Ügyek és ügyeskedések

2010.02.27. 15:37
Eseményekben gazdag hetet hagytunk magunk mögött: rendőrök csaptak le az álbrókeres Capital Partnersre, történelmi mélypontra esett a forintkamat, kiszervez a UPC, állami lett a Malév, alkudozik a Fidesz az IMF-fel, Kapolyi a Vértesi Erőművel. Mégis, a hét sztoriját az Index hozta a furcsa Kovács Bence Jánosról és furcsa spanyol cégéről, valamint a Balatonringről.

Hétfőn történelmi mélységbe csökkentette a forintkamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa: az elmúlt húsz évben még sosem volt 6 százalék alatt a kamatszint, most viszont 5,75 százalékra vágták. A történelmi rekord ellenére ez a hét legkevésbé sem a forintról szólt, ügyek sorozata halványította el a forint árfolyamát egyébként érdemben nem befolyásoló kamatdöntést.

Az egyik ilyen ügyet maga az Index robbantotta ki a Kovács Bence Jánosról és a Grupo Miltonról írt hétfői cikkel, majd az azt követő cikksorozattal. Mint megírtuk, a Grupo Milton különös előéletű elnökét csalásért és okirathamisításért ítélték el, a zsíros állami támogatással a Grupo Milton által megépíteni tervezett Balatonring támogatása jogszerűtlen lehet, és az ügytől a pénzügyminisztériumi apparátus is óvta a kormányt. A cikksorozat nyomán brüsszeli vizsgálatot kértek civil szervezetek, míg Bajnai Gordon kormányfő – akitől kérték az állami támogatás fölfüggesztését – utasításba adta, hogy hozzák nyilvánosságra az MFB eddig titkosan kezelt hatástanulmányát.

A Grupo Milton-ügye még csak most kezdődött, a csábító befektetési ajánlataival nyomuló Capital Partnersé viszont lassan véget érni látszik. A brókercégre az annál már tavaly nyár óta vizsgálódó pénzügyi felügyelet bejelentése nyomán a héten rendőrök csaptak le, a cég több vezetőjét vitték el bilincsben (a céget egyébként a versenyhivatal is vizsgálja). A társaság állítólag nagyjából 3 milliárd forintnyi, ügyfelenként 150 ezer dollárnyi befektetéssel nem tud elszámolni, heten előzetesbe kerültek.

A pénzügyi felügyeletnek egyébként aktív hete volt, a Dimenzió egyesületnél is lecsapott, míg a Capital Partnershez hasonlóan súlyos pénzek elsíbolásával vádolt ill ferrósok ügyében már a pénzmosás gyanúja is felmerült.

Míg egyes magyaroknak dollárból is százezreik voltak, hogy hülyeségre fektessék be, másoknak egyre nehezebb a megélhetés. A munkanélküliség 16 éves csúcsra nőtt, nem csoda, hogy már tudományosan is kiderült, hogy szinte senki nem él nyomorultabbul, mint mi. Így aztán spórol a magyar, de nagyon, már lakást sem akar építeni. Igaz, akar, nem akar, ezentúl többet fog költeni, gázra pedig különösen, majd áprilistól, benzinre viszont már most is.

Költhet Kapolyi László is, a leggazdagabb parlamenti képviselő cége, a System Consulting, hogy ne indítsanak ellene felszámolást, egymillió eurót fizet a Vértesi Erőműnek, de az állami tulajdonú erőmű ezen túlmenően kártérítést is szeretne kapni. Míg Kapolyi az erőművel, Soros György az euróval küzd: az uniós pénz gyengülésére spekulál, nem meglepő hát, hogy a magyar származású guru az eurózóna széteséséről beszélt.

A BUX és a vezetõ részvények árfolyamának változása
  6. heti záró 7. heti záró
BUX 21 345
21 268
OTP 5660
5450
Mol 17 350
17 800
Richter 41 500  41 190
Magyar Telekom 707
718

Járai Zsigmond pedig egyfelől arról, hogy kormányzásra készül – nem lenne ez új szerepkör számára, mielőtt jegybankelnök lett, volt pénzügyminiszter az Orbán-kormányban –, másfelől arról, hogy a kormány túl optimista, és kemény, akár 4 százalékos recesszió is lehet még idén. És még rosszabb lenne a helyzet, ha a választást az MSZP nyerné, legalábbis ez derül ki a párt programjának elemzéséből. Igaz, erre annyira csekély az esély, hogy londoni pletykák szerint az IMF már tárgyal is a Fidesszel arról, hogy felhígítható a költségvetési politika, akár 5 százalék fölé is növelhető a deficit a gazdaságélénkítés érdekében.

Amihez egyébként már a kormány is megtette az első lépéseket pesszimista elemzők szerint azzal, hogy visszaállamosította a Malévot. Igaz, az ügylethez még a versenytársaknak és Brüsszelnek is lehet egy-két szava, de ha jóváhagyják az üzletet, 25 milliárd forintnyi költségvetési pénzt visz el a légitársaság.

És milliárdokat visz ki a költségvetésből a UPC is, ami kiszervezi az országból egyik üzletágát (szektortársa, a Magyar Telekom pedig bejelentette, hogy idén is részvényenként 74 forintos osztalékot javasol). Mecsekből pedig a szén jöhet néhány év, százmillió tonnányi mennyiségben. Makóról – aminek gázmezőjét most már a Mol is otthagytarengeteg döner megy majd a világba, míg Kaposvárról újra elindulnak a NABI-buszok. Hummer viszont már nem megy sehová, miután Kína nem veszi meg a terepjárók gyártását, a GM megszünteti ezt a márkát.