baloldalnak, ameilyek „feltétlen támogatója a migrációnak”, ez minden kijelentéséből látszik.
Az a határozott elvárás a meddőségi központok üzemeltetésével kapcsolatban – az állam erre pénzt is adott –, hogy gyakorlatilag ne kelljen várni, erre bármilyen pénzügyi forrás rendelkezésre áll. Gulyás Gergely szerint ha ezt valahol nem így szervezik, annak személyi és szervezeti következményei kell hogy legyenek.
Gulyás Gergelyt megkérdezték arról, mit gondol, hogy az Európai Bizottság támogatásával a 444.hu tényfeltáró portált indít el. A miniszter elmondta, hogy nem helyes, illetve tisztességtelen, ha egy pártpolitikától független szerv beavatkozást követ el.
További járványügyi szigorításokkal kapcsolatban, kérdésre válaszolva azt is elmondta: a járványhelyzetre tekintettel mindig vizsgálják, hogy milyen döntéseket szükséges hozni.
Én örülnék, ha megalakulna egy ilyen frakció, hogy mikor tud megalakulni, azt nem tudom megmondani – fejtette ki Gulyás Gergely. Decemberben újraosztják a bizottsági tisztségeket, ha ebben egy nagy frakció vesz részt, az más pozíciókat jelent, mint több szétszabdalt frakció esetén. Meglátják, hogy addig megegyezésre tudnak-e jutni a többi szereplővel.
A minimálbér-tárgyalások zajlanak, a garantált bérminimumról is szó van. A megállapodáshoz a másik oldal adókedvezményeket kér, ez elsősorban szochocsökkentés, de másik két adónem csökkentése is felmerült, az egyik a helyi iparűzési adó, utóbbi esetben lesz újra kompenzációs mechanizmus is.
Folyamatosan vizsgálják, hogy a magyar gazdaságnak és a háztartásoknak milyen terhet jelent az emelkedő benzinár. A jövedéki adó mértékét a kormány 2010 óta nem emelte, sőt amikor lehetőségük volt rá, csökkentették. Ez eddig szerény mértékben mérsékelte a benzinárat – folytatja Gulyás Gergely, de keresik a további lehetőségeket.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elmondta, hogy a munkáltatók két oltást tehetnek kötelezővé a koronavírus elleni vakcinából, de orvosi papírral igazolható, ha valaki egészségügyi okok miatt nem kaphatja meg az oltást. Azok a munkavállalók, akik a kötelezővé tétel ellenére sem oltatják be magukat, fizetés nélküli szabadságra küldhetők, de egy év eltelte után a munkaviszonyukat is meg lehet szüntetni. Az erről szóló rendelet 1-2 napon belül megjelenik.
Bige László ügyével kapcsolatban is kérdezték a minisztert. Gulyás Gergely baloldali milliárdosnak nevezte az üzletembert, akinek cégét a versenyhivatal 14 milliárd forintra büntette. A miniszter szerint jók a jogszabályok.
Állami intézményekben kötelező lesz a védőoltás, de mit tud lépni a kormány, ha az Alkotmánybíróság ezt nem engedi? Abban az esetben semmit, mondta Gulyás Gergely. A kormány az alkotmányt tudja módosítani, de a miniszter őszintén bízik benne, hogy a döntéseik az európai normáknak megfelelőek.