Az európai uniós negyed fegyelmezetten viseli a terrortámadást, és várja, hogy véget érjen a rendőri készültség. Egy helyi étteremtulajdonos szomorúan beszélt róla, hogy a terror viszi Belgium hírét a világban. Helyszíni riport Brüsszelből.
Fontosabb részletek:
Folyamatosan folynak akciók Brüsszelben, már korábban is szó volt róla, hogy két embert letepertek egy téren. Erről most képet is küldött egy olvasónk.
A Zaventemben használt bombában szögek voltak, hogy még több áldozatot szedjenek. A szögeket megtaláltuk az áldozatok testében, ez megerősíti, hogy a támadók repeszbombát használtak
- nyilatkozta Marc Decramer, a leuveni Gasthuisbergi Egyetemi Kórház orvosa a VTM holland nyelvű belga tévének.
Ez egy szörnyű támadás Európa szívében, szolidarítani kell európai szövetségeseikkel, mondta az ABC-nek a demokrata elnökjelöltségre esélyes Hillary Clinton. Szerinte ki kell szélesíteni az Iszlám Állam elleni eddigi stratégiát.
A belga közlekedési miniszter bejelentése szerint 4 órakor újra megnyitják a merénylet miatt lezárt metróhálózatot. 500 katona fogja felügyelni a biztonságot. Kinyit két pályaudvar is, a Brussels Midi és a Brussels North is, azonban a központi pályaudvar zárva marad egyelőre.
Brüsszel legnagyobb bevásárlóközpontjai bejelentették, hogy bezárnak. Érintett a City 2, a Woluwe Shopping Center, a Westland Shopping, több Cora, az IKEA.
Több élelmiszerlánc is úgy döntött, hogy nem tartja nyitva bizonyos boltjait. A Carrefour 11 üzletet bezárt (ezek jobbára az evakuált környékeken vannak) és 6 Carrefour Expresst is (metró- és vonatállomásokon). A Delhaize 9, állomásokon lévő kisebb boltot és három szupermarketet zár be. A Molenbeekben és Anderlechtben lévő üzleteiket azonban nyitva hagyják.
A brüsszeli tűzoltók megerősítették, hogy 14 áldozat volt a reptéri merényleteknek, ők most 92 sérültről beszéltek. Így a támadásoknak összesen 34 áldozata volt, a sérültek száma pedig a metróval együtt már 198. (AFP)
Elítélte az oly sok szenvedést okozó vad erőszakot Ferenc pápa a keddi brüsszeli robbantásokat követően a Jozef De Keselnek, Malines-Brüsszel érsekének küldött részvétüzenetében. A katolikus egyházfő imájával megemlékezett a terrorista támadások áldozatairól, és együttérzését fejezte ki a halottak családtagjainak.
Giacinto Berloco brüsszeli apostoli nuncius a TV2000 olasz katolikus televíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, a támadók tragédiát teremtő helyszíneket választottak, hogy minél több áldozatot szedjenek.
A terrorista támadások elkövetőiről szólva hozzátette: „Nehéz ezeknek az embereknek a fejével gondolkodni. Gyakran magukat kiközösítettnek érző személyekről van szó, vagy olyanokról, akiknek az együttélésről nagyon más az elképzelése mint nekünk.″
Yvan Mayeur, a város szocialista polgármestere délután háromkor tartott sajtótájékoztatót. Azt mondta: „Brüsszel ma a tomboló erőszak áldozatává vált. Ilyesmire korábban soha nem volt példa. Többen súlyosan megsebesültek és meghaltak. Túl korai még, hogy pontos adatokat mondjunk, de kíméletlen lesz velük szembenézni. Őszinte részvétem az áldozatok családjának.”
A belga áramszolgáltató, az Electrabel bejelentette, hogy biztonsági intézkedésként hazaenged minden olyan munkatársat a Tihange atomerőműből, akiknek a jelenléte nem feltétlenül szükséges az erőmű működéséhez. Az erőmű Huy közelében, Brüsszeltől körülbelül 70 kilométerre fekszik.
A teljes tömegközlekedés leállt Brüsszelben a repülőtéri és a metrón elkövetett robbantásos merénylet után. A hatóságok arra kérik a városban lévőket, hogy maradjanak az épületekben. Az iskolások sem mennek haza, maradnak az hivatalban dolgozók is munkahelyükön maradnak. A város teljesen leállt, helyenként a mobiltelefonos és az internetes kapcsolat is akadozik.
Ez a Rue de la Loi a Schuman tér felől. Balra a Justus Lipsius épület, ahol az uniós állam- és kormányfői csúcstalálkozókat, valamint miniszteri üléseket tartják. Jobbra az EU kvázi-kormányának, az Európai Bizottságnak a központja, a hátunk mögött jobbra az Európai Külügyi Szolgálaté.
Innen nagyjából 350 méteres séta egyenesen vagy egy metrómegálló Maelbeek/Maalbeek, ahol robbantottak. A jobbra lévő kijárat abból az épületből nyílik, ahol a Bizottság mezőgazdasági főigazgatóságának egy része is van. Az út legtöbb épületében szintén bizottsági alkalmazottak dolgoznak, emiatt rengeteg erre az uniós zászló.
Rögtön a következő sarkon balra fordulva nagyon rövid gyaloglással elérhető Magyarország EU-hoz rendelt Állandó Képviselete (a jobb oldalon)...
... és innen egyenesen továbbmenve gyorsan elérhető az Európai Parlament brüsszeli épülete, ami a bal oldalra esik.
Barack Obama amerikai elnök kubai látogatáson van, de John Kerry külügyminiszter jelezte, hogy ő folyamatosan követi az eseményeket, egyben részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozói felé. „Az Egyesült Államok Belgium népe mellett áll. Készek vagyunk támogatni a nyomozást" – mondta. (BBC)
A terrortámadás Párizs után Brüsszelben is kitermeli a népi ellenállás online szimbólumait. Az egyik befutónak most Manneken Pis aktualizált, bombára pisilő verziója tűnik.
A tőzsde előtti téren Brüsszelben.
#attentatbruxelles #brusselsattack #placedelabourse #ensemblecontrelahaine pic.twitter.com/1cCWQtA9FN
— Thomas Fabre (@FabreThomas) 2016. március 22.
A részvét mellett a nemzetközi együttműködés hangsúlyozása a legfontosabb az orosz nyilatkozatokban a brüsszeli merénylet kapcsán. Vlagyimir Putyin is erről beszélt a belga királynak címzett részvétnyilvánításában, később pedig az orosz parlament külügy bizottságának elnöke is okította kicsit az EU-t.
Alekszej Puskov szerint a merénylet "kijózanítja a nyugati politikusi köröket" és másképp fognak ezután nézni az Oroszországgal megerősítendő nemzetközi együttműködésre – írta a Ria Novosztyi.
A kelet-ukrajnai konfliktus, a Krím annektálása miatt nemzetközi izolációba került Oroszország minden alkalmat megragad, hogy ebből kitörjön. Ez volt a célja a szíriai beavatkozásnak is – a váratlanul véget ért, vagy mégsem egészen lezárt intervenció ezt a célját részben el is érte – és most ez a legfontosabb üzenet a brüsszeli merénylet kapcsán is.
A brüsszeli közlekedési vállalat szerint egy három kocsiból álló metrószerelvényen történt a robbanás a középső kocsiban. A szerelvény éppen elindult a megállóból, a középső kocsi viszont még a peron vonalában volt a robbanásnál. A vezető azonnal megállt, és evakuálták az embereket. Az összes sérültet is kihozták már.
A belga egészségügyi miniszter szerint 14-en haltak meg a reptéren. A mentők és a közlekedési vállalat alapján pedig 20 áldozat lehetett a metróban. Így egyre több forrás erősíti meg az RTBF információját, hogy már 34 áldozat lehet.
Yvain Mayeur brüsszeli polgármester is részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, azt mondta, hogy valószínűleg 20 áldozat lehetett a metróban, de pontosabbat nem tudott mondani, mert még nagyon képlékeny a helyzet. Viszont a metróban 106-an sérültek meg, közülük 17 ember állapota súlyos. A reptéren 81 sérültről tudni.
Attentats à #Bruxelles: les démineurs font exploser une valise suspecte devant le Palais royal pic.twitter.com/JzbNYnX6da
— lalibre.be (@lalibrebe) March 22, 2016
Miután Orbán Viktor a brüsszeli merényletek után elrendelte a terrorkészültség szintjének 2-es fokozatra emelését, TEK-esek özönlötték el a repteret:
A flamand VTM tévé szerint egy fel nem robbant robbanóövet is találtak a brüsszeli reptéren a hatóságok.
A francia főváros polgármestere, Anne Hidalgo a belga nagykövettel együtt este hét órára néma megemlékezésre hívja a párizsiakat a városháza lépcsőire. A polgármester korábban bejelentette már, hogy este belga színekkel festik meg az Eiffel-tornyot. (Le Figaro)
A belga krízisközpont azt írja a Twitteren, hogy a Zaventem repülőtéren a belga hadsereg tűzszerészei perceken belül semlegesítenek egy gyanús csomagot. Máshol is voltak irányított robbantások: a Brüsszeli Egyetemen, a Boulevard Général Jacques-on pedig a rendőrök egy gyanús járművet robbantottak fel.
Nem érte váratlanul a belga hatóságokat a keddi brüsszeli merényletsorozat, számítottak arra, hogy bosszú követi Salah Abdeslam letartóztatását - írta a Der Tagesspiegel című német lap a hírportálján német biztonsági körökre hivatkozva. A tavaly novemberi párizsi merényletek legfőbb gyanúsítottjaként számon tartott francia állampolgár múlt pénteki letartóztatása után belga illetékesek jelezték, hogy terroristák újabb támadásokkal válaszolhatnak. keddi kettős merényletet valószínűleg Salah Abdeslam cinkosai követték el.
Hivatalosan egyelőre senki nem vállalta a felelősséget a merényletért.
Már most több ezren érzik úgy Twitteren, hogy ezzel a karikatúrával fejezhetik ki részvétüket, összekötve a mai eseményeket a novemberben Párizsban történt támadássorozattal:
Kiderült az, most már napnál világosabban (...), hogy az a folyamat, hogy illegális bevándorlók, ellenőrizetlenül, regisztrálatlanul, tömegével áramlanak be az Európai Unió területére a világ száz egynéhány országából, az fokozza a terrorveszélyt – ami most már meg is valósult többedik esetben –, rontja az európai emberek biztonságát, az európai életminőséget, veszélyezteti azt a mindennapi átlag életet, amelyet az európai polgárok szeretnének élni
– mondta Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke a bizottság ülése után.
Une si jolie place si vide #Bruxelles pic.twitter.com/8husTrFkw3
— véronique lamquin (@vlamquin) 2016. március 22.
Brüsszelbe bejutni lehetetlen, sokan rekedtek a repülőtér hideg hangárjában, információt alig kaptak az utasok, akik még épp leszállhattak. Az utolsó budapesti géppel érkező magyar utas beszámolója.
Ferihegyen megkérdeztem Hardy Mihályt, a reptér szóvivőjét, hogy mivel is jár a másodfokú készültség. Hardy azt mondta, hogy csak a TEK jelenléte, illetve a megerősített rendőri és biztonsági személyzet jelent változást, az utasoknak nem kell többet várakozniuk a szokásosnál. Ha két órával járatindulás előtt érkezik ki a reptérre, akkor nagyot nem tévedhet.
Megsebesült egy szlovén diplomata is a keddi brüsszeli robbantásos merényetekben. Kórházba vitték, állapota nem súlyos. Sajtóértesülések szerint a férfi az uniós intézmények közelében lévő Maelbeek metrómegállóban történt robbanásban sebesült meg.
A Reuters és a belga RTBF is azt írja, hogy 34-re nőtt a merényletek áldozatainak száma. Az RTBF szerint a metróban 20-an, a reptéren 14-en haltak meg. Összesen 170 sérült is lehet.